Zeman dal rozhovor slovenskému konspiračnímu webu. Nenálepkujeme, brání se Ovčáček

Lukáš Prchal Jakub Zelenka Lukáš Prchal, Jakub Zelenka
24. 3. 2017 13:12
Dezinformační a konspirační slovenský deník udělal rozhovor s Milošem Zemanem. Problém je podle odborníků hlavně v tom, že prezident svým rozhodnutím dát rozhovor legitimizuje konspirační web, který dává prostor i neonacistům. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček reagoval na uveřejněný rozhovor tím, že Hrad média nenálepkuje, a kritiku odmítá. "Víme o tom, že mediální mainstream označuje některé zpravodajské servery za nevhodné, ba dokonce neideové," řekl mluvčí.
Miloš Zeman.
Miloš Zeman. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Prezident Miloš Zeman známý svým negativním postojem k novinářům a odmítavým postojem k rozhovorům s médii, která o něm píší kriticky, poskytl rozhovor přednímu dezinformačnímu webu na Slovensku. Podle odborníků tím prezident legitimizuje konspirační web, který dává prostor i neonacistům.

V rozhovoru mluví například o tom, že je potřeba se bránit "šílenostem z Bruselu", které vzápětí vyjmenoval. "Ať už jde o nesmyslné směrnice nebo pokusy vnucovat nám muslimské migranty," řekl konspiračnímu a dezinformačnímu webu Hlavnésprávy.sk, který zveřejňuje často neověřené či lživé informace.

Hlavné správy jsou konspirační médium, které na Slovensku dává výrazný prostor extremistickým organizacím a ruské propagandě. "Články přebírají ze zahraničních dezinformačních a konspiračních webů, jako je třeba Sputnik," reagoval pro Aktuálně.cz ředitel Security Policy Institute Jaroslav Naď, jehož výzkumný institut se zabývá bezpečností a ruskou propagandou na Slovensku.

Slovenský web nedávno také zveřejnil článek extremistické a proruské skupiny s názvem Asociácia, jejíž předseda v článku obvinil z vlastizrady ministra obrany Petera Gajdosa. "A další tři lidi včetně mě, protože podporujeme členství Slovenska v NATO," dodal Naď s tím, že prezident se nerozhodl šťastně, když se rozhodl rozhovor dát.

"Ze strany pana prezidenta Zemana je to velmi špatný nápad, protože svým rozhovorem legitimizuje web, který je mnohými analytiky a bezpečnostními složkami státu považován za konspirační. Dává dokonce prostor neonacistickým a jiným extremistickým skupinám," uzavřel Naď.

Ovčáček a Zeman jsou průkopníky nové doby. Pravda ani lež je nezajímají.

Komentář Jana Moláčka

Nenálepkujeme, reaguje Hrad

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček reagoval na uveřejněný rozhovor tím, že média nenálepkuje, a kritiku odmítá. "Víme o tom, že mediální mainstream označuje některé zpravodajské servery za nevhodné, ba dokonce neideové," řekl mluvčí.

Krajský poslanec v Považské Bystrici Juraj Smatana, který před lety sestavil seznam internetových proruských stránek v Česku a na Slovensku, říká, že větší portál s dezinformacemi na Slovensku není.

"Jejich článkům se pravidelně daří proniknout i mezi české uživatele, sdílí je i mluvčí českého prezidenta," říká v rozhovoru pro speciál Respektu o dezinformacích Smatana.

Bez vydavatele

Server Hlavné správy není normální internetový deník, nemá například ani standardního vydavatele. "V čemž se liší například od českých Parlamentních listů (také považovaných za dezinformační server - pozn. red.). Na Hlavných správách se objevují různé dezinformace, třeba že Rusko vytvoří nový platový systém, který vytlačí dolar. Podobné věci psaly i české dezinformační servery jako Aeronet," vysvětluje pro Aktuálně.cz redaktor slovenského Denníku N Vladimír Šnídl.

"Pokud prezident dá rozhovor podobnému serveru, tak ho legitimizuje a dává mu váhu," dodává Šnídl. Pražský hrad se kontroverzním rozhovorem pochlubil i na svých oficiálních stránkách.

Různé anonymní weby po celém světě čím dál více šíří dezinformační články (někdy také Fake News - pozn. red.), které se tváří jako ověřené zprávy, ale neobsahují žádná fakta. Často se šíří virálně po alternativních serverech či sociálních sítích. Redakce dezinformačních serverů nedodržují základy novinářské práce a přistupují volně k ověřování faktů i výběru zdrojů.

Vyvracením dezinformací se v Česku zabývají neziskové organizace, ale i vládní Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám, které spravuje ministerstvo vnitra. To nyní dojednává i spolupráci se sociální sítí Facebook v boji proti hoaxům v Česku.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Místo po Ferim na pražské kandidátce obsadí za TOP 09 starosta Prahy 6 Kolář

Místo na pražské kandidátce Spolu do podzimních sněmovních voleb, které se uvolnilo po bývalém poslanci TOP 09 Dominiku Ferim, obsadí starosta Prahy 6 Ondřej Kolář. Rozhodl o tom dnes výkonný výbor TOP 09, který zasedl v Jihlavě. ČTK to sdělil mluvčí strany Vladan Vaněk. Na pražské kandidátce koalice Spolu, kterou tvoří ODS s lidovci a TOP 09, byl Feri původně na čtvrtém místě a Kolář na devátém. Feri koncem května rezignoval na svůj mandát i na členství v TOP 09 poté, co ho několik žen obvinilo ze sexuálního obtěžování a násilí. Odmítl, že by se dopustil sexuálního násilí, omluvil se ale za nevhodné či nepatřičné chování. Případem se zabývá policie.

V čele pražské kandidátky koalice Spolu stojí předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Dvojkou je starostka Prahy 2 Jana Černochová a trojkou poslanec Marek Benda (oba ODS). Na devátém místě, kde byl původně Kolář, nyní bude radní Prahy 2 Michal Zuna. "Dříve zvolené pořadí kandidátů za TOP 09 se pouze posunulo o jednu příčku směrem nahoru," uvedl mluvčí. Na poslední místo za TOP 09 nastoupí jako první náhradník radní Prahy 8 Tomáš Slabihoudek.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Policie zadržela muže, kterého podezírá, že v německém Espelkampu zastřelil dva lidi

Německá policie po několika hodinách pátrání zadržela muže podezřelého ze střelby ve městě Espelkamp, při které zemřeli dva lidé, uvedla agentura Reuters.

Deník Bild napsal, že se střílelo dopoledne v centru města, které má přibližně 25 000 obyvatel. Německá média nejprve informovala o jednom mrtvém a jednom těžce zraněném. Později policie podle zpravodajské televize n-tv oznámila, že při střelbě zemřel druhý člověk. Na místo byli vysláni příslušníci speciální policejní zásahové jednotky SEK.

Podle deníku Bild policie předpokládá, že jde o čin šíleného střelce. Stanice Deutsche Welle uvádí, že policie zatím vylučuje spekulace o terorismu.

Oběťmi střelby jsou muž a žena, uvedla policie. Z jejích informací vyplývá, že se střílelo v jednom z domů a také před ním. Podle regionálního deníku Westfalen-Blatt se do pátrání po podezřelém zapojili policisté z celého regionu a po několika hodinách ho dopadli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Obraz Antonína Slavíčka Léto se v aukci prodal za 12,4 milionu korun

Malba Antonína Slavíčka s názvem Léto se na dnešní aukci v Praze prodala za 12,4 milionu korun včetně aukční přirážky. Nejde o autorův rekord, ale je to jedno z jeho nejlépe prodaných děl, řekl Milan Dřímal za pořádající galerii Arthouse Hejtmánek.

Obraz z roku 1897 zachycující bujnou louku chvějící se v horkém letním vzduchu byl naposledy vystaven v roce 1961, na veřejnosti se tak nyní znovu objevil po 60 letech. Slavíček, jeden ze zakladatelů českého moderního malířství, je označován za nejvýznamnějšího českého impresionistu. Vyvolávací cena obrazu byla 5,5 milionu bez aukční přirážky.

Za vyšší cenu než dnes byl v minulosti prodán Slavíčkův obraz Na lavičce z roku 1899, v aukci v listopadu 2016 za 18 milionů korun. Další jeho slavné dílo Žně v Kraskově (1906) bylo v květnu 2017 vydraženo za 13,4 milionu korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy