Online: Vítězem jsou lidovci, neuspěly ČSSD ani ANO. Přišlo nejméně lidí v historii

Živě
V pátek a v sobotu voliči v druhém kole rozhodli o složení třetiny Senátu. Devět mandátů získali lidovci.
Předseda ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka přichází 15. října na tiskovou konferenci ve volebním štábu ČSSD v Praze po skončení 2. kola senátních voleb.
Předseda ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka přichází 15. října na tiskovou konferenci ve volebním štábu ČSSD v Praze po skončení 2. kola senátních voleb. | Foto: ČTK
Živě
Aktualizovat reportáž
22:57

Poražený Zdeněk Škromach se zatím na úřad práce nechystá. A přemýšlí, že napíše paměti. Přečtěte si rozhovor pro Aktuálně.cz.

22:26

Kromě úvah o zrušení Senátu jako zbytečné instituce se objevují i názory, že by bylo záhodno zrušit aspoň druhé kolo voleb. Myslí si to třeba osminásobný vítěz Velké pardubické Josef Váňa, který neuspěl v Karlových Varech. "Druhé kolo voleb je podle mě nesmyslné. Jsou to zbytečně vyhozené peníze," uvedl Váňa. Nechtěl jít do Senátu jako tvořitel zákonů, ale člověk, který by mohl pro Karlovarský kraj "udělat něco víc". "Chtěl jsem být jako lobbista, který by, možná, byl pro region schopný přinést daleko více peněz než ty, které tam byly doteď k dispozici," uvedl. "Jsem jen obyčejný žokej a myslím si, že spojení kterékoliv osobnosti s postem senátora nemusí být pouze post pro tvoření zákonů," uvedl.

21:31

Neúspěšnou kandidátku na senátorku v Plzni Dagmar Terelmešovou překvapilo, že neuspěl její stranický kolega Zdeněk Škromach. Škromach byl podle jejích slov: "vždycky velkým dříčem."

Naopak ji potěšil úspěch stranického kolegy v Brně. "Jsem moc ráda, že se tam dostal Honzík Žaloudík, protože to je hnací motor sociální a zdravotní problematiky. Neumím si představit lepšího předsedu (výboru) než je on," uvedla.

21:04

Andreje Babiše neúspěch jeho hnutí zřejmě moc netrápí.

20:52

Senát se změní, i co se týče genderu. Mezi všemi senátory bude nově 16 žen, nejvíce v historii. Dosud jich bylo o jednu méně. O navýšení se postaral úspěch šesti z 11 finalistek. Znovuzvolení se podařilo Aleně Dernerové (za Severočechy.cz) a místopředsedkyni Senátu Miluši Horské (za Nestraníky). Všechny čtyři nové senátorky byly nominovány KDU-ČSL. Jsou jimi zastupitelka Prahy 10 Renata Chmelová (za KDU-ČSL), místostarostka Boskovic Jaromíra Vítková, starostka Anna Hubáčková a ředitelka bystřického Centra pro seniory Šárka Jelínková.

20:22

Podle šéfa hnutí ANO Andreje Babiše musí příště hledat víc regionální osobnosti. "Samozřejmě v Senátu to není úspěch, já jsem čekal pět mandátů," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

20:05

Nynější senátní volby budou znamenat propad příjmů ze státních příspěvků za mandáty hlavně pro ČSSD a ODS. Sociální demokraté přijdou ročně asi o 7,5 milionu korun, občanští demokraté o čtyři miliony.

Polepší si naopak stranické rozpočty zejména KDU-ČSL a hnutí ANO. O čtyři miliony si polepší lidovci a o milion hnutí ministra financí a miliardáře Andreje Babiše.

Více peněz od státu poplyne do stranického rozpočtu rovněž například TOP 09, hnutí Starostové a nezávislí a jeho partnerskému seskupení Starostové pro Liberecký kraj.


19:40

Terčem posměchu na sociálních sítích je i neúspěšné hnutí ANO.

19:25

Podle vítězky voleb v Praze 10 Renaty Chmelové (koalice Vlasta) se ukázalo, že lidé v kampani nedají na laciné triky. "Ocenili letitou práci v komunální politice a neziskovém sektoru," říká. Ani její protikandidát, lékař Jiří Holubář (za TOP 09) není z výsledku zklamaný. Podle něj jde o velký úspěch na to, že před půlrokem ho v politice ještě nikdo neznal.

19:07

Volební předpověď Aktuálně.cz se ukázala jako poměrně přesná. Správně naši komentátoři uhodli 23 ze 27 nových senátorů. Konec Škromacha trefili, nečekali konec ministra Mládka.

18:59

Ač se zdá, že zisk dvou mandátů pro ČSSD je hrozivý výsledek, byla na tom už i hůře. V roce 2004, kdy byl po rezignaci Vladimíra Špidly dočasně v čele strany Stanislav Gross, nezískali sociální demokraté ani jeden mandát. O čtyři roky dříve, kdy ČSSD vedl nynější prezident Miloš Zeman, zvítězila pouze v jednom volebním obvodě, v Domažlicích.

18:39

Senátor za Orlickoústecko Petr Šilar (KDU-ČSL) obhájil podle svých slov svou funkci díky tomu, že voliči se přiklonili ke kandidátům, které znají. V druhém kole voleb zvítězil nad advokátem Janem Lipavským (ANO). Jeho hnutí bylo ve volební kampani velmi viditelné. "Měl jsem pocit, že stojím proti panu Babišovi. Ten byl na všech plakátech senátorů za ANO, nebylo to jednoduché. Podle mne je senát o lidech, ne o straně," uvedl Šilar.

18:35

Tentokrát se po volbách nebude měnit osazenstvo sněmovny. Ve finále sice figurovali čtyři poslanci z vládních stran, žádný z nich ale neuspěl. Přestup ze Sněmovny do Senátu se nepodařil ministru průmyslu a obchodu Janu Mládkovi (ČSSD), bývalé ministryni spravedlnosti Heleně Válkové (ANO), Milanu Brázdilovi (ANO) ani Pavle Golasowské (KDU-ČSL).

18:36

Senátor ČSSD Zdeněk Škromach, který zastával politické funkce od roku 1996, kdy se stal poslancem, končí. Na Hodonínsku ho porazila kandidátka lidovců a starostka Ratíškovic Anna Hubáčková. Ve druhém kole získala dvakrát více hlasů než on. Škromach nevnímá porážku nijak dramaticky a bere současnou situaci jako výzvu a že začíná od nuly, řekl médiím.


"Jednou člověk musí v životě do kopce nahoru, jindy zase dolů, aby mohl lézt na ještě vyšší kopec. Respektuji rozhodnutí občanů ve volbách a začínám od nuly. Je to pro mě výzva," řekl Škromach. Bude přemýšlet, zda se bude věnovat více rodině či koníčkům.

Škromach Hubáčková
Škromach Hubáčková | Foto: DVTV
18:31

Novým senátorem za Liberecko bude chrastavský starosta Michael Canov (STAN), který ve druhém kole voleb porazil majitele pivovaru Marka Vávru (ANO). "Nečekal jsem takovou podporu, ale možná je to tím, že mě lidi znají. Ve druhém kole mi pomohlo, že mě podpořilo hodně protikandidátů z prvního kola, a pomohla mi i nefér kampaň protikandidáta, který se víc zabýval mnou než sebou," řekl po výhře Canov.

18:25

Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) řekl po prohraných senátních volbách, že předseda hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš se k němu při kampani choval mimořádně sprostě. Svému úspěšnému protikandidátovi, učiteli Jaroslavu Větrovskému (za ANO), poblahopřál. Mládek dá kvůli neúspěchu k dispozici svou vládní funkci. Premiér však dnes uvedl, že si jeho rezignaci nepřeje.

 

Mládek získal na Táborsku ve druhém kole 40,16 procenta hlasů. "Především děkuji všem voličům, gratuluji panu Větrovskému. V závěru jsem ale měl pocit, že jsem ve volbách ne s panem Větrovským, ale s panem Babišem, který se k mé osobě choval mimořádně sprostě," řekl Mládek.

Mládek x Větrovský
Mládek x Větrovský | Foto: DVTV
18:22

Trochu hanebně se podle Jiřího Ružičky (TOP 09) chovalo jen hnutí ANO, přestože jeho kandidát Vlastimil Harapes do voleb šel s tím, že do politiky chce přinést kulturu. "Už před prvním kolem se objevil naprosto lživý a nesmyslný článek v jednom obskurním plátku s údaji, které musel vědět jen někdo z radnice," uvedl. Ve vedení Prahy 6 je TOP 09 v koalici s ANO, STAN a KDU-ČSL.

 

"Pomlouvali tam nejenom mě, ale i starostu. Ve druhém kole to nabobtnalo, bylo to daleko šílenější. A hnutí ANO to s ochotou na svých stránkách zveřejňovalo," dodal. Růžička získal už v prvním kole přes 40 procent hlasů, přesto však před druhým kolem klidný nebyl. "Až mě samotného překvapilo, jak jsem dneska, než se začalo sčítat, byl nervózní," řekl. Z vysokého počtu hlasů byl nadšený, považuje ho za neuvěřitelně zavazující.

18:21

Předvolební kampaň v Praze 6 byla podle vítěze druhého senátního kola Jiřího Růžičky (za TOP 09) mimořádně slušná, nefér hrálo jen ANO. V Senátu se chce ředitel místního gymnázia věnovat školství, školu chce předat až za nějaký čas.

Jiří Růžička
Jiří Růžička | Foto: DVTV
18:18

Z vítězství se raduje i známý autor večerníčků Václav Chaloupek. A přemýšlí, jestli v novém působišti zapadne. "Když jsem dělal v televizi, se zvířaty i v zoo, tak jsem to vždy dělal naplno. Ale nevím, jestli nebudu trochu cizorodý prvek, že jsem takový samorost," uvedl Chaloupek. Na otázku, zda v příštích šesti letech plánuje ještě nějakou cestu za zvířaty do Afriky, uvedl, že neví, jak často mají senátoři prázdniny. "Chtěl bych ale být třeba u schvalování zákona o Šumavě, které rozumím a který se bude projednávat," dodal pro ČTK.

18:07

Kdo čekal u lidovců nějaké velké oslavy, bude zklamán.

17:47

Jak rychle se sčítalo? První výsledky byly známy ve 14:10, o minutu dříve než před dvěma lety. Nejrychlejší byli komisaři v jednom z okrsků v Rýmařově na Bruntálsku. Naopak nejdéle se čekalo na sečtení hlasů z Mikulčic na Hodonínsku, zhruba do 16:25. Všechny výsledky druhého senátních voleb tedy byly známy přibližně za 2,5 hodiny.

17:44

Nově zvolení senátoři mají různé starosti. Jiří Cienciala (Občané spolu), který uspěl ve Frýdku-Místku, chce v Senátu řešit ohrožení českého a evropského průmyslu levnou čínskou ocelí. "To ohrožení ze strany čínské oceli je mega, čili absolutně šílené a nebezpečné. Ohrožuje nejenom Evropu, ale i Spojené státy. Nejen Evropa, ale i Světová obchodní organizace se musí rozhodnout, jestli udělí statut čínské ekonomice jako tržní, a na to je pár měsíců," řekl Cienciala.

Na snímku vítěz Jiří Cienciala za Občané spolu - Nezávislí ve svém třineckém štábu a starostka Třince Věra Palkovská.
Na snímku vítěz Jiří Cienciala za Občané spolu - Nezávislí ve svém třineckém štábu a starostka Třince Věra Palkovská. | Foto: ČTK
17:33

Z 27 nových senátorů je 7 žen. Průměrný věk všech zvolených je podle ČSÚ 57 let.

17:32

Absolutně nejvyšší počet hlasů, a to 16 579, získal Michael Canov v Liberci, kde dostal také 80 % všech hlasů. Nejméně, 6 058 hlasů, tedy 51,81 %, stačilo Zdeňku Nytrovi v Ostravě-městě.

17:29

Nejméně voličů přišlo v mosteckém obvodu, a to 10,73 procenta. Naopak nejvyšší účast byla v Praze 6, v níž hlasovalo 23,23 procenta lidí oprávněných volit. Volební komisaři vydali voličům 427 774 hlasovacích obálek, 251 z nich nakonec nevolilo. Podíl platných hlasů činil 99,2 procenta. Před dvěma lety si hlasovací obálku vzalo 476 334 voličů.

17:17

Do Senátu usednou mladí i ti zkušenější.

 

16:58

Dosavadní předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) je připraven znovu se o funkci ucházet, pokud ho jeho stranický klub vyzve. Přes prohru ČSSD ve volbách do třetiny křesel v dolní komoře zůstává její frakce nejsilnější.

16:57 ikona ODS online

"Celkové výsledky voleb potvrdily, že občanští demokraté zůstávají hlavní pravicovou silou v zemi. ODS se poučila z minulosti, je připravena na budoucnost a nyní nabízí odpovědnou pravicovou politiku," uvedl šéf ODS Petr Fiala.

16:51

Končilo se v Mikulčicích.

16:43

„Očekával jsem, že získáme pět mandátů. Čekal jsem, že vyhraje paní Válková,“ dodal Babiš.

16:42

Předseda hnutí ANO doplnil, že ze tří senátních křesel má přesto radost. „Senátní volby jsou pro nás specifické. Gratuluji našim třem úspěšným senátorům,“ řekl Babiš. Mrzí jej však neúspěch Heleny Válkové na Praze 11.

16:39

Babiš vyzdvihl úspěch Jaroslava Větrovského, který na Táborsku porazil ministra Jana Mládka (ČSSD).

16:38

"Dá se říct, že se nám v senátních volbách moc nedaří," uvedl v první reakci šéf ANO Andrej Babiš.

16:38

KDU-ČSL definitivně zvítězila v senátních volbách. Šéf strany Pavel Bělobrádek znovu poděkoval voličům i kandidátům a výsledek si značně pochvaloval. "Je to úspěch a povzbuzení," řekl Aktuálně.cz Bělobrádek.

16:24

Na Mostecku bude volby řešit soud. Senátorka Alena Dernerová obhájila navzdory rozkolu v hnutí Severočeši.cz svůj mandát na Mostecku. Volby ale budou mít dohru u soudu. Druhé křídlo Severočechů, které se její kandidaturu pokusilo těsně před volbami odvolat, chce výsledek napadnout. 

16:22

Komunistům se nedařilo v krajích, senátní volby nejsou o nic lepší.

16:19

Volební účast je historicky nejmenší. K volbám přišlo pouhých 15,4 % voličů.

16:10

Poděkování lidoveckého ministra Mariana Jurečky.

16:08

TOP 09 získala dva senátory.

16:04
"Samozřejmě mám radost. Voliče jsem zaujal tím, že mě lidé znají z regionu, ve kterém trvale žiji, znají moji práci starosty, předtím učitele a trenéra mládeže," uvedl Jaroslav Větrovský, který za ANO na Táborsku porazil ministra Jana Mládka. "Pouze tři mandáty pro ANO nepokládám za neúspěch. Ale rekordně malá volební účast je podle mě alarmující a na výsledku voleb se určitě podepsala," dodal.
 
15:56

"Je potřeba zlepšit fungování sociálních demokratů a Mládka považuji za velmi zkušeného ministra," dodal premiér.

15:53

"Téma svého setrvání ve vládě otevřel on sám, pro mě to téma není," podpořil Sobotka ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka, který neúspěšně kandidoval na Táborsku.

15:51

„Mrzí mě tak nízká volební účast,“ řekl premiér, který i tak poděkoval těm, kteří přišli k volbám.

15:50

"Čeká nás velmi otevřená diskuse o tom, jak zlepšit naši práci pro občany," řekl po hubeném výsledku ČSSD její šéf a premiér Bohuslav Sobotka.

15:49

Ředitel Masarykova onkologického ústavu Jan Žaloudík (za ČSSD) obhájil v druhém kole senátních voleb svůj senátorský post za volební obvod 55 Brno-město. S 52,6 procenta zvítězil nad brněnským radním Pavlem Staňkem (ANO). 

15:46

Za Bruntálsko vystřídá v Senátu bývalého hejtmana a ministra zemědělství Jaroslava Palase ředitel krnovské nemocnice Ladislav Václavec (ANO), který dostal 53,7 procenta. V druhém kole zvítězil nad podnikatelem Ladislavem Sekaninou (KSČM). 

15:44

Ani Liana Janáčková neuspěla.

15:42

Nynější vládní koalici zůstane v Senátu ústavní většina, která při plném počtu 81 senátorů činí 49 hlasů. Do klubů ČSSD, ANO a KDU-ČSL přibude v letošních senátních volbách potřebných 14 senátorů včetně místopředsedkyně horní komory a členky lidoveckého klubu Miluše Horské (za hnutí Nestraníci).

15:41

Sociálního demokrata Miloše Malého vystřídá v Senátu za Kroměřížsko ředitelka domova pro seniory a zastupitelka Bystřice pod Hostýnem Šárka Jelínková (KDU-ČSL), která dostala 53,4 procenta. V druhém kole senátních voleb zvítězila nad předsedou kroměřížské agrární komory Janem Haškem (za ANO).

15:40

Vítězem druhého kola senátních voleb na Pardubicku se stala Miluše Horská (KDU-ČSL), která získala přes 70 procent hlasů. Senátorský post obhájila před starostou prvního pardubického obvodu Jaroslavem Menšíkem (ANO). 

15:38

Neúspěšní kandidáti ČSSD Michal Hašek a Zdeněk Škromach už se na Twitteru stávají terčem vtipů.

15:31

"Práce, práce a zas jen práce," uvedl v ČT důvody svého přesvědčivého vítězství nový senátor za Frýdek-Místek Jiří Cieńciała, který získal přes 73 procent hlasů.

15:28

Novou senátorkou za Blanensko bude se ziskem 61 procent místostarostka Boskovic Jaromíra Vítková (KDU-ČSL). Ve druhém kole voleb porazila lékaře Jana Machače (ODS). Vítková v Senátu nahradí Jozefa Regece, který před týdnem při prvním kole voleb neuspěl, když skončil na pátém místě.

15:26

Šéf lidovců, kteří volby vyhrají, zatím nejásá. „Radši pracuji, než slavím. Ale jsem přesvědčen, že i v senátu je potřeba mít silný klub. Senát je nástrojem toho, abychom se nedostali do nějakého autoritářského režimu,“ řekl Pavel Bělobrádek.

15:22

Šéf vítězných lidovců Pavel Bělobrádek poděkoval voličům. „Tohle není spiknutí proti ANO a Andreji Babišovi. Pokud ano, tak ho provedli voliči,“ vtipkoval Bělobrádek.

15:19

Lidovci jako úspěšní chovatelé ptactva?

15:17 ikona ODS online

ODS má také důvod k radosti.

15:16

V Praze 11 neuspěla exministryně Helena Válková (ANO). "Z výsledku jsem zklamaná, doufala jsem, že můžu uspět. Podle mě bych byla dobrou senátorkou, jsem navíc právnička, takže bych nepotřebovala tak velký tým poradců. Nicméně respektuji rozhodnutí voličů, důležité je, že žijeme v demokratickém státě, kde lidé můžou svobodně rozhodovat," řekla Aktuálně.cz.

15:11

Brzy budou jasné definitivní výsledky senátních voleb. Sečteno je v tuto chvíli téměř 90 % všech hlasů.

15:09

Jasno už je i v Jičíně.

15:03

V Praze 6 zatím drtivě se 72 % hlasů vede ředitel gymnázia Jiří Růžička (TOP 09), a poráží tak filozofa Václava Bělohradského (za ČSSD a SZ).

V Mostě je hotovo, Šlégr dostal 29 procent, vyhrála Alena Dernerová.

14:59

Menší drama je v Ostravě. Po sečtení tří čtvrtin okrsků je poměr 51 ku 49. Bývalá senátorka z let 2004 až 2010 Liana Janáčková se chtěla do Senátu vrátit, ale ztrácí na Zdeňka Nytru 200 hlasů.

15:02

Hokejista Jiří Šlégr dostal méně než 30 procent hlasů, drtivě jej porazila dosavadní senátorka Alena Dernerová (Severočeši.cz). Sečteny už jsou všechny hlasy, účast jen lehce překročila 10 procent.

14:57

Senátní volby vyhrají lidovci. Kandidáti s jejich podporou vedou po sečtení dvou třetin okrsků na devíti místech.

14:57

Účast je velice nízká. K urnám přišlo pouhých 14,5 % voličů.

14:57

Na Českokrumlovsku jasně vítězí dosavadní senátor Tomáš Jirsa (ODS) s 60 procenty, poráží kandidáta ČSSD Jindřicha Floriána. Zbývá sečíst 18 procent hlasů.

15:13

Zájem voličů o druhé kolo byl vlažný. Leckde ani to ne.

14:49

Škromach po sečtení 58 procent hlasů získává podporu méně než třetiny voličů. V Senátu tak zřejmě končí.

14:48

"Pokud to dopadne tak, jak to vypadá, popřeji paní kandidátce hodně štěstí. Co budu dělat dál, se teprve uvidí," vysvětluje s úsměvem Škromach.

14:48

Rýsuje se další porážka ČSSD.

14:47

""Důvodů, proč prohrávám, je více. člověk se musí podívat na svůj obraz v zrcadle. Jsem rád, že se mi podařilo postoupit do druhého kola. Souboj to byl čestný, ale občané nějak rozhodli a člověk to musí přijmout," řekl v ČT Škromach, který už s vítězstvím počítat nemůže. Diváky přesto pozdravil optimisticky: "Hezký sluníčkový den," vzkázal. 

14:41

Na Mělnicku vypadne ze senátu Veronika Vrecionová za ODS, poráží jí starosta Kralup Petr Holeček (Starostové). Po sečtení poloviny okrsků má dvakrát víc hlasů. 67 ku 33.

14:40

Místopředseda lidovců Marian Jurečka srší optimismem.

14:38

Do volebního štábu hnutí ANO dorazila třeba bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková nebo kandidátka na středočeskou hejtmanku Jaroslava Jermanová. Andrej Babiš má dorazit ve tři. S napětím zatím sleduje průběžné výsledky táborský kandidát Jaroslav Větrovský, který zatím průběžně vede nad ministrem průmyslu Janem Mládkem. "Pan Mládek je silný kandidát, k našemu souboji přistupuji s maximální pokorou. Pokud uspěji, chci se v senátu věnovat hlavně rozvoji zemědělství, venkova a školství," řekl.

14:39

Těsný souboj se očekává v Jihlavě, kde zatím vede s 52 procenty dosavadní senátor a místopředseda ODS Miloš Vystrčil nad historikem Michalem Stehlíkem (za KDU-ČSL). Sečteno je 40 procent, účast se drží pod 14 procenty.

14:33

Volili i obyvatelé mosteckého sídliště Chanov. Komise příliš práce neměla – přišlo jen 7 voličů ze zapsaných 835. Všichni dali hlas lékařce Aleně Dernerové. V prvním kole by o jeden platný hlas víc. Mimochodem, Chanov byl před dvěma lety jedním z míst, kde bylo podezření na kupčení s hlasy voličů. Při tehdejších komunálních volbách byla volební účast 15 procent, dnes v druhém kole jen 0,86 procenta.

14:30

Novým senátorem se pravděpodobně stane autor večerníčků Václav Chaloupek, který v Plzni se 63 procenty vede nad sociální demokratkou Dagmar Terelmešovou.

14:27

V Jičíně průběžně vítězí kandidát TOP 09 Tomáš Czernin, který po sečtení pětiny hlasů získává 60 procent. Poráží Jana Malého z ANO.

14:24

V Hodoníně po sečtení osmi procent hlasů drtivě vede Anna Hubáčková (za KDU-ČSL) nad senátním matadorem Zdeňkem Škromachem (ČSSD). Ten má pouhých 31 procent hlasů.

14:22

Přišly první výsledky z Karlových Varů. Po sečtení tří procent hlasů vede s 56 procenty starosta Božího Daru Jan Horník (STAN) nad žokejem Josefem Váňou (za ANO). 

14:29

V Praze 6 už je sečteno přes 12 procent hlasů, zatím drtivě vede ředitel gymnázia Jiří Růžička (TOP 09 a STAN) nad filozofem Václavem Bělohradským (SZ a ČSSD).

14:19

Premiér Sobotka už poděkoval voličům ČSSD.

14:17

V celém Rýmařově zatím vede lékař Ladislav Václavec (za Ano), který má 61 procent hlasů, nad komunistou Ladislavem Sekaninou (39 procent). Účast nedosahuje ani šesti procent.

14:11

A je to tady, jsou známy výsledky z prvního okrsku.

14:12

Jak to dopadlo před týdnem? První kolo vyhrálo hnutí ANO, které mělo finalisty ve 14 obvodech. ČSSD měla své nominanty v devíti obvodech stejně jako KDU-ČSL. Občanští demokraté se do finále dostali v pěti obvodech. Starostové mohou získat čtyři senátory, TOP 09 tři, KSČM jednoho. Mandát mělo šanci obhájit 14 senátorů včetně místopředsedů horní komory Zdeňka Škromacha a Miluše Horské.

14:07

ČSÚ se chystá na sčítání hlasů.

14:00

Volební místnosti se uzavřely, o nových senátorech je rozhodnuto. Začínají se sčítat hlasy. 

12:38

Účast se ve většině okrsků pohybuje mezi 10 až 20 procenty oprávněných voličů, někde je však i výrazně nižší. Zájem lidí o volby je slabší než před týdnem, kdy bylo první kolo senátních voleb spojeno s hlasováním do zastupitelstev krajů. Minulý týden dosáhla volební účast 33,54 procenta. V hlavním městě byla nejvyšší volební účast k 11:00 na Praze 6, kde volila už více než pětina lidí. V Praze 10 dosud hlasovalo asi 17,1 procenta a v Praze 11 přes 15 procent voličů

12:32

Účast podle všeho nebude vysoká. Podívejte se, jak lákaly voliče minulé senátní volby.

 

Historie účasti voličů ve volbách do Senátu: Účast ve 2. kole (v %) Obvod s nejnižší účastí 2014 16,69 Karviná 10,45 2012 18,60 Sokolov 10,43 2010*) 24,64 Karlovy Vary 15,73 2008 29,85 Cheb 24,07 2006 20,73 Šumperk 14,46 2004*) 18,41 Frýdek - Místek 13,46 2002 32,55 Karviná 21,16 2000 21,56 Sokolov 12,84 1998*) 20,36 Frýdek - Místek 14,08 1996 30,63 Karviná 17,47 Absolutní rekord v (ne)účasti: 8,75 %, Praha 10, doplňovací volby 2014. *) Volilo se ve stejných obvodech jako letos. Zdroj: volby.cz.

Zveřejnil(a) Jan Lipold - Aktuálně.cz dne 15. Říjen 2016
9:19

Premiér Bohuslav Sobotka vzkázal šéfovi ANO a kolegovi z vlády Andreji Babišovi, že by se měl omluvit ministru průmyslu Janu Mládkovi. Babiš ho včera nazval "politickým parazitem". Jde o volební přestřelku. Mládek kandiduje na Táborsku do Senátu, proti němu stojí kandidát ANO Jaroslav Větrovský.

8:15 ikona ODS online

ODS může mít nově jen 11 senátorů, tři mandáty už v prvním kole ztratila. Předstihnout by je mohli i Starostové spolu s TOP 09, v jejichž společném klubu by mohlo být až 12 senátorů. Naději na udržení klubu má Strana práv občanů spolu s komunisty. Potřebuje k tomu dva senátory, stejně jako Strana zelených na obnovení své frakce.

8:00

Volební místnosti se otevřely a lidé mají ještě šest hodin na odevzdání svého hlasu, kterým určí, jak silnou většinu bude mít nadále v horní komoře vládní koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Díky vzájemným duelům má jistých sedm mandátů. V jednaosmdesátičlenné horní komoře tak bude mít nejméně 42 křesel. Nejsilnějším klubem zůstane ČSSD - bude mít bez ohledu na výsledek voleb 23 členů a až devět by jich mohlo přibýt. Druhou nejsilnější frakcí se stane buď KDU-ČSL, nebo ANO - tyto frakce by mohly mít až 18 členů.

Volby, ilustrační foto.
Volby, ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal
7:30

Za půl hodiny se otevřou letos naposledy volební místnosti a Češi v 27 volebních obvodech budou mít poslední šanci vybrat si svého senátora. Volby skončí ve 14:00 hodin, podle zkušeností z minulých voleb by mohly být kompletní výsledky známy do tří hodin po uzavření volebních místností, tedy okolo 17:00. Možnost hlasovat může využít většina z téměř 2,8 milionu voličů, kteří nenašli cestu do volebních místností v pátek.

22:15

Výsledky voleb bude po sobotním uzavření volebních místností zveřejňovat Český statistický úřad na volebním webu průběžně podle toho, jak je dostane od volebních komisí. Celkové výsledky by podle ČSÚ mohly být známy v sobotu do 17:00.


Nejrychleji byly známy kompletní výsledky senátního finále před dvěma lety. Zveřejněny byly za zhruba dvě a čtvrt hodiny po uzavření volebních místností, tehdy si senátory přišlo vybrat 16,69 procenta voličů.

Volby, ilustrační foto.
Volby, ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal
22:00

První den letošního finále senátních voleb v pátek ve 22:00 skončil. Mnoho lidí ale cestu do volebních místností nenašlo. Hlasovat přišla podle informací ČTK zhruba desetina voličů, podobně jako před dvěma lety. Zbývající budou mít šanci ještě v sobotu od 08:00 do 14:00.

O 27 budoucích senátorech z 54 by mohlo hlasovat celkem přes 2,78 milionu voličů. K prvnímu kolu, které se konalo před týdnem spolu s krajskými volbami, přišla zhruba třetina z nich. Malý zájem voličů podle expertů souvisí mimo jiné s tím, že ve finále už mnozí nemají svého favorita, a je pro ně obtížné dát hlas někomu jinému.

20:00

Na Táborsku byl volební souboj o křeslo v horní komoře Parlamentu v prvním kole mimořádně vyrovnaný - starosta Mladé Vožice Větrovský dostal 17,83 procenta hlasů, Mládek 17,60 procenta. Ministr s výsledkem voleb spojil své další působení v kabinetu: pokud neuspěje, dá svou vládní funkci k dispozici.

19:15

Mládkova reakce  na Babišovo označení, že je "politický parazit".

19:00

Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš označil před začátkem pátečního druhého kola senátních voleb ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) za "politického parazita". Uvedl to na svém facebookovém profilu ve výzvě voličům, aby na Táborsku podpořili Mládkova protikandidáta Jaroslava Větrovského (za ANO). Mládek reagoval na Twitteru tak, že Babiš je šíbr, který nezná slušnost.

Foto: Facebook/Andrej Babiš
18:45

Sotva pět procent voličů zatím dorazilo na senátní finále na Liberecku. Třeba v Základní škole Kaplického to bylo jen 3,7 procenta, naopak komise v Heřmanicích nebo Černousech hlásily už sedm procent. Podobně na Kroměřížsku byla sedmiprocentní účast například v části Kroměříže Trávník, v Morkovicích ale hlasovaly jen asi tři procenta oprávněných voličů.

 

Ve volebním obvodu Plzeň-město se účast pohybuje spíš pod pěti procenty. Pětiprocentní je například ve Spáleném Poříčí. "Ve vztahu k prvnímu kolu je to méně než polovina a jsou to titíž lidé všech věkových kategorií," řekla členka místní komise.

Volební místnost v brněnské nemocnici
Volební místnost v brněnské nemocnici | Foto: Reuters
18:25

Na Jihlavsku se zatím volební účast podle zjištění ČTK pohybuje od tří do sedmi procent. Větší zájem o senátní volby zatím nehlásí ani Telč a Dačice, domovská města kandidátů. "Účast zatím není nic moc. Možná i to počasí na to má vliv," řekl člen jedné volební komise v Telči.

 

Ve středních Čechách do 16:00 přišlo k urnám v Mělníku do deseti procent voličů. V Berouně dosud hlasovala jen necelá tři procenta. V Kutné Hoře zatím přišlo volit mírně přes čtyři procenta voličů.

 

Mezi dvěma a osmi procenty se pohybuje účast v jihočeských obvodech. Třeba v Trhových Svinech by mohlo v tamní střední škole ve Školní ulici volit 612 lidí, zatím jich přišlo 14.

18:15

Účast ve třech volebních obvodech v Praze se pohybuje od 4,7 procenta v Praze 10, přes pět procent v šesté městské části do asi 7,5 procenta v Praze 11. Ve čtyřech jihomoravských obvodech byl zájem o druhé kolo voleb do Senátu pod čtyřmi procenty. Největší byl na Hodonínsku, naopak nejmenší na Blanensku.

18:10

Dvě až tři procenta dosud přišly volit třeba na Novojičínsku a Bruntálsku, Karlovarsku, na radnici v Ústí nad Orlicí nebo v pardubické Základní škole Benešovo náměstí. Minimální zájem prozatím provází druhé kolo senátních voleb také na Ústecku. "Hned po 14:00 přišlo několik převážně starších lidí, jinak ale lidé moc nechodí. Možná se to zlepší později, až půjdou lidé z práce, ale moc na to nespoléháme," řekla komisařka z volební místnosti v Pařížské ulici.

18:00

Zájem voličů o druhé kolo senátních voleb je zatím tradičně nízký. Za první zhruba dvě hodiny v pátek přišlo k urnám většinou méně než pět procent voličů. Účast je tak mírně nižší než na začátku finále senátních voleb před dvěma lety. V porovnání s minulým pátkem, kdy se konalo první kolo senátních voleb spolu s krajskými volbami, je zatím zájem zhruba poloviční. Téměř deset procent hlasovalo dosud na některých místech Jičínska a Olomoucka. Na řadě míst se naopak účast pohybuje mezi dvěma a třemi procenty, zjistila ČTK.

16:47

Volební účast zatím není příliš valná.

16:28

Kdo, kde a s kým bojuje o senátní křeslo? Prohlédněte si přehlednou grafiku.

15:20

Svůj hlas odevzdal v Olomouci už i Lumír Kantor (KDU-ČSL).

Foto: ČTK
15:05

Finále senátních voleb se týká 2,78 milionu voličů, z nichž si minulý pátek a sobotu přišlo senátory vybírat 932 616 lidí. Účast tedy byla 33,54 procenta. Ovlivnily ji i souběžně pořádané krajské volby, v senátním finále bývá zájem voličů nižší. Nejvyšší účast ve druhém kole senátních voleb byla zatím v roce 2002, kdy přišlo hlasovat 32,55 procenta voličů. Nejnižší byla před dvěma lety, kdy finále rozhodlo jen 16,69 procenta voličů.

14:38

Na různé inzeráty a plakáty narazíte skoro všude. Ale občas nás politici či lidé, kteří mají ambici stát se politiky, či jejich usilovně pracující týmy, poněkud přeceňují. Volební řež Jana Lipolda a Martina Fendrycha.

14:32

K účasti ve volbách vyzývá i premiér Bohuslav Sobotka.

14:09

Jiří Růžička, který vyhrál první kolo na Praze 6, zve lidi na sobotní vyhlášení výsledků voleb.

14:05

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš vyzývá na videu lidi, aby šli k i k druhému kolu voleb. "Já vám slibuju, že tenhle rok už vás nebudeme otravovat.," uzavřel.

14:00

Volební místnosti v celém Česku se otevřely.

 

13:55

Za Prahu 6 se do druhého kola voleb dostal i ředitel gymnázia Jiří Růžička, který by chtěl zopakovat vítězství z kola prvního.

13:53

Filosof Václav Bělohradský (za ČSSD a zelené) usiluje o senátorský post na Praze 6. Varuje hlavně před neorasismem a starými evropskými démony.

13:50

Kandidáti v Praze, kterým se nepodařilo postoupit do druhého kola senátních voleb doporučují voličům koho volit v kole druhém.

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 15. 10. 2016 21:34
 

Právě se děje

Aktualizováno teď

V Chrastavě hořela výrobní hala, škoda bude za 100 milionů

Zhruba pět hodin bojovali hasiči s požárem průmyslového objektu v Chrastavě u Liberce. Vpodvečer dostali oheň pod kontrolu. Hasiči vyhlásili nejvyšší stupeň požárního poplachu. Kvůli ohni se evakuovalo asi 100 lidí. Nikdo nebyl zraněn. Škoda byla předběžně odhadnuta na 100 milionů korun. Dohašování skrytých ohnisek potrvá do noci, řekl krajský mluvčí hasičů Jakub Sucharda.

"Bude to dlouhodobá záležitost, hala byla zasažena ve velkém rozsahu," dodal. Podle něj bylo ohněm poškozeno několik tisíc metrů čtverečních. Hořelo v areálu pobočného závodu firmy Grupo Antolin. Požár zasáhl výrobní halu na polyuretanové výrobky společně se sklady. Lidem v okolí město preventivně doporučovalo, aby neotevírali okna.

"Laboratoř z Kamenice nenaměřila zvýšené koncentrace žádných jedovatých látek v ovzduší," uvedl Sucharda. Příčina požáru se bude zjišťovat a vyšetřování podle Suchardy zřejmě potrvá delší dobu. Vyšetřovatel příčin požáru a policisté začnou s šetřením v sobotu po poledni. Kvůli požáru nejezdily odpoledne vlaky na trati mezi Libercem a Chrastavou. Provoz železnice ve zpomaleném režimu byl obnoven navečer.

Zdroj: ČTK
před 5 minutami

Česko podalo žalobu na Polsko kvůli rozšiřování těžby v dole Turów

Česko podalo k Soudnímu dvoru EU žalobu na Polsko kvůli rozšiřování těžby v hnědouhelném dole Turów. V tiskové zprávě to v pátek oznámilo ministerstvo životního prostředí (MŽP). Praha Varšavě vytýká to, že v souvislosti s rozšířením těžby porušilo unijní právo, součástí žaloby je také žádost o zastavení těžby uhlí v dole do doby, než unijní soud rozhodne.

MŽP ve zprávě dále uvedlo, Česko také požádalo soud, aby žalobu projednal přednostně, vzhledem k dopadům těžby na obyvatele příhraničních oblastí Libereckého kraje. Záměr žalobu podat v pondělí schválila česká vláda. Polské ministerstvo ovzduší a životního prostředí v pondělí podle televize TVN 24 vyjádřilo nad rozhodnutím české vlády údiv. Podání žaloby přivítaly ekologické organizace.

Zdroj: ČTK
Další zprávy