Žalobce poslal k soudu kauzu Rittiga a Oleo Chemical

Domácí Domácí
Aktualizováno 8. 6. 2015 13:16
Podnikatel s vlivem Ivo Rittig a dalších devět lidí jsou podezřelí z vyvedení téměř 20 milionů korun.
Ivo Rittig.
Ivo Rittig. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Státní zástupce podal obžalobu v kauze podnikatele Ivo Rittiga a dalších devíti lidí ohledně petrochemické firmy Oleo Chemical.

Skupina je podezřelá z vyvedení téměř 20 milionů korun ze společnosti.

Policie obvinila kromě Rittiga například zakladatele firmy Michala Urbánka a Kamila Jirounka či Rittigova obchodního partnera Petera Kmetě.

Jeden z obviněných je podle žalobce označený jako spolupracující.

Borgula podal obžalobu k Městskému soudu v Praze. Týká se podezření z krácení daně, zpronevěry a praní špinavých peněz.

Obvinění se podle vyšetřovatelů dopouštěli trestné činnosti v letech 2009 až 2011. Škodu způsobenou firmě Borgula spočítal na 19 977 318 korun, škodu způsobenou státu krácením daně na 3 720 040 a "vypraných" peněz bylo údajně nejméně 13 306 010.

Protikorupční policie stíhá podezřelé v kauze od loňska, vyšetřování uzavřela letos koncem února.

Vyšetřování na svobodě

Borgula jména obžalovaných nesdělil, podle dřívějších informací médií jsou mezi nimi Rittigovi právníci Karolína Babáková a David Michal z advokátní kanceláře MSB Legal, jednatel firmy Peskim nabízející účetnictví Petr Michal, šéf výroby v Oleo Chemical (OCh) Radomír Kučera, Jana Šádková z firmy Oil Technologies a spolupracující pozici žádá finanční odborník Jaroslav Kubiska.

Všech deset lidí zůstalo na svobodě, návrhy na vazbu zamítl už dříve soud.

Rittigova právnička Katarína Kožiaková Oboňová  řekla, že obžaloba je předčasná a nemá důvod. "Myslíme si, že nebyla provedena řada důkazů," uvedla.

Výpověď Kubisky prý neobsahuje žádná fakta směřující k Rittigovi. Podobně se vyjádřil advokát Šádkové Jiří Matzner, podle kterého není Kubiska "zásadní svědek" ve vztahu k jeho klientce.

Šádkovou podle advokáta policie neobvinila jako hlavního pachatele, ale je stíhána kvůli údajné "nápomoci ke spáchání trestného činu".

Podle vyšetřovatelů mířily peníze za fiktivní práci z OCh přes Kmeťovu firmu Cokeville Assets právě k Rittigovi.

Jeden z obviněných šéfů firmy Jirounek to už dříve odmítl. Podle něj šlo o standardní poradenství. Podle policie ale nákladné poradenské služby měly ve skutečnosti zajistit pro OCh finančně zajímavou zakázku ohledně pohonných hmot pro dopravní podnik v Praze.

Bývalý účetní Rittiga chce spolupracovat s policií

Kubiska spravoval mimo jiné Rittigovy účty a již dříve při vyšetřování naznačoval, že požádá o spolupracující pozici.

Pokud dojde na hlavní líčení, mohl by soud přihlédnout k jeho přiznání a vynést pro něj mírnější trest. Spolupráci obviněného ale nemusí uznat.

Kubiskova výpověď údajně rozkrývá, jak skupina kolem Rittiga vyváděla peníze přes účty v cizině.

Obhájci ostatních obviněných Kubiskovo vyjádření zpochybňují.

Únik informací z BIS i předražené jízdenky

Rittig je obžalován rovněž v kauze údajného úniku informací z Bezpečnostní informační služby týkající se i bývalé šéfky kabinetu premiéra Jany Nečasové (dříve Nagyové), Rittigova obchodního partnera Tomáše Jindry a advokáta Michala.

Soud ale na konci května státnímu zastupitelství obžalobu vrátil k došetření. Podle usnesení soudu vadí, že obžaloba je v utajeném režimu. Žalobci proti rozhodnutí podali stížnost k vrchnímu soudu.

Rittig, Michal, Kmeť a další Rittiga advokát Marek Stubley čelí stíhání také v případu údajně předražených jízdenek pro pražský dopravní podnik.

Kauza Oleo Chemical ale souvislost s dopravním podnikem nemá, ačkoliv obvinění stojí na obdobné smlouvě s Cokeville Assets jako v kauze jízdenek. Podle tvrzení Nadačního fondu proti korupci byl Rittig přes síť firem pravděpodobně konečným příjemcem 17 haléřů za každý lístek.


 

Právě se děje

před 15 minutami

Purdue Pharma zaplatí kvůli opiátové krizi v USA 8 miliard dolarů

Americká farmaceutická společnost Purdue Pharma, výrobce návykového analgetika OxyContin, ve středu přiznala u federálního soudu vinu ve třech obviněních souvisejících s opiátovou krizí. Podnik zaplatí přes osm miliard dolarů (183,4 miliardy Kč) a musí ukončit činnost. Urovnání sporu je dosud největším úspěchem federální vlády dovést farmaceutickou společnost k odpovědnosti za závislost na opiátech, která prostupuje americkou společností. Kvůli předávkování opiáty ve Spojených státech od roku 2000 zemřelo přes 470 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Görgesová končí s tenisem

Německá tenistka Julia Görgesová se rozhodla ukončit v jednatřiceti letech kariéru. Semifinalistka Wimbledonu z roku 2018, jež letos naposledy hrála na Roland Garros, to oznámila na sociálních sítích.

"Vždycky jsem věděla, že to poznám, až přijde ten pravý čas se s tebou rozloučit - a ta chvíle je tady," napsala ve vzkazu, který adresovala tenisu. "Moc děkuju za všechno, cos mi dal, navždycky budeš v mém srdci," vyznala se.

Görgesová během kariéry získala na okruhu WTA sedm turnajových titulů, nejcennější slavila v roce 2011 ve Stuttgartu. Z trofeje se naposledy radovala vloni v Aucklandu. Ve světovém žebříčku bylo jejím maximem deváté místo.

Další zprávy