Prezident se spletl, připustil Ovčáček. Zaměnil jména ústavních právníků, omluví se

Kateřina Frouzová Martin Ťopek Kateřina Frouzová, Martin Ťopek
Aktualizováno 11. 5. 2017 13:39
Prezident Miloš Zeman tvrdí, že demisí premiéra nepadá celá vláda. Během návštěvy Libereckého kraje prohlásil, že je to v souladu s výkladem ústavních právníků Václava Pavlíčka a Jiřího Hřebejka. Oba právníci přitom říkají pravý opak, tedy že demise premiéra znamená i demisi vlády. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček teď připustil, že prezident zaměnil jména právníků. Zeman se s nimi chce sejít a omluvit se jim.
Foto: Ludvík Hradilek

Železný Brod, Praha - Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček připustil, že se prezident Miloš Zeman spletl, když citoval ústavního právníka Václava Pavlíčka jako kapacitu, podle níž lze vnímat demisi vlády jen jako demisi samotného premiéra. Je to klíčová informace, protože právě tento - Zemanem využívaný - výklad ústavy prohloubil krizi vlády. Sobotka kvůli tomu změnil názor a místo demise vlády odvolal ministra financí Andreje Babiše, šéfa hnutí ANO.

Podle mluvčího Ovčáčka čerpal Zeman informace z dokumentu "K ústavní úpravě jmenování vlády" a zaměnil jména dvou právníků. Citoval Pavlíčka, ale správně se měl odkázat na ústavního soudce Jana Filipa. Server Aktuálne.cz  se snažil získat Filipovo vyjádření, ten to však odmítl jakkoliv komentovat.  

Spletl se tedy prezident? "Nikoliv v obsahu, ale u autora. Toť vše," zdůraznil Ovčáček. Dál trvá na tom, že demise může být v zásadě dvojí a že se týká celé vlády v případě, pokud si ji vláda sama odhlasuje. Filip neodpověděl na otázky, jak jako expert vykládá demisi vlády a proč. "Od jmenování soudcem se s výjimkou věcí rozhodnutých Ústavním soudem pro média nevyjadřuji, protože to nepovažuji za vhodné. To platí tím spíše v současné situaci," uvedl Filip.

Zeman se Pavlíčkovi zřejmě omluví. "Uvažuje o tom, že tak učiní při osobním setkání," upřesnil termín omluvy mluvčí prezidenta. "Ještě se mnou nemluvil," reagoval na dotaz Aktuálně.cz Pavlíček.

Prezident Miloš Zeman o svém výkladu ústavy hovořil při návštěvě Libereckého kraje. Tam opakovaně hlásal, že pokud podá demisi pouze předseda vlády, dává to hlavě státu možnost odvolat pouze jeho, což by mu dávalo právo vyměnit v současném kabinetu pouze premiéra Bohuslava Sobotku a zbytek vlády nechat beze změn.

Odvolával se přitom na názor ústavního právníka Václava Pavlíčka. Ten však nic takového nepotvrdil. "Dlouhodobě říkáme, že demise předsedy vlády je demisí celé vlády," řekl Aktuálně.cz právník Václav Pavlíček. 

Video: Setkání Miloše Zemana s obyvateli obce Doksy

Přenos setkání prezidenta Miloše Zemana s občany. | Video:
 

Právě se děje

Další zprávy