Těžká rána pro boj s AIDS. Stovka expertů je nenahraditelná

Jan Hejl
18. 7. 2014 12:49
Mezi zemřelými při pádu letadla na Ukrajině je i bývalý prezident Mezinárodní společnosti pro AIDS Joep Lange. A pozorovatel voleb v Rusku a na Ukrajině.
Katastrofa otřásla AIDS komunitou.
Katastrofa otřásla AIDS komunitou. | Foto: Reuters

Melbourne/Praha - Pád letadla malajsijských aerolinek na Ukrajině je těžkou ranou pro světovou vědu. A pro boj se zákeřnou chorobou AIDS.

Na palubě letu MH17 totiž byla i stovka delegátů, kteří mířili do australského Melbourne na jubilejní 20. mezinárodní konferenci o AIDS. Včetně předních světových expertů.

Konference se koná jednou za dva roky a obvykle se jí účastní až 15 000 lékařů, vědců a aktivistů z celého světa. "Jde o nejvýznamnější kongres v oblasti základního výzkumu, léčby, epidemiologie i sociálních aspektů nemoci HIV," vysvětlil v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz vedoucí české AIDS poradny Ivo Procházka.

Procházka předpokládá, že nejvýznamnější dopad bude mít tragédie na nizozemský AIDS program, protože letadlo vzlétlo právě z Amsterodamu. "Řada nizozemských expertů ale významně působila i při programech rozvojové pomoci v Asii a Africe," upozornil.

Právě nizozemští vědci se výzkumem této nakažlivé choroby hojně zabývají. "Počet odborníků zapojených do těchto programů je v Nizozemsku mnohem vyšší než u nás," popsal Ivo Procházka.

"Pro srovnání: Pokud by zahynulo deset českých expertů, náš národní program pro HIV by byl prakticky zlikvidován. Kdežto jen nizozemská Stichting AIDS Fonds má kolem 90 zaměstnanců," doplnil.

Další letecké neštěstí pro komunitu

Mezi pasažéry byli výzkumníci, zdravotničtí pracovníci či aktivisté. O život přišel například bývalý prezident Mezinárodní společnosti pro AIDS, Nizozemec Joep Lange.

Výzkumník Clive Aspin, který se účastní setkání před konferencí, upozornil, že zpráva o katastrofě přichází 16 let poté, co při leteckém neštěstí zemřel průkopník boje s AIDS Jonathan Mann.

"A je to tu znovu. Jsem absolutně zničený z další podobné tragédie. Na konferenci bude velmi pochmurná nálada. Hlavně pro nás, co se podobných setkání účastníme pravidelně," řekl Aspin australským novinářům.

Veterán ve výzkumu a otec pěti dětí

Zemřelý Joep Lange se výzkumu nemoci věnoval 30 let. Jeho přátelé a kolegové vyjadřovali na sociálních sítích šok a smutek, že otec pěti dětí byl mezi oběťmi katastrofy.

"Byl to nesmírně hodný člověk a pravý humanitární pracovník. Jak poměříme, kolik toho Joep udělal pro lidstvo? Lidé jako on změnili průběh epidemií," tweetl americký profesor Seema Yasmin.

"Lange byl jeden z prvních lidí, kteří začali šířit léky proti AIDS do Afriky. Byl to opravdový vědec, na druhou stranu měl ale srdce aktivisty. Joep byl odvážný a trochu potížista," řekl CNN americký profesor Albert Wu, který Langeovi pomáhal organizovat konferenci o AIDS v roce 1991.

Pozorovatel voleb na Ukrajině

Mezi oběťmi je i nizozemský aktivista Pim de Kuijer. Jak píše deník Guardian, Kuijer se angažoval v organizaci Stop AIDS Now a lobboval za ni u nizozemského parlamentu.

Foto: Aktuálně.cz

Působil i jako volební pozorovatel ministerstva zahraničí. Ironií je, že dohlížel na volby právě na Ukrajině a v Rusku.

Těsně před odletem umístil na svou facebookovou zeď fotku z amsterodamského letiště Schiphol. Jak je zvykem, jeho přátelé sdílejí smutek z jeho ztráty právě na sociálních sítích.

Letadlo Malajsijských aerolinek letělo z Amsterodamu do Kuala Lumpuru. Boeing 777 se zřítil ve čtvrtek s 298 lidmi na palubě na hranicích Ukrajiny a Ruska. Pravděpodobně byl sestřelen.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Zeman chce poskytnout pomoc spolupracovníkům armády v Afghánistánu, hrozí jim nebezpečí

Prezident Miloš Zeman doporučil poskytnout pomoc spolupracovníkům české armády v Afghánistánu. Řekl to ministrovi obrany Lubomíru Metnarovi (za ANO) při jejich nedávném setkání, informoval ve čtvrtek na Twitteru mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček. Jakýkoliv odklad rozhodnutí o poskytnutí pomoci může podle Zemana vést ke smrti afghánských spolupracovníků a dalších členů pomocného personálu české armády. O poskytnutí pomoci bude v pátek jednat vláda.

Pomocí spolupracovníkům českých vojáků v Afghánistánu se ministři zabývali už tento týden v pondělí. Metnar dostal za úkol do pátečního zasedání zapracovat připomínky.

Zeman se obává toho, že afghánským spolupracovníkům českých vojáků hrozí zavraždění postupujícím islamistickým hnutím Tálibán. "Prezident republiky se domnívá, že jakékoli odklady příslušného rozhodnutí mohou vést k tomu, že zradíme zhruba padesát pomocníků a dalších členů pomocného personálu a odsoudíme je na smrt," uvedl mluvčí Hradu.

Web týdeníku Respekt v úterý uvedl, že plán má na poslední chvíli zachránit životy několika desítek Afghánců, nejčastěji tlumočníků. Právo v úterý napsalo, že pomoc se má týkat asi 30 Afghánců a jejich rodin.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 48 minutami

U letiště ve Frýdlantu nad Ostravicí při vzletu spadlo ultralehké letadlo, pilot je zraněný

U letiště ve Frýdlantu nad Ostravicí na Frýdecko-Místecku ve čtvrtek zřejmě při vzletu spadlo ultralehké letadlo. Byl v něm pouze pilot, muž ročníku 1955, který byl se zraněními transportován do nemocnice v Ostravě. Letadlo po nehodě vzplálo, řekla policejní mluvčí Eva Michalíková.

Policie se o nehodě dozvěděla okolo 10:30. Letoun havaroval na volném prostranství v blízkosti letiště ve frýdlantské části Lubno.

Malé letadlo ve čtvrtek dopoledne spadlo také u Jablonné nedaleko Příbrami. Jeho pilot při neštěstí zahynul.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Privatizace Arenbergerova bytu proběhla v pořádku, policie případ odložila

Policie odložila případ prodeje bytu v Bolzanově ulici v Praze 1 bývalému ministru zdravotnictví Petru Arenbergerovi. Jak v tiskové zprávě informoval mluvčí policie Jan Daněk, kriminalisté při prošetření nezjistili žádný trestný čin. Praha 1 na přelomu let 2018 a 2019 prodala Arenbergerovi byt s ordinací o rozloze téměř 250 metrů čtverečních za 11,5 milionu korun. Postup kritizuje například tehdejší starosta Prahy 1 Pavel Čižinský (Praha 1 Sobě).

Podnět na policii podle svého vyjádření podal pirátský zastupitel a předseda kontrolního výboru Prahy 1 David Bodeček. Policii podle něj radnice poskytla více než stovku dokumentů. Bodeček dodal, že privatizaci se ještě bude zabývat kontrolní výbor a následně zastupitelstvo Prahy 1. "Aniž bych chtěl předjímat rozhodnutí kolektivních orgánů Prahy 1, osobně jsem od samotného začátku toho názoru, že po procesní stránce privatizační proces proběhl v pořádku," uvedl Bodeček.

"Ke konkrétní osobě se vyjádřit nemůžu, nicméně mohu potvrdit, že jsme případ prověřování privatizace jednoho z bytů v Bolzanově ulici uložili ad acta. Šetřením všech okolností kriminalisté zjistili, že se v této souvislosti nestal žádný trestný čin," uvedl k tomu policejní mluvčí Daněk.

Zdroj: ČTK
Další zprávy