Živě: Neurážejte a řešte své problémy, reagovala německá europoslankyně na Babišovo vulgární osočení

Živě
Česká politika zažívá největší turbulence posledních let. Poslanci na mimořádné schůzi řešili kauzy kolem vicepremiéra Andreje Babiše. Ten odstoupit odmítá a prezident Miloš Zeman ho zatím nechce odvolat. Situací se chce zabývat až po svém návratu z Číny v druhé polovině května. Pokud Zeman Babiše neodvolá ani po návratu z Číny, chce premiér podat kompetenční žalobu. Andrej Babiš již premiérovi doručil návrh na novou ministryni financí, svou náměstkyni Alenu Schillerovou. Proti prezidentovi i Babišovi ve středu demonstrovaly v řadě měst desetitisíce lidí.
Prezident se chová účelově a snaží se vyhovět Andreji Babišovi, říká Bohuslav Sobotka. | Video: DVTV
Živě
Aktualizovat reportáž
23:59

To je pro dnešek vše, v sobotu budeme opět dění kolem vládní krize detailně sledovat. Děkujeme za pozornost a dobrou noc!

21:39

Reakce europoslankyně Grässelové.

I reject the allegations made by @AndrejBabis (@ALDEgroup) in his press conference today. I would like to recommend him to tone down his aggressive rhetoric and to refrain from insulting a freely elected parliamentarian. I have been serving as a Member of the Budgetary Control Committee for 13 years. When we met, I explained to him the role of the committee I am chairing, and my own role in protecting the European Union taxpayers' money. I would be delighted if he could finally solve the issue which depends only on him and not on the Czech Republic.

Zveřejnil(a) Dr. Inge Gräßle dne 12. Květen 2017
21:27

Německá europoslankyně Ingeborg Grässleová reagovala na odpolední útok vicepremiéra Andreje Babiše, který řekl, že je vždycky na něj připravená "vyhodit kýbl sra*ek". Babiš tak reagoval na plánované jednání Evropského parlamentu o možném zneužívání médií v Česku.

"Odmítám obvinění, které dnes přednesl pan Babiš na tiskové konferenci. Ráda bych mu doporučila, aby zmírnil agresivní rétoriku a upustil od urážky svobodně zvoleného poslance. Jsem členkou Výboru pro rozpočtovou kontrolu EP již 13 let. Když jsme se setkali, vysvětlila jsem mu úlohu výboru, kterému předsedám, a svou vlastní roli při ochraně peněz daňových poplatníků Evropské unie. Byla bych velmi ráda, kdyby si mohl konečně vyřešit problém, který závisí jen na něm, a nikoliv na České republice," napsala europoslankyně.

21:00

Jednání o obsazení čela ministerstva financí budou pokračovat příští týden, sdělil vicepremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. V pátek večer jednal s předsedou vlády a ČSSD Bohuslavem Sobotkou o návrhu ANO nominovat na ministryni financí svou dosavadní náměstkyni Alenu Schillerovou a na vicepremiéra ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO).

Babiš na dotaz, jak premiér přijal jeho návrh a zda se domluvili na Schillerové, v SMS zprávě pouze odpověděl: "Budeme pokračovat příští týden".

18:56

Návrh na jmenování nástupce Kateřiny Valachové (ČSSD) v čele ministerstva školství chce mít premiér Sobotka (ČSSD) připraven do konce května. Ministryni, která podala rezignaci kvůli vyšetřování kauzy dotací ve sportu, poděkoval na jednání širšího vedení strany. Chce s ní jednat o dalších prioritách resortu a předání agendy. Rezignaci Valachová podala k 31. květnu.

15:53

Sám Hrad se k tomu, jak si zjišťoval možná rizika Kajínkova dřívějšího návratu na svobodu, odmítl vyjádřit.

15:50

Zemanovi je v případě milosti Kajínkovi vytýkáno právě to, že se neporadil s Vězeňskou správou ani psychology, tedy těmi, kteří jsou s vězněm nejvíce ve styku. Že je takový postup neobvyklý, se shodli bývalí ministři spravedlnosti Pavel Rychetský a Jaroslav Bureš.

15:45

"Při tomto aktu by měl prezident zvažovat hlavní věc: Jestli ta délka odpykaného trestu je dostatečná a zvážit i chování toho odsouzeného a to, zda nehrozí nebezpečí. Tedy že v případě propuštění nebude společenským rizikem," vyjádřil se k udělení milosti Jiřímu Kajínkovi v rozhovoru pro Aktuálně.cz předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.

 

Uvedl také, že má sám v Kajínkově případu řadu pochybností. Na otázku, zda by, v případě, že by byl ministrem spravedlnosti, udělil Kajínkovi milost odpověděl: "Zaplaťpánbůh, že nejsem. Rozhodně by to nebyla moje individuální úvaha. Musel bych se zeptat správy Vězeňské služby, která o něj těch 23 let pečuje, jak se chová, psychologů, kteří tam jsou, jaké je nebo není riziko v případě jeho pobytu na svobodě."

15:35

Kandidátkami se bude předsednictvo zabývat 19. května. Zatím je ČSSD schválila pro osm krajů, dnes původně měla potvrdit i zbývajících šest listin. Po schválení kandidátek předsednictvem bude muset jejich lídry v každém kraji ještě stvrdit stranické referendum.

15:32

Birke, stejně jako místopředsedové ČSSD Milan Chovanec a Lubomír Zaorálek, zpochybnil nezávislost kandidátky hnutí ANO na případnou ministryni financí Aleny Schillerové. "Mám pocit, že nezařazovala zrovna větší rychlost při řešení problémů, které Andrej Babiš bezpochyby má. Takže já, jako Jan Birke, s tím mám trošku problém," uvedl. Stejně tak je podle něj diskutabilní, že ministr životního prostředí Richard Brabec nebyl spojen s bývalým Babišovým holdingem Agrofert, kdy "pouze řídil jeho dceřinku", když byl generálním ředitelem lovosické chemičky Lovochemie.

15:30

Podle místopředsedy strany Jana Birkeho neměl Sobotka v sociální demokracii nikdy silnější podporu, než nyní.

15:28

Předsednictvo ČSSD odsunulo schvalování zbývajících lídrů kandidátek pro podzimní sněmovní volby. Místo toho se dnes bude znovu zabývat řešením vládní krize.

15-.20

Kritizoval také vulgární slovník Andreje Babiše, týkající se europoslankyně Grässleové.

15:05

Nominaci Schillerové kritizoval na Twitteru i předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Podle něj bude Babiš ministerstvo řídit skrze ní.

15:03 Ikona KDU-ČSL

Europoslanec Tomáš Zdechovský se ohradil proti obvinění, že se zasadil o zařazení bodu na jednání europarlamentu. "Vyjádření pana Babiše je lživé. Je doložitelné, že jsem vystupoval proti tomuto bodu," řekl. "Odmítám tyto estébácké metody pana Babiše, kdy označuje své protivníky jako udavače," dodal. Zdůraznil také, že sice vnímá, že je Babiš ve střetu zájmů, ale že záležitost v Bruselu řešit nechtěl.

15:02

Podle mluvčí ministerstva spravedlnosti Terezy Schejbalové bude soud jednou ročně informovat ministerstvo, zda Jiří Kajínek podmínku plní. "V případě porušení se tato informace zasílá do Kanceláře prezidenta republiky k dalšímu opatření ze strany pana prezidenta, protože on rozhoduje o plnění či neplnění podmínky. Tento postup se uplatňuje u všech osob dotčených milostí prezidenta republiky," uvedla Schejbalová.

14:57 ikona ODS online

Podle šéfa poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury je nominace Aleny Schillerové na ministryni financí nepřijatelná.

14:53 Kateřina Valachová.

"Za premiérem jdu dnes odpoledne. Jsem připravená demisi podat," komentovala to Valachová. Postoj sportovců ji překvapil a zatím o něm nepřemýšlela.

14:49 Kateřina Valachová.

Valachová se rozhodla podat demisi v úterý v souvislosti s policejní razií na ministerstvu školství kvůli dotacím na sport a obviněním bývalého ředitele odboru sportu Zdeňka Břízy a náměstkyně pro sport Simony Kratochvílové. Ta je nyní společně s předsedou Fotbalové asociace ČR Peltou ve vazbě.

14:48 Kateřina Valachová.

Členové Národní rady pro sport se postavili za ministryni školství Kateřinu Valachovou a vyzvali premiéra, aby její demisi nepřijímal.

 

"Paní ministryně doplatila na to, že se snažila nastavit jasná a pevná pravidla pro rozdělování peněz, kde by byly různé vlivy jednotlivců minimální. Přestože se to, jak známo, nepodařilo," uvedl předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

14:25

Za iniciátorku jednání europarlamentu o českých médiích označil Babiš Ingeborg Grässleovou z německé Křesťanskodemokratické unie, která ho prý nemá ráda. "Ona mě opakovaně kritizuje, na objednávku dává rozhovory různým antibabišovským serverům, vždycky je online a vždycky je připravená na mě vyhodit kýbl sra*ek. Nemá ráda Českou republiku a dělá jí radost, když ji může pomlouvat," zaútočil Babiš na europoslankyni.

14:21

Rozhodnutí udělit milost Jiřímu Kajínkovi je podle Babiše věc prezidenta, kterou nebude komentovat. Věří však, že prezident vysvětlí, proč na věc změnil názor.

14:20

"Pokud by to pan premiér neakceptoval, tak mě přesvědčí, že nemá zájem na řešení této krize," odpověděl na dotaz, co bude dělat v případě, že premiér neschválí Alenu Schillerovou do funkce ministryně.

14:20

"Nevím co to ani je živý spis," řekl Babiš.

14:16

Podle Babiše bude prioritou nové ministryně především rozpočet.

14:14

"Já jsem v životě živý spis neviděl. Nevím ani, co to je živý spis. Je to lež,"  řekl Babiš v reakci na výrok ministra vnitra Milana Chovance v Hospodářských novinách, že by měl být vyšetřován.

14:12

Andrej Babiš označil za nejrychlejší řešení své odvolání a jmenování Schillerové ministryní. Ohradil se také vůči pochybám, že je blízká hnutí ANO. "Na ministerstvu financí není nikdo z hnutí ANO, jak je tomu na jiných úřadech například ČSSD," dodal.

14:10

Obvinění Lubomíra Zaorálka, že mu Babiš vyhrožoval svými médii, označil předseda hnutí ANO znovu za lež.

14:09

Babiš také znovu zmínil, že je proti němu vedena kampaň, do které jsou podle něj zapojeni i europoslanci.

14:12

Pokud pan premiér urychleně zareaguje na náš návrh a přijme paní náměstkyni, tak řešení krize je velmi jednoduché. Pan premiér může urychleně předložit tento návrh panu prezidentu Zemanovi, který se i tak zajímá, kdo bude po mně na tomto postu, a celá krize je vyřešená a můžeme si ušetřit paralýzu vlády," zdůraznil Babiš.

14:08

"Já se musím zásadně ohradit vůči jeho opakovaným vyjádřením, že neplatím daně," zopakoval Babiš s tím, že za celou vládní krizi může premiér Sobotka. Dodal, že předpokládá, že ho prezident odvolá, ale jako již mnohokrát zdůraznil, že pro jeho rezignaci není žádný důvod.

14:06

Andrej Babiš na tiskové konferenci potvrdil, že na post ministra financí navrhl svou náměstkyni Alenu Schillerovou a na post místopředsedy vlády Richarda Brabce. Dodal, že předpokládá, že premiér jeho návrh přijme.

13:58

"Je to kontroverzní milost," reagoval na rozhodnutí Miloše Zemana omilostnit Jiřího Kajínka Sobotka a připomněl Zemanův slib, že bude dávat milosti pouze smrtelně nemocným a v případech kdy nebyl spáchán závažný trestný čin. Podle něj může být toto rozhodnutí součástí předvolební kampaně prezidenta. "Já jsem rád, že prezidentské milosti nemusím kontrasignovat," dodal.

13:56

"Chci, aby to byl někdo odborně způsobilý a také člověk, který se nepohyboval ve strukturách Agrofertu," formuloval Sobotka své podmínky pro nového ministra financí. O Aleně Schillerové chce nejprve mluvit osobně s Babišem.

13:51

"Pokud nebude pan prezident respektovat ústavu, budu muset použít kompetenční žalobu," prohlásil Sobotka. "Je tu snaha posunout náš systém k prezidentskému systému bez jakýchkoli pravidel," varoval s tím, že je to velmi nebezpečné. Podle svých slov je jeho povinností žalobu podat, pokud nebudou ústavní zvyklosti respektovány.

13:47

"Nemohu za to, že ve vládě sedí člověk, který veřejně lhal," odmítá Sobotka vinu za nynější krizi. Dodal také, že jiní ministři odešli kvůli mnohem menším problémům, než má nyní Andrej Babiš.

13:46

"Jsem připraven tu vládu udržet pohromadě až do konce období," zdůraznil premiér a připustil, že by byl schopen dovládnout i s Andrejem Babišem. "Budu hledat nějakou cestu, aby spolupráce s ním mohla fungovat," řekl. Podle něj Babiš nebyl schopen realisticky vyhodnotit svoji situaci a odejít z funkce.

13:44

"Musím si poradit i s prezidentem republiky, který mi čas od času hází klacky pod nohy," komentoval Sobotka svůj vztah se Zemanem. Dodal také, že pro něj není spor osobní a bez ohledu na sympatie či antipatie k Zemanovi chce situaci vyřešit.

13:42

"Dodneška nevím, proč byl Hrad zatížen touhletou komedií," komentoval brífink z minulého týdne na Hradě. "Bylo to trapné, zbytečné a nikdo nic takového neměl zapotřebí. Myslím, že to bylo trapné i pro všechny, kdo se na to museli dívat," řekl.

13:41

"Zeman se chová účelovým způsobem, snaží se vyhovět Andreji Babišovi a podporuje ho," řekl Sobotka. Podle něj se prezident chová jako uličník.

13:40

"Prezident se nikdy na Ústavní soud neobracel a mým předchozím odvoláním ministrů vyhověl," řekl Bohuslav Sobotka v DVTV s tím, že nechápe, proč je to nyní jinak.

13:38

"Já jsem nenutil Andreje Babiše k nákupu korunových dluhopisů v době, kdy byl ministr financí," odpověděl Sobotka na otázku, jestli cítí zodpovědnost za současnou politickou krizi.

13:34

Sledujte na DVTV živě rozhovor s premiérem Bohuslavem Sobotkou:

Zeman se chová jako školák a uličník. Komedii na Hradě dodnes nechápu, říká Sobotka

Sobotka
25:18
Prezident se chová účelově a snaží se vyhovět Andreji Babišovi, říká Bohuslav Sobotka. | Video: DVTV
13:34

Andrej Babiš považuje jednání europarlamentu o českých médiích za součást kampaně proti sobě. Za iniciátory celé záležitosti označil europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) a Ingeborg Grässleovou z německé Křesťanskodemokratické unie (CDU).

 

"Pan Zdechovský mě udává permanentně v Bruselu. Poškozuje naši zemi, tento člověk. A paní Grässleová je také najatá, která o mně mluví negativně," řekl Babiš novinářům. "To je součást kampaní, já samozřejmě vadím mnoho lidem. Jsem označován za netradiční stranu," dodal.

13:30

K možnosti, že by měl Evropský parlament projednávat situaci médií v Česku, se již vyjádřili i další politici. Předseda ODS Petr Fiala se také domnívá, že bychom si své problémy měli řešit doma.

 

TOP 09 krok naopak podpořila. "Je to obrovská ostuda Andreje Babiše. Těžko se divit některým poslancům Evropského parlamentu, že se tomu chtějí věnovat. Koneckonců poslanci českého parlamentu se tomu chtěli věnovat," řekl předseda strany Miroslav Kalousek.

 

"Možná někomu připadá, co je mu do toho, ale žijeme v Evropě, to je jednotný prostor," uvedl ve čtvrtek v České televizi ministr zahraničí Lubomír Zaorálek a dodal, že je to ostuda.

13:20 Ikona KDU-ČSL

Europoslanci za KDU-ČSL nehlasovali pro zařazení bodu, který se má věnovat riziku politického zneužití médií v ČR, na program schůze Evropského parlamentu. "My se domníváme, že takové věci si máme vyřešit v České republice a že špinavé prádlo se má prát doma," řekl dnes předseda lidovců a místopředseda vlády Pavel Bělobrádek.

13:18

Navrhovaná náměstkyně na post po Babišovi Schillerová podle něj představuje profesionální úřednici, která celý život pracuje ve finanční správě a není v žádné straně. Svůj návrh považuje Babiš za nejlepší řešení k odblokování současné situace. "Není důvod, aby pan premiér neakceptoval náš návrh a nepředložil ho panu prezidentovi," řekl.

13:15

Babiš při svém projevu na sjezdu Rady seniorů opět prohlásil, že nevidí důvod, aby odešel z ministerstva financí. Novinářům řekl, že bude odvolán na návrh premiéra.

12:47

ODS porovnala středeční demonstrace s listopadem 1989:

12:30

Prezident včera oznámil, že Kajínkovi udělí milost v polovině května. Její součástí by měla být také podmínka, že se omilostněný po dobu sedmi let nedopustí trestného činu. Na její dodržení by dohlížel Krajský soud v Plzni.

12:18

Podle Politologa Tomáš Lebedy má milost, kterou se Miloš Zeman chystá udělit Jiřímu Kajínkovi, pouze odvést pozornost od problémů s Andrejem Babišem.  "Načasování je jednoznačně spojené s tím, že místo aby se teď řešil problém pana ministra financí, tak se bude řešit pan Kajínek. Povede to k rozmělnění pozornosti a odvedení pozornosti od toho, co je naprosto podstatné," řekl.

 

Politoložka Vladimíra Dvořáková je přesvědčena, že načasování souvisí spíše s blížícími se prezidentskými volbami. "Kajínek má všechny rysy romantizujícího vyprávění, na kterém prezident může získat další okruhy voličů, které se o politické otázky nezajímají," řekla.

12:05

Zeman je na summitu k Hedvábné stezce jediný z EU.

11:45

Podle Milana Chovance musí policie prošetřit Andreje Babiše kvůli manipulaci s živým spisem. Řekl to v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

11:28

Pět českých europoslanců z Evropské lidové strany (EPP) napsalo jejímu šéfovi Weberovi, aby se zasadil o stažení bodu o riziku zneužití medií v ČR z programu schůze EP. Evropský parlament má zneužívání médií k politickému boji v Česku projednávat 1. června.

11:15 ikona ODS online

Předseda ODS Petr Fiala kritizuje na Twitteru Andreje Babiše za jeho výrok v rozhovoru pro Aktuálně.cz, kde znevažuje počet demonstrantů na Václavském náměstí. "Počet lidí odpovídá počtu 'lajků' na můj výrok ve sněmovně," řekl Babiš. Fiala jeho výrok přirovnal ke znevažování počtu demonstrantů komunistickými funkcionáři v roce 1989.

11:06

Velmi krátce se členové grémia věnovali nástupci odcházející ministryně školství Kateřiny Valachové. "Pan premiér to zvažuje a zvažuje více variant. Konkrétní jména nepadla," uvedl ministr vnitra.

11:05

Miloš Zeman se v Pekingu setkal s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem.

11:00

Komentář Martina Fendrycha k tomu, že Zeman vážně uvažuje o udělení milosti Jiřímu Kajínkovi.

10:57

"Pan premiér nás informoval, že dostal dopis od pana Babiše s návrhem na nového ministra financí," řekl Milan Chovanec. Mělo by jít o náměstkyni ministerstva financí Alenu Schillerovou. "Většina grémia nezná paní Schillerovou," poznamenal Chovanec. Podle Chovance se premiér Sobotka bude chtít s náměstkyní sejít a bude posuzovat, zda je na funkci vhodná. "Pak se rozhodne, jestli ji přibere do týmu," dodal ministr vnitra.

10:53

Prezidentský kandidát Jiří Drahoš k milosti pro Kajínka:

K udělení milosti Kajínkovi Již na startu své kandidatury jsem prohlásil, že tento nástroj považuji za naprosto mimořádný (už samo slovo „milost“ vyjadřuje jistou posvátnost tohoto činu) a že bych jej používal v mimořádných případech především sociální/humanitární povahy. Upřímně řečeno, nemám žádnou informaci, že by pan Kajínek některé z těchto kritérií splňoval. Pokud je důvodem k udělení milosti pochybnost o korektnosti procesu, pak podle mé představy by spíše bylo na místě nalézt způsob, jak proces obnovit.

Zveřejnil(a) Jiří Drahoš dne 12. Květen 2017
10:50

"Bavili jsme se o variantě, kterou nastolil pan prezident, a grémium samozřejmě tuto variantu nepodporuje. To znamená, že dále trvá, že chceme, aby Andrej Babiš odešel z vlády," uvedl po schůzce špiček ČSSD místopředseda a ministr vnitra Milan Chovanec.

10:47

Ústavní soud může kvůli sporu Zemana se Sobotkou změnit svůj program.
Není vyloučeno, že kompetenční spor, dokdy má prezident rozhodnout o podané demisi, Ústavní soud rozhodne v řádu dnů či několika málo týdnů. "Ústavní soud rozhodne přednostně a velmi rychle," uvedl jeho předseda Pavel Rychetský.

 

V případu by muselo s největší pravděpodobností rozhodnout celé plénum Ústavního soudu. "To svolávám já a já určuji jeho program. A mohu všechny ostatní body, které má plénum projednat, zcela vypustit a nařídit jednání pouze o této věci. Takže by verdikt mohl být ve velmi krátké době," řekl.

10:30 Místopředseda vlády Pavel Bělobrádek.

Vicepremiér Pavel Bělobrádek v rozhovoru pro Aktuálně.cz řekl, že i on trvá na odvolání Andreje Babiše z vlády. Prezident by se podle něj měl zachovat ústavně. Uvedl také, že není příznivcem předčasných voleb.

Se jménem náměstkyně Schillerové nemá problém, na rozdíl od ČSSD, nemá a akceptoval by ji jako novou mistryni financí.

10:20

Prezident Miloš Zeman je nyní na státní návštěvě Čínské lidové republiky. To, že v době politické krize odjel, mnozí kritizovali. Společně s ním tvoří delegaci sociálnědemokratický ministr průmyslu Jiří Havlíček, ministr dopravy Dan Ťok a ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová, ale také bývalý premiér Petr Nečas a 200 českých podnikatelů.

10:10

Slovenský tisk zaznamenal také demonstrace proti Babišovi a Zemanovi. "Od hlasů tisícovek lidí na náměstích k hlasům ve volebních urnách vede cesta předlouhá a klikatá. Pokud by tento český protestní hlas nezazněl, byl by to důvod obávat se o ´zdravý selský rozum´, který jsme bratrům Čechům nejednou záviděli," napsal deník Sme.

10:05

Zeman a Babiš nejsou demokratičtí politici, píše slovenský tisk. "Jejich povahová blízkost a účelové spojenectví je ohrožením demokracie v Česku," napsal dnes slovenský list Denník N v reakci na krizi kabinetu premiéra Bohuslava Sobotky.

 

Denník N také píše, že "Sobotka pokus o Babišovo odvolání zbabral, Zeman se ovšem neovládl a tím, jak chtěl Sobotku co nejvíce ponížit, sám sebe ukázal v pravém světle jako velmi zlomyslného starého muže". Dodává, že Zeman se chová jako rozmazlený samovládce, pro kterého neplatí žádná pravidla a který svůj úřad nezastává, ale vlastní, podobně jako Babiš vlastní svou stranu.

9:55

Návrh hnutí ANO, že by se novou ministryní financí mohla stát Schillerová, premiér komentoval zatím nechtěl. ČSSD se jím podle něj v pátek ráno nezabývala. Věc chce nejprve probrat s Andrejem Babišem.

9:50

Sobotka zopakoval, že za důvody pro odvolání Babiše považuje podezření, že se ministr financí v minulosti vyhýbal placení daní a že ovlivňoval média, která vlastnil. "Důvody jsou relevantní, návrh leží na Pražském hradě a očekáváme, že prezident republiky bude postupovat podle ústavy. Nediskutovali jsme ty takzvané prezidentovy varianty, o kterých se mluvilo v Liberci. Nic z toho pro sociální demokracii není přijatelné a trváme na této ústavní cestě," řekl.

9:48

Jméno Aleny Schillerové, kterou Andrej Babiš navrhl jako svou nástupkyni ve funkci ministra financí, kritizoval Milan Chovanec i Lubomír Zaorálek. "Poradíme se, ale nepředpokládám, že bychom tu nabídku přijali," řekl Chovanec.

"To, že je to zrovna ta náměstkyně, která je spojena s tím, že blokovala řádný postup finančního úřadu v případě Andreje Babiše a Agrofertu, tak to mi žádnou radost nedělá," řekl Zaorálek. Podle něj je třeba mít jistotu, že nový ministr financí dokáže zahájit správní řízení proti každému, kdo je podezřelý z daňových úniků.

9:45

Premiér Bohuslav Sobotka je nyní na sjezdu Rady seniorů.

9:40

Podle Zaorálka prezident pouze hledá způsoby, jak rozhodnutí odkládat. "Já pouze čekám, kdy nás nechá hledat nějaké fimfárum, o kterém nikdo neví, co to je, a když ho najdeme, tak že nám možná někoho odvolá," řekl a dodal, že takové jednání neodpovídá ústavě.

9:38

Podobně se k prezidentově návrhu vyjádřil i Lubomír Zaorálek. "Jestli tohle chtěl prezident udělat, měl možnost to udělat před týdnem. Taková situace tehdy byla. Ale dvakrát do stejné řeky nevstoupíte, takže když to tehdy prezident neudělal, dneska už tuhle situaci nikdo nevrátí. Dneska je v úplně jiné situaci, dnes tam má žádost, aby odvolal Andreje Babiše," řekl.

9:35

ČSSD trvá na odvolání Babiše. Zemanovy návrhy, které počítaly i s odchodem premiéra, pro ni nejsou přijatelné, řekl Sobotka po jednání vedení strany.

9:35

Kvůli řešení vládní krize se dnes ráno schází nejužší vedení ČSSD. Už poněkolikáté budou řešit okolnosti kolem odvolání Andreje Babiše.

9:30

Alena Schillerová přišla na ministerstvo financí teprve loni v lednu, předtím působila na Generálním finančním ředitelství. Řadu let také vedla brněnský finanční úřad. V poslední době se stala výraznou postavou ministerstva, zejména kvůli zavádění nových zákonů o kontrolních hlášeních a o elektronické evidenci tržeb.

9:27

Ke jménu Aleny Schillerové, která má Babiše nahradit na ministerstvu, mají výhrady sociální demokraté.

 

"Je potřeba odstranit pochybnost nad tím, zda finanční správa, která je pod paní náměstkyní, šetřila opravdu korunové dluhopisy. A zda vyšetřování nebránila," řekl Aktuálně.cz ministr vnitra Milan Chovanec.

9:25

Proti Andreji Babišovi i Miloši Zemanovi se pořádaly v několika městech demonstrace. Na Václavském náměstí se ve středu sešlo asi 19 tisíc lidí, včera přišly další stovky protestovat na Hradčanské náměstí.

9:20

Na dotaz, zda odejde z vlády, Andrej Babiš neodpověděl. "Napsal jsem panu premiérovi a panu Bělobrádkovi dopis a požádal jsem o svolání koaliční rady, protože si myslím, že krize se dá vyřešit na úrovni koalice," uvedl Babiš s tím, že podrobnosti zatím nebude zveřejňovat.

9:00

Andrej Babiš už doručil premiérovi návrh na novou ministryni financí. Měla by se jí stát jeho dosavadní náměstkyně Alena Schillerová.

 

Na post vicepremiéra navrhl Babiš ministra životního prostředí Richarda Brabce. Informaci Aktuálně.cz potvrdil vicepremiér Pavel Bělobrádek.

8:50

Vítejte u nového online přenosu k aktuální politické situaci v Česku. Předcházející události si můžete připomenout zde:

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 12. 5. 2017 23:59
 

Právě se děje

Další zprávy