Obžaloba: Nagyová předala Rittigovi tajnou informaci z BIS, ten ji mohl využít k zamaskování vlivu

ČTK ČTK
7. 4. 2016 16:05
Jana Nagyová podle obžaloby poskytla právníkovi Ivo Rittiga utajovanou informaci z BIS, kterou mohl lobbista využít k zamaskování svého vlivu na státní orgány. Kauzu bude veřejně projednávat předseda senátu pražského městského soudu Petr Novák na konci května. Nagyová by mohla být odsouzena až na osm let ve vězení.
Jana Nagyová (dnes Nečasová).
Jana Nagyová (dnes Nečasová). | Foto: ČTK

Praha - Někdejší šéfka kabinetu premiéra Jana Nagyová (dnes Nečasová) údajně prozradila právníkovi lobbisty Ivo Rittiga obsah utajované informace z BIS, díky níž mohl Rittig "učinit opatření k zakrytí svého vlivu na státní orgány". Soud začne věc projednávat 30. května. Nagyové hrozí až osmileté vězení, zbývající trojici obviněných včetně Rittiga až tři roky odnětí svobody.

Nagyová, která se za tehdejšího předsedu vlády Petra Nečase (ODS) později provdala, se prý "dosud nezjištěným způsobem" dověděla, že Nečas dostal 21. března 2012 utajovanou informaci od ředitele civilní kontrarozvědky. Se záměrem, aby se tato informace dostala k Rittigovi a k dalšímu obviněnému, advokátovi a tehdejšímu poradci ministra zemědělství Tomáši Jindrovi, údajně obsah této informace sdělila na schůzce konané 27. března 2012 lobbistovu právníkovi Davidu Michalovi. Michal je pak prý obratem prozradil nejprve telefonicky Rittigovi a poté osobně Rittigovi i Jindrovi v pražském hotelu Ventana v Celetné ulici.

Ke schůzce s Nagyovou v Hrzánském paláci prý přitom Michala tentýž den navedli právě Rittig s Jindrou, protože se předtím od Nagyové a ministra zemědělství Petr Bendla (ODS) obecně dověděli o existenci utajeného materiálu. Údajně dovodili, že materiál se dotýká jejich aktivit "souvisejících s jejich působením a vlivem na státní orgány, státní instituce a společnosti s majetkovou účastí státu" a že může obsahovat i údaje o odposleších.

"Navedli a instruovali Davida Michala (...), aby od ní (Nagyové) vyzvěděl utajované informace o tom, který z bezpečnostních orgánů nebo zpravodajských služeb státu písemný materiál vypracoval, o jaký písemný materiál se jedná a jaké konkrétní skutečnosti obsahuje," tvrdí stručná obžaloba, která skutek popisuje zhruba na dvou stranách textu. Okamžitou schůzku prý s Nagyovou dohodl Rittig přes telefon.

Důsledky mohou ohrozit bezpečnost

Zpráva pro Nečase měla stupeň utajení "důvěrné" a obsahovala dvě utajované přílohy - analytické zprávy BIS. Tím, že se Rittig s Jindrou od Nagyové zprostředkovaně dověděli o obsahu zpráv, mohli podle státního zástupce ztížit kontrarozvědce získávání informací o činnostech, jejichž důsledky mohou ohrozit bezpečnost nebo významné ekonomické zájmy České republiky, popřípadě informací týkajících se organizovaného zločinu. Mohlo prý také dojít k ohrožení lidí jednajících ve prospěch BIS.

Všichni čtyři obžalovaní čelí obvinění z trestného činu ohrožení utajované informace, Rittig a Jindra ve formě návodu k tomuto skutku. Nagyové hrozí vyšší trest než ostatním z toho důvodu, že čin údajně spáchala, ačkoliv jí jakožto šéfce kabinetu premiéra byla ochrana utajovaných informací zvlášť uložena.

Kauzu bude veřejně projednávat předseda senátu pražského městského soudu Petr Novák. "Hlavní líčení je zatím nařízeno od 30. května do 1. června," sdělila mluvčí soudu Markéta Puci. Podle serveru Lidovky.cz chce státní zástupce předvolat jako svědky Nečase i Bendla, vypovídat by měl i exšéf Úřadu vlády Lubomír Poul.

Ostravská pobočka Vrchního státního zastupitelství v Olomouci původně obžalobu podala v režimu utajení. Soud ji ale vrátil s tím, že k takovému postupu není důvod a že odtajnění obžaloby je nezbytné pro spravedlivé trestní řízení. Státní zástupci poté text obžaloby upravili podle přání soudu, přičemž vznesená obvinění i právní kvalifikace zůstaly nezměněny.

V kauze Oleo Chemical svědčí poprvé člověk, který pracoval uvnitř obviněné skupiny, vysvětluje pozadí nové kauzy kolem Ivo Rittiga redaktorka Respektu Jana Klímová. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy