Souhrn událostí:
Vážení čtenáři, online přenos z dění 17. listopadu nyní končí. Děkujeme za pozornost.
Cenu Paměti národa obdrželo večer v Národním divadle pět osobností, které čelily nacistům či komunistům. Ocenění získali Marta Neužilová a Pavel Záleský z Česka, Ladislav Szalay a Karol Dubovan ze Slovenska a Olha Hejková z Ukrajiny. Cenu Paměti národa každoročně uděluje společnost Post Bellum pamětníkům zlomových momentů minulého století, loni ji rozšířila i na hrdiny současného dění. Ceremoniálu se zúčastnil i prezident Petr Pavel s manželkou Evou.
Spuštěním české vlajky, písní Modlitba pro Martu a následným Vox populi vyvrcholili večer v Plzni celodenní program k 35. výročí pádu komunistického režimu. Vše se odehrálo na balkoně v nejvyšším patře Americké 42, budově bývalého krajského výboru KSČ, z jehož střechy se před pěti lety sundávala odříznutá třímetrová komunistická rudá hvězda. Na opuštěnou budovu si pak mohli lidé nechat z protějšího domu "napsat" laserovým světlem svůj názor nebo vzkaz.
Na 200 lidí vytvořilo v Kladně živý řetěz, připomněli si tak revoluční události. K připomínce roku 1989 přibyl u kladenského divadla nový památník nazvaný Společně, jehož součástí je osvětlená trikolora. Dnes zářila nepřetržitě, ale běžně se bude rozsvěcet jen na určitý dotyk. Vytvoření živého řetězu bylo pokusem o opakování počinu při revolučních událostech 26. listopadu 1989.
Na Koncert pro budoucnost, kterým tradičně vrcholí oslavy 17. listopadu, promluvili také zástupci slovenské kultury - bývalá ředitelka Slovenské národní galerie Alexandra Kusá a bývalý ředitel Slovenského národního divadla Matej Drlička.
"Moc bych si přál, abych tady mohl říct, že Slovensko je země, která se v uplynulých pětatřiceti letech poučila ze svých chyb, že je to země, jejíž občané si váží odkazu sametové revoluce, ale bohužel by to nebyla úplně pravda," uvedl Drlička. "Slovenská kultura je od září tohoto roku ve stávce, více než 4000 lidí z více než čtyř set institucí každý den čelí neodborným zásahům do chodu svých institucí, urážkám a lžím ze strany politiků. To se bohužel neděje jen na Slovensku, Nárůst krajní pravice a populistického nacionalismu vidíme napříč celou Evropou," dodal.
Modlitbu pro Martu v podání herečky Markéty Matulové si v Brně poslechlo zaplněné náměstí Svobody. Následovala česká hymna, při které se ke zpěvačce Anetě Langerové přidalo i mnoho příchozích, a slovenská hymna v podání Mímy Krajčové. V řečnickém bloku lidé z pódia varovali před vývojem na Slovensku po nástupu vlády Roberta Fica.
Na Národní třídu přišlo oslavit 17. listopad přes 93 000 lidí, uvedl pořadatel s odkazem na data mobilního operátora T-Mobile.. Loni přišlo 80 000 návštěvníků. Podle organizátorů nejvíce lidí přišlo na promítání premiéry filmu Svoboda nás spojuje, po které v symbolickém čase 17:11 následovala píseň Modlitba pro Martu.
Před palácem Bellevue na Smetanově nábřeží v Praze, který vlastní společnost Energetický a průmyslový holding (EPH), protestovalo zhruba 20 studentů. Vymezit se chtěli vůči obchodní a politické činnosti podnikatelů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče, kteří EPH spoluvlastní. Kritizovali, že EPH patří k největším znečišťovatelům ovzduší v Evropě a prostřednictvím médií, které Křetínský s Tkáčem vlastní, ovlivňují veřejnou debatu ve prospěch svých obchodních zájmů.
Policie před Úřadem vlády zadržela muže, který hajloval. Protest odpůrců vlády a Ukrajiny svolal aktivista Ladislav Vrabel. Se snahou předat petici za stažení ukrajinských vlajek z budov spravovaných státem neuspěli, Úřad vlády je ve státní svátek uzavřen.
Lidé na akci skandovali například "Fico do Ruska". Slovensko pod Ficovou vládou spolu s Maďarskem kritizuje protiruské sankce Evropské unie či západní vojenskou pomoc Ukrajině, která se od února 2022 brání ruské vojenské invazi.
"Tato doba nepřeje demokracii a svobodě. Netýká se to jen Slovenska, ale i celého světa. Čas od času se zdá, jako by tyto hodnoty už vycházely z módy, jako by budoucnost patřila diktaturám, populistům a extremistům," řekl novinářům před začátkem shromáždění předseda nejsilnějšího opozičního hnutí Progresivní Slovensko Michal Šimečka, který sametovou revoluci označil za jednu z nejdůležitějších událostí ve slovenské historii.
Nesouhlas s politikou slovenského premiéra Roberta Fica a jeho vlády dali najevo lidé a politici na shromáždění v centru Bratislavy, které svolaly tři opoziční strany. Demonstraci zorganizovaly na náměstí SNP, kde lidé před 35 lety opakovaně protestovali během sametové revoluce, která na Slovensku dostala přívlastek něžná.
"Slovensko je a navždy zůstane součástí západní civilizace. Nepřejeme si, aby nás někdo tahal k Moskvě," řekl z pódia poslanec Křesťanskodemokratického hnutí (KDH) a někdejší disident František Mikloško, který patřil po pádu komunistického režimu k ústředním postavám slovenské politiky. Mikloško podobně jako prezident Peter Pellegrini kritizoval slovenskou vládu za to, že se nezapojila do oslav Dne boje za svobodu a demokracii.
Tisíce lidí na pražské Národní třídě sledovaly premiéru filmu Svoboda nás spojuje k 35. výročí sametové revoluce, který hledá odpověď na otázku, co znamená svoboda. Po skončení projekce si lidé v symbolickém čase 17:11 vyslechli píseň Modlitba pro Martu. Letos ji zpívala na balkoně Paláce Metro herečka Anna Fialová.
Snímek promítaný na fasády domů na Národní třídě mohli lidé v 17:00 sledovat na několika projekčních místech, během dne bude ještě v pravidelných intervalech na jednotlivých místech promítán až do 20:00.
Aktivista Vrabel ukončil protestní pochod u Strakovy akademie. Odpůrcům vlády doporučil vyrazit na Národní třídu individuálně. Sám tam zamíří.
Stovky lidí si i přes chladné a deštivé počasí na Masarykově náměstí v centru Hradce Králové připomněly 35. výročí sametové revoluce. Účastníci vzpomínkové akce vytvořili ze svíček Hradecké srdce pro Václava Havla a poté i lidský řetěz ve tvaru srdce. Poté se účastníci přesunuli do areálu Církve československé husitské Sboru kněze Ambrože, kde začal v 16:30 na nádvoří další program.
Před Úřadem vlády skončil protest proti vládě a její pomoci Ukrajině, který jeho účastníci hodinu po poledni započali před Národním muzeem. Kritici vlády chtěli ve Strakově akademii předat petici za stažení ukrajinských vlajek z budov spravovaných státem. Budova je v den státního svátku uzavřena.
Význam svobody na zlínském náměstí Míru připomněla herečka Městského divadla Zlín Helena Čermáková, která také zazpívala Modlitbu pro Martu. Na náměstí se dnes konal Koncert svobody. Čermáková byla také účastnicí listopadových událostí v tehdejším Gottwaldově, vzpomínkových akcí na sametovou revoluci se účastní pravidelně.
"Je to pro mě potěšení, že se doba udržela, že se nezvrtla, že se nepodařilo věci zvrátit, protože to by bylo naprosto zoufalé. Jsem tak šťastná, že už 35 let můžeme žít v tom systému, ve kterém žijeme. Samozřejmě, má to spoustu much, má to spoustu problémů, ale jsme svobodní," řekla Čermáková.
Důležité podle ní je, aby si lidé nenechali svobodu vzít, také vnitřní svobodu, i aby si připomínali pozitivní věci. "Všechno není jen špatné. Ano, třeba finančně nám není nejlépe, ale je spousta jiných věcí a my se z toho zase dostaneme, já tomu věřím. Buďme šťastní za to, že můžeme číst, co chceme, dívat se, na co chceme. Můžeme cestovat, stačí se i za pár korun podívat za hranice," uvedla herečka.
Na pražské Národní třídě začala projekce filmu Svoboda nás spojuje k 35. výročí sametové revoluce. Na film naváže v 17:11 píseň Modlitba pro Martu.
Letošním tématem "Zpátky k sobě" organizátoři Koncertu pro budoucnost vyzývají k tomu, aby spolu lidé i přes rozdílné názory diskutovali a s respektem a porozuměním si naslouchali a zabránili tak rozdělování společnosti.
Různé úhly pohledu na současné i minulé dění nabídne například environmentalistka a ekoložka Yvonna Gaillyová, herec Marek Adamczyk, novinářky Marie Bastlová a Kristina Ciroková, odvolaní šéfové slovenských kulturních institucí Alexandra Kusá a Matej Drlička, sportovní komentátor Robert Záruba nebo influencer Karel Kovy Kovář.