Konečné výsledky v jednotlivých obvodech sledujte v naší infografice:
Prezident Miloš Zeman by podpořil jednokolovou volbu do Senátu. Zopakoval, že Senát považuje za zbytečnou instituci a nedůvěřuje mu, řekl serveru Blesk.cz. Zvoleným senátorům pogratuloval, uvedl však, že ho trápí nízká volební účast, ačkoli v druhé kole sám volit nebyl. "Ptejme se, proč občané Senátu nedůvěřují," poznamenal.
STAN a Piráti se dnes dohodli s ODS a TOP 09, že budou po dnešním kole v úterý odpoledne dále jednat o podobě krajské koalice v Plzeňském kraji. ČTK to řekl lídr a hlavní vyjednavač STAN Josef Bernard. STAN a Piráti dnes zároveň oznámili, že už o možné koalici nebudou jednat s ANO jako s vítěznou stranou. ANO i ODS už to ví, dodal lídr a vyjednavač Pirátů Rudolf Špoták.
Jednu z možných příčin v debaklu vládních stran vidí oba politologové v nízké volební účasti. Podle Mrklase měli větší motivaci přijít voliči, kteří chtějí s vládou zúčtovat. "Nízká volební účast vždycky hraje obrovskou roli. Při nízké účasti přijdou jen voliči, kteří v té volbě vidí nějaký smysl. A myslím si, že ANO prostě nedokáže svým voličům vysvětlit, že volba pro jejich kandidáta do Senátu ten smysl má," podotkl.
Mrklas zmínil množství senátorů, kteří uspěli za lokální uskupení a zatím nepatří do žádného z klubů. "Myslím si, že Senát bude velmi pestrý a v každém případě bude blíže snu Václava Havla o Senátu složeném z osobností spíše regionálního než celostátního typu," poznamenal.
Mrklas poukázal na pražský politický souboj mezi středolevou opozicí v podobě Pirátů, Senátora 21 či Zelených a středopravicové koalice ODS a TOP 09. Pokud se podle něj podaří sestavit volební koalice pro sněmovní volby Pirátů se STAN na jedné straně a ODS, TOP 09 a lidovců na straně druhé, jednou z arén, kde se tyto koalice budou poměřovat, bude právě Senát.
Podle Tomáše Lebedy z Palackého univerzity v Olomouci bude hnutí ANO výsledek voleb z posledního týdne hodnotit především podle voleb do krajů. Domnívá se, že úspěch v senátních volbách po dřívějších senátních zkušenostech hnutí neočekávalo. Mrklas poukázal na to, že jediný vládní mandát v Senátu ANO a ČSSD vybojovaly v Karviné ve vzájemném souboji, a to za účasti pouhých méně než osmi procent voličů.
Naopak ODS většinu senátorů dostala ve velkých městech, což podle Mrklase může ukazovat na návrat do tradičních občanskodemokratických bašt. Poznamenal, že ODS uspěla v soubojích s vládními kandidáty, většinu střetů s ostatními opozičními stranami ale prohrála. "Je to signál o jejím postavení v rámci opozice," řekl.
Mrklas poznamenal, že STAN vyhrál téměř ve všech venkovských obvodech. "Což je něco, co se naposledy asi podařilo sociální demokracii při oranžové cunami," řekl. Připomněl tak rok 2008, kdy sociální demokracie získala v senátních volbách 23 z 27 křesel.
Podle Ladislava Mrklase CEVRO Institutu v Praze skončila jedna éra Senátu, což symbolicky ukazuje porážka Milana Štěcha (ČSSD), který v Senátu zasedal od jeho vzniku v roce 1996. Zároveň s ním končí éra sociální demokracie, protože žádný sociálnědemokratický senátor nebyl zvolen, poznamenal Mrklas. Poukázal na to, že neuspěli ani kandidáti, kteří byli v minulosti členy ČSSD a nyní kandidovali samostatně. Lebeda výsledek sociální demokracie označil za tragický. Strana to ale podle něj musela čekat. Nepředpokládá, že by neúspěch měl v současné situaci otřást pozicí předsedy ČSSD Jana Hamáčka. Domnívá se, že jeho odvolání by nedávalo smysl, protože je nejviditelnější a nejdůvěryhodnější osobou strany.
Nelze ale podle něj vyloučit, že se nyní sociální demokracie začne důrazněji vymezovat vůči hnutí ANO, či se dokonce pokusí odejít z vlády. "To, jak dnes vypadá sociální demokracie, pro ni do budoucna nevěstí nic dobrého," poznamenal.
Senát se v novém složení může stát místem vzájemných volebních bitev případných dvou opozičních bloků pro sněmovní volby. ČTK to řekl politolog Ladislav Mrklas z CEVRO Institutu v Praze. Podle jeho kolegy Tomáše Lebedy z Palackého univerzity v Olomouci nebude vliv senátních voleb, ve kterých vládní strany utrpěly drtivou porážku, na celostátní politiku velký, protože opoziční role Senátu se jen posílí a umocní.
Letošní účast byla mírně vyšší než před dvěma lety. K urnám přišlo 16,74 procenta voličů, což je stále čtvrtá nejmenší účast u senátních voleb. Nejhorší výsledek v případě senátních voleb byl v roce 2016, kdy k urnám přišlo 15,38 procenta voličů.
Ze stran zvolených do sněmovny vyšel jeden mandát získaný v letošních krajských a senátních volbách nejdráž zřejmě KSČM. Podle deklarovaných nákladů na kampaň dali komunisté za jedno křeslo kolem 1,8 milionu korun. Lidovce stál jeden mandát zhruba až 700 tisíc korun a sociální demokraty a hnutí SPD obdobně kolem 550 tisíc korun. ODS a hnutí STAN vyšlo jedno křeslo v krajském zastupitelstvu a v horní komoře okolo 450 tisíc korun a TOP 09 asi na 350 tisíc korun. Piráti vynaložili za každý mandát asi 280 tisíc korun a hnutí ANO až čtvrt milionu.
Podrobný rozbor povolební situace v Senátu vám přinášíme v analýze:
"Mám velkou radost, že jsem v tomto souboji obstál, protože si myslím, že Michael Žantovský ještě s tou silnou koalicí v zádech byl asi nejtěžší možný soupeř, kterého jsem mohl dostat," řekl Václav Láska (SEN 21), který obhájil proti Michaelu Žantovskému (za TOP 09) svůj senátorský mandát na Praze 5. Žantovskému poděkoval za velmi férový a otevřený souboj. "Myslím si, že i díky němu jsme udělali největší volební účast ze všech volebních okrsků, protože lidé mají trošku plné zuby politiků, když se jenom hádají a štěkají po sobě," poznamenal.
"Snažil jsem se voličům nabídnout příběh osobní zodpovědnosti a realistický a věrohodný program," řekl Žantovský po oznámení výsledků druhého kola. Láskovi popřál úspěch při vykonávání mandátu a poblahopřál mu ke znovuzvolení. Zda vstoupí opětovně do politického dění, zatím Žantovský neví.
"Hlavně chci poděkovat paní Šabatové a jejímu týmu, že jsme kampaň z obou stran vedli korektně a bez podpásových úderů," řekl nově zvolený senátor v obvodě Brno-město Roman Kraus (ODS). Malá volební účast ve druhém kole voleb pro něj byla zklamáním, ve své kampani se na zvyšování povědomí o roli a důležitosti Senátu zaměřil.
Bývalá ombudsmanka Anna Šabatová řekla, že si velice cení podpory, kterou jí poskytli lidé napříč politickým spektrem. "To mě hodně potěšilo a dojalo, že lidé ze všech politických proudů byli ochotni věřit tomu, že budu dobrou senátorkou, a to mě zavazuje do budoucnosti," uvedla Šabatová.
David Smoljak (STAN) obhájil senátorské křeslo na Praze 9. V Senátu se bude soustředit na téma médií veřejné služby v kontextu toho, jaký je jejich osud v jiných zemích visegrádské skupiny (V4 - ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko). Nerad by viděl, aby se z veřejnoprávních médií staly propagandistické trouby, uvedl.
"Byla to infarktová situace sledovat postupující sčítání, ale nebylo to nečekané. Přece jen jsme oba dva byli středopraví kandidáti a z mého pohledu by bylo i vítězství mého protikandidáta vítězstvím pro demokracii," řekl nově zvolený senátor ve volebním obvodu Vyškov Karel Zitterbart (za STAN). Druhého Jaroslava Klašku (KDU-ČSL) porazil s rozdílem pouhých 27 hlasů.
Letošní senátní volby budou znamenat propad příjmů z každoročních státních příspěvků za mandáty hlavně pro ČSSD, která přijde o miliony korun. Nejvíce si naopak polepší pokladna hnutí STAN.
Strany a hnutí dostávají od státu ročně 900 000 korun za zákonodárce. Příspěvky plynou seskupením, která úspěšné kandidáty navrhla. Sociální demokraté přijdou o devět milionů korun za rok. Starostové a nezávislí si polepší o více než šest milionů korun.
Z pozice senátora se chce Tomáš Goláň (SEN 21), který obhájil svůj mandát v ve volebním obvodu Zlín zaměřit zejména na ekonomická témata. "Chtěl bych pokračovat ve věcech, kdy jsem kritizoval ekonomické postupy naší vlády, rozhazování peněz, rozpočtovou nezodpovědnost," uvedl. Chce také pracovat na pozměňovacích návrzích týkajících se podnikaní či daňové oblasti.
Na Pelhřimovsku prohrál ve druhém kole volby dlouholetý senátor Milan Štěch (ČSSD), mezi roky 2010 a 2018 Senátu předsedal.