Česká politika nepamatuje větší roztržku a znevážení role prezidenta, říká politolog

Domácí Domácí
Aktualizováno 5. 5. 2017 19:01
Čtenářům Aktuálně.cz odpovídal politolog Kamil Švec z Fakulty sociálních věd UK. Podle něj je nynější politický konflikt největší od revoluce. Politolog kritizuje Zemanův účelový výklad ústavy i jeho čtvrteční "scénku" na Hradě, kde překvapil premiéra Bohuslava Sobotku. Naopak Sobotku, který chtěl nejdříve podat demisi celé vlády a pak podal pouze návrh na odvolání vicepremiéra Babiše, chápe. Podle něj za jeho nerozhodnost může i nepředvídatelnost prezidenta.
Politolog Kamil Švec odpovídá čtenářům Aktuálně.cz
Dotazovaný právě odpovídá
Politolog Kamil Švec odpovídá čtenářům od 16 hodin
Přejít k dotazům

Praha - Mezi prezidentem Milošem Zemanem a premiérem Bohuslavem Sobotkou vypukl otevřený spor. Důvodem je odvolání vicepremiéra Andreje Babiše, na kterém předseda vlády trvá, zatímco prezident Miloš Zeman je odmítá. Podle politologa Kamila Švece se jedná o nejvyhrocenější politický konflikt od roku 1989.

Ještě před několika málo dny Sobotka nechtěl odvolat Babiše, aby z něj nedělal mučedníka, a tak podal demisi celé vlády. Podle politologa Kamila Švece premiér v tu chvíli neměl na vybranou. "Sobotka neměl moc jiných možností, vzhledem k postoji prezidenta, který zřejmě hledal kličky k tomu, aby situaci mohl obejít a Andreje Babiše udržet ve vládě," napsal politolog v odpovědi čtenářům Aktuálně.cz.

Důvodem Sobotkovy změny názorů je podle něj především nepředvídatelnost prezidenta Miloše Zemana. "Kroky pana prezidenta jsou v momentální chvíli nepředvídatelné, a pokud pan premiér neví, jak pan prezident bude postupovat, je změna jeho názoru přijatelná a myslím, že i oprávněná," napsal.

Zeman scénkou na Hradě vyjadřuje postoj nejen k premiérovi, ale i občanům

Kritizoval i čtvrteční "scénku" na Hradě, kdy Zeman svolal brífink s novináři, zatímco Sobotka si myslel, že bude pouze soukromě jednat s prezidentem. "V zavedených demokraciích se nestává, že by prezident projevil takovou míru arogance, jak jsme tomu byli svědky při včerejším setkání hlavy státu s premiérem," napsal a upozornil na to, že prezident tímto postojem vyjadřuje neuctivý postoj nejen k premiérovi, ale také k občanům.

Podle politologa je nesprávný i Zemanův výklad ústavy, podle nějž by mohl přijmout jen individuální demisi předsedy vlády. "Ústavu je třeba číst jako celek, ne si vyjímat pouze články, které se hodí k nějakému kroku," napsal a upozornil: "Zneužívání ústavy k mocenskému boji je navíc velmi nebezpečné."

Nyní se Hrad staví i proti Sobotkovu návrhu na odvolání vicepremiéra Andreje Babiše. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček uvedl, že návrh může být neplatný, protože v něm Sobotka uvedl konkrétní datum odvolání.

Podle Švece jsou komentáře prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka trapné. "Projevy neznalosti a ataků uklidnění situace nepomáhají a nepřísluší úředníkovi," odpověděl.

Babiš kufry balit nemusí

Ač má Andrej Babiš spoustu neobjasněných kauz a je kolem něj spousta podezření, ani to nemusí znamenat, že v nadcházejících volbách neuspěje. "V dřívějších vládách by zřejmě již Andrej Babiš nebyl aktivním, nebo alespoň úspěšným politikem. Dle výzkumů preferencí se ale zdá, že zatím 'kufry' balit nemusí," doplnil politolog s tím, že by pro něj ale mohlo být po volbách složité hledat koaličního partnera.

Celý nynější vládní konflikt Švec označil za největší od sametové revoluce. "Česká politika po roce 1989 nepamatuje takovou politickou roztržku a už vůbec ne takové znevážení politických rolí, zejména té prezidentské," dodal politolog.

Politolog Kamil Švec odpovídá čtenářům Aktuálně.cz

Dotazovaný právě odpovídá
Politolog Kamil Švec odpovídá čtenářům od 16 hodin
Aktualizovat reportáž
5. 5. 2017
Ptá se: M. Orlický

Dobrý den,
máte představu, co a jak mohli prezident s premiérem po podivuhodné scénce před novináři 45 minut věcně probírat? B. Sobotka trpělivě vysvětloval, proč nemůže pokračovat vláda s A. Babišem a M. Zeman argumenty odmítal?

Odpovídá: Kamil Švec

Ten průběh schůzky by zajímal i mě, ale předpokládám, že se to dozvíme až v memoárech Bohuslava sobotky za několik mnoho let. Ale osobně odhaduji, že to asi nebylo úplně přátelské popovídání, po té, co pan prezident a KPR na premiéra připravili.

5. 5. 2017
Ptá se: Petr Kompert

Myslíte, že si BoSobotka vytrucuje těmi čtyřmi náhlými obraty zvýšení volitelnosti ČSSD?

Odpovídá: Kamil Švec

Nevím, jesti vytrucuje, to asi není ten správný termín. Sociální demokracii stačí posílit svoji pozici a oslabit Andreje Babiše a jeho hnutí ANO. do voleb je daleko a voliči se rozhodují stále častěji až na poslední chvíli.

5. 5. 2017
Ptá se: Honza

Podle Hradu je možná návrh na odvolání ministra financí Andreje Babiše (ANO), který v pátek zaslal prezidentovi premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), neplatný. Premiér v něm totiž uvedl konkrétní datum, kdy má k odvolání dojít, což podle Hradu není v souladu s Ústavou. Je to jen trapné prodlužování nevyhnutelného odvolání ze strany Hradu?

Odpovídá: Kamil Švec

Trapné jsou spíš komentáře pana mluvčího Hradu, které jsem na toto téma zaznamenal, projevy neznalosti a ataků uklidnění situace nepomáhají a napřísluší úředníkovi. Podstatné je, že Bohuslav Sobotka dimisi podal a prezident by na ni měl reagovat.

5. 5. 2017
Ptá se: Josef Semenec

Dobrý den. Sobotka obviňuje vicepremiéra Babiše z několika údajných podvodů, které jsou pouze domněnkami, aniž pro to má hmatatelné důkazy. Babiš není ani vyšetřován, ani obviněn. Nejedná se naopak o křivé obvinění?

Odpovídá: Kamil Švec

Ta situace je nadmíru komplikovaná, i tím, že problémy Andreje Babiše se táhnou již dlouho, napříč celým funkčním obdobím. Ta současná situace vychází spíš než z domněnek, tak z neschopnosti reálně poslancům vysvětlit původ svých příjmů. To je, myslím, jádro sporu, které prezentuje Bohuslav Sobotka. Jaké má podklady sociální demokracie samozřejmě netuším.

5. 5. 2017
Ptá se: Otřel Miroslav

Dobrý den,
myslíte, že existuje příčetný ústavní právník, který vypracuje analýzu jdoucí proti duchu ústavy. Je možné zjistit, kdo tuto analýzu prezidentovi vypracoval?

Odpovídá: Kamil Švec

Nejsem ústavní právník, takže se do těchto úvah nebudu poštět. Jen kostatuji, že mezi politogy a renomovanými ústavními právníky je poměrně jasná shoda na tom, jak má prezident postupovat stran demise.
A pokud bych měl odpovědět v obecné rovině, to zdůrazňuji, analýza na jakékoliv téma je zpravidla otázkou zadání a nabídky.

5. 5. 2017
Ptá se: Jan Poděbrady

Dobrý den, jakým směrem si myslíte, že se pohnou preference jednotlivých stran, v řádu týdnů? A jak odhadujete výsledky (nejspíše) podzimních voleb?
A ještě jedna otázka - vidíte v hnutí ANO nějaké kritické hlasy vůči Babišovi?
Děkuji.

Odpovídá: Kamil Švec

Preference jednotlivých politických stran se jistě proměňovat, ale v řádu týdnů nepředpokládám výrazné a razantní změny. Zajímavé by mohlo být sledovat vývoj důvěryhodnosti a oblíbenosti politiků, bude-li se měnit. A co se týká kritických hlasů v ANO, nejsou příliš slyšet a pokus tam jsou je jich velmi málo. I na sněmu strany v únoru žádná diskuse k tématům neprobíhala. Vedení strany jasně určuje směřování, proti němuž členové nevystupují.

Děkuji všem za dotazy a snad vás mé odpovědi uspokojily.
Zdravím čtenáře Aktuálně.cz.

5. 5. 2017
Ptá se: Miroslav Zeleny

Dobry den pane Sveci,

Me by zajimalo v cem bylo pro pana premiera vyhodne oznamit podani demise cele vlady misto navrhu na odvolani ministra Babise ? Byl to snad predpoklad reakce prezidenta Zemana? Predem diky moc za odpoved

Odpovídá: Kamil Švec

Myslím, že ta demise celé vlády bylo v okamžiku podání jediné východisko, pokud B. sobotka věděl, že musí razantně jednat po usnesení sněmovny, která mu dala lhůtu do konce dubna. Měl-li informace, že Babiše Zeman neodvolá, mnoho jiného mu nezbylo. Možnou demisí celé vlády by na Zemana vytvořil mnohem větší tlak a přimět ho k tomu, aby projevil své preference. A to se Sobotkovi povedlo. Nyní před sněmovními a prezidentskými volbami víme, že Miloš Zeman udělá téměř cokoliv, aby vyšel vstříc Andreji Babišovi.

5. 5. 2017
Ptá se: Martin Malý

Dobrý den,
pokud má tedy prezident povinnost člena vlády na podnět premiéra odvolat, proč to pan Sobotka chtěl řešit demisí? Mělo to být jistější. Děkuji.

Odpovídá: Kamil Švec

Už jsem na to odpovídal v dřívějším dotazu. Sobotka neměl moc jiných možností, vzhledem k postoji prezidenta, který zřejmě hledal kličky k tomu, aby situaci mohl obejít a Andreje Babiše udržet ve vládě.

5. 5. 2017
Ptá se: M. Volf

Slyšel jsem spoustu scénářů, které mohou po demisi nastat. Co znamená že by současná vláda vládla v demisi?
Děkuji

Odpovídá: Kamil Švec

A jaký smysl by mělo, že by vláda vládla v demisi? Prodlužoval by se život dovnitř nefunkční koalice a vlády.

5. 5. 2017
Ptá se: Mirka

Dobrý den,
nemůže ČSSD uškodit to, že v posledních dnech více "hraje" linku s nahrávkou Babiše s redaktorem? Nebo je to spíš pro lidi srozumitelnější než nějaké korunové dluhopisy, které jsou patrně pro většinu lidí nepochopitelné?

Odpovídá: Kamil Švec

Já nevím, jestli tu linku hraje ČSSD. Resp. je to tématem i dalších politických stran, které na to upozořnují. A je pravdou, že na toto téma andrej Babiš mnohem obtížněji hledá srozumitelnou a důvěryhodnou odpověď.

5. 5. 2017
Ptá se: Alex

Dobrý den,
mně by spíše zajímalo jak je možné, že v naší zemi dostanu za správně vyplněné KH pokutu 10 000 Kč pouze proto, že jsem neodpověděl na otázka FU, zda-li je KH vyplněno správně a dotační kauza AB s Čapím hnízdem policie šetří přes rok a stále nemáme výsledky. Sociální demokracie pouze sklízí, co sama zasela. Střet zájmu AB je obrovský.

Otázka na Vás. Je z Andreje Babiše politická mrtvola nebo má nějaký koaliční potenciál po řádných či předčasných volbách, pokud se domnívám, že k vysvětlení otazníků kolem jeho osoby nedojde. Děkuji.

Odpovídá: Kamil Švec

V dřívějších vládách by zřejmě již andrej Babiš nebyl aktivním, nebo alespoň úspěšným politikem. Dle výzkumů preferencí se ale zdá, že zatím "kufry" balit nemusí. Budou-li současné parlamentní strany konzistentní ve svých postojích, bude andrej Babiš asi jen těžko hledat koaličního partnera. ... ale on se asi nakonec vždycky někdo najde.

5. 5. 2017
Ptá se: Honza

Je premiér geniální politický stratég? Jeho úterní krok nečekali ani politici, ani novináři, prakticky nikdo s touto variatou nepočítal až na premiéra. Předkládá prezidentovi demisi ministra financí, ale má úplně jinak nabito než kdyby ji podal již v úterý. Během tří dnů se defacto Zeman i Babiš dost znemožnili, ztrapnili, prokázalo se, že lhali apod., což by bez premiérova úterního mezikroku zřejmě nenastalo. Pamatuje česká politika po roce 89 podobný politický tah?

Odpovídá: Kamil Švec

Česká politika po roce 1989 nepamatuje takovou politickou roztržku a už vůbec ne takové znevážení politických rolí, zejména té prezidentské. Ukazuje to na fakt, že politika je stále více obhroublejší. Uvidíme, jestli to voličům vadí, případně jak moc jsou na to citliví.

5. 5. 2017
Ptá se: Miroslav Švidrnoch

Pokud prezident Babiše neodvolá, i když dostane od premiéra návrh na jeho odvolání, existuje možnost ho k tomu donutit, myslím nikoliv kalašnikovem, nýbrž demokraticky? Mohl by prezident být z tohoto důvodu odvolán?

Odpovídá: Kamil Švec

Už jsem odpovídal v dřívějším dotazu. Co se ale týká odvolání prezidenta, Ústavní soud může na základě ústavní žaloby Senátu rozhodnout o tom, že prezident republiky ztrácí prezidentský úřad a způsobilost jej znovu nabýt. Ale pro takový úkon je třeba 3/5 většin v Senátu i PSP, takže si asi dokážete představit, jaká je reálná pravděpodobnost takového postupu.

5. 5. 2017
Ptá se: Josef Osička

Kdyby Miloš Zeman odmítl odvolat ministra financí Andreje Babiše, je možné ho k tomu nějakým způsobem přimět? Jaké právní kroky proti tomu umožňuje naše ústava?

Odpovídá: Kamil Švec

Ústava nepředpokládá, že by prezident země porušoval ústavu a nekonal by v jejím duchu. Bylo by možné obrátit se na Ústavní soud. Ale v okamžiku, kdy prezident není ze své funkce odpovědný, je nemožné ho sankcionovat. Spíše je to signál pro voliče, aby zvážili, zda prezident, který by nechtěl ctít základní zákon ČR, který je závazný pro všechny občany, je dobrým reprezentantem země.

5. 5. 2017
Ptá se: Libor Vaňa

Dobrý den, má někde v Evropě obdoby, aby se nějaký politik choval jako Andrej Babiš? Je normální být v politice usvědčený lhář a neodstoupit?

Odpovídá: Kamil Švec

Není unikem, že by v politice byl podnikatel, miliardář, s velkým vlivem. Našli bychom paralely v Itálii, částečně možná i v Litvě i jinde. ale je pravdou, že míra tolerance voličů směrem k Andreji Babišovi je poměrně stále vysoká, vzhledem k jeho problémům (a nemyslím teď nutně nejnovější kauzy dluhopisů a pana Přibila), ale třeba i kauzu čapí hnízdo a podobně. Situace je dána také tím, že v tradičních stranách by na vysvětlení problémů předsedy tlačili i straníci a tlak by tak byl dvojí: zevnitř i zvenčí strany. Tím, že členové hnutí ANO jsou k problémům, zdá se, neteční, má andrej Babiš situaci lehčí.

5. 5. 2017
Ptá se: Jan Dobrý

Není premiér nevěrohodný, když si za pár dní rozmyslí tak důležitý krok?

Odpovídá: Kamil Švec

Dobrý den všem a předem děkuji za otázky, pokusím se jich odpovědět co nejvíce.

Co se týká věrohodnosti pana premiéra, myslím, že je třeba situaci posuzovat v širším kontextu, to znamená, že je třeba i vnímat předvídatelnost pana prezidenta. A kroky pana prezidenta jsou v momentální chvíli nepředvídatelné a pokud pan premiér neví, jak pan prezident bude postupovat, je změna jeho názoru přijatelná a myslím, že i oprávněná.

5. 5. 2017
Ptá se: Božena

Jak to ovlivní podzimní volby a jakou šanci maji p.Sobotka a p.Babiš ve volbách

Odpovídá: Kamil Švec

Dobrá otázka, ale vzhledem k tomu, jak se situace vyvíjí, je zatím těžké předvídat jakékoliv závěry. volební kampaň oficiálně běží jen tři dny a během následujících týdnů se může podpora všem stranám a hnutím ještě významně proměňovat.

5. 5. 2017
Ptá se: Karel z Modřan

Dobrý den, stávají se i ve světě podobné scénky, jakou jsme viděli včera na Hradě?

Odpovídá: Kamil Švec

V zavedených demokraciích se nestává, že by prezident projevil takovou míru arogance, jak jsme tomu byli svědky při včerejším setkání hlavy státu s premiérem. Je dobré mít na paměti, že svým postojem vyjádřil svůj vztah nejen k osobě premiéra jako takové, ale i ke všem občanům, které Bohuslav Sobotka jako premiér reprezentuje. Tento postoj je, co vím, velmi ojedinělý.

5. 5. 2017
Ptá se: Petr Mladý

Když pomineme dřívější demise premiérů, kdy se odvolávala celá vláda a to, že je tento výklad zažitý, je možné na základě nějakého článku ústavy interpretovat demisi předsedy vlády tak, jak si ji vyložil prezident Zeman? A který je to článek?

Děkuji za odpověď. PM

Odpovídá: Kamil Švec

Výklad prezidenta republiky, který by umožňoval individuální demisi pouze předsedy vlády je velmi účelový. Ústavu je třeba číst jako celek, ne si vyjímat pouze články, které se hodí k nějakému kroku. Současně se také předpokládá, že k ústavě budou zejména vrcholní političtí představitelé přistupovat v duchu zavedených demokratických tradic, nikoliv tak, že si ji každý vyloží po svém. Kam bychom jako společnost došli, kdybychom si takto svévolně vykládali například Listinu základních práv a svobod? Zneužívání ústavy k mocenskému boji je navíc velmi nebezpečné.

 

Právě se děje

Další zprávy