Veleba zve do Senátu odpůrce ČT, vystoupí i Ovčáček. Vyvíjí tlak před volbou ředitele, míní experti

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
5. 4. 2017 15:57
V Senátu se bude konat konference nazvaná Role České televize v naší společnosti. Na akci vystoupí lidé, kteří stojí za Asociací nezávislých médií. Mezi řečníky bude i prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Experti na média tvrdí, že setkání v Senátu vytvoří tlak před výběrem nového ředitele veřejnoprávní televize a také členů Rady ČT.
Jiří Ovčáček.
Jiří Ovčáček. | Foto: Václav Vašků

Praha - Klub nezávislých senátorů, jehož předsedou je šéf Strany práv občanů (bývalí Zemanovci) Jan Veleba, pořádá v prostorách Senátu v polovině dubna uzavřenou konferenci na téma Role České televize v naší společnosti. Řečnit na akci budou výhradně odpůrci veřejnoprávní televize včetně prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka. Experti na média tvrdí, že setkání v Senátu vytvoří tlak před výběrem nového ředitele veřejnoprávní televize a také členů Rady ČT.

"Česká televize je veřejnoprávní instituce, zajímá daňové poplatníky. Mě to téma zajímá, jako senátor jezdím mezi lidi a jsou na ni různé názory a ty názory se tady budou prezentovat. O ČT je třeba vést dialog a kde jinde než v Senátu," řekl Aktuálně.cz Veleba. Odmítl upřesnit, co ho k uspořádání konference v tomto termínu vedlo.

"Jezdím mezi normální lidi na vesnici, znám jejich názory a vy žijete v pražském skleníku," dodává senátor. Veleba si mimo jiné slibuje, že na konferenci dorazí i další senátoři.

Konference přichází v době, kdy se budou vybírat kandidáti do Rady ČT, na konci dubna má být navíc zvolen i nový generální ředitel televize. Podle Veleby jde o shodu náhod. Tvrdí, že o termín pro konferenci žádal už na konci února.

Na konferenci vystoupí například Petr Žantovský nebo Stanislav Novotný, kteří stojí za Asociací nezávislých médií, ta sdružuje některé české dezinformátory. Jejími zakládajícími členy jsou kromě nich ještě Jan Korál, který spravuje jeden z hlavních prokremelských webů New World Order Opposition, nebo Ondřej Geršl, který stojí za podobným proruským projektem AC24.

Žantovský s Novotným jsou lidé, kteří jsou velkými kritiky České televize. Kromě nich bude mezi řečníky mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček, který má mluvit na téma "politických preferencí České televize ve zpravodajství".

Prezidentův mluvčí chce v Senátu podle svých slov rozpoutat širší debatu o ČT. "Bohužel někdy budí dojem, že chce usilovat o vedoucí pozici," řekl redakci mluvčí.

Řečníky, kteří na konferenci vystoupí, vybírali podle Veleby z celého názorového spektra. "Dělali jsme to férovým způsobem, byl pozván průřez lidí, i generální ředitel televize. Odmítl to a já nebudu klečet před generálním ředitelem, aby přišel," dodává Veleba.

Mluvčí ČT Alžběta Plívová potvrdila, že pozvání na konferenci obdrželi. "Ředitel ani zástupci vedení se nemohou zúčastnit, protože ve stejný termín probíhá návštěva zástupců senátního výboru pro vzdělání, vědu a kulturu v prostorách televize," říká Plívová.

Zvyšují tlak, tvrdí experti

Mediální analytici tvrdí, že vystoupení těchto lidí v Senátu má za cíl zvýšit tlak na televizi před výběrem generálního ředitele a nových členů Rady ČT. "Vystoupí tam zvláštní sestava diskutujících. Domnívám se, že souběh této akce s volbou radních Rady ČT a zároveň s volbou generálního ředitele není náhodná," řekl Tomáš Trampota z katedry mediálních studií Fakulty sociálních věd UK.

"Řada politiků využívá toho tématu k rozkolísání televize a ke kritice. Rozložení hostů je výrazně jednostranné a dá se očekávat, že vyznění toho semináře bude v neprospěch a bude sloužit k vytvoření negativní image České televize," dodal.

Podobně mluví i mediální sociolog Václav Štětka. "Chtějí vytvořit tlak na ČT. Její kritikou se netají a pořádají pravidelně podobné akce. ČT je těmto lidem trnem v oku, protože je to relativně svobodná instituce, která plní veřejnou službu způsobem, který se jim nelíbí. Chtěli by jinou agendu a rádi by do ní prosadili své politické cíle," říká Štětka s tím, že jde o názorově velmi vyhraněnou skupinu.

"Je poněkud nešťastné, že Senát tímto způsobem dává prostor jedné sektářské skupině namísto podpory otevřené diskuse o ČT se zastoupením různých názorových proudů," uzavírá.

Mediální analytik Milan Šmíd v konferenci problém nevidí. "Ať si to klidně pořádají, důležité je, aby se pak bludy, které tam vypustí, vyvrátily," říká Šmíd.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Albánii zasáhla dvě zemětřesení, zanechala po sobě 108 zraněných, nikdo nezemřel

Albánii v sobotu zasáhlo zemětřesení, jehož intenzitu seismologové stanovili na 5,8 stupně. Záchvěvy půdy byly cítit i v sousedních zemích, především v Černé Hoře, vyžádaly si 108 zraněných, kteří byli ošetřeni v nemocnicích v Tiraně a Drači. Nejsou hlášena žádná úmrtí. Epicentrum sobotního zemětřesení se nacházelo zhruba 30 kilometrů severně od města Drač (Durrës) u pobřeží blízko Mysu Rodon. Podle albánského geofyzikálního ústavu šlo o nejsilnější zemětřesení v Albánii za posledních 20 až 30 let. Obyvatele pak vyděsily další otřesy v noci ze soboty na neděli o síle 4,8 stupně. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zemřel hoteliér, který se zasloužil o expanzi Hiltonu, bylo mu 91 let

Ve věku 91 let zemřel tento týden ve Spojených státech hotelový magnát William Barron Hilton, který rozšířil hotelové impérium založené jeho otcem. Informovala o tom agentura AP. Rodina Hiltonových oznámila, že Barron Hilton zemřel přirozenou smrtí ve čtvrtek ve svém domově v Los Angeles. Zůstalo po něm osm dětí a 15 vnoučat, mezi nimiž jsou i známé celebrity Paris a Nicky Hiltonovy. V rodinné firmě začal působit v 50. letech minulého století a dokázal ji dostat až na špičku hotelového průmyslu. V čele společnosti, která v současné době provozuje tisíce hotelů po celém světě včetně České republiky, stál 30 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy