Domácí forma dialýzy je vhodná pro pacienty, u nichž byla hemodialyzační léčba již zahájena na hemodialyzačním středisku a mají nastavenou léčbu i medikaci. "Samozřejmě musí mít také kvalitní cévní přístup, tedy cévní spojku nebo dialyzační katetr, který je nezbytný k úspěšné dialyzační léčbě," doplňuje Ivo Valkovský, primář Hemodialyzačně-transplantačního oddělení Fakultní nemocnice Ostrava.
Přístroj, tzv. dialyzační jednotka, nebo též "umělá ledvina", má pacient půjčený na celou dobu léčby zdarma. Jak dodává mluvčí ostravské nemocnice Petra Petlachová, další potřebné zdravotnické prostředky jsou individuální, pro jednotlivé pacienty různé. Obvykle jde hlavně o dezinfekci a obvazový materiál. Vše pacient dostane a je zasvěcen do všech tajů hemodialýzy.
Prvním ostravským pacientem, který se pro takovou léčbu v domácím prostředí rozhodl, je 22letý student vysoké školy Erik Truksa. "První dva týdny jsem se docházel zaučovat na středisko a následně jeden týden dojížděla sestřička ke mně domů, kde na mě dohlížela, a kdykoliv bylo potřeba, pomohla s obsluhou přístroje," říká.
Na domácí dialýze je už téměř tři měsíce a nemůže si ji vynachválit. "Za největší výhodu považuji možnost vlastního nakládání s časem, kdy se nemusím přizpůsobovat dialýze, ale dialýza se přizpůsobuje mně," vysvětluje mladý muž, který se s onemocněním ledvin potýká od dětství.
Metoda se hodí zejména pro šikovné pacienty
K úkonu pacient potřebuje dialyzační jednotku a úpravnu vody, popřípadě vaky s dialyzačním roztokem, které mu z nemocnice pravidelně dodávají.
"Pacienti, kteří se budou chtít léčit hemodialýzou v domácím prostředí svépomocí, musí počítat s tím, že proces budou absolvovat pět- až šestkrát týdně. Doba dialýzy se v takovém případě pohybuje mezi dvěma až třemi hodinami," uvádí primář Valkovský. Pacient na domácí hemodialýze pak chodí na kontroly do odborné nefrologické ambulance obvykle jednou za čtyři týdny, doplňuje.
U domácí hemodialýzy je podle mluvčí Petlachové nutné dát si pozor na řadu věcí. "Hodí se proto zejména pro šikovné pacienty, kteří to zvládnou sami, nebo pro pacienty, kterým jsou schopni pomoci například rodinní příslušníci," dodává.
Hemodialyzační středisko v ostravské fakultní nemocnici poskytuje lidem s chronickým selháním ledvin dvanáct dialyzačních lůžek. Anebo jim mohou zavézt jednotku a veškerý materiál domů a po pečlivé instruktáži to již nechat na pacientovi.
"Kdykoliv mám sebemenší potíže nebo se chci pouze na něco zeptat, tak se obrátím na staniční sestru. Ta se mnou skvěle komunikuje," pochvaluje si Erik Truksa.