Odbory mají svůj návrh reformy penzí, Drábkův odmítají

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
12. 1. 2011 15:21
Svou verzi přinesou odboráři tripartitě a budou ji chtít oficiálně projednat
Jak bude vypadat stáří? O tom se povedou spory...
Jak bude vypadat stáří? O tom se povedou spory... | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Penzijní připojištění u soukromých fondů jen dobrovolné, nesnižovat pojištění do státního pilíře a vybrat více peněz od firem a zaměstnanců, aby bylo v budoucnu na důchody.

To je podstata návrhu penzijní reformy z dílny konfederace odborových svazů, kterou má Aktuálně.cz k dispozici.

Reformu tak, jak ji navrhl ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09), odboráři odmítají. A svou vlastní představu přinesou na čtvrteční jednání tripartity - tedy zástupců vlády, zaměstnavatelů a odborů.

Víc peněz do systému

Návrh počítá s tím, že by zaměstnanci a firmy dál platili za každého 28 procent z hrubé mzdy na státní důchodový účet do průběžného systému. Nadto by si každý mohl - ale nemusel - spořit dalších 3 až 9 procent. Část by dal ze svého, část by mu mohl přispívat zaměstnavatel.

"My třeba už při kolektivním vyjednávání sjednáváme i penzijní připojištění," upřesňuje předseda odborového sdružení Kovo Josef Středula.

O důchodové připojištění by se staraly "správcovské společnosti", což by byly jen současné penzijní fondy, ve kterých by ale byl oddělený majetek vkladatelů a majetek samotného fondu.

Zároveň by tomu, kdo by se takto dobrovolně připojistil, stát přidal příspěvek - 1 až 3 procenta jeho hrubé mzdy. Kdo by se pro takovéto dobrovolné připojištění rozhodl, musel by pak už spořit povinně a peníze využít jen na přilepšení k důchodu. Nemohl by si to tedy po čase rozmyslet a peníze vyzvednout.

Drábkův povinný opt-out, tedy vyvedení 3 až 5 procent ze současného pojištění pro státní pilíř do soukromých fondů, odbory odmítají. "Ty fondy tak dostanou ročně až 60 miliard, které vytečou ze státního rozpočtu," vysvětluje nechuť Josef Středula.

Záleží na tom, jak budeme umírat

Pro výpočet celého důchodu by pak ale záleželo na stárnutí populace - což odborářský materiál uvádí poněkud morbidně: "Při výpočtu doživotní anuity (měsíčního příspěvku - pozn. A.cz) budou používány unisex úmrtnostní tabulky."

Novinkou mezi všemi návrhy penzijní reformy je zavedení "zaměstnaneckého spoření", opět v reformovaných penzijních fondech. U rizikových povolání, které ale návrh odborů nespecifikuje, by bylo povinné.

Sečteno a podtrženo: odbory navrhují, aby do penzijního systému přiteklo víc peněz od zaměstnanců i firem. Státní rozpočet by k tomu přidal příspěvek pro dobrovolné připojišťovatele.

Důchody nesnižovat!

Další věcí, kterou odboráři  nechtějí, je snížení zhruba 80 procent budoucích důchodů, jak to navrhuje ministerstvo práce.

Drábkův návrh tak reaguje na nález Ústavního soudu, který konstatoval, že u těch, kteří měli výrazně nadprůměrné příjmy a nejvíc přispívali na důchodový systém, se tento princip "zásluhovosti" promítá málo.

Drábek proto chce zvýšit důchody lidem, kteří měli příjmy přes 80 tisíc měsíčně, o bezmála 2 tisíce korun. Lidem s příjmy do 11 tisíc zůstane i v budoucnu penze 7 a půl tisíce korun. Ostatním 80 procentům budoucích důchodců penze klesnou o několik stokorun.

Odbory naproti tomu chtějí zvýšit budoucí nejvyšší penze a žádné nesnižovat. Přiznávají, že by se tím dál zvýšily výdaje penzijního systému, odhadují to ale jen na 1 miliardu ročně.

Kolik bude celá reforma stát?

Odbory vypočítaly i dopady na důchodový systém: v roce rozjezdu reformy - tedy 2012 - počítají se schodkem přes 6 miliard. Ztráta by se rok co rok kumulovala a v roce 2020 by dosáhla více než 90 miliard korun.

"Tato čísla jsou ale více či méně kvalifikovaným pohledem z okna," říká k tomu odborář Středula. Podle něj bude záležet na výkonu ekonomiky nebo na tom, jak se bude hýbat s daňovými sazbami.

Ministr Drábek při své reformě počítá s prvotním výpadkem 30 miliard, ročně pak se schodkem kolem 50 miliard. Schodky by TOP 09 chtěla hradit ze zvýšení sazby daně z přidané hodnoty a z dividend velkých firem, kde má stát akcie, hlavně tedy ČEZ.

V tuto chvíli létá vzduchem hned několik návrhů penzijní reformy, na stole ještě není ani koaliční návrh.

Základem koaličního jednání má být právě Drábkův návrh, který prosazuje povinné připojištění a vyvedení části peněz ze státního pilíře do soukromého. Své připomínky ale už zveřejnila i ODS, s vlastní reformou přišly i Věci veřejné.

K tomu se teď tedy přidala i ČMKOS. Ve čtvrtek bude požadovat, aby jejich návrh oficiálně tripartita projednala a nechala spočítat dopady všech variant penzijní reformy. Teprve pak by se - podle odborů - mělo začít o reformě diskutovat.

 

 

Právě se děje

Další zprávy