Praha - Ministr zemědělství Ivan Fuksa z ODS není příznivcem toho, aby se kvůli opakujícím se povodním stavěly nové velké přehrady.
"Moje laická úvaha zní: V žádném případě ne," řekl Aktuálně.cz Fuksa. Dodal, že je spíše zastáncem systému malých poldrů podél vodních toků. Výjimkou jsou podle Fuksy už připravované velké stavby, například poldr Teplice na Moravě.
"Chci preferovat velký počet malých poldrů," dodal Fuksa. Jako příklad uvedl moravský Bělotín, který chystá systém několika poldrů. "Potřebujeme přibrzdit vodu z polí," řekl Aktuálně.cz bělotínský starosta Eduard Kavala.
Mezi "nevýhody" velkých přehrad podle ministra Fuksy patří to, že jejich stavba vyjde na miliardy, což je pro zadluženou státní pokladnu zásadní problém. Proti jejich stavbě se obvykle zvedne vlna kritiky od obcí, které by musely přehradě ustoupit, majitelů pozemků i nevládních organizací.
Plán na 200 nových přehrad
Naposledy se to ukázalo před čtyřmi lety, kdy vznikl seznam zhruba 200 míst, kde měly postupně vyrůst nové přehrady.
Plán vzbudil ohromný odpor obcí i občanských sdružení nebo vědců, takže tehdejší ministryně zemědělství Milena Vicenová nakonec seznam nových přehrad před jednáním ve vládě stáhla.
"Jsme rádi, že nakonec zvítězil rozum, i když to bylo opravdu na poslední chvíli," okomentoval tento krok Jan Beránek, mluvčí iniciativy Stop přehradě.
Priorita? Velký poldr před Troubkami
Ministr zemědělství Ivan Fuksa uvedl, že jednou z výjimek v jeho plánu je rozpracovaný projekt na stavbu velkého poldru Teplice, který by měl ve spojení s dalšími hrázemi ochránit před záplavami i několikrát vytopené Troubky.
Jenže od roku 1997, kdy velká voda zabila v Troubkách devět lidí, se ještě nekoplo do země a jenom přibývají další papíry s různými posudky. A také dopisy vlastníkům pozemků. Stovky lidí totiž neodpovídají na žádosti o odkoupení parcel.
"Majetkoprávní vypořádání je hlavním problémem, abychom mohli postoupit k výstavbě poldru," tvrdí mluvčí Povodí Moravy Eva Grodová.
Například jen v zátopovém území poldru má pozemky 641 lidí, z nichž téměř polovina vůbec nereagovalo na výzvy a urgence k jednání.
Kdy budou Nové Heřminovy?
Podle ministra Fuksy je teď a řadě samospráva, když se státní organizaci nedaří potřebné pozemky získat.
Obce například mohou parcely od lidí vykoupit a následně pak prodat státu. Další možností je výměna pozemků. "Musí být vstřícnost rovněž z druhé strany," tvrdí ministr Ivan Fuksa.
V přípravě je rovněž vybudování nové nádrže v Nových Heřminovech na Bruntálsku, která má chránit především Krnov.
O její stavbě se debatuje už také roky. Fuksův předchůdce Petr Gandalovič (ODS) se dohodl s tehdejším ministrem životního prostředí Martinem Bursíkem (SZ) na malé variantě přehrady.
Moravskoslezský hejtman Jaroslav Palas (ČSSD) ovšem nyní znovu oživil možnost, že by se postavila původní, velká varianta. Ministr zemědělství Ivan Fuksa uvedl, že se s plány na tuto přehradu musí nejprve seznámit.