Okamura: Že by letoun sestřelili separatisté? To nemá logiku

ČTK ČTK
18. 7. 2014 13:14
Čeští politici volají po prošetření incidentu u rusko-ukrajinských hranic, kde při havárii malajsijského dopravního letadla zemřely téměř tři stovky pasažérů.
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Ukrajinská vláda a separatisté na východě země by podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) měli uzavřít příměří, aby bylo možné vyšetřit příčiny čtvrtečního leteckého neštěstí, při němž zahynulo téměř 300 lidí. Na nutnosti tragédii prošetřit se shodují i ostatní čeští politici.

Pokud se ukáže, že za pádem stroje, který byl podle všeho sestřelen, stojí proruští separatisté, musí přijít tvrdý zákrok mezinárodního společenství, míní například exministr zahraničí TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Podle Sobotky mnohé indicie nasvědčují tomu, že byl letoun sestřelen.

"Pokud se prokáže, že šlo o sestřelení letounu, pak je to nepochybně teroristický čin a pachatelé tohoto teroristického činu by měli být vypátráni, dopadeni a odsouzeni," řekl ministerský předseda. Na vyšetření neštěstí by podle něj měly mít zájem všechny strany konfliktu.

"Požadujeme především vyšetření celé tragické události," přidal se i současný šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek z ČSSD. Na jakákoliv stanoviska, například o případném zpřísnění sankcí vůči Rusku, jsou podle něj potřeba nezvratná fakta.

Jeho předchůdce v úřadu Schwarzenberg má ale za to, že může být velmi problematické zjistit, kdo je skutečným viníkem tragédie, z níž se vzájemně obviňují proruští separatisté a ukrajinské vedení.

Obě strany totiž podle něj používají prakticky stejné zbraně, a proto je důležité, aby místo prozkoumala co nejdříve mezinárodní komise. Jestli se prokáže, že za tragédii nesou odpovědnost rebelové, musí podle něj Rada bezpečnosti OSN připravit další sankce.

Místopředseda ODS Jan Zahradil řekl, že jeho strana bude na evropské půdě požadovat co nejrychlejší vyšetření katastrofy za účasti mezinárodních expertů.

To chce také místopředseda komunistů Jiří Dolejš, podle něhož je do budoucna nejdůležitější otázkou, jak dosáhnout odzbrojení v regionu. "To by měl být jasný požadavek Východu i Západu. Riziko otevřené války, která by se mohla rozšířit, je příliš velké," uvedl.

Okamura: Separatisté? To nemá logiku

Předseda hnutí Úsvit Tomio Okamura se vedle požadavku na vyšetření ve své reakci zabývá i tím, kdo za činem stojí.

"Zásada cui bono (komu ku prospěchu) zcela jasně říká, že největší škodu ze sestřelení by měli separatisté - nemá to tedy pro mne z dostupných informací logiku," napsal s tím, že separatisté podle jeho informací nemají potřebnou techniku, kterou ale mají Ukrajina a Rusko.

"Rusové potřebují ze všeho nejméně jakýkoli skandál, a naopak se snaží vystupovat či vypadat na maximum odpovědně," míní také. "Ukrajinská strana naopak tlačí na maximální tvrdost řešení a každá záminka - tedy terorismus - je pro ně výhra," uzavírá Okamura.

K jeho úvahám se přidal i expremiér a předseda národních socialistů Jiří Paroubek. "Jak se zdá, prostředky k sestřelení tohoto letounu má jedině Ukrajina nebo Rusko, a nikoliv takzvaní separatisté na východě Ukrajiny," píše Paroubek ve svém prohlášení. 

"Světová  veřejnost by měla být objektivním mezinárodním vyšetřováním uchráněna před provokací nebývalých rozměrů, která v tomto případě hrozí. Viníci katastrofy, pokud se prokáže, že letadlo bylo skutečně sestřeleno, musí být potrestáni," dodal Paroubek.

Podle dostupných informací nebyli na palubě letounu žádní Češi.

 

Právě se děje

Další zprávy