Tisová - Mimořádná bezpečnostní opatření v okolí Tisové a dalších míst na Orlickoústecku, kde se objevila ptačí chřipka, dnes o půlnoci končí.
Jelikož se v oblasti neobjevil ve stanoveném termínu třiceti dní žádný nový případ, veterináři nejvyšší stupeň ochrany zruší.
"Znamená to, že od 00 hodin dne 15. srpna budou moci drobnochovatelé obnovit své schovy a chovat drůbež volně. A podnikatelé budou moci opět využít svá chovatelská zařízení," řekl mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.
Zrušeno bude i ochranné pásmo, takže lidé budou moci svou drůbež volně převážet.
Velkochovy musí zůstat uzavřené
V platnosti podle Dubna zůstávají některá další celorepubliková veterinární opatření - například zákaz pořádání výstav ptactva. "Krajská veterinární správa ovšem může udělit výjimnku," poznamenl Duben.
Podnikatelé navíc musí veterinářům oznamovat úhyny své drůbeže či změnu jejich zdravotního stavu. Drůbež nadále nesmí chovat volně.
Mimořádná opatření trvají také proto, že se ptačí chřipka objevila v Německu.
"Je pochopitelné, že celá oblast Orlickoústecka bude nadále pečlivě monitorována a lze potvrdit, že bude nejvíce sledovanou oblastí z hlediska možného výskytu aviární influenzy, čili ptačí chřipky," dodal mluvčí Duben.
Škody jdou do desítek milionů korun
Na konci června se ptačí chřipka poprvé objevila u drůbeže ve velkochovech. Až dosud tuto chorobu laboratoře zjistily pouze u volně žijících ptáků.
Proto veterináři nechali vybít téměř 200 tisíc kusů drůbeže ve velkochovech v Tisové, Noříně, Kokoříně, Netřebech, Zářecké Lhotě a Loučkách. O bezmála dva tisíce slepic a další domácí drůbeže přišli i drobní chovatelé.
Škody, které ptačí chřipka způsobila, jdou do desítek milionů korun. Například jen Zemědělsko-obchodní družstvo Zálší oznámilo škodu za 15 milionů korun.
O náhradu škody požádala ministerstvo zemědělství rovněž většina drobných chovatelů. Například Marta Ondráčková z Nořína podle ČTK přišla o deset slepic. Chce si je kvůli vajíčkům pořídit znova. Od státu dostane 70 korun za slepici.