Nejsem převlékač kabátů, ohrazuje se bývalý novinář Komárek, když hájí "přešlapy" svého šéfa Babiše

Jiří Pšenička
12. 5. 2017 6:36
Martin Komárek, poslanec za hnutí ANO, nesouhlasí s výzvami, aby Andrej Babiš rezignoval, podle něj je to morální kýč. "Já jsem byl vždycky proti vyzývání politiků k rezignaci. Pokud se někdo staví do pozice strážce mravnosti, tak je to jen hysterie," řekl. Nesouhlasí také s tím, že by předseda hnutí politicky zneužíval svá média. "S politiky jsem se bavil stokrát a oni se mě snažili též ovlivnit, a neříkejte, že vás ne. To přece k jejich práci patří," prohlásil jako bývalý novinář. Ještě před časem přitom ve svých článcích v MF Dnes adoroval Petra Nečase.
Poslanec Martin Komárek.
Poslanec Martin Komárek. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Poslanec za hnutí ANO Martin Komárek nesouhlasí s tím, že by měl být šéf jeho politické formace Andrej Babiš vyzýván k rezignaci.

"Je to morální kýč. Já jsem byl vždycky proti vyzývání politiků k rezignaci. Pokud se někdo staví do pozice strážce mravnosti, tak je to jen hysterie," uvedl pro Aktuálně.cz v souvislosti s debatou o tajně pořízených nahrávkách, kde Babiš s novinářem Markem Přibilem z deníku MF Dnes konzultuje publikaci kauz namířených proti konkurenční ČSSD.  

Komárek se neztotožňuje s většinovým názorem sněmovny, která se ve středu usnesla, že Babiš lhal, když tvrdil, že svá média (kam patří i MF Dnes) neovlivňuje.

"Žádný zásah, pokud vím, tam nebyl, protože nic z těch článků nakonec nevyšlo. Já jsem se s politiky bavil stokrát a oni se mě snažili též ovlivnit, a neříkejte, že vás ne. To přece k jejich práci patří. Andrej Babiš udělal pouze tu chybu, že se s tím Přibilem, který jej proaktivně oslovil, vůbec bavil," vidí jediný přešlap Komárek, přičemž soudí, že za tuto svou chybu jeho šéf dostatečně zaplatil zmíněným usnesením sněmovny a politickou "kanonádou", které byl vystaven.  

Jako v civilizovaných zemích

Redakce však Komárka konfrontovala s jeho vlastním článkem, který napsal v červenci 2012, kdy byl ještě komentátorem MF Dnes. Tehdy totiž vysoce vyzdvihoval Petra Nečase, že výrazně zlepšil "odvolávací a rezignační politiku".

"Nečas zavádí civilizované postupy i v případě ministrů podezřelých z korupčního či nečestného jednání. I tady jedná jako v civilizovaných zemích: v nejvyšší politice na sobě nesmíte nést ani stín. Platí předpoklad viny. Pokud nedokážete vznesená obvinění přesvědčivě vyvrátit, nemáte právo řídit zemi. Premiér jednal velmi rychle a nemilosrdně v případech Víta Bárty, Pavla Drobila, Martina Kocourka či Jiřího Bessera. Opět to kontrastuje se spíše východní praxí zavedenou ve zdejší politice," chválil žurnalista Komárek tehdejší poměry.

Nečase, vůči jehož politice se ANO dodnes tvrdě vymezuje, dokonce tehdy označil za prvního porevolučního premiéra, na jehož personální politiku lze brát západní měřítka.  

Byla to jen past

Nynější politik ANO, který má problémy, aby se znovu dostal na kandidátku hnutí pro podzimní volby, odmítá, že by konjunkturálně převlékl kabát. "Prezident Zeman říká správně, že názory nemění jen blbec. Já ale názor v tomto směru nezměnil, pro mě to není jednání, za které by ministr Babiš musel odstupovat," stojí si na svém.

"Není tady přece žádné policejní obvinění, žádné stíhání, je to jenom politická hra," říká. Komárek zároveň odmítá, že by se Babiš dopustil i čehokoliv nečestného a přišel tím definitivně o důvěryhodnost. "Důvěryhodnost člověka se nedá měřit politicky využitou pastí," argumentuje.

Je ale otázka, zda nynějšímu poslanci za ANO (a předrevolučnímu členu KSČ) nynější volnější výklad politické morálky vydrží i v dalších letech. Komárek totiž nevylučuje, že se do médií vrátí. "Na post aktivního novináře se už nevrátím, chtěl by ale v budoucnu opět pracovat v něčem, co se médií týká. To je oblast, které rozumím," vidí sám sebe Komárek.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy