V době "nejtěžšího covidu", jak říkají, byli oba ještě studenti Všeobecného lékařství, nyní jde Aneta Nyčová do závěrečného šestého ročníku 2. lékařské fakulty UK a Ondřej Hubálek je již čerstvý doktor, nastupující na Kliniku anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Fakultní nemocnice Motol.
Hned v polovině března 2020 po dohodě s děkanem fakulty zřídili facebookovou skupinu a on-line formulář, kam se mohli hlásit kolegové, kteří byli ochotni se zapojit do pomoci v nemocnicích. "Okamžitě se nám začalo hlásit velké množství studentů. Jejich nadšení pro pomoc bylo obrovské, a to i přesto, že nikdo nevěděl, do čeho jde," líčí Ondřej Hubálek. Jejich pomoc pokračovala i při podzimní vlně pandemie, ač bylo složité skloubit práci v nemocnicích či na odběrových místech s výukou a zkouškami.
Aneta Nyčová založila a vede spolek Medici PRO Očkování, v němž studenti 2. lékařské fakulty spojili síly se studenty marketingu na Fakultě sociálních věd UK a bojují proti mýtům kolem vakcín a očkování, a to nejen proti nemoci covid-19.
"Světová zdravotnická organizace (WHO) situaci kolem odmítání očkování a s ní související klesající proočkovanost označila za natolik závažnou, že ji zařadila na seznam deseti nejvýznamnějších světových hrozeb pro veřejné zdraví. Tenhle problém a s ním související vyšší výskyt závažných infekčních onemocnění, proti kterým očkování chrání, se týká i České republiky," vysvětlují vysokoškoláci svou iniciativu.
A jak na svém webu dodávají, jejich projekt nebyl a není finančně či jiným způsobem podporován farmaceutickým průmyslem. To je totiž jeden z častých argumentů "antivax" hnutí - že prosazování vakcinace je jen lobbing farmaceutů.
Také v on-line chatu na stránkách internetového deníku Aktuálně.cz čelili mnohým otázkám zpochybňujícím účinnost či bezpečnost vakcín proti onemocnění covid-19. Někteří dotazující opakovali tvrzení z dezinformačních zdrojů a ptali se například "na dlouhodobé dopady modifikace DNA člověka vakcinací". "Molekula virové mRNA se v buňce nemá šanci dostat do jádra, s DNA se ani nesetká, a proto ji nemůže nijak ohrozit či pozměnit," vysvětlovala medička Aneta Nyčová z iniciativy Medici pro očkování.
Další lidé pak nechápali, proč by se měli nechat očkovat, když žijí zdravě a podle nich jim nic nehrozí. "Je pravda, že v případě onemocnění covidem-19 jsou vaše vyhlídky lepší než u podobně starých osob, které o sebe tak dobře jako vy nepečují. Nicméně nic vám nezaručuje, že v případě prodělání onemocnění nebude váš stav vážný. Po mé zkušenosti na covidové jednotce, kde jsme pečovali i o osoby středního věku v předtím dobré kondici, bych se určitě očkovat nechal," uvedl lékař Ondřej Hubálek s tím, že pozitiva očkování vysoce převyšují rizika onemocnění a vakcinace chrání před těžkým průběhem.
Upozorňoval i na důležitost solidarity s ostatními. "Očkováním navíc chráníte nejen sebe, ale i lidi ve svém okolí, kteří již třeba nemusí být tak mladí, jako jste vy, nebo mají jiné důvody snížené imunity než jen to, že se o sebe nestarají. Myslím, že je teď šance prokázat solidaritu s ostatními, které jsme určitě jako národ schopni," dodal.
Očkovaní přenášejí virus až dvacetkrát méně
Mnozí dotazující jako důvod, proč se nenechají očkovat, uváděli, že i očkovaný jedinec může chorobu přenášet. "Ano, máte pravdu, že i jako očkovaný můžete být přenašeč. Je však nutné - a v tom spousta lidí chybuje - uvědomit si pravděpodobnost přenašečství. Pokud je osoba očkována a v kontaktu s pozitivní osobou, snižuje se šance, že se přenašečem stane až na 5 procent. Takže je dvacetkrát méně pravděpodobné, že koronavirus přenášet budete," odpověděl Ondřej Hubálek.
Upozornil také, že dokud nebude očkována dostatečná část populace, aby se vytvořila kolektivní imunita (u viru SARS-CoV-19 je to odhadováno na minimálně 70 procent populace), bude potřeba další ochrana populace, čímž jsou právě ochrana úst a nosu.
Čtenáře také zajímalo, proč zrovna vakcíny jsou tak oblíbeným terčem hoaxů. "Jednak jde o otázku lidského zdraví a života - to je vždy silné téma. Naprostá většina společnosti nemá dostatečné informace o fungování lidského organismu, a proto je jednoduché jim ‚nakukat‘ nějaký hoax," uvedla k tomu Aneta Nyčová. "A hodně důležitá věc je také finanční stránka - na dezinformacích se krásně vydělává, jak ukázaly i některé příspěvky, které v posledních dnech proletěly sociálními sítěmi," dodala.
Popírače covidu nechápu. Ve lži by musely jet miliony zdravotníků
"Nechápu osoby, které si myslí, že koronavirus neexistuje. Opravdu nevím, co by lékaři z takového výmyslu získali. Navíc by do této konspirace musely být zapojeny stovky tisíc, ne-li miliony zdravotníků po celém světě, to je naprosto neudržitelné. Při každé péči o další a další tělo pozůstalého nám z demonstrací proti coronavirovým opatřením, kde lidé nedodržovali hygienické předpisy, zůstával rozum stát," doplnil k tomu její kolega Ondřej Hubálek a přidal své zkušenosti z covidária.
"Zdravotnický personál kolem mě byl ze svých běžných dní na odděleních intenzivní péče zvyklý na to, že pacienti umírají, nikdo však nezažil, že by pacientů umíralo tolik, a to i přes maximální péči, kterou medicína umožňuje. Navíc tento stav trval velice dlouho a všichni doufáme, že už se něco podobného nevrátí. Naším oddělením prošly stovky pacientů, což je pro jedno konkrétní onemocnění opravdu bezprecedentní."
Aneta Nyčová se rovněž podělila o své zkušenosti s reakcemi veřejnosti na její iniciativu Medici pro očkování. "Často jsou to reakce se záplavou sprostých slov místo argumentů. Postupně jsme se nad ně naučili povznést."