reklama
 
 

Je promigrační a poslouchá Merkelovou, kritizuje Okamura Babiše. SPD mění rétoriku vůči ANO

8. 7. 2018
Tomio Okamura každodenně kritizuje premiéra Andreje Babiše. Jeho rétorika se vyostřila poté, co se SPD dostalo mimo hru v koaličním jednání.

Praha - Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury přitvrdila rétoriku proti Andreji Babišovi a hnutí ANO. Došlo k tomu poté, co se ČSSD v celostátním referendu rozhodla, že půjde do nové vlády s ANO s podporou komunistů.

Neuplyne den, aby se Okamura do Babiše nestrefoval. Přitom v řadě témat našly obě strany shodu a hlasovaly spolu ve sněmovně. Možnou koalici mezi SPD a hnutí ANO nastiňoval i prezident Miloš Zeman.

"Snaha zalíbit se za každou cenu Bruselu je zcela jasná. On, který od počátku kariéry otevřeně podporuje migraci, prosazoval například bezvízový styk s islámským Tureckem a Ukrajinou. Podporuje nepřetržitě promigrační a bruselskou ČSSD," říká Okamura na jednom z mnoha svých videí na Facebooku.

Podobné příspěvky vydá předseda SPD i dva za den. Od konce referenda ČSSD jich bylo přes dvacet. Okamura se snaží vykreslit Babiše jako politika, který podporuje migraci a poslouchá německou kancléřku Angelu Merkelovou.

"Německý tisk otevřeně spekuluje o zákazu spolupráce s SPD, který dala Andreji Babišovi kancléřka Merkelová," tvrdí Okamura a odkazuje na informace německého Die Tageszeitung. Ten však necitoval zdroje z okolí německé kancléřky, ale to co údajně znělo v kuloárech.

Rozsah témat, která Okamura premiérovi vyčítá, však nekončí jen u migrace a diplomacie. Jednou šéf SPD tvrdí, že Babiš dosazuje vlastní lidi do představenstva ČEZ a tím podnik privatizuje, jindy zase vyčítá údajný příklon premiéra k euru.

Podle politologa Josefa Mlejnka je nyní SPD už jasně v opozici a potřebuje se proti vládě vymezit. "Možná spoléhali na variantu, že by předchozí vládu podpořili a byli ve hře jako podpůrný element. Proto postupovali umírněně a nyní, když se na vládě podílet nebudou, pro ně není důvod se chovat jinak," míní Mlejnek.

Premiér Babiš od sestavení koalice s ČSSD také SPD otevřeně kritizuje a označil ji pro francouzský deník Le Figaro za extremistickou stranu. "Ve Francii máte miliony lidí ze severní Afriky, kteří přišli pracovat a zůstali. To samé v Německu. Ale u nás máme z tohoto systému obavy, a máme extremistické hnutí SPD, které tohoto strachu využívá," řekl Babiš novinám.

Podle Mlejnka ale SPD mosty s ANO nepálí. "V průzkumech strana ztrácí preference a také se blíží komunální volby. Jsou nyní v opozici a potřebují se vůči vládě vymezit. Hrají to proto na migraci. Chtějí říct, že vláda je měkká a oni by postupovali v těchto otázkách jinak," dodal Mlejnek.

ANO a SPD s podporou komunistů v řadě otázek hlasovala postupně. Někdy i v rozporu s tím, pro co zvedli ruku poslanci ČSSD. Naposledy se to ukázalo během kauzy novičok. Pomyslná koalice s SPD zablokovala ve sněmovně debatu o výrocích prezidenta.

autor: Jakub Zelenka | 8. 7. 2018

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama