Mám právo si na Českou televizi stěžovat, dlouhodobě mě poškozuje, hájí Babiš svůj podnět Radě ČT

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
10. 2. 2017 20:00
Šéf hnutí ANO Andrej Babiš obhajuje svou stížnost, kterou podal Radě České televize kvůli pořadům, které se zabývaly jeho osobními financemi. "Mám právo si stěžovat, cítím se poškozený," tvrdí Babiš, který je přesvědčený, že ČT zneužívá svého postavení veřejnoprávního média proti jemu samotnému i hnutí ANO. V doplnění dokumentu, které ministr financí zaslal radě, chybí kritizovaná pasáž o "pracovněprávních" opatřeních vůči redaktorům.
Andrej Babiš.
Andrej Babiš. | Foto: Jakub Plíhal

Praha – Předseda hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš, který označil redaktory České televize za "zkorumpovanou pakáž", hájí svůj postup vůči České televizi. Je přesvědčený, že měl právo podat proti některým reportážím o své osobě stížnost lidem, kteří na ČT dohlížejí. Aktuálně.cz sdělil, že do doby vyřízení těchto dokumentů nechce veřejnoprávní televizi hodnotit, ale stojí si za tím, že ho dlouhodobě poškozuje.

"Podat stížnost je moje právo, cítím se konkrétními reportážemi poškozen a mám právo se na Radu ČT a Radu pro rozhlasové a televizní vysílání obrátit," sdělil Babiš, který se jinak nechtěl k vysílání České televize vyjadřovat. Uvedl, že výtku vypracovali jeho právníci na konkrétní pořady a reportáže. Konkrétně jde o reportáž Křišťálově čisté v pořadu 168 hodin z pondělí 29. ledna a reportáž Ministerské počty, která běžela o den později v pořadu Reportéři ČT.

Podle něj ČT vylíčila skutečnost jednostranným, neobjektivním a nevyváženým způsobem, a to zjevně s cílem manipulovat veřejné mínění a dehonestovat jeho osobu. "V reportáži Ministerské počty jsem navíc byl osočován ze spáchání údajného trestného činu zkrácení daně, a to na základě zjevně nepravdivých a účelově překroucených informací," tvrdí.

"Vnímám tyto pořady a reportáže jako účelově připravené tak, že manipulují se slovy a obrazem ve snaze navodit dojem, že něco porušuji a nechovám se transparentně. V tomto duchu jsem podal tuto stížnost a počkám si na vyjádření Rady. Pak budu případně komentovat její závěry," podotkl.

Andrej Babiš přitom poslal dozorujícím institucím dva podněty, mezi nimiž byl jeden důležitý rozdíl. Zatímco v prvním požadoval "aby byla přijata ve vztahu k redaktorům odpovídající opatření, a to včetně pracovněprávních", v druhém už nic takového napsané není.

Česká televize je vůči Babišovi zaujatá, tvrdí v hnutí ANO

Podle informací Aktuálně.cz je Babiš společně s dalšími lidmi v ANO přesvědčený o tom, že Česká televize straní sociální demokracii a jejímu předsedovi Bohuslavu Sobotkovi. Argumentují tím, že ČT často vysílá tiskové konference právě se Sobotkou, nebo poukazují na to, že statusy některých redaktorů ČT na sociálních sítích svědčí o zaujatosti vůči Babišovi.

Otevřeně ale nechce tyto věci nikdo z ANO komentovat. Expert hnutí na média, bývalý novinář a nynější poslanec Martin Komárek, tvrdí, že mu nepřísluší, aby hodnotil vysílání České televize. Nicméně nedávno kritizoval Radu České televize za to, jak přistupuje ke generálnímu řediteli ČT Petru Dvořákovi.

"Rada ČT není schopna vystupovat vůči řediteli asertivně, je absolutně v jeho vleku. Místo aby vydávala kritické zprávy, podepisuje chvalozpěvy, které na sebe pěje pan Dvořák. Rada tu není od toho, aby chválila, nýbrž od toho, aby kritizovala," uváděl Komárek.

Česká televize za prací svých reportérů stojí a vyzývá Babiše, aby doložil své tvrzení, že redaktoři jsou "zkorumpovaná pakáž". "V této chvíli rozhodně nemáme důvod pochybovat o práci týmu reportážní publicistiky a nebudeme jej mít do doby, kdy Andrej Babiš předloží důkazy o tom, že jsou naši reportéři 'zkorumpovaná pakáž' a pracují na objednávku," uvedla mluvčí ČT Alžběta Plívová. Potvrdila, že stížnost již dorazila a že se jí rada bude zabývat.

České televize se zastal i premiér Bohuslav Sobotka, který se do Babiše opřel na Twitteru. "Miliardář A. Babiš žádá pracovněprávní postih novinářů, co si dovolili dávat nepříjemné otázky. Ještěže ČT nepatří do Agrofertu, už by letěli," napsal.

Podporu veřejnoprávní televizi na Twitteru vyjádřil i ministr vnitra Milan Chovanec, který připomněl, proč celá kauza vznikla. "Sepsat stížnost na ČT muselo dát dost práce. Co sepsat, kde se vzaly peníze na dluhopisy? To by i ty nepříjemné novináře vyřešilo, ne?"

Napětí kolem České televize bude pokračovat i v příštích týdnech, protože na jaře bude volen nový generální ředitel České televize. Zatím není jasné, kdo se výběrového řízení zúčastní, ani zda bude opět kandidovat nynější ředitel Dvořák.

Andrej Babiš je transparentní, všechno vysvětlil, na volebním sněmu ANO nebude mít soupeře, říká místopředseda Sněmovny Radek Vondráček /ANO/. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 53 minutami

Řada pojišťoven pojistí Čechům riziko covid-19 v celé Evropě

Řada pojišťoven v letní sezoně pojistí Čechům léčebné výlohy v souvislosti s nemocí covid-19 i v zemích, které ministerstvo zahraničí označuje jako rizikové nebo vysoce rizikové, tedy v celé Evropě. Některé tyto pojistky zlevňují. Pojišťovny pouze nekryjí riziko koronaviru v zemích, kam ministerstvo zahraničí přímo zakáže cestovat. Vyplývá to z ankety mezi největšími pojišťovnami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy