Prezident se spletl, připustil Ovčáček. Zaměnil jména ústavních právníků, omluví se

Kateřina Frouzová Martin Ťopek Kateřina Frouzová, Martin Ťopek
Aktualizováno 11. 5. 2017 13:39
Prezident Miloš Zeman tvrdí, že demisí premiéra nepadá celá vláda. Během návštěvy Libereckého kraje prohlásil, že je to v souladu s výkladem ústavních právníků Václava Pavlíčka a Jiřího Hřebejka. Oba právníci přitom říkají pravý opak, tedy že demise premiéra znamená i demisi vlády. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček teď připustil, že prezident zaměnil jména právníků. Zeman se s nimi chce sejít a omluvit se jim.
Foto: Ludvík Hradilek

Železný Brod, Praha - Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček připustil, že se prezident Miloš Zeman spletl, když citoval ústavního právníka Václava Pavlíčka jako kapacitu, podle níž lze vnímat demisi vlády jen jako demisi samotného premiéra. Je to klíčová informace, protože právě tento - Zemanem využívaný - výklad ústavy prohloubil krizi vlády. Sobotka kvůli tomu změnil názor a místo demise vlády odvolal ministra financí Andreje Babiše, šéfa hnutí ANO.

Podle mluvčího Ovčáčka čerpal Zeman informace z dokumentu "K ústavní úpravě jmenování vlády" a zaměnil jména dvou právníků. Citoval Pavlíčka, ale správně se měl odkázat na ústavního soudce Jana Filipa. Server Aktuálne.cz  se snažil získat Filipovo vyjádření, ten to však odmítl jakkoliv komentovat.  

Spletl se tedy prezident? "Nikoliv v obsahu, ale u autora. Toť vše," zdůraznil Ovčáček. Dál trvá na tom, že demise může být v zásadě dvojí a že se týká celé vlády v případě, pokud si ji vláda sama odhlasuje. Filip neodpověděl na otázky, jak jako expert vykládá demisi vlády a proč. "Od jmenování soudcem se s výjimkou věcí rozhodnutých Ústavním soudem pro média nevyjadřuji, protože to nepovažuji za vhodné. To platí tím spíše v současné situaci," uvedl Filip.

Zeman se Pavlíčkovi zřejmě omluví. "Uvažuje o tom, že tak učiní při osobním setkání," upřesnil termín omluvy mluvčí prezidenta. "Ještě se mnou nemluvil," reagoval na dotaz Aktuálně.cz Pavlíček.

Prezident Miloš Zeman o svém výkladu ústavy hovořil při návštěvě Libereckého kraje. Tam opakovaně hlásal, že pokud podá demisi pouze předseda vlády, dává to hlavě státu možnost odvolat pouze jeho, což by mu dávalo právo vyměnit v současném kabinetu pouze premiéra Bohuslava Sobotku a zbytek vlády nechat beze změn.

Odvolával se přitom na názor ústavního právníka Václava Pavlíčka. Ten však nic takového nepotvrdil. "Dlouhodobě říkáme, že demise předsedy vlády je demisí celé vlády," řekl Aktuálně.cz právník Václav Pavlíček. 

Video: Setkání Miloše Zemana s obyvateli obce Doksy

Přenos setkání prezidenta Miloše Zemana s občany. | Video:
 

Právě se děje

před 6 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 6 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy