reklama
 
 

Živě: Neurážejte a řešte své problémy, reagovala německá europoslankyně na Babišovo vulgární osočení

Aktualizováno 12. 5. 2017 23:59
Prezident se chová účelově a snaží se vyhovět Andreji Babišovi, říká Bohuslav Sobotka. | Video: DVTV |  25:18
reklama
Česká politika zažívá největší turbulence posledních let. Poslanci na mimořádné schůzi řešili kauzy kolem vicepremiéra Andreje Babiše. Ten odstoupit odmítá a prezident Miloš Zeman ho zatím nechce odvolat. Situací se chce zabývat až po svém návratu z Číny v druhé polovině května. Pokud Zeman Babiše neodvolá ani po návratu z Číny, chce premiér podat kompetenční žalobu. Andrej Babiš již premiérovi doručil návrh na novou ministryni financí, svou náměstkyni Alenu Schillerovou. Proti prezidentovi i Babišovi ve středu demonstrovaly v řadě měst desetitisíce lidí.

Živě: Neurážejte a řešte své problémy, reagovala německá europoslankyně na Babišovo vulgární osočení

reklama
23:59

To je pro dnešek vše, v sobotu budeme opět dění kolem vládní krize detailně sledovat. Děkujeme za pozornost a dobrou noc!

21:39
Facebook

Reakce europoslankyně Grässelové.

21:27

Německá europoslankyně Ingeborg Grässleová reagovala na odpolední útok vicepremiéra Andreje Babiše, který řekl, že je vždycky na něj připravená "vyhodit kýbl sra*ek". Babiš tak reagoval na plánované jednání Evropského parlamentu o možném zneužívání médií v Česku.

"Odmítám obvinění, které dnes přednesl pan Babiš na tiskové konferenci. Ráda bych mu doporučila, aby zmírnil agresivní rétoriku a upustil od urážky svobodně zvoleného poslance. Jsem členkou Výboru pro rozpočtovou kontrolu EP již 13 let. Když jsme se setkali, vysvětlila jsem mu úlohu výboru, kterému předsedám, a svou vlastní roli při ochraně peněz daňových poplatníků Evropské unie. Byla bych velmi ráda, kdyby si mohl konečně vyřešit problém, který závisí jen na něm, a nikoliv na České republice," napsala europoslankyně.

21:00
Andrej Babiš

Jednání o obsazení čela ministerstva financí budou pokračovat příští týden, sdělil vicepremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. V pátek večer jednal s předsedou vlády a ČSSD Bohuslavem Sobotkou o návrhu ANO nominovat na ministryni financí svou dosavadní náměstkyni Alenu Schillerovou a na vicepremiéra ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO).

Babiš na dotaz, jak premiér přijal jeho návrh a zda se domluvili na Schillerové, v SMS zprávě pouze odpověděl: "Budeme pokračovat příští týden".

18:56
ČSSD

Návrh na jmenování nástupce Kateřiny Valachové (ČSSD) v čele ministerstva školství chce mít premiér Sobotka (ČSSD) připraven do konce května. Ministryni, která podala rezignaci kvůli vyšetřování kauzy dotací ve sportu, poděkoval na jednání širšího vedení strany. Chce s ní jednat o dalších prioritách resortu a předání agendy. Rezignaci Valachová podala k 31. květnu.

15:53
Miloš Zeman

Sám Hrad se k tomu, jak si zjišťoval možná rizika Kajínkova dřívějšího návratu na svobodu, odmítl vyjádřit.

15:50
Miloš Zeman

Zemanovi je v případě milosti Kajínkovi vytýkáno právě to, že se neporadil s Vězeňskou správou ani psychology, tedy těmi, kteří jsou s vězněm nejvíce ve styku. Že je takový postup neobvyklý, se shodli bývalí ministři spravedlnosti Pavel Rychetský a Jaroslav Bureš.

15:45

"Při tomto aktu by měl prezident zvažovat hlavní věc: Jestli ta délka odpykaného trestu je dostatečná a zvážit i chování toho odsouzeného a to, zda nehrozí nebezpečí. Tedy že v případě propuštění nebude společenským rizikem," vyjádřil se k udělení milosti Jiřímu Kajínkovi v rozhovoru pro Aktuálně.cz předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.

 

Uvedl také, že má sám v Kajínkově případu řadu pochybností. Na otázku, zda by, v případě, že by byl ministrem spravedlnosti, udělil Kajínkovi milost odpověděl: "Zaplaťpánbůh, že nejsem. Rozhodně by to nebyla moje individuální úvaha. Musel bych se zeptat správy Vězeňské služby, která o něj těch 23 let pečuje, jak se chová, psychologů, kteří tam jsou, jaké je nebo není riziko v případě jeho pobytu na svobodě."

15:35
ČSSD

Kandidátkami se bude předsednictvo zabývat 19. května. Zatím je ČSSD schválila pro osm krajů, dnes původně měla potvrdit i zbývajících šest listin. Po schválení kandidátek předsednictvem bude muset jejich lídry v každém kraji ještě stvrdit stranické referendum.

15:32
ČSSD

Birke, stejně jako místopředsedové ČSSD Milan Chovanec a Lubomír Zaorálek, zpochybnil nezávislost kandidátky hnutí ANO na případnou ministryni financí Aleny Schillerové. "Mám pocit, že nezařazovala zrovna větší rychlost při řešení problémů, které Andrej Babiš bezpochyby má. Takže já, jako Jan Birke, s tím mám trošku problém," uvedl. Stejně tak je podle něj diskutabilní, že ministr životního prostředí Richard Brabec nebyl spojen s bývalým Babišovým holdingem Agrofert, kdy "pouze řídil jeho dceřinku", když byl generálním ředitelem lovosické chemičky Lovochemie.

15:30
ČSSD

Podle místopředsedy strany Jana Birkeho neměl Sobotka v sociální demokracii nikdy silnější podporu, než nyní.

15:28
ČSSD

Předsednictvo ČSSD odsunulo schvalování zbývajících lídrů kandidátek pro podzimní sněmovní volby. Místo toho se dnes bude znovu zabývat řešením vládní krize.

15-.20
TOP 09

Kritizoval také vulgární slovník Andreje Babiše, týkající se europoslankyně Grässleové.

15:05
TOP 09

Nominaci Schillerové kritizoval na Twitteru i předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Podle něj bude Babiš ministerstvo řídit skrze ní.

15:03
KDU-ČSL

Europoslanec Tomáš Zdechovský se ohradil proti obvinění, že se zasadil o zařazení bodu na jednání europarlamentu. "Vyjádření pana Babiše je lživé. Je doložitelné, že jsem vystupoval proti tomuto bodu," řekl. "Odmítám tyto estébácké metody pana Babiše, kdy označuje své protivníky jako udavače," dodal. Zdůraznil také, že sice vnímá, že je Babiš ve střetu zájmů, ale že záležitost v Bruselu řešit nechtěl.

15:02

Podle mluvčí ministerstva spravedlnosti Terezy Schejbalové bude soud jednou ročně informovat ministerstvo, zda Jiří Kajínek podmínku plní. "V případě porušení se tato informace zasílá do Kanceláře prezidenta republiky k dalšímu opatření ze strany pana prezidenta, protože on rozhoduje o plnění či neplnění podmínky. Tento postup se uplatňuje u všech osob dotčených milostí prezidenta republiky," uvedla Schejbalová.

14:57
ODS

Podle šéfa poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury je nominace Aleny Schillerové na ministryni financí nepřijatelná.

14:53
Kateřina Valachová

"Za premiérem jdu dnes odpoledne. Jsem připravená demisi podat," komentovala to Valachová. Postoj sportovců ji překvapil a zatím o něm nepřemýšlela.

14:49
Kateřina Valachová

Valachová se rozhodla podat demisi v úterý v souvislosti s policejní razií na ministerstvu školství kvůli dotacím na sport a obviněním bývalého ředitele odboru sportu Zdeňka Břízy a náměstkyně pro sport Simony Kratochvílové. Ta je nyní společně s předsedou Fotbalové asociace ČR Peltou ve vazbě.

14:48
Kateřina Valachová

Členové Národní rady pro sport se postavili za ministryni školství Kateřinu Valachovou a vyzvali premiéra, aby její demisi nepřijímal.

 

"Paní ministryně doplatila na to, že se snažila nastavit jasná a pevná pravidla pro rozdělování peněz, kde by byly různé vlivy jednotlivců minimální. Přestože se to, jak známo, nepodařilo," uvedl předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

autoři: Domácí, ČTK | 12. 5. 2017 8:44

Související

    Hlavní zprávy

    reklama

    Sponzorované odkazy

    reklama