Nejsem převlékač kabátů, ohrazuje se bývalý novinář Komárek, když hájí "přešlapy" svého šéfa Babiše

Jiří Pšenička
12. 5. 2017 6:36
Martin Komárek, poslanec za hnutí ANO, nesouhlasí s výzvami, aby Andrej Babiš rezignoval, podle něj je to morální kýč. "Já jsem byl vždycky proti vyzývání politiků k rezignaci. Pokud se někdo staví do pozice strážce mravnosti, tak je to jen hysterie," řekl. Nesouhlasí také s tím, že by předseda hnutí politicky zneužíval svá média. "S politiky jsem se bavil stokrát a oni se mě snažili též ovlivnit, a neříkejte, že vás ne. To přece k jejich práci patří," prohlásil jako bývalý novinář. Ještě před časem přitom ve svých článcích v MF Dnes adoroval Petra Nečase.
Poslanec Martin Komárek.
Poslanec Martin Komárek. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Poslanec za hnutí ANO Martin Komárek nesouhlasí s tím, že by měl být šéf jeho politické formace Andrej Babiš vyzýván k rezignaci.

"Je to morální kýč. Já jsem byl vždycky proti vyzývání politiků k rezignaci. Pokud se někdo staví do pozice strážce mravnosti, tak je to jen hysterie," uvedl pro Aktuálně.cz v souvislosti s debatou o tajně pořízených nahrávkách, kde Babiš s novinářem Markem Přibilem z deníku MF Dnes konzultuje publikaci kauz namířených proti konkurenční ČSSD.  

Komárek se neztotožňuje s většinovým názorem sněmovny, která se ve středu usnesla, že Babiš lhal, když tvrdil, že svá média (kam patří i MF Dnes) neovlivňuje.

"Žádný zásah, pokud vím, tam nebyl, protože nic z těch článků nakonec nevyšlo. Já jsem se s politiky bavil stokrát a oni se mě snažili též ovlivnit, a neříkejte, že vás ne. To přece k jejich práci patří. Andrej Babiš udělal pouze tu chybu, že se s tím Přibilem, který jej proaktivně oslovil, vůbec bavil," vidí jediný přešlap Komárek, přičemž soudí, že za tuto svou chybu jeho šéf dostatečně zaplatil zmíněným usnesením sněmovny a politickou "kanonádou", které byl vystaven.  

Jako v civilizovaných zemích

Redakce však Komárka konfrontovala s jeho vlastním článkem, který napsal v červenci 2012, kdy byl ještě komentátorem MF Dnes. Tehdy totiž vysoce vyzdvihoval Petra Nečase, že výrazně zlepšil "odvolávací a rezignační politiku".

"Nečas zavádí civilizované postupy i v případě ministrů podezřelých z korupčního či nečestného jednání. I tady jedná jako v civilizovaných zemích: v nejvyšší politice na sobě nesmíte nést ani stín. Platí předpoklad viny. Pokud nedokážete vznesená obvinění přesvědčivě vyvrátit, nemáte právo řídit zemi. Premiér jednal velmi rychle a nemilosrdně v případech Víta Bárty, Pavla Drobila, Martina Kocourka či Jiřího Bessera. Opět to kontrastuje se spíše východní praxí zavedenou ve zdejší politice," chválil žurnalista Komárek tehdejší poměry.

Nečase, vůči jehož politice se ANO dodnes tvrdě vymezuje, dokonce tehdy označil za prvního porevolučního premiéra, na jehož personální politiku lze brát západní měřítka.  

Byla to jen past

Nynější politik ANO, který má problémy, aby se znovu dostal na kandidátku hnutí pro podzimní volby, odmítá, že by konjunkturálně převlékl kabát. "Prezident Zeman říká správně, že názory nemění jen blbec. Já ale názor v tomto směru nezměnil, pro mě to není jednání, za které by ministr Babiš musel odstupovat," stojí si na svém.

"Není tady přece žádné policejní obvinění, žádné stíhání, je to jenom politická hra," říká. Komárek zároveň odmítá, že by se Babiš dopustil i čehokoliv nečestného a přišel tím definitivně o důvěryhodnost. "Důvěryhodnost člověka se nedá měřit politicky využitou pastí," argumentuje.

Je ale otázka, zda nynějšímu poslanci za ANO (a předrevolučnímu členu KSČ) nynější volnější výklad politické morálky vydrží i v dalších letech. Komárek totiž nevylučuje, že se do médií vrátí. "Na post aktivního novináře se už nevrátím, chtěl by ale v budoucnu opět pracovat v něčem, co se médií týká. To je oblast, které rozumím," vidí sám sebe Komárek.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 1 hodinou

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy