Praha – Česká zahraniční politika nesmí stát jako kůl v plotě, ale vláda ji naopak musí koordinovat s nejbližšími spojenci. V online rozhovoru se čtenáři deníku Aktuálně.cz to napsal ředitel Ústavu mezinárodních vztahů Petr Kratochvíl. Zároveň však varoval před zaujímáním laciných postojů například vůči islámu.
Podle něj se vláda zatím prezentuje spíše slovy, než činy. Jako příklad uvádí boj proti takzvanému Islámskému státu. "ČR již do regionu dodala lehké zbraně, ale mnoho dalších kroků se nechystá. Jak ale můžeme čekat intenzivnější zapojení ČR, když se politici populisticky brání přijetí pár desítek syrských uprchlíků," podotkl Kratochvíl.
Odborník na mezinárodní vztahy navíc upozornil, že Evropa se nemůže uzavřít a nereagovat na problémy ve svém okolí. Východiskem není ani přísnější imigrační politika. "Je to trend, který prakticky celou Evropskou unii zasahuje už řadu let. Je to ale trend, jehož výsledky mohou být tragické, a to i pro EU," napsal čtenářům Kratochvíl.
Toho na domácí scéně ani tolik nepřekvapuje, že vládu za její zahraniční politiku kritizuje opozice. Zaráží ho spíše rozpory, které panují ve vládní koalici, ale i v samotných stranách.
"Podívejme se například na vládní ČSSD a výroky jejích představitelů o rusko-ukrajinském konfliktu. Nalezneme zde celé spektrum pozicí, od výrazně proputinovských až po zcela opačné. To je věc nevídaná," odpověděl Kratochvíl na jeden z dotazů.
Dotkl se i výroků prezidenta Miloše Zemana, které v některých případech mohou Českou republiku navenek poškodit. "Problémem prezidenta Zemana je, že jeho postoj není konzistentní," domnívá se Kratochvíl.
Expert: Zpřísňování imigrační politiky může skončit tragicky