Českou televizi chce řídit dvanáct lidí. Dvořák funkci obhajuje, vyzve ho i bývalý šéf Primy

Filip Rožánek ČTK Filip Rožánek, ČTK
Aktualizováno 28. 3. 2017 12:57
Rada České televize uzavřela příjem přihlášek do konkurzu na generálního ředitele veřejnoprávní stanice. Celkem se o funkci uchází dvanáct zájemců, mezi nimi i současný šéf televize Petr Dvořák. Na seznamu je dále novinář a pozdější generální komisař Expa 2015 Jiří František Potužník, bývalý generální ředitel Primy Martin Konrád nebo bývalý šéf zpravodajství ČT Karel Novák. Televizi by chtěl řídit také někdejší poslanec ODS Daniel Petruška nebo lídr Strany práce Radoslav Štědroň. O funkci šéfa ČT usilují i Alena Dlabačová, Gabriela Froňková Dousková, Tomáš Kopečný, Milan Vacek, Stanislav Vaněk a Petr Vinklář.
Petr Dvořák.
Petr Dvořák. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Do výběrového řízení na funkci generálního ředitele České televize se přihlásilo 12 zájemců. Je mezi nimi i současný ředitel Petr Dvořák, který televizi vede od podzimu 2011. Mezi uchazeči o místo je i bývalý šéfredaktor zpravodajství ČT Karel Novák nebo bývalý ředitel televize Prima Martin Konrád. První kolo volby bude 12. dubna, nového ředitele rada zvolí 26. dubna.

Kandidáti na ředitele ČT

Alena Dlabačová

Petr Dvořák

Gabriela Froňková Dousková

Martin Konrád

Tomáš Kopečný

Karel Novák

Daniel Petruška

Jiří František Potužník

Radoslav Štědroň

Milan Vacek

Stanislav Vaněk

Petr Vinklář

Dalšími uchazeči, kteří do pondělí podali platnou přihlášku, jsou Alena Dlabačová, Gabriela Froňková Dousková, Tomáš Kopečný, Daniel Petruška, Jiří František Potužník, Radoslav Štědroň, Milan Vacek, Stanislav Vaněk, Petr Vinklář. Oficiální seznam kandidátů zveřejní Rada ČT ve středu na svém jednání po zkontrolování všech náležitostí.

Dvořákovi vyprší současný mandát letos 30. září, kdy bude v zemi vrcholit kampaň před volbami do sněmovny. Vítěz výběrového řízení tak bude mít dostatek času na přípravu před nástupem do své funkce. Na začátku července také končí mandáty třem z 15 radních. Nebylo by jisté, zda se sněmovně podaří včas zvolit všechny tři nové členy rady. Ke zvolení ředitele ČT je potřeba minimálně deseti hlasů.

Uchazeč o funkci musí být mimo jiné vysokoškolák, mít manažerské předpoklady k řízení veřejnoprávní instituce a vítaná je předchozí praxe v médiích. V přihlášce musel předložit vlastní koncepci dalšího rozvoje a fungování ČT jako televize veřejné služby v rozsahu přibližně pěti až deseti normostran A4. V záměru musely být vytyčeny jednotlivé kroky a priority v horizontu funkčního období generálního ředitele.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Purdue Pharma zaplatí kvůli opiátové krizi v USA 8 miliard dolarů

Americká farmaceutická společnost Purdue Pharma, výrobce návykového analgetika OxyContin, ve středu přiznala u federálního soudu vinu ve třech obviněních souvisejících s opiátovou krizí. Podnik zaplatí přes osm miliard dolarů (183,4 miliardy Kč) a musí ukončit činnost. Urovnání sporu je dosud největším úspěchem federální vlády dovést farmaceutickou společnost k odpovědnosti za závislost na opiátech, která prostupuje americkou společností. Kvůli předávkování opiáty ve Spojených státech od roku 2000 zemřelo přes 470 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Görgesová končí s tenisem

Německá tenistka Julia Görgesová se rozhodla ukončit v jednatřiceti letech kariéru. Semifinalistka Wimbledonu z roku 2018, jež letos naposledy hrála na Roland Garros, to oznámila na sociálních sítích.

"Vždycky jsem věděla, že to poznám, až přijde ten pravý čas se s tebou rozloučit - a ta chvíle je tady," napsala ve vzkazu, který adresovala tenisu. "Moc děkuju za všechno, cos mi dal, navždycky budeš v mém srdci," vyznala se.

Görgesová během kariéry získala na okruhu WTA sedm turnajových titulů, nejcennější slavila v roce 2011 ve Stuttgartu. Z trofeje se naposledy radovala vloni v Aucklandu. Ve světovém žebříčku bylo jejím maximem deváté místo.

Další zprávy