Spor dvou skupin v ODS Prahy 5 kvůli obsazení kandidátky pro podzimní volby do zastupitelstva smíchovské radnice skončil dohodou.
"Sněm strany schválil kandidátku v čele se starostou Milanem Jančíkem," oznámil předseda občanských demokratů v páté městské části František Laudát.
Už sestavená kandidátka, v jejímž čele byl někdejší místostarosta Petr Horák, se tedy změnila. Na listině jsou nově jak Jančíkovi stoupenci, tak odpůrci. Mezi nimi - na předních místech - Horák, někdejší mluvčí ODS Lukáš Herold, místostarostové Vojtěch Zapletal a Ondřej Gál a radní Lucie Vávrová. "Je to v intencích dohody," uvedl Laudát.
Podobně se vyjádřil i Jančík. "Kandidátka byla potvrzena podle dohody," řekl dnes novinářům.
Kvůli při zasedala minulý týden regionální rada pražské ODS.
"Vyslechli jsme informaci, že se na pětce dosáhlo mezi znesvářenými skupinami politické dohody, uvítali jsme to. Víme, že se dohoda dopilovává a řeší se problémy, které tam nastaly," řekl ČTK předseda občanských demokratů v Praze Jan Bürgermeister. Obsahem dohody se vedení pražské ODS nezabývalo, dodal.
Do sporu vstoupil i Bém
Do vleklých sporů dvou znepřátelených skupin, které minulé pondělí vyvrcholily vyškrtnutím starosty Prahy 5 Milana Jančíka z kandidátní listiny pro podzimní komunální volby, vstoupil Pavel Bém, který patří do tříčlenného týmu vyjednávajícího s lidovci a zelenými novou vládu.
Rozpory naplno propukly v lednu, kdy Jančíka jeho oponenti obvinili, že uměle navyšoval počty členů v oblastním sdružení, aby si upevnil pozici při sestavování kandidátek.
ODS v Praze 5 vyškrtla z kandidátky pro komunální volby starostu Milana Jančíka. Kauzou se zabývají i špičky ODS. Mrtvé duše: ODS škrtala na kandidátce - ČTĚTE ZDE |
Po zásahu špiček ODS a nočním, téměř osmihodinovém zasedání ze středy na čtvrtek, se karty obrátily a Jančík získal reálnou naději, že se na kandidátní listinu vrátí.
"Obrysy té dohody k tomu směřují," potvrdil deníku Aktuálně.cz už včera hlavní manažer ODS Jaroslav Jurečka.
Bém: Je to vážné
Detaily nočního jednání jeho aktéři prozrazovat nechtěli. A když, tak jen anonymně. "Zaznělo tam, že když se Jančík na kandidátku nevrátí, může být naše organizace také zrušena," uvedl jeden z účastníků.
Manažer Jurečka nicméně odmítá, že by vedení ODS nařídilo stranické buňce, aby Jančíka na kandidátku zařadilo. "Zájem vedení strany je, aby jednali a dohodli se. Ale žádné nařízení o konkrétním jméně nebylo," dodal Jurečka.
Pražský primátor Bém označil dosavadní situaci v ODS na Praze 5 za mimořádně závažnou. Po noční schůzce byl ale přesvědčen, že spory jsou zažehnány.
"Dobré jméno to straně zcela jistě nedělá. Ve svém důsledku může mít ta situace dopady na ODS v Praze a vzhledem k jejímu volebnímu výsledku logicky i na celou ODS. Po tom nočním zasedání ale věřím, že jsme se dohodli. Šel jsem do toho s tím, že neskončíme, dokud se nedohodneme. Trvalo to skoro do rána," uvedl Bém.
Oponenti tvrdí, že podpisy jsou falešné
Podezření o "mrtvých duších" se objevilo krátce poté, co v polovině loňského prosince v rozmezí několika málo dnů vzrostl počet členů ODS v Praze 5 o více než 130 lidí. Většina z nich nesložila podle obvyklých zvyklostí členské příspěvky do rukou pokladníků, ale přímo na účet.
Dramatický nárůst nových členů zvýšil šance Jančíka a jeho příznivců získat početní převahu v ODS v Praze 5 a mohl mu pomoci získat pozici na kandidátní listině.
Jančíkovi odpůrci ale v pondělí dali najevo, že výše zmíněné prosincové členy ODS považují za fiktivní. Opřeli se mimo jiné i o znalecký posudek, který si nechali vypracovat a z nějž vyplývá, že minimálně 60 podpisů nových členů je s nejvyšší pravděpodobností zfalšovaných.
Případem se v lednu začala zabývat i hlavní kancelář ODS. Stranické špičky ale tehdy dávaly najevo, že nehodlají problém v Praze 5 řešit s ohledem na blížící se volby.