ODS zrušila buňku Brno-sever. Vedl ji obžalovaný z korupční kauzy Stoka

Adéla Jelínková Lukáš Valášek Adéla Jelínková, Lukáš Valášek
Aktualizováno 11. 2. 2021 18:39
Vedení ODS ve středu zrušilo buňku v druhé největší brněnské městské části Brno-sever. Týden poté, co Aktuálně.cz a HN napsaly, že organizaci vede politik společně s členy ANO obžalovaný v kauze Stoka z manipulací zakázek. Jiřího Hose pak výkonná rada ODS vyloučila pro poškozování dobrého jména strany. Kroky inicioval šéf jihomoravské ODS Pavel Blažek, sám policií prověřovaný kvůli možné korupci.
Politik ODS Jiří Hos se u brněnského soudu hájí, že společně s členy ANO žádné zakázky nemanipuloval. Dle obžaloby na úplatcích získal milion.
Politik ODS Jiří Hos se u brněnského soudu hájí, že společně s členy ANO žádné zakázky nemanipuloval. Dle obžaloby na úplatcích získal milion. | Foto: Tomáš Škoda

Potom, co premiér Andrej Babiš (ANO) nechal loni zrušit celou brněnskou buňku hnutí kvůli korupční kauze Stoka, k podobnému kroku nyní v Brně přistupují i občanští demokraté. Po středečním večerním jednání výkonná rada strany dle zjištění Aktuálně.cz a HN odhlasovala okamžitou likvidaci své organizace Brno-sever. Ta měla zhruba devadesát členů, kteří plnili kandidátku v druhé největší městské části. 

Jak už redakce před týdnem informovaly, do vedení ODS Brno-sever se v lednu vrátil podnikatel a někdejší vlivný člen ODS Jiří Hos. Ten se zároveň u soudu brání obžalobě z manipulace zakázek společně s někdejším místostarostou Brna-střed za ANO Jiřím Švachulou. ODS o Hosovi ještě loni na podzim reportérům tvrdila, že už členem strany není. Opak posléze odůvodňovala "administrativní chybou" a tím, že Hos měl členství pouze přerušené a obnovil si ho.

Nyní vedení občanských demokratů Hose definitivně vyloučilo pro poškozování dobrého jména strany, což stranické stanovy umožňují. Následně ale rozeslalo všem devíti desítkám členů této buňky další usnesení, v němž odjímá licenci rovnou celé organizaci. Redakce ho mají k dispozici.

Usnesení výkonné rady ODS o zrušení buňky Brno-sever.
Usnesení výkonné rady ODS o zrušení buňky Brno-sever. | Foto: Aktuálně.cz

Sám obžalovaný Hos svoje vyloučení potvrdil. Stejně jako zrušení buňky. "Autoritářský zásah z Prahy, bez jediného důvodu, bez jediného argumentu zrušil sdružení bezmála devadesáti lidem, kteří byli členy tohoto sdružení," řekl Hos s tím, že to nikomu ze členů nebylo vedením zdůvodněno. A zároveň zaútočil na předsedu strany Petra Fialu, který sám pochází z brněnské buňky.

"Pan profesor, který se tolik ohání demokracií, právním státem a bojuje proti autoritářství, se sám autoritářem stává. Podle informací od člena výkonné rady Libora Šťástky, na návrh Pavla Blažka sám Fiala podpořil zrušení licence ODS Brno-sever," dodal Hos.

Redakce oslovily mluvčího strany Václava Smolku, aby se k důvodům zrušení buňky i ke slovům Hose vyjádřil. "Sdružení Brno-sever bylo zrušeno z toho důvodu, že nemělo příslušné orgány, které by umožňovaly jeho normální funkčnost. Průběh jednání výkonné rady ODS je ze své podstaty interní a nebudeme tedy poskytovat další informace," uvedl pouze Smolka.

Milion na úplatcích pro Hose, navržených devět let vězení

Hosovi žalobce Radek Mezlík v kauze Stoka navrhl devět let vězení. Ve věci jde o stamilionové manipulace zakázek na radnici Brno-střed v éře vlády hnutí ANO. "Je usvědčován jedním spolupracujícím obviněným, který uvedl, že na ovlivňování několika zakázek se podílel také Hos. Jeho postavení ve skupině nemělo být zásadní," dodal Mezlík.

Proti Hosovi vypovídal podnikatel Pavel Ovčarčin, podle kterého Hos na systému manipulace zakázek v Brně také vydělával. Podle obžaloby měl z úplatků získat téměř milion korun. Hos na rozdíl od některých spoluobviněných u soudu popřel, že by se čehokoliv nezákonného účastnil. "V žádné organizované skupině jsem nikdy nebyl, žádné veřejné zakázky jsem nemanipuloval," prohlásil u soudu Hos.

V posledních dvou letech vysoce postaveného politika ODS a zároveň podnikatele, který nashromáždil majetek v hodnotě stovek milionů korun, provázejí finanční potíže. V době konání soudu ho také na žádost blízkých téměř týden pohřešovala policie. Hos se ale následně sám přihlásil.

Někdejší vlivný člen ODS zbankrotoval

  • Někdejší dráhový cyklista Hos působil dlouhé roky ve vedení jedné z nejbohatších městských částí Brno-sever. Část doby jako místostarosta za ODS. Občanské demokraty dodnes v zastupitelstvu městské části reprezentuje.
  • Byl jedním ze dvou zástupců brněnské buňky v celostátní výkonné radě ODS.
  • Postupně nashromáždil majetek ve výši stovek milionů korun. V roce 2008 firma Brno New Station Development (BNSD), kterou spoluvlastnil, za neprůhledných okolností získala od Českých drah nájem budovy hlavního nádraží v Brně a všech přilehlých pozemků - na 40 let a za značně výhodných podmínek. 
  • V posledních dvou letech ale Hose provázejí viditelné finanční potíže. Nakonec se dostal až do konkurzu. Věřitelé, jeho někdejší obchodní partneři, přihlásili pohledávky ve výši desítek milionů korun.
  • Hos ovšem tvrdí, že ho o cenné akcie jeho firem připravila právnička Hana Továrková, se kterou dlouhé roky předtím spolupracoval. Ta to ovšem odmítá. Továrková je dnes také předsedkyní rady Českého telekomunikačního úřadu, který chystá miliardovou aukci frekvencí pro mobilní sítě 5G. Hos na ni kvůli sporu o majetek podal trestní oznámení.

Zbytek buňky si může podat žádost o vstup do jiné organizace

Zbylí členové Hosovy buňky si mohou podat žádost o přeregistraci do jiných brněnských organizací. K tomu je vyzval šéf brněnské ODS a náměstek primátorky Robert Kerndl. Samotné kroky dle zdrojů redakcí inicioval šéf jihomoravské ODS a poslanec Pavel Blažek. Ve výkonné radě pak za jižní Moravu sedí někdejší starosta Brno-střed Libor Šťástka. Redakce je oslovila s prosbou o vyjádření, proč buňku nechali zrušit.

Šťástka ale nezvedal telefon. Na SMS zatím nereagovali ani Kerndl a Blažek.

Právě z brněnské ODS pochází i předseda strany Petr Fiala. Policie nyní prověřuje i šéfa krajské ODS, poslance a exministra Blažka, který někdejšího nestraníka a politologa Fialu do čela strany prosazoval po pádu Nečasovy vlády. Aktuálně.cz a HN už popsaly, že z korupce policie podezřívá i Kerndla, Šťástku i nynější primátorkou Markétou Vaňkovou. 

Loni v srpnu na radnici Brno-střed, kterou znovu vede ODS, zasahovala NCOZ. A dle protokolu, který mají Aktuálně.cz a HN k dispozici, si odnesla materiály k pronájmům a privatizacím městského majetku významnými členy zdejší ODS. Pozvání na podání vysvětlení dostala primátorka Vaňková i její náměstek Kerndl. Policisty zajímaly i materiály týkající se šéfa jihomoravské ODS Blažka.

Akci odstartovala výpověď dnes stíhaného podnikatele a bývalého politika Pavla Hubálka, který tvrdí, že právě Blažek vedl skupinu, která manipulovala přidělování lukrativních městských domů a bytů. Blažek i jeho další spolustraníci v opakovaných prohlášeních cokoliv takového důrazně odmítli. Dle nich je Hubálek podvodník a jejich obviňováním se snaží vyvinit z vlastního stíhání.

Policie prověřuje, zda ANO nepřevzalo korupční systém ODS

Aktuálně.cz a HN už popsaly, že Hubálek, od něhož se členové ODS distancují, zajišťoval i opravy dvou městských bytů pro nynější primátorku Markétu Vaňkovou (ODS). Potvrdili to na nahrávce architekt projektu i Hubálek. A nyní to rovněž prověřuje policie.

Také korupční kauza Stoka, která odstartovala zadržením někdejšího vlivného místostarosty Brna-střed za ANO Jiřího Švachuly, začíná být citlivá i pro ODS. A to nejen kvůli obžalobě Hose. Jak už Aktuálně.cz a HN napsaly, detektivové NCOZ totiž prověřují, zda obžalovaní členové Babišova hnutí jen nepřevzali systém, který na brněnských radnicích fungoval za předchozí vlády ODS a ČSSD.

Stejné strany vládnou na brněnském magistrátu v koalici nyní. Někteří obžalovaní u soudu se Švachulou a jeho spolupracovníky v minulých měsících popsali, že se po komunálních volbách v roce 2014 hnutí ANO jen ujalo zavedeného vybírání "desátků" z veřejných zakázek. Občanští demokraté jakékoliv nepravosti odmítají.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy