Prezident se spletl, připustil Ovčáček. Zaměnil jména ústavních právníků, omluví se

Kateřina Frouzová Martin Ťopek Kateřina Frouzová, Martin Ťopek
Aktualizováno 11. 5. 2017 13:39
Prezident Miloš Zeman tvrdí, že demisí premiéra nepadá celá vláda. Během návštěvy Libereckého kraje prohlásil, že je to v souladu s výkladem ústavních právníků Václava Pavlíčka a Jiřího Hřebejka. Oba právníci přitom říkají pravý opak, tedy že demise premiéra znamená i demisi vlády. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček teď připustil, že prezident zaměnil jména právníků. Zeman se s nimi chce sejít a omluvit se jim.
Foto: Ludvík Hradilek

Železný Brod, Praha - Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček připustil, že se prezident Miloš Zeman spletl, když citoval ústavního právníka Václava Pavlíčka jako kapacitu, podle níž lze vnímat demisi vlády jen jako demisi samotného premiéra. Je to klíčová informace, protože právě tento - Zemanem využívaný - výklad ústavy prohloubil krizi vlády. Sobotka kvůli tomu změnil názor a místo demise vlády odvolal ministra financí Andreje Babiše, šéfa hnutí ANO.

Podle mluvčího Ovčáčka čerpal Zeman informace z dokumentu "K ústavní úpravě jmenování vlády" a zaměnil jména dvou právníků. Citoval Pavlíčka, ale správně se měl odkázat na ústavního soudce Jana Filipa. Server Aktuálne.cz  se snažil získat Filipovo vyjádření, ten to však odmítl jakkoliv komentovat.  

Spletl se tedy prezident? "Nikoliv v obsahu, ale u autora. Toť vše," zdůraznil Ovčáček. Dál trvá na tom, že demise může být v zásadě dvojí a že se týká celé vlády v případě, pokud si ji vláda sama odhlasuje. Filip neodpověděl na otázky, jak jako expert vykládá demisi vlády a proč. "Od jmenování soudcem se s výjimkou věcí rozhodnutých Ústavním soudem pro média nevyjadřuji, protože to nepovažuji za vhodné. To platí tím spíše v současné situaci," uvedl Filip.

Zeman se Pavlíčkovi zřejmě omluví. "Uvažuje o tom, že tak učiní při osobním setkání," upřesnil termín omluvy mluvčí prezidenta. "Ještě se mnou nemluvil," reagoval na dotaz Aktuálně.cz Pavlíček.

Prezident Miloš Zeman o svém výkladu ústavy hovořil při návštěvě Libereckého kraje. Tam opakovaně hlásal, že pokud podá demisi pouze předseda vlády, dává to hlavě státu možnost odvolat pouze jeho, což by mu dávalo právo vyměnit v současném kabinetu pouze premiéra Bohuslava Sobotku a zbytek vlády nechat beze změn.

Odvolával se přitom na názor ústavního právníka Václava Pavlíčka. Ten však nic takového nepotvrdil. "Dlouhodobě říkáme, že demise předsedy vlády je demisí celé vlády," řekl Aktuálně.cz právník Václav Pavlíček. 

Video: Setkání Miloše Zemana s obyvateli obce Doksy

Přenos setkání prezidenta Miloše Zemana s občany. | Video:
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 31 minutami

KLDR odpálila podle Soulu balistickou raketu krátkého doletu

KLDR odpálila do moře balistickou raketu krátkého doletu, informovala agentura AP s odvoláním na jihokorejskou vládu. Střela spadla zřejmě do vod mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu, uvedla agentura Kjódó. Severokorejský velvyslanec při OSN zhruba v téže době na Valném shromáždění OSN v New Yorku vyzval Spojené státy, aby upustily od "nepřátelské politiky" vůči Severní Koreji.

Vypuštění rakety nepředstavuje okamžitou hrozbu pro americký personál, území ani pro spojence USA, sdělila v reakci armáda Spojených států, která má v Jižní Koreji na 28 000 vojáků. Odpálení střely však podle ní "zdůraznilo destabilizující dopady nedovoleného" severokorejského zbrojního programu.

Testy balistických raket zakazují KLDR rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Soul nejprve informoval o blíže neurčené střele, kterou KLDR odpálila do moře východně od svých břehů. Japonsko už tehdy uvedlo, že by mohlo jít o balistickou raketu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy