Oslavy svobody. Česko si připomíná 35. výročí Sametové revoluce

Živě
Celodenní program na Národní třídě, literární čtení v Obýváku Václava Havla a nakonec Koncert pro budoucnost. Česko si připomíná 35. výročí Sametové revoluce, která znamenala konec komunistického režimu. Oslavy svobody sledujeme online.
Prezident Petr Pavel na Národní třídě 17. listopadu 2024.
Prezident Petr Pavel na Národní třídě 17. listopadu 2024. | Foto: ČTK
Živě
Aktualizovat reportáž
09:43

V terénu je 17. listopadu také reportér Aktuálně.cz Radek Bartoníček.

09:34

V České republice jsou i 35 let po sametové revoluci lidé, kteří stále nemohou naplno uplatnit svůj potenciál. U pamětní desky na pražské Národní třídě to řekl předseda Pirátů Zdeněk Hřib. Problémem podle něj je třeba špatná dostupnost vzdělání nebo neférová ekonomika. Zdůraznil ale, že od listopadu 1989 je v Česku svoboda slova i svoboda politická.

"Události před 35 lety si musíme připomínat. Skončila doba, kdy lidé nemohli plně uplatnit svůj potenciál, třeba kvůli tomu, že měli špatnou stranickou knížku, nebo jejich rodiče někde něco řekli," uvedl Hřib.

Problémy ale podle něj přetrvávají a Česká republika má na víc. Míní, že země dlouhodobě stagnuje. "Problém je v tom, že tu historicky byly dvě partaje, které využívaly nálepky levice a pravice a nic reálného nedělaly. V důsledku této politické nepráce jsme tam, kde jsme. Poslední reformy se tu dělaly na konci 90. let," řekl.

09:20

Senátoři a senátorky uctili památku obětí loňského útoku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.

09:13

Lidé nepotřebují slyšet, že se mají dobře, oni to potřebují cítit, řekla v neděli novinářům u pamětní desky na pražské Národní třídě šéfka poslaneckého klubu opozičního hnutí ANO Alena Schillerová. V české společnosti podle ní znovu panuje blbá nálada, o níž před lety hovořil tehdejší prezident Václav Havel, zatímco vláda lakuje věci narůžovo.

Od vládních představitelů zaznívá, co vše dokázali a dělají, co je třeba, lidé to ale vnímají úplně jinak, míní Schillerová. Podnikatelé se ale necítí dobře, roste počet lidí na sociálních dávkách a polovina národa se bojí říkat pravdu, aby nepřišli o zaměstnání nebo nečelili útokům na sociálních sítích, dodala.

08:27 Miloš Vystrčil

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) uctil v neděli ráno na náměstí Jana Palacha v Praze spolu s dalšími členy horní komory památku obětí střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Loni 21. prosince tam přišlo o život 14 lidí, mezi nimiž byli studenti a pedagogové, 25 lidí bylo zraněno.

Vystrčil položil květinu k pomníku. Doprovodili ho předseda zahraničního výboru Pavel Fischer, předseda školského výboru Jiří Růžička (oba za TOP 09), místopředsedkyně evropského výboru Adéla Šípová (Piráti) či Jana Mračková Vildumetzová (ANO). Květinu přinesla i rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková.

Kvůli oslavám budou v neděli platit v centru Prahy omezení pro tramvajovou i automobilovou dopravu, týkat se budou hlavně oblasti kolem Národní třídy a Václavského náměstí. Národní třída se během státního svátku jako každý rok změní na pěší zónu. S ohledem na celodenní akci Korzo Národní bude uzavřena pro auta i tramvaje. Obousměrně bude přerušen tramvajový provoz mezi Újezdem a Lazarskou. Odpoledne se ve spodní části Václavského náměstí bude konat Koncert pro budoucnost, dopravní omezení tam budou platit od sobotního rána zhruba do pondělních 14:00.

Oslavy sametové revoluce vyvrcholí premiérou filmu Svoboda nás spojuje, který se bude promítat na Národní třídě od 17:00 na třech projekčních plochách. Na film tradičně v 17:11 naváže píseň Modlitba pro Martu, tentokrát v podání herečky Anny Fialové.

V Brně připomenou výročí pádu komunismu univerzity a jejich studenti, divadelníci i politici. Uskuteční se oslavy, shromáždění, vzpomínkové i kulturní akce. Největší je festival Brněnský sedmnáctý, který pořádá spolek studentů brněnských vysokých škol. Tématem letošního ročníku je Svoboda a odpovědnost. Na náměstí Svobody 17. listopadu vystoupí hudebníci Thom Artway nebo Aneta Langerová. Promluví třeba Roman Ráček, účastník demonstrace na pražské Národní třídě v roce 1989.

Hlavní vzpomínkové akce se tradičně odehrají před pamětní deskou na pražské Národní třídě, kde byl v roce 1989 komunistickou policií násilně potlačen studentský průvod. Položit květiny a zapálit svíčku přijdou politici i rodiny s dětmi. Už ráno začne před Hlávkovou kolejí v Praze připomínka obětí nacistické perzekuce československých vysokoškoláků z roku 1939. Popravené studenty připomene v poledne pietní akt v areálu ruzyňské věznice. Na Albertově pak zazní proslovy rektorů, zástupců Rady vysokých škol a studentů. Pět osobností, které vzdorovaly nacistům či komunistům, večer obdrží Ceny Paměti národa organizace Post Bellum. Slavnostní večer s předáním cen se uskuteční jako obvykle v Národním divadle.

Pietními akcemi, happeningy, průvody a koncerty si Česko v neděli připomene 35 let od počátku pádu komunistického režimu a 85 let od uzavření vysokých škol nacisty. Oslavy Dne boje za svobodu a demokracii a Mezinárodního dne studentstva se uskuteční v Praze i v desítkách dalších měst. Z akcí sdružených do Festivalu svobody si lidé budou moct po celém Česku odnést k vypěstování sazeniček semena lípy. K dispozici bude v projektu nazvaném Lípa pro budoucnost 58 tisíc sáčků po 17 semínkách.

Domácí Radek Bartoníček ČTK Domácí, Radek Bartoníček, ČTK
před 2 hodinami
 

Právě se děje

Další zprávy