"Výrok byl jednoznačně lživý, nepravdivý," konstatoval předseda odvolacího senátu Tomáš Vejnar. Bývalému místopředsedovi sněmovny Okamurovi vyhověl jen v tom, že omluvu nebude muset pronést na půdě sněmovny. Má ji vyvěsit na svém facebookovém profilu, a to do jednoho měsíce od právní moci rozsudku.
Žalobu na ochranu osobnosti podali Zdechovský se Svobodou v prosinci 2018. Jsou přesvědčeni o tom, že Okamura o nich lhal záměrně. Podle nich ve svých opakovaných vyjádřeních spojil dvě různá hlasování v Evropském parlamentu z května 2017, přičemž žádné z nich se netýkalo sankcí pro Česko. Oba europoslanci navíc hlasovali proti.
Okamura trvá na tom, že jeho vyjádření bylo pravdivé a že pouze prezentoval svůj názor ve veřejné debatě. Hájil se tím, že výrok se týkal usnesení ohledně strategie pro Sýrii, které europoslanci za KDU-ČSL podpořili a které vyzvalo členské státy unie, aby umožnily nalézt ochranu pro uprchlíky i prostřednictvím programu jejich přesídlování a přijímání.
"Když někdo hlasuje pro přijímání uprchlíků ze Sýrie, je to podle mě sankce pro Českou republiku. Z mého pohledu je to podraz, já si za tím stojím. Přijímání migrantů je proti bezpečnosti Česka," prohlásil loni u obvodního soudu.
Zdechovský a Svoboda dříve shodně uvedli, že Okamurovy výroky je zasáhly jak v profesním, tak i v osobním životě. Zdechovský řekl, že jeho rodina obdržela přes tři tisíce výhrůžek smrtí a musela dostat policejní ochranu. "Opakovali nám, že jsme vlastizrádci, že nás oběsí, že patříme do plynu," popsal. Okamura na to tehdy reagoval tak, že sám dostává přes sociální sítě stovky výhružných zpráv a že to pokládá za součást politické práce.