Žalobce poslal k soudu kauzu Rittiga a Oleo Chemical

Domácí Domácí
Aktualizováno 8. 6. 2015 13:16
Podnikatel s vlivem Ivo Rittig a dalších devět lidí jsou podezřelí z vyvedení téměř 20 milionů korun.
Ivo Rittig.
Ivo Rittig. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Státní zástupce podal obžalobu v kauze podnikatele Ivo Rittiga a dalších devíti lidí ohledně petrochemické firmy Oleo Chemical.

Skupina je podezřelá z vyvedení téměř 20 milionů korun ze společnosti.

Policie obvinila kromě Rittiga například zakladatele firmy Michala Urbánka a Kamila Jirounka či Rittigova obchodního partnera Petera Kmetě.

Jeden z obviněných je podle žalobce označený jako spolupracující.

Borgula podal obžalobu k Městskému soudu v Praze. Týká se podezření z krácení daně, zpronevěry a praní špinavých peněz.

Obvinění se podle vyšetřovatelů dopouštěli trestné činnosti v letech 2009 až 2011. Škodu způsobenou firmě Borgula spočítal na 19 977 318 korun, škodu způsobenou státu krácením daně na 3 720 040 a "vypraných" peněz bylo údajně nejméně 13 306 010.

Protikorupční policie stíhá podezřelé v kauze od loňska, vyšetřování uzavřela letos koncem února.

Vyšetřování na svobodě

Borgula jména obžalovaných nesdělil, podle dřívějších informací médií jsou mezi nimi Rittigovi právníci Karolína Babáková a David Michal z advokátní kanceláře MSB Legal, jednatel firmy Peskim nabízející účetnictví Petr Michal, šéf výroby v Oleo Chemical (OCh) Radomír Kučera, Jana Šádková z firmy Oil Technologies a spolupracující pozici žádá finanční odborník Jaroslav Kubiska.

Všech deset lidí zůstalo na svobodě, návrhy na vazbu zamítl už dříve soud.

Rittigova právnička Katarína Kožiaková Oboňová  řekla, že obžaloba je předčasná a nemá důvod. "Myslíme si, že nebyla provedena řada důkazů," uvedla.

Výpověď Kubisky prý neobsahuje žádná fakta směřující k Rittigovi. Podobně se vyjádřil advokát Šádkové Jiří Matzner, podle kterého není Kubiska "zásadní svědek" ve vztahu k jeho klientce.

Šádkovou podle advokáta policie neobvinila jako hlavního pachatele, ale je stíhána kvůli údajné "nápomoci ke spáchání trestného činu".

Podle vyšetřovatelů mířily peníze za fiktivní práci z OCh přes Kmeťovu firmu Cokeville Assets právě k Rittigovi.

Jeden z obviněných šéfů firmy Jirounek to už dříve odmítl. Podle něj šlo o standardní poradenství. Podle policie ale nákladné poradenské služby měly ve skutečnosti zajistit pro OCh finančně zajímavou zakázku ohledně pohonných hmot pro dopravní podnik v Praze.

Bývalý účetní Rittiga chce spolupracovat s policií

Kubiska spravoval mimo jiné Rittigovy účty a již dříve při vyšetřování naznačoval, že požádá o spolupracující pozici.

Pokud dojde na hlavní líčení, mohl by soud přihlédnout k jeho přiznání a vynést pro něj mírnější trest. Spolupráci obviněného ale nemusí uznat.

Kubiskova výpověď údajně rozkrývá, jak skupina kolem Rittiga vyváděla peníze přes účty v cizině.

Obhájci ostatních obviněných Kubiskovo vyjádření zpochybňují.

Únik informací z BIS i předražené jízdenky

Rittig je obžalován rovněž v kauze údajného úniku informací z Bezpečnostní informační služby týkající se i bývalé šéfky kabinetu premiéra Jany Nečasové (dříve Nagyové), Rittigova obchodního partnera Tomáše Jindry a advokáta Michala.

Soud ale na konci května státnímu zastupitelství obžalobu vrátil k došetření. Podle usnesení soudu vadí, že obžaloba je v utajeném režimu. Žalobci proti rozhodnutí podali stížnost k vrchnímu soudu.

Rittig, Michal, Kmeť a další Rittiga advokát Marek Stubley čelí stíhání také v případu údajně předražených jízdenek pro pražský dopravní podnik.

Kauza Oleo Chemical ale souvislost s dopravním podnikem nemá, ačkoliv obvinění stojí na obdobné smlouvě s Cokeville Assets jako v kauze jízdenek. Podle tvrzení Nadačního fondu proti korupci byl Rittig přes síť firem pravděpodobně konečným příjemcem 17 haléřů za každý lístek.


 

Právě se děje

Další zprávy