Čím se brodíme kvůli Babišovi. Sobotka přitvrzuje, v boji proti šéfovi ANO použil další peprný výrok

Luboš Kreč Luboš Kreč
Aktualizováno 10. 5. 2017 8:07
Premiéra Bohuslava Sobotku veřejnost léta neměla možnost slyšet mluvit jinak než spisovnou češtinou. Před časem se však na sociálních sítí vyjádřil vulgárně na adresu ministra financí Andreje Babiše. Právě on je podle něj tím, co vrací českou politickou kulturu zpátky k horšímu. Jeho - stejně jako prezidenta Miloše Zemana - viní z autoritářských sklonů, kvůli kterým nerespektuje ústavu. I kvůli tomu si ho už nedokáže představit ve své vládě.
Premiér Bohuslav Sobotka.
Premiér Bohuslav Sobotka. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Bohuslav Sobotka si po léta zakládal na tom, že mluví striktně spisovně, možná nudně, někdy až technokraticky. Zdá se ale, že kvůli Andreji Babišovi je ochotný tuto svou tvář opustit a ukázat, že zná i vulgárnější výrazy. Poté co na Facebooku napsal, že nákupem korunových dluhopisů zakladatel Agrofertu "oje*al" stát, se nyní dopustil dalšího peprného výroku.

"Vracím se zpátky k té politické kultuře, hrozně mě to štve, protože po těch třech letech, kdy jsem měl dojem, že jsme se vydali dobrým směrem, se opět brodíme v nějakých sra**ách nebo bahně. Je to dané tím, co se objevuje v okolí Andreje Babiše a co on s sebou přináší," řekl Sobotka v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

V něm ostře zaútočil jak na Babiše, tak na jeho momentálně největšího politického spojence, prezidenta Miloše Zemana. Oba je obvinil z toho, že mají autoritářské sklony a že nerespektují ústavu.

"Všichni, včetně premiéra, prezidenta i ministra financí, by k ústavě měli mít náležitou úctu. Zdá se mi ale, že ta úcta u prezidenta a ministra financí eroduje v okamžiku, kdy se ten problém přímo osobně dotýká Andreje Babiše coby člověka, který je navržen, aby byl odvolán z vlády," dodal premiér v narážce na to, že Zeman odmítá odvolat Babiše a klade si další podmínky.

Zároveň se Sobotka přidal mezi rostoucí řady českých politiků, kteří odmítají, že by vstoupili po říjnových volbách do vlády s Andrejem Babišem. "Pokud jde o Andreje Babiše, nemůže být členem této vlády a podle mě nemůže být členem ani té příští vlády," dodal předseda ČSSD.

Stejně - tedy že s Babišem nelze vládnout - se už vyjádřili občanští demokraté nebo TOP 09. Čím dál kritičtější jsou vůči němu také lidovci, kteří se dosud do výraznější kritiky ministra financí nepouštěli. Narůstající počet kauz, které se kolem něj objevily, situaci u KDU-ČSL změnil. Jejich předseda Pavel Bělobrádek se například vyjádřil v tom smyslu, že nahrávky rozhovorů s tehdejším redaktorem MF Dnes jsou důvodem, proč by měl Andrej Babiš z vlády odejít.

Jeho konec ve vládě ale prozatím oddaluje prezident Miloš Zeman, který se s vicepremiérem sešel den poté, co premiér poslal na Hrad návrh na jeho odvolání. Přestože většina ústavních právníků hovoří o tom, že prezident by měl ministra odvolat v co nejkratším možném termínu, prezident hned zpočátku upozorňoval, že tak neučiní dříve než po návratu ze své návštěvy v Číně.

Za to si ale vysloužil kritiku politiků napříč celým politickým spektrem. Předseda Senátu Milan Štěch dokonce v úterý prohlásil, že pokud prezident do týdne Andreje Babiše neodvolá, budou se senátoři vážně zabývat možností podat na prezidenta ústavní žalobu.

Celý rozhovor s Bohuslavem Sobotkou čtěte v Hospodářských novinách.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy