Rittig a Nečasová půjdou k soudu za úniky informací z BIS. Expremiér Nečas je bude následovat

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 8. 2. 2016 15:55
Žalobce z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci podal žalobu proti manželce expremiéra Janě Nečasové, podnikateli Ivo Rittigovi, advokátům Davidu Michalovi a Tomáši Jindrovi. Obžalováni byli proto, že měli údajně manipulovat s utajovanou informací Bezpečnostní informační služby. Policie ukončila vyšetřování také v případě, v němž figuruje expremiér Petr Nečas. Také ten bude nejspíše brzy čelit obžalobě.
Jana Nečasová
Jana Nečasová | Foto: ČTK

Praha - Manželka expremiéra Jana Nečasová, podnikatel Ivo Rittig, advokáti David Michal a Tomáš Jindra byli obžalováni. K Městskému soudu v Praze je poslat žalobce z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci kvůli manipulaci s utajovanou informací Bezpečnostní informační služby (BIS).

"Žaloba byla podána k Městskému soudu v Praze. Počet obviněných i právní kvalifikace zůstala stejná," potvrdil Aktuálně.cz náměstek olomouckého vrchního žalobce Pavel Komár.  "Obecně jde o to, že měli manipulovat s informací, jejímž původcem byla BIS," doplnil Komár.

Státní zástupce poslal k Městskému soudu v Praze žalobu již v březnu loňského roku. Jenže soud nesouhlasil s tím, že byla utajena, a tak musela být přepracována. Komár uvedl, že žaloba byla upravena podle usnesení soudu. "Spis obsahuje mimo jiné i zmíněnou utajenou informaci, na kterou je odkaz v obžalobě," podotkl Komár. 

Advokát David Michal uvedl, že od začátku vyšetřování upozorňují na to, že je spis státním zástupcem Rostislavem Bajgerem nezákonně utajován. "Jsme rádi, že nyní vše proběhne v normálním režimu a veřejnost se bude moci seznámit s tím, pod jaký nesmysl je ochoten připojit svůj podpis státní zástupce Bajger," uvedl Michal.

Podle něj není žaloba způsobilá k tomu, aby ji soud projednal v hlavním líčení. "Pokud by k hlavnímu líčení přece jen došlo, bude mít státní zástupce z ostudy kabát ještě delší, než je tomu teď, po případu vojenských zpravodajců," tvrdí Michal.

Vyšetření uplacení exposlanců skončilo

U soudu zřejmě brzy skončí i další kauza, v níž je obviněn vedle Nečasové i expremiér Petr Nečas a bývalý náměstek ministra zemědělství Roman Boček. Jde o případ údajného uplácení exposlanců ODS. "V této věci bylo již vyšetřování skončeno," řekl Komár. Spis je nyní u žalobce, který by měl brzy odeslat obžalobu k soudu.

V této části případu byli obviněni také tři bývalí poslanci Ivan Fuksa, Marek Šnajdr a Petr Tluchoř. Jak je veřejně známo, u všech tří Nejvyšší soud řekl, že stíháni být nemohou, protože jsou chráněni imunitou. Stát se poté trojici za obvinění omluvil a zaplatil jim od 507 tisíc do 847 tisíc korun.

Od roku 2013, kdy kauza kolem Jany Nečasové propukla, skončila zatím nepravomocným rozsudkem pouze jedna větev případu. Obvodní soud pro Prahu 1 řekl, že Nečasová a tři příslušníci Vojenského zpravodajství jsou nevinni. Případem se nyní bude zabývat Městský soud v Praze.

V kauze Oleo Chemical svědčí poprvé člověk, který pracoval uvnitř obviněné skupiny, vysvětluje pozadí nové kauzy kolem Ivo Rittiga redaktorka Respektu Jana Klímová. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 38 minutami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 2 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy