Ministryně Valachová podá demisi. Nechci poskytovat Babišovi záminku k útokům na ČSSD, řekla

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 9. 5. 2017 19:39
Ministryně školství Kateřina Valachová podá demisi kvůli obviněním souvisejícím s dotacemi na jejím ministerstvu. Nechce, aby se její setrvání ve funkci stalo předmětem útoků vicepremiéra Andreje Babiše.
Ministryně školství Kateřina Valachová.
Ministryně školství Kateřina Valachová. | Foto: Libor Fojtík

Praha - Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) odejde kvůli dotačnímu skandálu na ministerstvu školství. "Cítím za to politickou, nikoli osobní odpovědnost. Chci podpořit politickou kulturu, tak jak ji prosazuje sociální demokracie, proto rezignuji na funkci ministryně školství," uvedla v České televizi. Na tiskové konferenci pár hodin před tímto oznámením přitom řešila situaci s údajným zneužíváním dotací na sport a řekla, že zatím nerezignuje.

Situaci vyhodnotila jinak až po tiskové konferenci. "Po konzultaci s předsedou strany a vlády jsem se rozhodla oznámit, že nechci být trapnou záminkou Andreji Babišovi v tom, aby se schovával před svými problémy a ukazoval prstem na ministerstvo pod mým vedením," uvedla Valachová s tím, že nechce pošpinit sociální demokracii.

Důvodem je zásah policie na ministerstvu školství kvůli údajnému zneužívání dotací na sport. Minulou středu zadržela dva lidi, dnes už bývalou náměstkyni pro sport Simonu Kratochvílovou a bývalého vedoucího odboru sportu Zdeňka Břízu. Na Kratochvílovou soud v pátek uvalil vazbu.

Valachová si Kratochvílovou přivedla s sebou na ministerstvo školství z Úřadu vlády, kde předtím obě pracovaly. Byly přítelkyněmi, Valachová jí důvěřovala a podle svých slov netušila, že "to takhle dopadne".

Ministryně v úterý na tiskové konferenci řekla, že v minulých měsících na ministerstvu nařídila několik mimořádných kontrol a opatření v sekci sportu. "Byla screeningována e-mailová komunikace zaměstnanců odboru sportu s výsledkem zachycení tří osob. Vedle toho jsem řešila dvě podezření na střet zájmu," řekla. Policie podle ní vstoupila do této interní kontroly. "Některé osoby, které byly zjištěny touto kontrolou se překrývají s osobami, o které se zajímá policie ČR, ale protože jsem předala všechny tyto rozpracované materiály, bohužel nemůžu sdělit v tuto chvíli bližší podrobnosti," dodala Valachová.

"Děkuji Kateřině Valachové za odvedenou práci a za její odpovědné rozhodnutí, které je v zájmu slušné politické kultury v naší zemi," reagoval na demisi premiér Bohuslav Sobotka. Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek uvedl, že její rozhodnutí respektuje. 

Ministr financí a šéf ANO Andrej Babiš považuje odůvodnění Valachové za trapnou výmluvu. "Na resortu školství byla korupce. To je ten pravý důvod jejího odstoupení," uvedl Babiš. "Ještě na tiskové konferenci tvrdila, že nehodlá odstoupit, protože za korupční skandál ve svém resortu nenese politickou odpovědnost a to přes to, že její kamarádka a náměstkyně sedí ve vazbě a blízký přítel pana premiéra je do kauzy zapleten taky," dodal Babiš.

"Pan prezident chce s paní ministryní hovořit. Sejde se s ní po návratu z Číny," uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Otázku, zda Miloš Zeman demisi přijme, nechtěl komentovat. 

 

Právě se děje

Další zprávy