Brno - Nejvyšší správní soud (NSS) obdržel dosud šest stížností související s prezidentskými volbami. Dvě podal Jiří Kesner, další byly podány za senátora Tomia Okamuru a advokátku Kláru Samkovou.
Přidal se také bývalý disident Petr Cibulka a právník Karel Světnička.
V úterý to řekla mluvčí soudu Sylva Dostálová. Obsah stížností nekomentovala. Od ekonoma Vladimíra Dlouhého, který se také na soud hodlá ve stejné věci obrátit, stížnost do úterních 16:00 nedorazila. Nedorazila ani od Jany Bobošíkové, jež rovněž o stížnosti na NSS uvažuje.
Kesner shromáždil jen 54 podpisů a ministerstvo vnitra jej odmítlo registrovat jako kandidáta. Zákon vyžaduje nejméně 50 000 podpisů. Kesner podal nejprve jednu a pak druhou stížnost, v nichž zákon napadá.
V úterý byla na NSS doručena stížnost Okamury. Vnitru předložil archy s 61 000 podpisy. Ministerstvo ale po odečtu údajně chybných podpisů na podpůrné petici pro nedávno zvoleného senátora a podpisů, u nichž nebylo trvalé bydliště podepsaného, Okamuru z přímé volby prezidenta vyřadilo.
Samková: Za sebe i za Okamuru
Advokátka Klára Samková podala vlastní stížnost a zároveň pomohla vypracovat stížnost pro Tomia Okamuru, kterého v tomto případu zastupuje.
Samková dodala místo potřebných více než 50 000 podpisů archy jen se 128 podpisy, kvůli čemuž se také nedostala do poslední skupiny osmi prezidentských uchazečů. Původně kandidovalo na hlavu státu 20 lidí.
Mezi těmi, jenž byl také vyřazen a chce se obrátit na NSS, je i ekonom Vladimír Dlouhý.
"Kdybych teď zklapnul podpadky a odešel, určitě bych je (své příznivce) nepřesvědčil, že to myslím vážně. A já to myslím vážně," řekl mimo jiné ve svém videospotu Dlouhý.
Bobošíková: Je zde zjevná snaha o diskriminaci
Šéfka Suverenity a odmítnutá uchazečka o prezidentský post Jana Bobošíková rovněž upozorňuje, že současná situace ji diskriminuje, neboť neregistrovaný kandidát nesmí delegovat občany do volebních komisí a "tím ztrácí možnost kontroly regulérního průběhu sčítání hlasů ve dnech voleb".
Ani případné rozhodnutí Nejvyššího správního soudu o navrácení kandidáta do přímé volby prezidenta podle ní již nemusí odstranit toto znevýhodnění.
Každý z prezidentských kandidátů má podle zákona o volbě prezidenta republiky právo delegovat členy do okrskových volebních komisí, a to do 12. prosince.
"Vzhledem k tomu, že případné rozhodnutí Nejvyššího správního soudu může být vydáno až 13. prosince a teprve následně ministerstvo vnitra provede případnou registraci, je zde zjevná snaha zabránit dnes neregistrovaným kandidátům, aby delegovali členy do okrskových volebních komisí a mohli tak mít jistotu, že při samotných volbách nebude docházet k manipulaci s volebními lístky ve volebních místnostech," píše Bobošíková ve svém prohlášení.
Čas je do středy odpoledne
Návrhy související s registrací prezidentských kandidátů lze podle Dostálové podávat do středečního odpoledne. Sedmičlenný volební senát o nich musí rozhodnout do 13. prosince.
Poté se mohou stěžovatelé případně obrátit ještě na Ústavní soud, který žádnou lhůtu k rozhodnutí nemá. První kolo přímé volby prezidenta se má podle plánu konat v pátek a sobotu 11. a 12. ledna 2013.