reklama
 
 

Online: Vítězem jsou lidovci, neuspěly ČSSD ani ANO. Přišlo nejméně lidí v historii

AKTUALIZOVÁNO 15. 10. 2016
reklama
V pátek a v sobotu voliči v druhém kole rozhodli o složení třetiny Senátu. Devět mandátů získali lidovci.

Online: Vítězem jsou lidovci, neuspěly ČSSD ani ANO. Přišlo nejméně lidí v historii

reklama
22:57
ČSSD

Poražený Zdeněk Škromach se zatím na úřad práce nechystá. A přemýšlí, že napíše paměti. Přečtěte si rozhovor pro Aktuálně.cz.

22:26

Kromě úvah o zrušení Senátu jako zbytečné instituce se objevují i názory, že by bylo záhodno zrušit aspoň druhé kolo voleb. Myslí si to třeba osminásobný vítěz Velké pardubické Josef Váňa, který neuspěl v Karlových Varech. "Druhé kolo voleb je podle mě nesmyslné. Jsou to zbytečně vyhozené peníze," uvedl Váňa. Nechtěl jít do Senátu jako tvořitel zákonů, ale člověk, který by mohl pro Karlovarský kraj "udělat něco víc". "Chtěl jsem být jako lobbista, který by, možná, byl pro region schopný přinést daleko více peněz než ty, které tam byly doteď k dispozici," uvedl. "Jsem jen obyčejný žokej a myslím si, že spojení kterékoliv osobnosti s postem senátora nemusí být pouze post pro tvoření zákonů," uvedl.

21:31
ČSSD

Neúspěšnou kandidátku na senátorku v Plzni Dagmar Terelmešovou překvapilo, že neuspěl její stranický kolega Zdeněk Škromach. Škromach byl podle jejích slov: "vždycky velkým dříčem."

Naopak ji potěšil úspěch stranického kolegy v Brně. "Jsem moc ráda, že se tam dostal Honzík Žaloudík, protože to je hnací motor sociální a zdravotní problematiky. Neumím si představit lepšího předsedu (výboru) než je on," uvedla.

21:04
 

Andreje Babiše neúspěch jeho hnutí zřejmě moc netrápí.

20:52

Senát se změní, i co se týče genderu. Mezi všemi senátory bude nově 16 žen, nejvíce v historii. Dosud jich bylo o jednu méně. O navýšení se postaral úspěch šesti z 11 finalistek. Znovuzvolení se podařilo Aleně Dernerové (za Severočechy.cz) a místopředsedkyni Senátu Miluši Horské (za Nestraníky). Všechny čtyři nové senátorky byly nominovány KDU-ČSL. Jsou jimi zastupitelka Prahy 10 Renata Chmelová (za KDU-ČSL), místostarostka Boskovic Jaromíra Vítková, starostka Anna Hubáčková a ředitelka bystřického Centra pro seniory Šárka Jelínková.

20:22
ANO

Podle šéfa hnutí ANO Andreje Babiše musí příště hledat víc regionální osobnosti. "Samozřejmě v Senátu to není úspěch, já jsem čekal pět mandátů," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

20:05

Nynější senátní volby budou znamenat propad příjmů ze státních příspěvků za mandáty hlavně pro ČSSD a ODS. Sociální demokraté přijdou ročně asi o 7,5 milionu korun, občanští demokraté o čtyři miliony.

Polepší si naopak stranické rozpočty zejména KDU-ČSL a hnutí ANO. O čtyři miliony si polepší lidovci a o milion hnutí ministra financí a miliardáře Andreje Babiše.

Více peněz od státu poplyne do stranického rozpočtu rovněž například TOP 09, hnutí Starostové a nezávislí a jeho partnerskému seskupení Starostové pro Liberecký kraj.


19:40
Twitter

Terčem posměchu na sociálních sítích je i neúspěšné hnutí ANO.

19:25

Podle vítězky voleb v Praze 10 Renaty Chmelové (koalice Vlasta) se ukázalo, že lidé v kampani nedají na laciné triky. "Ocenili letitou práci v komunální politice a neziskovém sektoru," říká. Ani její protikandidát, lékař Jiří Holubář (za TOP 09) není z výsledku zklamaný. Podle něj jde o velký úspěch na to, že před půlrokem ho v politice ještě nikdo neznal.

19:07

Volební předpověď Aktuálně.cz se ukázala jako poměrně přesná. Správně naši komentátoři uhodli 23 ze 27 nových senátorů. Konec Škromacha trefili, nečekali konec ministra Mládka.

18:59
ČSSD

Ač se zdá, že zisk dvou mandátů pro ČSSD je hrozivý výsledek, byla na tom už i hůře. V roce 2004, kdy byl po rezignaci Vladimíra Špidly dočasně v čele strany Stanislav Gross, nezískali sociální demokraté ani jeden mandát. O čtyři roky dříve, kdy ČSSD vedl nynější prezident Miloš Zeman, zvítězila pouze v jednom volebním obvodě, v Domažlicích.

18:39

Senátor za Orlickoústecko Petr Šilar (KDU-ČSL) obhájil podle svých slov svou funkci díky tomu, že voliči se přiklonili ke kandidátům, které znají. V druhém kole voleb zvítězil nad advokátem Janem Lipavským (ANO). Jeho hnutí bylo ve volební kampani velmi viditelné. "Měl jsem pocit, že stojím proti panu Babišovi. Ten byl na všech plakátech senátorů za ANO, nebylo to jednoduché. Podle mne je senát o lidech, ne o straně," uvedl Šilar.

18:35

Tentokrát se po volbách nebude měnit osazenstvo sněmovny. Ve finále sice figurovali čtyři poslanci z vládních stran, žádný z nich ale neuspěl. Přestup ze Sněmovny do Senátu se nepodařil ministru průmyslu a obchodu Janu Mládkovi (ČSSD), bývalé ministryni spravedlnosti Heleně Válkové (ANO), Milanu Brázdilovi (ANO) ani Pavle Golasowské (KDU-ČSL).

18:36

Senátor ČSSD Zdeněk Škromach, který zastával politické funkce od roku 1996, kdy se stal poslancem, končí. Na Hodonínsku ho porazila kandidátka lidovců a starostka Ratíškovic Anna Hubáčková. Ve druhém kole získala dvakrát více hlasů než on. Škromach nevnímá porážku nijak dramaticky a bere současnou situaci jako výzvu a že začíná od nuly, řekl médiím.


"Jednou člověk musí v životě do kopce nahoru, jindy zase dolů, aby mohl lézt na ještě vyšší kopec. Respektuji rozhodnutí občanů ve volbách a začínám od nuly. Je to pro mě výzva," řekl Škromach. Bude přemýšlet, zda se bude věnovat více rodině či koníčkům.

18:31

Novým senátorem za Liberecko bude chrastavský starosta Michael Canov (STAN), který ve druhém kole voleb porazil majitele pivovaru Marka Vávru (ANO). "Nečekal jsem takovou podporu, ale možná je to tím, že mě lidi znají. Ve druhém kole mi pomohlo, že mě podpořilo hodně protikandidátů z prvního kola, a pomohla mi i nefér kampaň protikandidáta, který se víc zabýval mnou než sebou," řekl po výhře Canov.

18:25

Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) řekl po prohraných senátních volbách, že předseda hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš se k němu při kampani choval mimořádně sprostě. Svému úspěšnému protikandidátovi, učiteli Jaroslavu Větrovskému (za ANO), poblahopřál. Mládek dá kvůli neúspěchu k dispozici svou vládní funkci. Premiér však dnes uvedl, že si jeho rezignaci nepřeje.

 

Mládek získal na Táborsku ve druhém kole 40,16 procenta hlasů. "Především děkuji všem voličům, gratuluji panu Větrovskému. V závěru jsem ale měl pocit, že jsem ve volbách ne s panem Větrovským, ale s panem Babišem, který se k mé osobě choval mimořádně sprostě," řekl Mládek.

18:22

Trochu hanebně se podle Jiřího Ružičky (TOP 09) chovalo jen hnutí ANO, přestože jeho kandidát Vlastimil Harapes do voleb šel s tím, že do politiky chce přinést kulturu. "Už před prvním kolem se objevil naprosto lživý a nesmyslný článek v jednom obskurním plátku s údaji, které musel vědět jen někdo z radnice," uvedl. Ve vedení Prahy 6 je TOP 09 v koalici s ANO, STAN a KDU-ČSL.

 

"Pomlouvali tam nejenom mě, ale i starostu. Ve druhém kole to nabobtnalo, bylo to daleko šílenější. A hnutí ANO to s ochotou na svých stránkách zveřejňovalo," dodal. Růžička získal už v prvním kole přes 40 procent hlasů, přesto však před druhým kolem klidný nebyl. "Až mě samotného překvapilo, jak jsem dneska, než se začalo sčítat, byl nervózní," řekl. Z vysokého počtu hlasů byl nadšený, považuje ho za neuvěřitelně zavazující.

18:21

Předvolební kampaň v Praze 6 byla podle vítěze druhého senátního kola Jiřího Růžičky (za TOP 09) mimořádně slušná, nefér hrálo jen ANO. V Senátu se chce ředitel místního gymnázia věnovat školství, školu chce předat až za nějaký čas.

18:18

Z vítězství se raduje i známý autor večerníčků Václav Chaloupek. A přemýšlí, jestli v novém působišti zapadne. "Když jsem dělal v televizi, se zvířaty i v zoo, tak jsem to vždy dělal naplno. Ale nevím, jestli nebudu trochu cizorodý prvek, že jsem takový samorost," uvedl Chaloupek. Na otázku, zda v příštích šesti letech plánuje ještě nějakou cestu za zvířaty do Afriky, uvedl, že neví, jak často mají senátoři prázdniny. "Chtěl bych ale být třeba u schvalování zákona o Šumavě, které rozumím a který se bude projednávat," dodal pro ČTK.

18:07
Twitter

Kdo čekal u lidovců nějaké velké oslavy, bude zklamán.

autoři: Domácí, ČTK | 14. 10. 2016

    Hlavní zprávy

    reklama

    Sponzorované odkazy

    reklama