Praha - Přímá volba starostů a jejich odvolatelnost jsou jedním z hlavních bodů programu hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury.
Myšlenku Okamura prosazuje před četnou komunitou svých příznivců na Facebooku i za cenu použití cizího odborného textu bez svolení autorky. V neděli ráno umístil na svůj osobní profil obsáhlé vysvětlení, jaké možnosti se Česku nabízejí v komunální politice a oblasti starostů. Příspěvek pak sdílel oficiální facebookový účet SPD.
Autor příspěvku přitom kopíroval odstavce z diplomové práce Michaely Švadlenkové (dnes Kabourkové, pozn. red.), studentky politologie na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy (práce je celá k nalezení zde), aniž by na ni odkázal či uvedl autorčino jméno. Použil pouze obecnou větu, že takto se na věc dívají odborníci.
Z příspěvku, ve kterém autor opakovaně hovoří v první osobě a posiluje tak dojem, že celý text je Okamurovým dílem, navíc vypadlo několik poznámek v závorkách, které v původní práci byly. Autorka v nich uváděla, odkud dané odstavce čerpá.
O tom, že SPD využila její práci, Kabourková nevěděla. Na Okamurově postupu ji zamrzelo to, že ji politik necitoval.
"Diplomová práce je volně k dispozici na internetu a v případě, že je správně citována, mi její další použití nevadí. Pan Okamura bohužel práci necitoval vůbec. Požádala bych o korektní uvedení citace a také o úplné uvedení kategorií komunálních systémů. Pan Okamura zde zmiňuje dva modely, v diplomové práci byly popsány čtyři kategorie," řekla Kabourková Aktuálně.cz.
Okamurou zamlčené dva modely uspořádání moci na komunální úrovni Kabourková ve své práci jmenuje jako tzv. vládu shromáždění a parlamentarismus. Ani jeden z modelů neodpovídá představě přímé demokracie podle SPD.
Budeme zdroj uvádět, slibuje SPD
Mluvčí SPD Michaela Dolenská uvedla, že Okamurův facebookový účet obsluhují tři správci. "Pasáž z příspěvku je součástí projevu, který připravujeme do Poslanecké sněmovny a připravuje jej jeden z poradců," sdělila Aktuálně.cz Dolenská s tím, že na potřebu uvedení zdroje Okamurova poradce hnutí upozorní.
"Příspěvek vytvořil poradce a navěsil administrátor. Pan předseda byl minulý týden na dovolené. Upozorníme poradce, aby v případě citátů vždy uváděli zdroj," zareagovala na doplňující dotaz Dolenská.
U šéfa SPD nejde o první takový případ. Okamura v červnu podobným způsobem převzal odstavce z internetové encyklopedie Wikipedia, které se týkaly nacistického vyvraždění Lidic. Na výtky, že byl příspěvek zkopírovaný z internetu, Okamura (nebo kdokoliv, kdo profil spravuje) nereagoval. Ale za pochvaly, že to "napsal hezky", na stejném místě pisatelům děkoval.