Nic jsem si nenakradl, budu si hledat práci, říká poražený Škromach. Babiše stvořila ČSSD

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
15. 10. 2016 22:50
Nejdříve konec senátorování, potom spánek i procházka a nakonec možná i úřad práce, nebo zaměstnání v privátní sféře. Končící politik Zdeněk Škromach nastiňuje svou nejbližší budoucnost v rozhovoru pro Aktuálně.cz, který vznikal u něj doma jen chvíli po skončení voleb. "Možná se pustím i do psaní pamětí, pamatuji toho poměrně hodně a myslím, že mnozí si o sobě přečtou něco, co ještě neslyšeli ani v médiích," říká.
Navzdory porážce si Zdeněk Škromach po volbách připil se svou manželkou Michaelou
Navzdory porážce si Zdeněk Škromach po volbách připil se svou manželkou Michaelou | Foto: Radek Bartoníček

Rohatec  -  V sobotním volebním odpoledni už návštěvy postupně odcházely, a tak vzal Zdeněk Škromach sklenku vína, ze které nalil sobě i manželce, aby po přiťuknutí poněkud symbolicky pronesl: "Na zdraví a nový život."

"Nový život" znamená minimálně krátkodobou nezaměstnanost. Po sobotních prohraných volbách se místopředseda Senátu stane po dvaceti letech mužem mimo velkou politiku.

"Vždycky jsem byl zvyklý dělat svou práci na sto procent, takže jsem o nové práci ještě nepřemýšlel. Nic jsem si ale nenakradl, nikdy jsem neměl žádné "bočáky", takže si budu hledat práci. Na úřad práce se ale zatím nechystám," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz Zdeněk Škromach jen několik málo hodin po volební prohře u sebe doma, v blízkosti pověstného bazénku.

Co budete dělat?

Začínám od nuly, nejdříve se pořádně vyspím, udělám si procházku a potom nad tím začnu přemýšlet.

Já myslel, že řeknete, jak si potom zajdete na úřad práce.

Tak na tom není nic nelichotivého, alespoň má člověk zaplacené zdravotní a sociální pojištění. Zatím ale s úřadem práce nepočítám. Já musím nejdříve zjistit, kde jsem vlastně vedený a kde si mám zajít pro zápočtový list.

Vy jste byl naposledy zaměstnaný v roce 1996 jako šéf odborů v Sigmě Hodonín. Takže tam?

Jenže od té doby se několikrát změnil majitel. Moje část asi přešla pod Moravské naftové doly podnikatele Karla Komárka. 

Co byste ale dělal? Když se dnes zeptali předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky, jestli strana nějak zaměstná neúspěšné kandidáty, naznačil, že si budou muset zřejmě hledat práci.

Dám si několik týdnů na rozmyšlenou. Začíná pro mě  období, které má také svůj smysl, protože mimo jiné člověk uvidí, kolik má skutečných kamarádů, a kolik lidí se kolem mě točilo třeba jen kvůli tomu, že jsem byl v politice. Teď poznám konjunkturní náplavu, která se na člověka jenom nanese pro určitý čas. 

Takže ještě netušíte, co budete dělat?

Nevím. Ale myslím, že budu hledat uplatnění mimo politiku v  privátní sféře, nechci žádné "pašalíky". Teprve se ukáže, kde se uplatním. Neřešil jsem dosud otázku, co by bylo, kdyby bylo. 

Neuvažujete, že byste příští rok kandidoval za ČSSD do Poslanecké sněmovny?

Tak to v žádném případě.

Proč?

Protože chci být mimo hlavní stranické struktury, nechci být žádným funkcionářem, který se musí veřejně vyjadřovat s ohledem na to, že má nějaké místo. Budu řadový člen ČSSD, který bude otevřeně říkat, co a jak by se mohlo dělat, aby se ČSSD vrátila ke svým dřívějším velkým volebním vítězstvím.

A co by měla dělat?

Každopádně musí dělat politiku především pro své tradiční voliče, což jsou zaměstnanci, senioři, lidé s postižením, rodiny s dětmi. To je přes čtyři miliony občanů. Kdyby nás volila jen část z nich, tak máme ve volbách mnohem větší úspěchy.

Proč vás nevolí?

Protože mnozí utekli k Babišovi, kterého jsme my sami sociální demokraté stvořili. My jsme mu umožnili, aby byl ve vládě a ještě k tomu měl funkci ministra financí, kdy ze sebe dělá někoho, za kým musíme chodit s prosíkem o peníze. 

Takže se dá očekávat, že budete pokračovat i ve svých pověstných hovorech od bazénku? Ve snaze mluvit do politiky ČSSD?

Mým zájmem je, aby sociální demokracie se svou staletou historií byla zase úspěšná. A tak, jak kdysi posílal Miloš Zeman vzkazy z Vysočiny, tak já budu pokračovat v hovorech od bazénku. Nyní budou více nezávislé, a také o to méně korektní, protože si to budu moci dovolit. Věřím, že mnozí lidé tomu budou naslouchat.

Předseda Sobotka může tedy čekat od vás ostřejší kritiku?
Každopádně budu otevřenější.  

Nemyslíte si ale, že takové hovory vám spíše ubírají příznivce, protože jde o show?

Reality show jsou dnes tak sledované, že přebíjejí seriozní politická sdělení. Když si opět vzpomenu na vzkazy Miloše Zemana, tak byly velmi funkční.

Existuje v této chvíli něco, co byste dělal jinak, abyste dosáhl lepšího volebního výsledku?

V tuto chvíli to neumím říci. Myslím, že jsme odpracoval maximum, co bylo možné, ale výsledek ukazuje, že to nebyla jen otázka osobního nasazení, ale celkové situace ve společnosti. 

Co tím myslíte?

Svou roli asi sehrálo to, že jsem v politice dlouho a lidé třeba chtěli, abych skončil. A druhá věc je pozice ČSSD, což je podle mě třetina výsledku. 

A nemyslíte si, že vliv měla i vaše účast na pověstné lánské schůzce s prezidentem ohledně odchodu Bohuslava Sobotky?

Jenže teď se ukazuje, že už tehdy jsme neměli dobrou předvolební kampaň a nedokázali jsme čelit nástupu hnutí ANO Andreje Babiše. Myslím si, že tehdy šlo stejně v případě lánské schůzky o předem připravenou provokaci.

Opravdu. Máte pro to nějaké důkazy?

Teď o tom nechci mluvit, těžko se to prokazuje, ale jednou se to objeví, až budu mít čas a začnu psát své paměti. Pamatuji toho poměrně hodně, a myslím, že mnozí si o sobě přečtou něco, co ještě neslyšeli ani v médiích. 

To zní jako výhrůžka.

V žádném případě nevyhrožuji. 

A kdy začnete tyto paměti psát?

Zatím se na to necítím. Až budu v důchodu. Zatím na to není čas. Ale kdyby se možná našlo nějaké vydavatelství a někdo, kdo by měl zájem takové dílko se mnou stvořit, tak proč ne.

Platili jsme daň za dvě volební období v krajských samosprávách i za vládu, říká Zdeněk Škromach. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy