Janota navrhl záchranu rozpočtu. Za cenu zdražování

Domácí Domácí
16. 8. 2009 16:00
Ministr financí navrhl zvýšit obě sazby daně z přidané hodnoty
Ministr financí Eduard Janota.
Ministr financí Eduard Janota. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Souboj s hospodářskou krizí by mohl v České republice zdražit zboží.

Aby udržel co nejnižší schodek státního rozpočtu, navrhne ministr financí Eduard Janota zvýšit daň z přidané hodnoty.

V televizi dnes řekl, že předloží politikům svůj plán, podle něhož by se zvýšily obě sazby této daně.

To by mohlo zdražit zboží a služby, i když není jisté, zda by obchodníci při slabší poptávce v době krize zvýšili s daní i ceny.

Ministr navrhl zvýšit i spotřební daně u benzínu a nafty. Tady přišel Janota podle serveru ihned.cz s plánem zvednout daň o korunu na litr. Do rozpočtu by to přineslo pět miliard.

Cigarety a alkohol zatím více zdanit nehodlá. 

Z devíti na jedenáct

Nižší sazba, která je uvalena například na potraviny, léky a některé služby a která dnes činí 9 procent, by se zvýšila na 11 procent.

Základní devatenáctiprocentní sazba, která je spojená hlavně s nákupem spotřebního zboží, by vzrostla o procento.

Zvýšení daně z DPH by podle Janoty mohlo přinést do státní kasy kolem 20 miliard korun.

Pokud bude zvýšení daní takové, jaké Janota navrhl, nemusí ceny zboží jít adekvátně nahoru - udržela by je konkurence a slabší poptávka v době krize.

Další daně vzhůru   

Kromě toho Janota řekl, že navrhuje zvýšení některých spotřebních daní, daní z nemovitostí či z převodu nemovitostí.

"Navrhuji daň z nemovitostí zdvojnásobit," uvedl Janota, který upozornil, že to je cesta, jak pomoci rozpočtům obcí, které tuto daň vybírají. 

Daň z převodu nemovitosti by se pak měla podle Janoty vrátit zpět na pět procent, kde byla ve chvíli, než ji reformy Topolánkovy vlády o dvě procenta snížily. Toto zvýšení by podle ministra přineslo státní pokladně částku zhruba čtyř milionů korun. 

  

Daně pro nižší schodek

Pokud by na daňové zvýšení politici přistoupili, mohl by podle Janoty činit schodek státního rozpočtu 160 miliard korun. Pokud ne, bude se pohybovat na 230 miliardách.   

"Pokud se nic nestane, jsme příští rok u schodku 230 miliard. Státní rozpočet za platnosti dané legislativy se nedá sestavit lépe než v úrovni někde 230 miliard. A to ještě odmítám akceptovat požadavky svých kolegů v řádu několika desítek miliard," uvedl dnes Janota.

Bývalý ministr financí a člen vládního poradního týmu NERV Jiří Rusnok Janotův návrh dnes v televizi podpořil.

 "Já to považuji za adekvátní krátkodobou reakci," řekl Rusnok, který dnes patří mezi členy poradního ekonomického týmu NERV.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Dálnice D1 na Benešovsku stojí, ve směru na Brno se srazila dvě auta

Dopravní nehoda u Trhového Štěpánova zastavila provoz na dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kvůli srážce nákladního a osobního auta je přerušený provoz mezi sjezdem číslo 49 u Psářů a sjezdem číslo 56 u Soutic. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra.

Nehoda na 56 kilometru uzavřela dálnici D1 kolem 6:30. Na místě zasahují složky integrovaného záchranného systému.

před 53 minutami

Tajfun v Japonsku zabil už 66 lidí

Počet obětí ničivého tajfunu Hagibis, který o víkendu zasáhl Japonsko, vzrostl na nejméně 66, dalších 15 lidí je pohřešováno. Podle agentury DPA o tom informovala japonská televize NHK.

Agentura Kjódó napsala, že bez elektřiny je stále na 34 000 domácností. Bez dodávek vody se musí obejít 138 000 domácností.

V zasažených oblastech pokračuje pátrání po nezvěstných, do kterého jsou zapojeny tisíce policistů, hasičů i vojáků.

před 1 hodinou

V centru Prahy nesmí vystupovat lidé v kostýmech ani bublifukáři

V centru Prahy od úterý nesmí vystupovat lidé v obřích kostýmech zvířat, například pand, a nesmí se tam ani dělat bubliny, po kterých jsou chodníky podle vedení města znečištěné a nebezpečné pro chodce.

Novela vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, kterou zastupitelé schválili v září, současně rozšířila zákaz pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a na Velkopřevorské náměstí, náměstí Míru, Nerudovu ulici a část Spálené mezi křižovatkou s Purkyňovou ulicí a Národní třídou.

Vyhláška konkrétně zakazuje "vystoupení v převlecích za zvířata či postavy z filmů, televizních pořadů nebo počítačových her" a "vystoupení v převlecích svými rozměry zjevně přesahujícími proporce dospělého člověka". Zakázána jsou také vystoupení, která nepřiměřeně ruší hlukem, pachem či znečišťování.

Další zprávy