Těžká rána pro boj s AIDS. Stovka expertů je nenahraditelná

Jan Hejl
18. 7. 2014 12:49
Mezi zemřelými při pádu letadla na Ukrajině je i bývalý prezident Mezinárodní společnosti pro AIDS Joep Lange. A pozorovatel voleb v Rusku a na Ukrajině.
Katastrofa otřásla AIDS komunitou.
Katastrofa otřásla AIDS komunitou. | Foto: Reuters

Melbourne/Praha - Pád letadla malajsijských aerolinek na Ukrajině je těžkou ranou pro světovou vědu. A pro boj se zákeřnou chorobou AIDS.

Na palubě letu MH17 totiž byla i stovka delegátů, kteří mířili do australského Melbourne na jubilejní 20. mezinárodní konferenci o AIDS. Včetně předních světových expertů.

Konference se koná jednou za dva roky a obvykle se jí účastní až 15 000 lékařů, vědců a aktivistů z celého světa. "Jde o nejvýznamnější kongres v oblasti základního výzkumu, léčby, epidemiologie i sociálních aspektů nemoci HIV," vysvětlil v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz vedoucí české AIDS poradny Ivo Procházka.

Procházka předpokládá, že nejvýznamnější dopad bude mít tragédie na nizozemský AIDS program, protože letadlo vzlétlo právě z Amsterodamu. "Řada nizozemských expertů ale významně působila i při programech rozvojové pomoci v Asii a Africe," upozornil.

Právě nizozemští vědci se výzkumem této nakažlivé choroby hojně zabývají. "Počet odborníků zapojených do těchto programů je v Nizozemsku mnohem vyšší než u nás," popsal Ivo Procházka.

"Pro srovnání: Pokud by zahynulo deset českých expertů, náš národní program pro HIV by byl prakticky zlikvidován. Kdežto jen nizozemská Stichting AIDS Fonds má kolem 90 zaměstnanců," doplnil.

Další letecké neštěstí pro komunitu

Mezi pasažéry byli výzkumníci, zdravotničtí pracovníci či aktivisté. O život přišel například bývalý prezident Mezinárodní společnosti pro AIDS, Nizozemec Joep Lange.

Výzkumník Clive Aspin, který se účastní setkání před konferencí, upozornil, že zpráva o katastrofě přichází 16 let poté, co při leteckém neštěstí zemřel průkopník boje s AIDS Jonathan Mann.

"A je to tu znovu. Jsem absolutně zničený z další podobné tragédie. Na konferenci bude velmi pochmurná nálada. Hlavně pro nás, co se podobných setkání účastníme pravidelně," řekl Aspin australským novinářům.

Veterán ve výzkumu a otec pěti dětí

Zemřelý Joep Lange se výzkumu nemoci věnoval 30 let. Jeho přátelé a kolegové vyjadřovali na sociálních sítích šok a smutek, že otec pěti dětí byl mezi oběťmi katastrofy.

"Byl to nesmírně hodný člověk a pravý humanitární pracovník. Jak poměříme, kolik toho Joep udělal pro lidstvo? Lidé jako on změnili průběh epidemií," tweetl americký profesor Seema Yasmin.

"Lange byl jeden z prvních lidí, kteří začali šířit léky proti AIDS do Afriky. Byl to opravdový vědec, na druhou stranu měl ale srdce aktivisty. Joep byl odvážný a trochu potížista," řekl CNN americký profesor Albert Wu, který Langeovi pomáhal organizovat konferenci o AIDS v roce 1991.

Pozorovatel voleb na Ukrajině

Mezi oběťmi je i nizozemský aktivista Pim de Kuijer. Jak píše deník Guardian, Kuijer se angažoval v organizaci Stop AIDS Now a lobboval za ni u nizozemského parlamentu.

Foto: Aktuálně.cz

Působil i jako volební pozorovatel ministerstva zahraničí. Ironií je, že dohlížel na volby právě na Ukrajině a v Rusku.

Těsně před odletem umístil na svou facebookovou zeď fotku z amsterodamského letiště Schiphol. Jak je zvykem, jeho přátelé sdílejí smutek z jeho ztráty právě na sociálních sítích.

Letadlo Malajsijských aerolinek letělo z Amsterodamu do Kuala Lumpuru. Boeing 777 se zřítil ve čtvrtek s 298 lidmi na palubě na hranicích Ukrajiny a Ruska. Pravděpodobně byl sestřelen.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

FBI považuje střelbu na floridské armádní základně za teroristický čin, útočník jednal sám

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) pracuje s předpokladem, že páteční střelba na armádní základně na Floridě byla teroristickým činem. Vyšetřovatelka FBI to oznámila na tiskové konferenci. Její úřad se rovněž domnívá, že saúdskoarabský vojenský student jednal sám, když v areálu v Pensacole zabil tři lidi.

Pachatel, který se na základně účastnil výcviku, začal střílet v jedné z místních učeben. Podle agentky FBI Rachel Rojasové 21letý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání použil legálně zakoupenou pistoli. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou zatím neznámé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy