Páteční oslavy 17. listopadu na Národní třídě v Praze přilákalo kolem 90 tisíc lidí a minimálně 76 tisíc přišlo také na Václavské náměstí na Koncert pro budoucnost, který již několik let tyto oslavy uzavírá. Vyplývá to z předběžných odhadů organizátorů. Přesnější čísla z měření mobilního operátora budou mít začátkem příštího týdne.
Češi a Slováci v Bruselu spolu oslavili výročí 17. listopadu 1989.
Today, the Czech & Slovak communities of Brussels symbolically gathered by the Václav Havel’s Place in parc Léopold and thus commemorated the anniversary of the Velvet Revolution and the values on which our democratic societies are founded. Forever grateful 🇨🇿✌️ pic.twitter.com/Z9y9X1JuGn
— Czechia in the EU (@CZECHIAinEU) November 17, 2023
Symboly 17. listopadu 1989, který odstartoval pád komunistického režimu v tehdejším Českoslo vensku, byly podle někdejšího prezidenta Václava Klause ukradeny lidmi, kteří si to nezaslouží. Podle bývalého prezidenta Miloše Zemana nebylo násilné potlačení studentské demonstrace komunistickou policií před 34 lety masakrem a celospolečenská podpora změnám se zvedla až po dezinformaci o úmrtí jednoho ze studentů. Klaus a Zeman to dnes uvedli ve společném rozhovoru pro CNN Prima News.
Spoluzakladatel Občanského fóra sociolog Ivan Gabal na svátečním koncertě připomněl, že nikdy v moderní historii českého státu si Češi tak dlouho nevládli sami bez toho, aby jim někdo říkal, co mají dělat. "Takže jsme zodpovědní za to, co se tu děje v dobrém i ve špatném," uvedl.
A tak si výročí 17. listopadu 1989 připomínali zase na Slovensku.
Krásne plné námestie. Vážim si všetkých, ktorí ste dnes prišli osobne, pripojili ste sa k nám z diaľky, alebo ste si v duchu a na iných miestach pripomenuli výročie 17. novembra 1989. Mnohí ste sa pýtali, kde po týchto voľbách hľadať nádej. Tu je tá odpoveď. Nádej je v každom… pic.twitter.com/Hxg9rLWxIp
— Michal Šimečka (@MSimecka) November 17, 2023
Šéfredaktoři předních českých médií debatovali o novinářské práci v Česku. Besedu sledoval reportér Aktuálně.cz Radek Bartoníček.
Součástí dnešních akci byla také různá setkání s novináři. Tady jsem zachytil začátek podvečerní debaty šéfredaktorů některých médií na téma, zda média prožívají nějakou krizi. Více v odpovědích na videu. pic.twitter.com/nfRQKaLsz2
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) November 17, 2023
Pět osobností, které vzdorovaly nacistům, komunistům či ruským okupantům, obdrželo dnes večer v Národním divadle Ceny Paměti národa. Ocenění získali český disident, dvě slovenské ženy pronásledované komunistickým režimem, Češka vězněná gestapem a ukrajinský pravoslavný kněz. Ocenění každoročně uděluje společnost Post Bellum pamětníkům zlomových momentů minulého století, letos ho rozšířila i na hrdinu současného dění.
Modlitba pro Martu zazněla dnes podruhé na svátečním koncertě. Tentokrát se jí ujal slovenský zpěvák a tanečník Adam Pavlovčin neboli Adonxs.
Videozdravici na Václavské náměstí poslal i bývalý velvyslanec Ukrajiny Jevhen Petrovyč Perebyjnis. Podle něj sametová revoluce a její odkaz mají dosah za hranice Česka. Tvrdil, že právě její vliv inspiroval Ukrajince během oranžové revoluce v roce 2004 a revoluce důstojnosti v roce 2013.
"Za čtyři dny oslavíme Den důstojnosti a svobody věnovaný revolucím. Můžeme tak říct, že pokračujeme v boji, který jste začali," uvedl bývalý velvyslanec. "Proti nám všem, lidem dobré vůle, osa zla v čele s Putinovým Ruskem. Jeho cílem je zničit naši svobodu a demokracii. Zničit nás všechny… Ukrajinci dnes nasazují životy, aby agresora zastavili a aby na Václavském náměstí už nikdy nebyly ruské okupační tanky."
Po Karlu Schwarzenbergovi se na Koncertě pro budoucnost vzpomínalo také na Danu Němcovou, prominentní kritičku a disidentku komunistického režimu. K divákům i promluvila z archivního videa.
Mezi hvězdy letošního koncertu pro budoucnost patří silné osobnosti české hudební scény jako například Buty, Aneta Langerová, Barbora Poláková a Vladimir 518. A výrazní řečníci, jako jsou architektka Eva Jiřičná, kněz a filozof Tomáš Halík, spoluzakladatel Občanského fóra Ivan Gabal, herec Jan Cina, polární bioložka Marie Šabacká nebo odbornice na Blízký východ Irena Kalhousová a další.
Kolem 500 lidí přišlo dnes večer v Hradci Králové ke Klicperovu divadlu na happening ke 34. výročí sametové revoluce v roce 1989. Prostranství před divadlem bylo při tradiční akci zcela zaplněné, řekl mluvčí divadla Martin Sedláček. Biskupství královéhradecké u příležitosti dnešního státního svátku uspořádalo v katedrále sv. Ducha slavnostní mši za národ a za mír ve světě.
Podle odhadu pořadatelů ze spolku Díky, že můžem přišlo dnes na Národní třídu víc než 80 tisíc lidí. Policejní mluvčí Jan Daněk řekl, že policie svůj odhad počtu účastníků nebude zveřejňovat.
Důležitost zachování demokracie, i vzhledem k nynějším konfliktům ve světě, dnes při připomínce událostí ze 17. listopadu 1939 a 1989 zdůrazňovali představitelé státu. Prezident Petr Pavel řekl, že demokracie není provždy. Předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš využil výročí ke kritice vlády a médií. Národní třídu v Praze i v chladném počasí zaplnily tisíce lidí. Přinášeli květiny a zapalovali svíčky.
Centrum architektury a městského plánování připravilo k výročí sametové revoluce projekci s názvem Přidušené město 68-89. Autentické fotografie Karla Bucháčka a Miroslava Hlaváčka dokumentují život v Praze mezi dvěma společensky zlomovými událostmi. Redakce Aktuálně.cz některé snímky nabízí ve fotogalerii.
V osm hodin večer proběhne v Národním divadle předávání Cen Paměti národa. Společnost Post Bellum je uděluje od roku 2010 za hrdinství a statečnost. Ocenění letos dostane pět laureátů. Mezi nimi i šestaosmdesátiletá Márie Šidová. Její rodina za druhé světové války ukrývala židovského přítele, během nejtvrdších let socialismu pomáhala z vězení uprchlému páterovi Jánu Hutyrovi. Režimu se postavila Mária Šidová poprvé ve svých sedmnácti letech.
Lidé si během pátku na Národní třídu přišli poslechnout i přednášky a diskuse. Dopoledne se mohli příchozí zúčastnit například Sametového brunche a uprostřed ulice posnídat či posvačit při diskusi s přáteli i cizími lidmi. Ve 13:00 zazněla na balkoně Paláce Metro česká státní hymna v podání zpěvačky Annamárii d’Almeidové. Na náměstí Václava Havla si mohli návštěvníci slavnosti poslechnout literární čtení v Obýváku Václava Havla, který je letos věnovaný Olze Havlové k jejím nedožitým 90. narozeninám.
K poslechu Modlitby pro Martu pod balkonem Paláce Metro se shromáždilo tolik lidí, že ulicí nebylo možné projít. Dav ihned po začátku písně ztichl, nejznámější část pak zpívala většina lidí spolu s herečkou. Výkon odměnilo publikum potleskem.
Tisíce lidí si přišly v chladném počasí do centra Prahy připomenout výročí sametové revoluce. V 17:11 na Národní třídě zazněla Modlitba pro Martu, letos v podání české zpěvačky a herečky Hany Holišové.
Program Koncertu pro budoucnost zahájilo hudební vystoupení Igora Orozoviče, mimo jiné nabídl premiérový duet s Anetou Langerovou. Ta bude mít později i samostatné vystoupení, zahrají i Buty nebo kapela Dunaj. Dále vystoupí například rapper Lipo, akustické duo Vladimír Javorský & Mirek Kemel, Vladimír 518 nebo hudební duo Hello Marcel.
Lidé zaplnili horní a střední část Václavského náměstí. Střed náměstí je zavřený pro dopravu.
Na Václavském náměstí v Praze začal Koncert pro budoucnost, který již několik let patří k oslavám výročí událostí 17. listopadu. Už na jeho začátek přišlo několik tisíc lidí. Pětihodinový program má letos jako ústřední téma vzájemný vztah mezi přírodou, člověkem a stroji. Nabídne 16 hudebních čísel a vystoupení 18 osobností. Program organizátoři živě streamují na sociálních sítích.
Desítky lidí v maskách se dnes odpoledne sešly na pražské Kampě, odkud vyrazily centrem Prahy. Satirický karnevalový průvod Sametové posvícení 2023 se letos rozhodl upozornit zejména na problémy ve školství. Poukázal ale i na nelidské zacházení s hospodářskými zvířaty nebo nedostatečnou péči o psychické zdraví lidí. Procesí zahájily jednotlivé skupiny představeními v parku.
K oslavám 17. listopadu už tradičně patří oblíbené Sametové posvícení. Tentokrát jeho účastníci zvolili politickou satiru, ve které kritizovali přístup ministerstva školství k problémům ve skolstvi (na videu uvidíte masku ministra Beka), stejně jako pranýřovali např. špatný… pic.twitter.com/aiLZpnIXLG
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) November 17, 2023
17. listopad si připomíná také česká romská komunita. Server Romea na sociálních sítích přibližuje, jak se do sametové revoluce zapojili Romové.
Romové a Sametová revoluce v roce 1989. "Ať žijí Romové" skandovalo 800 tisíc lidí na Letné
— ROMEA (@romeanews) November 17, 2023
Více zde: https://t.co/HMffFxutEC pic.twitter.com/GocivvqUNf
Češi slaví 17. listopad. Tančí, hádají se, protestují i popíjejí v centru Prahy. Jak probíhají páteční akce k příležitosti výročí sametové revoluce v Praze se můžete podívat v galerii fotoreportéra Jakuba Plíhala.
"Jestli jsem dokázala odpustit minulému režimu? Nevím, ale asi ano," říká 34 let po sametové revoluci dcera Milady Horákové, jež byla zavražděna komunisty, Jana Kánská. Kdo touží po pomstě, obírá se prý o spoustu energie. Nejen ona, ale také herec Ondřej Vetchý, sestra bratrů Mašínových Zdena Mašínová i herečka Eva Holubová promluvili ve Spotlightu o době totality i o tom, co přišlo po jejím pádu.
Národní třída se zaplnila lidmi, kteří přišli oslavit svátek demokracie zapálením svíček u pamětní desky nebo i diskuzemi a přednáškami. V okolí si mohou prohlédnout panelové výstavy nebo skautský tábor. Ve 13:00 zazněla česká státní hymna, program bude pokračovat do večerních hodin. V 17:11 lidé uslyší Modlitbu pro Martu.
Oslavy sametové revoluce v Praze jsou zatím klidné. Policie dosud zadržela pouze jednu osobu. Šlo o muže, který na Národní třídě hodil vejce k památníku 17. listopadu. U slovní výměny mezi podporovateli Palestiny a jejich odpůrci zasahovat nemusela. Novinářům to řekl mluvčí pražské policie Jan Daněk. Policisté podle něj také pomohli muži, který zkolaboval na Václavském náměstí.
Vrcholní slovenští politici dnes u příležitosti výročí sametové revoluce uctili oběti komunismu. Prezidentka Zuzana Čaputová novinářům řekla, že demokracii lze na rozdíl od totality formovat. Vlastní akce k dnešnímu svátku Dne boje za svobodu a demokracii připravily také opoziční strany a občanská společnost.
"Připomínáme si svátek něžné revoluce, který přinesl pád totalitního režimu. Tomu předcházelo období nesvobody, perzekucí a dokonce zabíjení lidí jen proto, že toužili po svobodě. Na to nesmíme zapomínat," řekla Čaputová.
Miroslav Kalousek se na sociální síti X znovu kriticky vyjádřil k pátečnímu průvodu příznivců iniciativy Univerzity za klima. "Peníze, za které tito mladí studují a konzumují další bezplatné služby, generuje kapitalismus. Peníze, které se investují do ochrany klimatu, generuje kapitalismus. Protestovat proti kapitalismu v den oslav svobody a demokracie je politováníhodné nedorozumění. Je to ve skutečnosti protest proti vlastním zájmům a proti svobodě," uvedl.
Stávkující se při pochodu názorově střetli také s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou (KDU-ČSL). Jan Voves z hnutí Univerzity za klima novinářům sdělil, že spolu diskutovali například o programu hnutí či o tom, jak je možné, že elektrárny Chvaletice a Počerady, firmy Sev.En Energy AG podnikatele Pavla Tykače, získaly od ministerstva životního prostředí výjimku na překračování emisních limitů.
Peníze, za které tito mladí studují a konzumují další bezplatné služby, generuje kapitalismus. Peníze, které se investují do ochrany klimatu, generuje kapitalismus.
— Miroslav Kalousek🇺🇦🇨🇿 (@kalousekm) November 17, 2023
Protestovat proti kapitalismu v den oslav svobody a demokracie je politováníhodné nedorozumění. Je to ve… https://t.co/8Zvx7LfpW6
Každý šestý Čech se domnívá, že se lidé měli před rokem 1989 lépe. Víc než polovina je ale přesvědčena o opaku. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK pro Festival svobody, uskupení občanských organizací, které pořádají vzpomínkové akce k připomínce 17. listopadu. Třeba výdělky zaměstnanců jsou nyní proti roku 1989 v průměru čtrnáctkrát vyšší, zatímco ceny stouply jen sedminásobně. Produktivita země na obyvatele ale dosud nedosáhla úrovně Německa, vyplývá z dnes zveřejněné analýzy Hospodářské komory ČR.
"Před 34 lety se na tomto místě proměnil příběh naší země. Studenti vysokých škol se postavili tehdejšímu režimu a požadovali svobodu a demokratické volby. Nebyl jsem mezi nimi a o to víc si vážím jejich odvahy," uvedl prezident Pavel v příspěvku na sociální síti X s tím, že ho těší zájem mladých Čechů o oslavy 17. listopadu. "Věřím, že mladá generace je odhodlána svou svobodu bránit i přesto, že se do ní už narodila," dodal.
Před 34 lety se na tomto místě proměnil příběh naší země. Studenti vysokých škol se postavili tehdejšímu režimu a požadovali svobodu a demokratické volby. Nebyl jsem mezi nimi a o to víc si vážím jejich odvahy.
— Petr Pavel (@prezidentpavel) November 17, 2023
Moc mě těší, když se Národní třída i dnes plní mladými lidmi se… pic.twitter.com/dc4E2Wxwpo
Desítky lidí si na pražském Abertově připomněly studentské protesty z listopadu 1939 a 1989. Demokracie není samozřejmá, shodli se zástupci akademiků.
Být demokratem znamená nejen sdílet hodnoty, ale postavit se za ně v situaci, kdy jsou ohrožovány, řekl dnes na Národní třídě v Praze ministr dopravy Martin Kupka (ODS). K památníku 17. listopadu přišel položit květiny s partnery z vládní koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09).
Demokracie není jednou provždy, její určité oslabování můžeme vidět i ve Spojených státech nebo Velké Británii, Česká republika není výjimkou, řekl dnes prezident Petr Pavel v rozhovoru pro Českou televizi. Proto je potřeba pro svobodu a život v bezpečné zemi něco dělat, dodal prezident.
Pan prezident @prezidentpavel na Národní třídě pic.twitter.com/IfsQ8kWoBZ
— Lukas Biba (@bibalukas) November 17, 2023
Snímek z Národní třídy na sociálních sítích sdílela i předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). "Pro ty, které totalitní režim zavraždil. Pro ty, kteří kvůli němu trpěli. Pro ty, kteří proti němu bojovali. Pro ty, kteří se nevzdali. Pro ty, kteří nám vrátili svobodu a demokracii," napsala k fotografii.
Na Národní třídě.
— Markéta Pekarová Adamová (@market_a) November 17, 2023
Pro ty, které totalitní režim zavraždil. Pro ty, kteří kvůli němu trpěli. Pro ty, kteří proti němu bojovali. Pro ty, kteří se nevzdali. Pro ty, kteří nám vrátili svobodu a demokracii. pic.twitter.com/rDngMFUvzA
Demokracie není provždy, její erozi vidíme i v USA či Británii, ČR není výjimka, řekl Pavel na Národní třídě. Proto je pro ni třeba něco dělat, dodal.
"Ať si nepletou ochranu klimatu s oslavami 17. listopadu. To je úplně jiný žánr a studenti by k tomu měli využívat jiná data," reagoval Miroslav Kalousek na pochod zhruba dvou stovek studentů, kteří stávkují za klima již třetím dnem.
Protestující chtějí, aby byl schválen klimatický zákon, který by zajistil kontinuitu české klimatické politiky. Zároveň požadují zavedení občanských shromáždění a to, aby se ekonomika posuzovala podle jiného údaje, než je HDP (hrubý domácí produkt). Jde podle nich o zastaralý ukazatel, který nebere v potaz limity planety, naplňování základních lidských potřeb ani distribuci bohatství ve společnosti.
Po Národní třídě prošli příznivci hnutí Univerzity za klima. Na videu jsem zachytil i to, jak se pokusili oslovit @kalousekm. A uslyšíte i jeho reakci. pic.twitter.com/QBi8VfKo1S
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) November 17, 2023
Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) dnes vyznamenal 15 lidí a dvě organizace medailí Za zásluhy o diplomacii. Mezi oceněnými je osm osobností ze zahraničí a sedm Čechů, tři z nich ministr vyznamenal in memoriam. Medaile Lipavský předal v Černínském paláci při příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii.
Reportér Radek Bartoníček promluvil i se členy sokolské stráže. Mezi jejich hlavní úkoly patří organizace, zabezpečení i provádění slavnostních, pietních a smutečních aktů. "Jsem rád, že se u nás 17. listopad slaví. V novodobé historii je to pro nás důležitý svátek," uvedl v rozhovoru jeden z oslovených.
K mnoha lidem, kteří prožívají dnešní den s radostí a vděčností, patří také Sokolové, s kterými jsem si povídal na Národní třídě. Další informace najdete na webu @Aktualnecz pic.twitter.com/tFVZm27xan
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) November 17, 2023
Prezident Pavel položil květiny u památníku 17. listopadu. Prošel davem, lidé mu tleskali, Pavel se s nimi zdravil. "Po rozhovoru pro Českou televizi spěchala hlava státu za dalším programem," popisuje situaci z místa reportér Aktuálně.cz Radek Bartoníček.
Na Národní třídě už byl také prezident Petr Pavel s manželkou. Po rozhovoru pro ČT spěchal za dalším programem. Lidé s nim moc mluvil nemohli, kromě spěchu byl obklopený řadou strážců. Někteří lidé mu tleskali, volali na něj a stáli o pár slov. Novinářům odpověděl na 3 dotazy. pic.twitter.com/TGOpylaYfB
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) November 17, 2023
Třetí den stávek za klima se dnes vydalo asi 200 studentů na pochod z pražského náměstí Jana Palacha na Albertov. Symbolicky tak chtěli odkázat na letošní oslavy 17. listopadu, kdy se kromě Dne boje za demokracii připomíná také Mezinárodní den studentstva. Podle přítomných se požadavky studentů z roku 1989 nenaplnily. Stávka měla podle studentů podpořit debatu o alternativním společenském uspořádání, jehož cílem má být život v ekologických limitech planety.
Za oslavu svobody a demokracie, se kterými je ale spojená i zodpovědnost, označila dnes 17. listopad na pražské Národní třídě předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). O vděčnosti a zodpovědnosti mluvil u pamětní desky také předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).
Desítka lidí si dnes připomenula památku obětí komunismu u jejich památníku v Praze na Újezdu. Akci při příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii uspořádala Etická komise ČR pro ocenění účastníků odboje a odporu proti komunismu. Předseda komise Jan Kudrna označil za potřebné právě v tento den připomenout všechny, kteří byli komunistickým režimem postiženi.
"Pevně doufám, že vědomí o ceně, která byla v naší zemi životem lidí za totality zaplacena, nezapadne a že v budoucnu na nás nečeká podobné nebezpečí. Že budeme aspoň schopni ho nejenom rozeznat, ale také mu nepodléhat," uvedl Kudrna.
Demokracii bereme jako samozřejmost, ale není podle předsedy lidovců a vicepremiéra Mariana Jurečky jistotou. Odkaz Dne boje za svobodu a demokracii je podle něj třeba chránit.
Ministr vnitra Vít Rakušan po položení kytice na Národní třídě promluvil s kritiky vlády. "Následovala emotivnější výměna názorů," informuje z terénu reportér Radek Bartoníček.
Ministr vnitra Vít Rakušan po položení kytice na Národní třídě zašel za kritiky vlády. Následovala tato emotivnější výměna názorů, viz video, tady je 1. část. pic.twitter.com/9Iu7t17UBQ
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) November 17, 2023
Obranu studentského stavu a zdůrazňování morálních a etických hodnot chápou univerzity stejně jako vzdělávání a pěstování vědy coby svůj hlavní úkol. Na shromáždění k připomínce událostí z listopadu roku 1939 u Hlávkovy koleje v Praze to dnes řekla rektorka Univerzity Karlovy a předsedkyně České konference rektorů Milena Králíčková. Uvedla, že podobně jako za druhé světové války pomohla univerzita v Oxfordu československým studentům dostudovat, pomáhají dnes české univerzity studentům i pedagogům z Ruskem napadené Ukrajiny. Pomoc britské univerzity Čechoslovákům dnes připomněla také její prorektorka Irene Traceyová.
Pátečních oslav se účastní i exministr financí Miroslav Kalousek. "Oslavme svátek uctěním těch, kteří ten zápas skutečně vedli. A nepodléhejme dojmu, že je dobojováno," uvedl na sociálních sítích.
I svoboda pro nadávání politikům patří podle vicepremiéra a předsedy hnutí STAN Víta Rakušana k odkazu 17. listopadu. Řekl to dnes novinářům při položení květin u pamětní desky na pražské Národní třídě. Výroky předsedy hnutí ANO Andreje Babiše o nové totalitě jsou podle něj neuctivé. Zvláště od lidí, kteří sloužili skutečné totalitě za minulého režimu, uvedl.
Připomínka 17. listopadu je o odvaze, touze i utrpení, je důležité si to připomínat, aby demokracie žila. Řekl to dnes předseda Pirátů Ivan Bartoš na pražské Národní třídě. Zkouškou demokracie je podle Bartoše také boj Ukrajiny proti ruským agresorům a jeho dopady na Evropu a svět. Fotografie ze slavnostního položení věnce na Národní třídě, kde se objevil mimo jiné i ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti), sdílela místopředsedkyně sněmovny Olga Richterová (Piráti) na sociální síti X.
Mezi politiky, kteří se dnes sešli na Národní třídě, aby si připomněli 34. výročí sametové revoluce, se objevil i americký velvyslanec Bijan Sabet.
Zvláště v tento den si připomínám slova Václava Havla, která pronesl v americkém Kongresu: "Záchrana tohoto lidského světa není nikde než v lidském srdci, lidském rozmyslu, lidské pokoře a lidské odpovědnosti." To bychom si měli všichni připomínat. ~ #AmbSabet pic.twitter.com/AsxPqqVvjW
— U.S. Embassy Prague 🇺🇸🇨🇿 (@USEmbassyPrague) November 17, 2023
Převážná většina lidí si myslí, že je česká společnost rozdělena a panuje v ní nedůvěra. Jako rozdělující faktor vnímá politiky. Lidé se také většinou domnívají, že české společnosti chybí jasná vize. Vyplývá to z průzkumu agentury Median. Lidé by proto podle ní uvítali celospolečenskou diskuzi.
"S Dnem boje za svobodu a demokracii kontrastujeme zjištění, že podle 59 procent lidí se do našich životů vrací cenzura a omezování svobody projevu a polovina lidí se občas obává otevřeně vyjádřit své názory," uvedla agentura. Většina lidí podle ní vnímala riziko omezování svobody v souvislosti s covidem-19.
Předseda vlády Petr Fiala (ODS) se kvůli nemoci připomínek 17. listopadu nezúčastní. Sdělil to ve čtvrtek na sociální síti X. K pracovnímu programu se premiér vrátí příští týden.
Vážení přátelé,
— Petr Fiala (@P_Fiala) November 16, 2023
zítřejší Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva je pro mě osobně nejkrásnějším státním svátkem.
Připomínáme si mj. pád komunistického režimu a návrat svobody a demokracie do naší země. Myslíme na všechny statečné lidi, kteří se dokázali…
S lidmi, kteří si na Národní třídu přišli připomenout události sametové revoluce, mluví reportér Radek Bartoníček.
Tady je další zpravodajství. Tento muž, jmenuje se Martin, stojí jen kousek od míst, kde lidi pokládají květiny k 17/11 1989. Zajímalo mě, proč vlastně přišel, a jak vnímá výročí 17/11. pic.twitter.com/fRyFph7F5d
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) November 17, 2023
"Politici, kteří se po revoluci dostali k moci a dnes opět vládnou, to nezvládli," řekl Babiš novinářům na Národní třídě. Na rozdíl od předchozích let jako bývalý člen Komunistické strany Československa nečelil projevům nesouhlasu.
Pražská Národní třída se i letos zaplní tisíci lidmi, kteří si budou připomínat 17. listopad v letech 1939 a 1989. Za jednou z největších akcí s názvem Korzo Národní stojí již deset let studentský spolek Díky, že můžem. Deník Aktuálně.cz byl u posledních příprav.
Bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš na Národní třídě položil kytici a kritizoval vládu a média. "Snaží se zprivatizovat demokracii, kterou přinesla revoluce v listopadu 1989," řekl.
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš dnes na Národní třídě. Po několik našich otázkách předčasně odešel a na otázky novinářů odpovídal Karel Havlíček a Alena Schillerová. Dám později. Další zpravodajství najdete na @Aktualnecz pic.twitter.com/0G6Vidci1g
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) November 17, 2023
Na Slovensku si výročí sametové revoluce připomenou politici i občané. Prezidentka Zuzana Čaputová položí v Bratislavě věnce k památníku Brána svobody, jenž byl u slovensko-rakouských hranic vybudován na počest čtyř stovek lidí, kteří zemřeli při pokusu o útěk z komunistického Československa do západních zemí. V centru Bratislavy je naplánován tradiční Koncert pro všímavé, na kterém vystoupí také Michael Kocáb.
V Brně oslaví 17. listopad na náměstí Svobody. Stejně jako v hlavním městě zazní i v moravské metropoli v 17:11 Modlitba pro Martu, následovat bude lampionový průvod pořádaný studenty Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. Pietní a vzpomínkové akce uspořádají lidé a spolky i v dalších městech.
Satiricky chce výročí pojmout karnevalový průvod Sametové posvícení, který se vydá z pražské Kampy přes Národní třídu a Staroměstské náměstí do Kampusu Hybernská. Proti vládě se bude odpoledne protestovat na Staroměstském náměstí a na Letné. V hlavním městě se budou konat i menší vzpomínkové akce.
Večer převezmou protinacističtí a protikomunističtí odbojáři v Národním divadle Ceny paměti národa, které uděluje společnost Post Bellum. Od odpoledních hodin vystoupí na Václavském náměstí umělci a zástupci občanské společnosti na osmém ročníku Koncertu pro budoucnost.
Již ráno začne také před Hlávkovou kolejí v Praze připomínka obětí nacistické perzekuce českých vysokoškoláků z roku 1939. Popravené studenty připomene v poledne pietní akt v areálu ruzyňské věznice. Na Albertově pak zazní proslovy rektorů, zástupců Rady vysokých škol a studentů.
Na Národní třídě pořádá stejně jako v minulých letech od ranních hodin iniciativa Díky, že můžeme pouliční slavnost Korzo Národní. Dopoledne bude na náměstí Václava Havla literární čtení v Obýváku Václava Havla, který je letos věnovaný Olze Havlové k jejím nedožitým 90. narozeninám. V 17:11 zazní symbolicky modlitba pro Martu, kterou doprovodí živě malovaný videomapping.
Hlavní vzpomínkové akce budou již tradičně před pamětní deskou na pražské Národní třídě, kde byl v roce 1989 komunistickou policií násilně potlačen studentský průvod. Položit květiny a zapálit svíčku přijdou politici i řadoví občané.
Vážení čtenáři, vítáme vás u online reportáže, ve které budeme sledovat události související s dnešním státním svátkem "Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva".
Připomíná události 17. listopadu 1939 a 1989, tedy uzavření vysokých škol nacisty a následné represe, a také studentskou demonstraci proti komunistickému režimu, která vyústila až v jeho pád.