Lidovci vyzvali Zemana, ať zůstane v Česku. Ministři ale cestu do Číny schválili

Radek Bartoníček ČTK Martin Ťopek Radek Bartoníček, ČTK, Martin Ťopek
Aktualizováno 10. 5. 2017 13:58
Prezident Miloš Zeman už může balit na velkou cestu do Číny za tamním prezidentem. Vláda jeho cestu schválila, přestože se řadě politiků nelíbí to, že Zeman odmítá odvolat ministra financí Andreje Babiše na návrh premiéra Bohuslava Sobotky. Někteří senátoři proto Zemana vyzvali, aby neodlétal, dokud Babiše neodvolá.
Miloš Zeman.
Miloš Zeman. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Vláda schválila návrh na uskutečnění cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny. Na Twitteru o tom informoval mluvčí kabinetu Martin Ayrer. Prezident už předtím během návštěvy Libereckého kraje vzkázal, že na cestu pojede bez ohledu na to, jak ministři rozhodnou. V úterý vyzvali prezidenta k setrvání v Česku lidovci kvůli současné vládní krizi.

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek uvedl, že na cestu se chystá také 200 podnikatelů, proto by neměla být zrušena úplně. Při hlasování se proto zdržel, jeho lidovečtí ministerští kolegové Marian Jurečka a Daniel Herman hlasovali proti. "Plnit ústavní povinnosti má mít pro prezidenta ČR prioritu před návštěvou Číny, proto jsem dnes hlasoval proti schválení jeho cesty," uvedl na Twitteru ministr zemědělství Jurečka.

Zástupci ANO ve vládě cestu podpořili, řekl novinářům ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). "Vzhledem k programu prezidenta a poměrně rozsáhlé podnikatelské mise, při vší úctě to nelze nahradit nikým jiným, byť by to byl člen vlády," řekl na tiskové konferenci. Politici to podle něj během týdne, kdy bude Zeman v zahraničí, v Česku zvládnou. "Nepopereme se, ani nic horšího," řekl.

Náklady cesty, která se uskuteční mezi 11. a 18. květnem, byly vyčísleny na 5,6 milionu korun, částka ale nezahrnuje finance na dopravu armádními letouny a ochranu ústavních činitelů. Podle původních plánů mělo Zemana doprovodit šest ministrů, během úterka ale tři sociálnědemokratičtí ministři účast odmítli kvůli politické krizi. Nahradí je jejich náměstci.

Do Číny poletí ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD), ministr dopravy Dan Ťok a ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (oba za ANO). Havlíček po jednání vlády uvedl, že letí kvůli tomu, aby podpořil české firmy a podnikatele, kteří jsou součástí delegace. "Hlavním důvodem je to, že tam mám svoji odbornou agendu, například jednání se svým protějškem," řekl. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) podle Bělobrádka vysvětlil, proč se rozhodl zůstat, vládní kolegy ale vybídl, ať hlasují pro.

Během návštěvy Číny se prezident setká s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, miliardářem Čang Ťin-tungem nebo s primátorem Šanghaje. Domluvená je i schůzka s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, který bude v té době v Číně na státní návštěvě.

Poměrně vysoké náklady na cestu jsou v dokumentu, který dostala vláda, vysvětleny počtem členů delegace a doprovodu, účastí ministrů a náměstků ministrů a také tím, že se návštěva částečně uskuteční mimo Peking. Zpráva pro vládu byla zpracována ještě před dnešním rozhodnutím většiny sociálnědemokratických ministrů do Číny neletět.

Zeman měl problémy už s cestou na Rhodos

Podobné dilema měli ministři už vloni v říjnu. Prezident Zeman tehdy cestoval na středomořský ostrov Rhodos, kde se konala ekonomická konference. Některým ministrům při schvalování cesty vadilo, že ji pořádá ruský podnikatel a člověk blízký prezidentu Vladimiru Putinovi Vladimir Jakunin.

Proti cestě se postavili ministři ze všech tří koaličních stran a při prvním rozhodování Zemanovi cesta přes vládu neprošla. "Považuji za velmi sporné, aby vláda schválila cestu prezidenta na konferenci organizovanou člověkem, který je zařazen na sankčním seznamu kvůli ruské agresi vůči Ukrajině a okupaci Krymu. Relativizuje to podle mne zahraničněpolitické postoje nejen České republiky, ale i Evropské unie," uvedl tehdy pro Aktuálně.cz tehdejší ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD).

Cestu na Rhodos nakonec Zemanovi vláda schválila devíti hlasy až na druhý pokus. Část ministrů ze všech tří koaličních stran ale ruku opět nezvedla a byla stále proti. "Cesta byla schválena. Já jsem si nicméně podržel své negativní stanovisko," řekl Aktuálně.cz ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL).

 

Právě se děje

Další zprávy