ODS oprášila slib voličům. Chce jednodušší daně

ČTK Kateřina Eliášová, ČTK
18. 8. 2009 15:05
Plán ODS: Zaplatit daně, sociální a zdravotní nebo třeba i clo na jediném místě
Foto: Aktuálně.cz

Praha - ODS necelé dva měsíce před volbami přichází s dalším plánem, jak získat voliče. Nejsilnější parlamentní strana oprášila tři roky starý nápad sjednotit výběr daní.

To, co se jim nepodařilo během tří let, chtějí občanští demokraté stihnout v případě volebního úspěchu do konce nového volebního období, tedy do roku 2014.

Pro běžné plátce daně, ale především pro firmy by změna znamenala výrazně menší papírování, protože by v budoucnu jednali s jediným úřadem.

Podle žebříčku sestavovaného Světovou bankou a PricewaterhouseCoopers je současný systém výběru daní a pojistného jedním z nejsložitějších a časově nejvíce náročných na světě.

Méně nervů...

Plán ODS předpokládá sjednocení institucí, tedy finančních a celních úřadů a úřadů sociálního zabezpečení pod jednu střechu. Jednotný má být i formulář a placení daní, cel a pojistného na jeden účet.

"Lidé tak nebudou chodit zvlášť na každý úřad a ušetří tak čas, peníze a nervy," řekl místopředseda ODS Petr Nečas. "Lidé už by nemuseli jednat s několika úřady a vyplňovat rozsáhlý 'paperback' formulářů. Chceme, aby vyplňovali pouze jeden," dodal.

Státní kasu by to podle náměstka ministra financí Ivana Fuksy přišlo na stovky milionů korun. Petr Nečas naproti tomu odhaduje úspory v řádu miliard korun, a to díky sjednocení výběru a zrušení několika tisíc pracovních míst.

...méně úřadů

Podle návrhu ODS by ze stávajících zhruba dvou stovek finančních úřadů a 54 celních úřadů vznikla necelá stovka poboček krajských finančních úřadů. Ta část, která je nyní spravována OSSZ z hlediska výběru pojistného, by přešla na tyto pobočky.

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) by podle návrhu nadále spravovala systém starobních a invalidních důchodů a pozůstalostních penzí. Současně by agenda zdravotních pojišťoven ve výběru pojistného přešla na tuto zhruba stovku krajských poboček finančních úřadů, dodal Nečas.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Pomoc Červeného kříže Sýrii soustředí na obnovu pomocí osiva a ovcí

Humanitární pomoc Sýrii se začíná soustředit na menší projekty, jejichž cílem je pomoci obyvatelům válkou zdevastované země pěstovat zemědělské plodiny, chovat ovce a najít si způsob obživy. Podle agentury Reuters to dnes řekl šéf Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC) Jagan Chapagain.

Přímá humanitární pomoc Sýrii v podobě léků a potravin bude podle Chapagaina pokračovat. Doplnil, že je nutné přejít také k zajišťování nepřímé pomoci. "Chceme začít přecházet na podporu obživy," řekl v rozhovoru v Ženevě po návratu ze syrských měst Homs a Dúmá, jež byla povstaleckými baštami, ale dobyla je zpět vojska loajální k vládě prezidenta Bašára Asada.

Syrská občanská válka, kterou zažehlo potlačení prodemokratických demonstrací v roce 2011, si vyžádala statisíce obětí na životech a přiměla 11 milionů lidí, tedy zhruba polovinu populace, opustit domovy. Největší výzvou pro prezidenta Asada, kterému se podařilo obnovit kontrolu nad zhruba 70 procenty syrského území, je zdevastovaná ekonomika.

Někteří západní dárci ale nejsou ochotni financovat obnovu syrského území kontrolovaného Asadem. Ten minulý měsíc zvítězil ve volbách a získal čtvrtý mandát. Podle Západu však volby poznamenaly podvody.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi v polovině prosince

Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo podle agentury TASS ruské ministerstvo zahraničí. Záměr opustit skupinu tří desítek zemí, které si umožňují provádět vzájemné kontrolní přelety, v květnu schválil ruský parlament a tento měsíc příslušný zákon podepsal prezident Vladimir Putin.

Dohoda o otevřeném nebi, jejímž signatářem je i Česká republika a Slovensko, platí od roku 2002 a jejím původním cílem bylo posílit důvěru mezi Ruskem a západními státy. Loni od dohody odstoupily Spojené státy, což tehdejší americký prezident Donald Trump zdůvodnil porušováním závazků ze strany Ruska. Moskva obvinění odmítla s tím, že její omezování letů nad ruským územím dohoda připouští a že USA zavedly ještě přísnější omezení pro kontrolní lety nad Aljaškou.

Moskva doufala, že nový americký prezident Joe Biden, který dříve odstoupení USA kritizoval, k dohodě opět přistoupí. Minulý měsíc ale Washington oznámil, že se k dohodě o otevřeném nebi vrátit nehodlá. Rusko reagovalo rozhořčeně a náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov to tehdy označil za "další politickou chybu" USA a "novou ránu systému evropské bezpečnosti". Rjabkov též popřel, že by Rusko dohodu porušovalo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

K dohodě ohledně dolu Turów zatím nedošlo, jednání budou pokračovat příští týden

Expertní týmy České republiky a Polska zatím nedospěly k dohodě o hnědouhelném dole Turów poblíž českých hranic. Jednání o mezivládní smlouvě, která má obsahovat české podmínky pro případné zpětvzetí žaloby u Soudního dvora EU, budou pokračovat příští týden. V tiskové zprávě to po dvoudenním jednání uvedlo ministerstvo životního prostředí.

"Polští političtí představitelé ve čtvrtek nepochybně deklarovali snahu se mimosoudně dohodnout, stejně tak jako česká strana deklarovala, že nechce zavírat důl Turów nebo Polsku diktovat jeho energetický mix. Diskutujeme již konkrétní návrh dohody a podmínek a v jednáních budeme pokračovat i příští týden," uvedl náměstek ministra životního prostředí Vladislav Smrž.

V pátek odpoledne se bilaterálně znovu sešli ministři obou zemí - Richard Brabec (ANO) a Michal Kurtyka. "Jednání jsou velmi náročná, ale opět jsme si s ministrem Kurtykou potvrdili, že naším cílem je dohoda," řekl Brabec

Zdroj: ČTK
Další zprávy