Konečné výsledky v jednotlivých obvodech sledujte v naší infografice:
Prezident Miloš Zeman by podpořil jednokolovou volbu do Senátu. Zopakoval, že Senát považuje za zbytečnou instituci a nedůvěřuje mu, řekl serveru Blesk.cz. Zvoleným senátorům pogratuloval, uvedl však, že ho trápí nízká volební účast, ačkoli v druhé kole sám volit nebyl. "Ptejme se, proč občané Senátu nedůvěřují," poznamenal.
STAN a Piráti se dnes dohodli s ODS a TOP 09, že budou po dnešním kole v úterý odpoledne dále jednat o podobě krajské koalice v Plzeňském kraji. ČTK to řekl lídr a hlavní vyjednavač STAN Josef Bernard. STAN a Piráti dnes zároveň oznámili, že už o možné koalici nebudou jednat s ANO jako s vítěznou stranou. ANO i ODS už to ví, dodal lídr a vyjednavač Pirátů Rudolf Špoták.
Jednu z možných příčin v debaklu vládních stran vidí oba politologové v nízké volební účasti. Podle Mrklase měli větší motivaci přijít voliči, kteří chtějí s vládou zúčtovat. "Nízká volební účast vždycky hraje obrovskou roli. Při nízké účasti přijdou jen voliči, kteří v té volbě vidí nějaký smysl. A myslím si, že ANO prostě nedokáže svým voličům vysvětlit, že volba pro jejich kandidáta do Senátu ten smysl má," podotkl.
Mrklas zmínil množství senátorů, kteří uspěli za lokální uskupení a zatím nepatří do žádného z klubů. "Myslím si, že Senát bude velmi pestrý a v každém případě bude blíže snu Václava Havla o Senátu složeném z osobností spíše regionálního než celostátního typu," poznamenal.
Mrklas poukázal na pražský politický souboj mezi středolevou opozicí v podobě Pirátů, Senátora 21 či Zelených a středopravicové koalice ODS a TOP 09. Pokud se podle něj podaří sestavit volební koalice pro sněmovní volby Pirátů se STAN na jedné straně a ODS, TOP 09 a lidovců na straně druhé, jednou z arén, kde se tyto koalice budou poměřovat, bude právě Senát.
Podle Tomáše Lebedy z Palackého univerzity v Olomouci bude hnutí ANO výsledek voleb z posledního týdne hodnotit především podle voleb do krajů. Domnívá se, že úspěch v senátních volbách po dřívějších senátních zkušenostech hnutí neočekávalo. Mrklas poukázal na to, že jediný vládní mandát v Senátu ANO a ČSSD vybojovaly v Karviné ve vzájemném souboji, a to za účasti pouhých méně než osmi procent voličů.
Naopak ODS většinu senátorů dostala ve velkých městech, což podle Mrklase může ukazovat na návrat do tradičních občanskodemokratických bašt. Poznamenal, že ODS uspěla v soubojích s vládními kandidáty, většinu střetů s ostatními opozičními stranami ale prohrála. "Je to signál o jejím postavení v rámci opozice," řekl.
Mrklas poznamenal, že STAN vyhrál téměř ve všech venkovských obvodech. "Což je něco, co se naposledy asi podařilo sociální demokracii při oranžové cunami," řekl. Připomněl tak rok 2008, kdy sociální demokracie získala v senátních volbách 23 z 27 křesel.
Podle Ladislava Mrklase CEVRO Institutu v Praze skončila jedna éra Senátu, což symbolicky ukazuje porážka Milana Štěcha (ČSSD), který v Senátu zasedal od jeho vzniku v roce 1996. Zároveň s ním končí éra sociální demokracie, protože žádný sociálnědemokratický senátor nebyl zvolen, poznamenal Mrklas. Poukázal na to, že neuspěli ani kandidáti, kteří byli v minulosti členy ČSSD a nyní kandidovali samostatně. Lebeda výsledek sociální demokracie označil za tragický. Strana to ale podle něj musela čekat. Nepředpokládá, že by neúspěch měl v současné situaci otřást pozicí předsedy ČSSD Jana Hamáčka. Domnívá se, že jeho odvolání by nedávalo smysl, protože je nejviditelnější a nejdůvěryhodnější osobou strany.
Nelze ale podle něj vyloučit, že se nyní sociální demokracie začne důrazněji vymezovat vůči hnutí ANO, či se dokonce pokusí odejít z vlády. "To, jak dnes vypadá sociální demokracie, pro ni do budoucna nevěstí nic dobrého," poznamenal.
Senát se v novém složení může stát místem vzájemných volebních bitev případných dvou opozičních bloků pro sněmovní volby. ČTK to řekl politolog Ladislav Mrklas z CEVRO Institutu v Praze. Podle jeho kolegy Tomáše Lebedy z Palackého univerzity v Olomouci nebude vliv senátních voleb, ve kterých vládní strany utrpěly drtivou porážku, na celostátní politiku velký, protože opoziční role Senátu se jen posílí a umocní.
Letošní účast byla mírně vyšší než před dvěma lety. K urnám přišlo 16,74 procenta voličů, což je stále čtvrtá nejmenší účast u senátních voleb. Nejhorší výsledek v případě senátních voleb byl v roce 2016, kdy k urnám přišlo 15,38 procenta voličů.
Ze stran zvolených do sněmovny vyšel jeden mandát získaný v letošních krajských a senátních volbách nejdráž zřejmě KSČM. Podle deklarovaných nákladů na kampaň dali komunisté za jedno křeslo kolem 1,8 milionu korun. Lidovce stál jeden mandát zhruba až 700 tisíc korun a sociální demokraty a hnutí SPD obdobně kolem 550 tisíc korun. ODS a hnutí STAN vyšlo jedno křeslo v krajském zastupitelstvu a v horní komoře okolo 450 tisíc korun a TOP 09 asi na 350 tisíc korun. Piráti vynaložili za každý mandát asi 280 tisíc korun a hnutí ANO až čtvrt milionu.
Podrobný rozbor povolební situace v Senátu vám přinášíme v analýze:
"Mám velkou radost, že jsem v tomto souboji obstál, protože si myslím, že Michael Žantovský ještě s tou silnou koalicí v zádech byl asi nejtěžší možný soupeř, kterého jsem mohl dostat," řekl Václav Láska (SEN 21), který obhájil proti Michaelu Žantovskému (za TOP 09) svůj senátorský mandát na Praze 5. Žantovskému poděkoval za velmi férový a otevřený souboj. "Myslím si, že i díky němu jsme udělali největší volební účast ze všech volebních okrsků, protože lidé mají trošku plné zuby politiků, když se jenom hádají a štěkají po sobě," poznamenal.
"Snažil jsem se voličům nabídnout příběh osobní zodpovědnosti a realistický a věrohodný program," řekl Žantovský po oznámení výsledků druhého kola. Láskovi popřál úspěch při vykonávání mandátu a poblahopřál mu ke znovuzvolení. Zda vstoupí opětovně do politického dění, zatím Žantovský neví.
"Hlavně chci poděkovat paní Šabatové a jejímu týmu, že jsme kampaň z obou stran vedli korektně a bez podpásových úderů," řekl nově zvolený senátor v obvodě Brno-město Roman Kraus (ODS). Malá volební účast ve druhém kole voleb pro něj byla zklamáním, ve své kampani se na zvyšování povědomí o roli a důležitosti Senátu zaměřil.
Bývalá ombudsmanka Anna Šabatová řekla, že si velice cení podpory, kterou jí poskytli lidé napříč politickým spektrem. "To mě hodně potěšilo a dojalo, že lidé ze všech politických proudů byli ochotni věřit tomu, že budu dobrou senátorkou, a to mě zavazuje do budoucnosti," uvedla Šabatová.
David Smoljak (STAN) obhájil senátorské křeslo na Praze 9. V Senátu se bude soustředit na téma médií veřejné služby v kontextu toho, jaký je jejich osud v jiných zemích visegrádské skupiny (V4 - ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko). Nerad by viděl, aby se z veřejnoprávních médií staly propagandistické trouby, uvedl.
"Byla to infarktová situace sledovat postupující sčítání, ale nebylo to nečekané. Přece jen jsme oba dva byli středopraví kandidáti a z mého pohledu by bylo i vítězství mého protikandidáta vítězstvím pro demokracii," řekl nově zvolený senátor ve volebním obvodu Vyškov Karel Zitterbart (za STAN). Druhého Jaroslava Klašku (KDU-ČSL) porazil s rozdílem pouhých 27 hlasů.
Letošní senátní volby budou znamenat propad příjmů z každoročních státních příspěvků za mandáty hlavně pro ČSSD, která přijde o miliony korun. Nejvíce si naopak polepší pokladna hnutí STAN.
Strany a hnutí dostávají od státu ročně 900 000 korun za zákonodárce. Příspěvky plynou seskupením, která úspěšné kandidáty navrhla. Sociální demokraté přijdou o devět milionů korun za rok. Starostové a nezávislí si polepší o více než šest milionů korun.
Z pozice senátora se chce Tomáš Goláň (SEN 21), který obhájil svůj mandát v ve volebním obvodu Zlín zaměřit zejména na ekonomická témata. "Chtěl bych pokračovat ve věcech, kdy jsem kritizoval ekonomické postupy naší vlády, rozhazování peněz, rozpočtovou nezodpovědnost," uvedl. Chce také pracovat na pozměňovacích návrzích týkajících se podnikaní či daňové oblasti.
Na Pelhřimovsku prohrál ve druhém kole volby dlouholetý senátor Milan Štěch (ČSSD), mezi roky 2010 a 2018 Senátu předsedal.
Volební účast dosáhla ve druhém kole senátních voleb 16,74 %, což je přibližně stejně jako v posledních senátních volbách v roce 2018.
Volební účast dosáhla ve druhém kole senátních voleb 16,74 %, v prvním kole voleb přišlo 36,74 % voličů. Před 2 lety zájem o senátní volby projevilo 42,26 %, respektive 16,49 % voličů. Nejmenší počet hlasů potřebných k zisku mandátu byl 3 412 ve volebním obvodu 75 – Karviná.
— ČSÚ (@statistickyurad) October 10, 2020
ČSSD bere senátní volby jako svou jednoznačnou prohru, uvedl předseda sociálních demokratů a vicepremiér Jan Hamáček. Na výsledku kandidátů se podle něj podepsala mimo jiné nízká účast, protože pro voliče strany nejsou senátní volby tak důležité jako pro voliče opozičních subjektů. Hamáček věří, že ČSSD má světlejší budoucnost.
Nejtěsnější souboje 2. kola připravily Lidovce o dva mandáty. Na Vyškovsku Karel Zitterbart (STAN) zvítězil nad Jaroslavem Klaškou (KDU-ČSL) o 27 hlasů. Na Strakonicku Tomáš Fiala (ODS) porazil Luboše Peterku (KDU-ČSL) o pouhých 45 hlasů.
Vítězný senátor za Plzeň-město Lumír Aschenbrenner (ODS) chce při svém dalším působení v Senátu v první řadě pomoci spolupráci českých a tchajwanských firem. "Pokud ODS obhájí pozice a budeme mít silný klub, tak asi zůstanu místopředsedou hospodářského výboru a věřím, že i členem té pracovní skupiny, která má zpracovat a dál posunout spoustu ekonomických příležitostí z Tchaj-wanu, aby nezapadly," řekl ČTK.
Nová senátorka za Kladensko Adéla Šípová (za Piráty) se chce po nástupu do funkce věnovat mimo jiné takzvanému odpadovému balíčku, chce při tom spolupracovat se svým kolegou Lukášem Wagenknechtem, který je senátorem za Piráty na Praze 8. "Jsem nováček, takže úplně nevím, jak to všechno teď poběží, ale budu se zabývat právě třeba odpadovým balíčkem," řekla. Šípová je vůbec nejmladší členkou horní komory.
@adela_sipova je novou pirátskou senátorkou! Děkujeme vám všem, kdo jste přišli i ke druhému kolu senátních voleb a dali Adéle svůj hlas. Díky vaší důvěře má teď Senát novou bojovnici proti exekučnímu byznysu a skvělou osobnost, která se v horní komoře rozhodně neztratí. Díky! pic.twitter.com/WjyHvKEpgf
— Piráti (@PiratskaStrana) October 10, 2020
"S velkou pokorou děkuji a chci vzkázat všem voličům jiných kandidátů, že jsem společný senátor pro všechny ze Znojemska. Ještě dnes na svém webu otevřu možnost pro odběr zpráv, které chci do regionu zasílat. Chci, aby všichni tady měli stejné informace, jaké budu mít já. Tak už to ostatně u nás v Moravském Krumlově funguje nyní," řekl vítěz druhého kola voleb do senátu ve volebním obvodu Znojmo Tomáš Třetina (TOP 09).
Senátorem ve volebním obvodu Karviná bude Ondřej Feber (ANO). Jako jediný kandidát hnutí ANO z osmi nasazených uspěl v druhém kole voleb do Senátu, získal 50,62 procenta hlasů.
Podívejte se, kde se kterým stranám a hnutím v Česku zadařilo:
Senátorkou ve volebním obvodu Přerov bude opět Jitka Seitlová (KDU-ČSL). Seitlová poděkovala voličům za podporu. "Nebylo to od začátku tak jednoznačné, takže jsem moc potěšena," řekla ČTK Seitlová. Předvolební kampaň podle Seitlové nebyla úplně bez poskvrny. "Objevil se nový fenomén voleb, který bude zřejmě pokračovat i v parlamentních volbách, a to jsou na facebooku založené skupiny, které se tváří jako nestranné, a přitom jsou skupinou, která je za jednu politickou stranu," podotkla.
"Nechci teď říkat, že budu rezignovat nebo nebudu. Na druhou stranu zase nějaká užší vazba mezi samosprávou, to znamená fungováním města a Senátem, není na škodu," uvedl zvolený senátor v obvodu Louny Ivo Trešl (za STAN), který je zároveň rakovnickým radním. Dodal, že věc ještě zváží, aby nedělal nic polovičatě. "Pokud by to nešlo skloubit, tak o tom (o rezignaci na funkci radního) budu uvažovat," doplnil nově zvolený senátor.
Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová je s výsledky strany ve druhém kole senátních voleb spokojená. Označila je za nejúspěšnější senátní volby v historii strany. S koalicemi, které se osvědčily, chce pokračovat i ve volbách v příštím roce.
Zaznamenali jsme v senátních volbách historický úspěch. Zvoleno bylo celkem 7 senátorů, kteří kandidovali za TOP 09 nebo ve společných koalicích.
— Markéta Adamová (@market_a) October 10, 2020
Děkujeme za Vaše hlasy. Děkujeme, že jste ocenili spojení sil a garantuji, že ústavnost a principy demokracie budeme tvrdě bránit. pic.twitter.com/k7M6OmdTdy
Zklamaní z nízké účasti voličů byl vítěz ve volebním obvodu Česká Lípa Jiří Vosecký (SLK, STAN) i jeho protikandidát Vít Vomáčka (ODS). Vosecký chce navázat na svoji dosavadní práci v Senátu.
V obvodu Uherské Hradiště zvítězil Josef Bazala (KDU-ČSL). Výsledek druhého kola označil za senzační. "Přece jenom proti panu Valentovi to nebylo vůbec jednoduché. Kampaň jako takovou ale považuji za velmi férovou ze všech stran, a to v prvním i druhém kole. Nevedla se žádná podpásová kampaň, vše v tomto směru proběhlo v pořádku," řekl ČTK Bazala. Z pozice senátora se chce zaměřit na rozvoj venkova a dobudování dálniční infrastruktury v regionu. "Považuji ji pro tento kraj a region za prioritní," dodal.
Nový senátor za Kolínsko Pavel Kárník (STAN) chce pokračovat v započaté komunikaci s obcemi. Bude pořádat takzvané senátorské dny, v rámci nichž se bude setkávat s občany volebního obvodu. Takto výrazné vítězství neočekával, řekl ČTK. Neúspěšný kandidát do Senátu Igor Karen (ANO) ČTK pouze v SMS napsal, že jsou všichni v České republice proti hnutí ANO.
"Senátní volby jsem moc nesledoval. Slyšel jsem, že jsme získali jeden mandát. Hnutí ANO se v senátních volbách obvykle moc nedaří, " řekl k volbám premiér Andrej Babiš (ANO).
Ani jeden z kandidátů ČSSD do Senátu neuspěl, vládní strana už nebude mít senátorský klub.
Novou senátorku Miroslavu Němcovou nahradí ve Sněmovně podle pořadí náhradníků z kandidátky jihlavský radní Jaroslav Vymazal (oba ODS). Další finalisté letošních senátních voleb z řad poslanců Jiří Mašek (ANO) a Petr Bendl (ODS) neuspěli, a zůstávají tak v dolní komoře.
"Senát zůstane stabilní částí Parlamentu, bude hájit základní práva a svobody, a to je důležité," řekl nynější předseda Senátu Miloš Vystrčil. Podle předsedy strany Fialy je reálné, aby předsedou Senátu Vystrčil zůstal.
Předseda ODS Petr Fiala na tiskové konferenci:"Voliči se otočili zády k vládním stranám. My jsme jednoznačně posílili náš senátorský klub, za hlasy voličům děkujeme." O předsedovi Senátu se podle něj povedou další debaty.
Gratuluji všem zvoleným senátorkám a senátorům. Děkuji všem občanům, kteří v této době přišli volit. Opozice v Senátu výrazně posílila, vládní strany utrpěly volební Waterloo.
— Petr Fiala (@P_Fiala) October 10, 2020
V obvodě Žďár nad Sázavou prohrál místopředseda ČSSD Michal Šmarda s Josefem Klementem (KDU-ČSL). ČSSD tak pravděpodobně neudrží senátorský klub. V obvodě Pelhřimov totiž prohrává i dlouholetý senátor Milan Štěch s Jaroslavem Chalupským (Svobodní). Neuspěl ani Radek Sušil (ČSSD) v Karviné.
V obvodě Frýdek-Místek se senátorkou stane Helena Pešatová (za STAN), s více než 54 % hlasů poráží Jiřího Carbola (KDU-ČSL).
Vůbec nejvíce hlasů ze všech obvodů získal Pavel Kárník (STAN), volilo ho 15 176 lidí.
Adéla Šípová (Piráti) v Kladně drtivě poráží Petra Bendla (ODS), zatím vede s 67,11 procenty.
V Praze 5 po sečtení 97,16 % vede Václav Láska (SEN 21) s 54,45 % nad Michaelem Žantovským (TOP 09).
V Uherském Hradišti zřejmě porazí Josef Bazala (KDU-ČSL) Iva Valentu (Soukromníci). Zatím vede s 60,72 %. Sečteno je více než 96 % hlasů.
Ve volebním obvodu Příbram vede Petr Štěpánek (STAN), zatím má 70,6 % procenta hlasů. Dosavadní senátor Jiří Burian (ODS) mandát nejspíš neobhájí, sečteno je přes 90 % hlasů.
Vít Rakušan (STAN) v ČT: "Hnutí STAN se zapisuje na českou politickou mapu, vypadá to, že budeme mít největší senátorský klub. V situaci, kdy premiér a prezident národ děsí, je to obrovská zodpovědnost."
Vít Rakušan (STAN) v ČT: "Naše hnutí se po právu cítí jako vítěz voleb. Zatím budeme mít minimálně 4 obhájená křesla a o další se pereme. Je to obrovský úspěch."
ČSSD pravděpodobně ztratí senátorský klub, žádný z jejích kandidátů aktuálně ve svém volebním obvodě nevítězí.
Miroslava Němcová (ODS) si drží s přehledem vedení v Praze 1, má po sečtení více než 80 % skoro 65 %.
V Ostravě-město vede s velkým náskokem Ondřej Šimetka (za ODS), zatím má 67,30 procenta hlasů. Druhý Zdeněk Jiříček (ANO) dostal zatím 32,69 procenta hlasů. Sečteno je přes 90 % hlasů.
Ve volebním obvodu Rychnov nad Kněžnou vede Jan Grulich (TOP 09), zatím má 59,42 procenta hlasů. Dosavadní senátor Miroslav Antl (ZA OBČANY) mandát neobhájí, dostal zatím 40,57 procenta hlasů.
Náskok Jaroslava Chalupského (Svobodní) v Pehlřimově se zvyšuje, po sečtení více než 80 % zatím s 52 % poráží Milana Štěcha (ČSSD).
Marek Ošťádal (STAN) vede v obvodě Olomouc, zatím má 68,39 procenta hlasů. Druhý Jan Zahradníček (ANO) dostal zatím 31,60 procenta hlasů.
Ve volebním obvodu Trutnov zatím s náskokem vede Jan Sobotka (za STAN), zatím má 75,85 procenta hlasů. Druhý Jan Jarolím (ANO) dostal zatím 24,14 procenta hlasů.
Po sečtení poloviny okrsků v Kladně výrazně vede kandidátka Pirátů Adéla Šípová nad Petrem Bendlem (ODS), má 68 %.
Vítězem letošních senátních voleb budou pravděpodobně Starostové. Po sečtení hlasů z poloviny okrsků vítězili jimi nominovaní kandidáti ve všech deseti obvodech, kde postoupili, na Kolínsku už jistě zvítězí Pavel Kárník.
V obvodě Brno-město ztrácí bývalá ombudsmanka Anna Šabatová (za Zelené) s kandidátem ODS a TOP 09 Romanem Krausem. Ten po sečtení dvou třetin hlasů zaznamenal přes 57 %.
Miroslava Němcová (ODS) aktuálně po sečtení téměř třetiny hlasů vede na Praze 1 s 65 % nad Václavem Hamplem (za KDU-ČSL).
Velmi těsný souboj se odehrává v Praze mezi Michaelem Žantovským (TOP 09) a Václavem Láskou (SEN 21). Těsné je to i na Pelhřimovsku, kde se o vítězství "přetahují" Milan Štěch (ČSSD) a Jaroslav Chalupský (Svobodní).
Po sečtení čtvrtiny okrsků v Karviné je zatím ve velmi těsném vedení Ondřej Feber, jediný kandidát hnutí ANO, který má prozatím k Senátu blíže, než jeho soupeř.
První výsledky letošního druhého kola senátních voleb byly známy ve 14:14. V jednom z šesti okrsků v Moravském Berouně vyhrál Jan Zahradníček (ANO). Dostal všechny tři odevzdané hlasy z 33 možných, jeho protikandidát Marek Ošťádal (STAN) vyšel naprázdno. Volební účast v okrsku byla devítiprocentní.
Třetí nejsilnější frakcí v Senátu pravděpodobně zůstane klub KDU-ČSL. Měla šanci získat sedm senátorů a obhajovala šest křesel z 15.
ODS má ve finále také deset kandidátů, které navrhla, polovina z nich postoupila z prvního místa. Bez ohledu na výsledek finále měly kluby Starostů a ODS v horní komoře jistých shodně 16 členů a oba obhajovaly tři křesla. Zástupci STAN či SLK a ODS se střetnou ve finále v pěti z 26 obvodů, kde se bude hlasovat.
Výsledky prvního volebního kola favorizovaly kandidáty navržené Starosty. Zbyněk Linhart (za STAN) byl zvolen už v prvním kole a do finále se dostalo dalších deset adeptů nominovaných Starosty. Sedm z nich postoupilo z prvního místa.
Voličské hlasy zřejmě potvrdily také očekávaný propad vládní ČSSD. Sociální demokraté, kteří měli před deseti lety v Senátu nadpoloviční většinu, nyní bojovali o zachování vlastního senátorského klubu. Nyní se v lepším případě budou dělit o pozici nejméně početné frakce s klubem ANO a Klubem pro Liberální demokracii - Senátor 21.
Hlasování ve finále senátních voleb ve 14:00 skončilo. Lidé v něm rozhodli nejen o 26 budoucích senátorech, ale i o tom, která senátní frakce bude nově nejsilnější. Svými hlasy tak ovlivnili to, zda v čele horní komory zůstane zástupce ODS, nebo bude vystřídán adeptem Starostů.
Jak dopadlo první kolo senátních voleb? Přehlednou grafiku nabízíme zde:
Zájem o senátní volby je nízký. Účast se zatím pohybuje většinou mezi deseti až 15 procenty, a je tedy podobná jako před dvěma lety. V některých okrscích je ale účast pouze v jednotkách procent. Naopak o něco větší zájem voličů může být v obcích, kde mají kandidáta na senátora.
O něco vyšší zájem lidí než ve zbytku země hlásí hlavní město. V Praze 5 do 10:00 odvolilo skoro 20 procent voličů, v Praze 9 to bylo hodinu před polednem 16,3 procenta. Účast je ale i tak asi o deset procent nižší než ve stejném čase prvního kola senátních voleb, které se konalo před týdnem.
První kolo senátních voleb se minulý víkend konalo souběžně s krajskými volbami. Podívejte se v podrobné grafice, jak v jednotlivých regionech probíhají vyjednávání o budoucích koalicích.
Už první volební kolo skončilo neúspěchem pro ČSSD, která v něm ztratila možnost obhájit deset z 13 křesel. Do finále se probojovali jen tři její kandidáti. ANO má ve hře osm finalistů, dva ze sedmi mandátů obhajuje. Lidovci usilují o udržení šesti z 15 křesel, mají sedm finalistů.
Voliči svými hlasy rozhodnou o tom, zda bude nejpočetnějším klub Starostů, nebo klub ODS. Obě frakce mají jistých 16 členů, obě obhajují tři mandáty a obě mají ve hře deset finalistů, které nominovaly.
Zástupci STAN či SLK a ODS se střetnou ve finále v pěti z 26 obvodů, kde se bude hlasovat. V klubu Starostů jsou i dva senátoři TOP 09, za kterou uspěli tři její kandidáti.
Volební místnosti se po noční přestávce otevřely dnes v 08:00. Lidé v nich do 14:00 dokončí výběr 26 budoucích senátorů. Výsledky by měly být známy před soumrakem.
Vážení čtenáři,
zdravíme vás z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás sledujeme druhé kolo senátních voleb.