Zeman dal rozhovor slovenskému konspiračnímu webu. Nenálepkujeme, brání se Ovčáček

Lukáš Prchal Jakub Zelenka Lukáš Prchal, Jakub Zelenka
24. 3. 2017 13:12
Dezinformační a konspirační slovenský deník udělal rozhovor s Milošem Zemanem. Problém je podle odborníků hlavně v tom, že prezident svým rozhodnutím dát rozhovor legitimizuje konspirační web, který dává prostor i neonacistům. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček reagoval na uveřejněný rozhovor tím, že Hrad média nenálepkuje, a kritiku odmítá. "Víme o tom, že mediální mainstream označuje některé zpravodajské servery za nevhodné, ba dokonce neideové," řekl mluvčí.
Miloš Zeman.
Miloš Zeman. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Prezident Miloš Zeman známý svým negativním postojem k novinářům a odmítavým postojem k rozhovorům s médii, která o něm píší kriticky, poskytl rozhovor přednímu dezinformačnímu webu na Slovensku. Podle odborníků tím prezident legitimizuje konspirační web, který dává prostor i neonacistům.

V rozhovoru mluví například o tom, že je potřeba se bránit "šílenostem z Bruselu", které vzápětí vyjmenoval. "Ať už jde o nesmyslné směrnice nebo pokusy vnucovat nám muslimské migranty," řekl konspiračnímu a dezinformačnímu webu Hlavnésprávy.sk, který zveřejňuje často neověřené či lživé informace.

Hlavné správy jsou konspirační médium, které na Slovensku dává výrazný prostor extremistickým organizacím a ruské propagandě. "Články přebírají ze zahraničních dezinformačních a konspiračních webů, jako je třeba Sputnik," reagoval pro Aktuálně.cz ředitel Security Policy Institute Jaroslav Naď, jehož výzkumný institut se zabývá bezpečností a ruskou propagandou na Slovensku.

Slovenský web nedávno také zveřejnil článek extremistické a proruské skupiny s názvem Asociácia, jejíž předseda v článku obvinil z vlastizrady ministra obrany Petera Gajdosa. "A další tři lidi včetně mě, protože podporujeme členství Slovenska v NATO," dodal Naď s tím, že prezident se nerozhodl šťastně, když se rozhodl rozhovor dát.

"Ze strany pana prezidenta Zemana je to velmi špatný nápad, protože svým rozhovorem legitimizuje web, který je mnohými analytiky a bezpečnostními složkami státu považován za konspirační. Dává dokonce prostor neonacistickým a jiným extremistickým skupinám," uzavřel Naď.

Ovčáček a Zeman jsou průkopníky nové doby. Pravda ani lež je nezajímají.

Komentář Jana Moláčka

Nenálepkujeme, reaguje Hrad

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček reagoval na uveřejněný rozhovor tím, že média nenálepkuje, a kritiku odmítá. "Víme o tom, že mediální mainstream označuje některé zpravodajské servery za nevhodné, ba dokonce neideové," řekl mluvčí.

Krajský poslanec v Považské Bystrici Juraj Smatana, který před lety sestavil seznam internetových proruských stránek v Česku a na Slovensku, říká, že větší portál s dezinformacemi na Slovensku není.

"Jejich článkům se pravidelně daří proniknout i mezi české uživatele, sdílí je i mluvčí českého prezidenta," říká v rozhovoru pro speciál Respektu o dezinformacích Smatana.

Bez vydavatele

Server Hlavné správy není normální internetový deník, nemá například ani standardního vydavatele. "V čemž se liší například od českých Parlamentních listů (také považovaných za dezinformační server - pozn. red.). Na Hlavných správách se objevují různé dezinformace, třeba že Rusko vytvoří nový platový systém, který vytlačí dolar. Podobné věci psaly i české dezinformační servery jako Aeronet," vysvětluje pro Aktuálně.cz redaktor slovenského Denníku N Vladimír Šnídl.

"Pokud prezident dá rozhovor podobnému serveru, tak ho legitimizuje a dává mu váhu," dodává Šnídl. Pražský hrad se kontroverzním rozhovorem pochlubil i na svých oficiálních stránkách.

Různé anonymní weby po celém světě čím dál více šíří dezinformační články (někdy také Fake News - pozn. red.), které se tváří jako ověřené zprávy, ale neobsahují žádná fakta. Často se šíří virálně po alternativních serverech či sociálních sítích. Redakce dezinformačních serverů nedodržují základy novinářské práce a přistupují volně k ověřování faktů i výběru zdrojů.

Vyvracením dezinformací se v Česku zabývají neziskové organizace, ale i vládní Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám, které spravuje ministerstvo vnitra. To nyní dojednává i spolupráci se sociální sítí Facebook v boji proti hoaxům v Česku.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Brémy podlehly Frankfurtu 0:3, Pavlenka inkasoval po 342 minutách

Fotbalisté Brém v dohrávce 24. kola německé ligy podlehli Frankfurtu 0:3 a zůstali na předposledním místě tabulky. Brankář Jiří Pavlenka byl v bundeslize překonán po 342 minutách, celý zápas za domácí Werder odehrál i krajní obránce Theodor Gebre Selassie.

Brémy prohrály poprvé po třech ligových zápasech a ztrácí dva body na šestnáctý Düsseldorf, který drží barážovou pozici. Eintracht zvítězil podruhé za sebou a poskočil na 11. příčku.

Domácí si v úvodním poločase vytvořili víc nebezpečných šancí než soupeř, ale brankář Trapp zneškodnil dalekonosnou ránu Klaasena nebo Selkeho pokus z úhlu.

Druhé dějství jasně patřilo Frankfurtu. V 61. minutě si na Kostičův centr naskočil Silva a přesnou hlavičkou překonal Pavlenku. Reprezentační gólman podruhé inkasoval v 81. minutě z rohu od nepokrytého Ilsankera a hostující náhradník ještě v poslední minutě uzavřel skóre hlavou.

Hráči Werderu potvrdili pozici nejhoršího domácího týmu německé ligy, v aktuální sezoně na Weserstadionu ze 14 utkání získali pouhých šest bodů a vyhráli jen v září nad Augsburgem (3:2).

před 6 hodinami

V případě Maddie McCannové, jež zmizela před třinácti lety, je podezřelý Němec

Němečtí vyšetřovatelé podezřívají z vraždy britské dívky Maddie McCannové, která zmizela před 13 lety při rodinné dovolené v Portugalsku, 43letého muže z Německa. Vyšetřování otevřelo státní zastupitelství v Braunschweigu, informoval dnes Spolkový kriminální úřad. Podezřelý, který byl už v minulosti podle agentury DPA vícekrát trestán kvůli sexuálním deliktům i na dětech, si v současnosti odpykává víceletý trest ve vězení.

Tehdy tříletá Madeleine McCannová zmizela v květnu 2007 z apartmánu v turistickém komplexu v Praia da Luz u jihoportugalského města Lagos v regionu Algarve. Její rodiče byli tehdy na večeři v blízké restauraci. O osud dívenky se zajímala média na celém světě. 

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
Další zprávy