Obrazem: Výročí 100. let Československa – normalizace a založení Charty 77.

Obrazem: Výročí 100. let Československa – normalizace a založení Charty 77.
Vratislav Brabenec je členem skupiny The Plastic People of the Universe od roku 1972, pro niž napsal řadu textů.
Pozvánka na svatbu uměleckého šéfa The Plastic People of the Universe Ivana Martina Jirouse, která se konala 21. února 1976 v Bojanovicích u Prahy.
Karel Havelka jako frontman skupiny Hymen and deflorace band v roce 1979.
František "Čuňas" Stárek.
Foto: Post Bellum
Jan Gazdík Dan Poláček Jan Gazdík, Dan Poláček
5. 10. 2018 11:24
Když filosof Jan Patočka organizoval v roce 1976 petici za propuštění "vlasatců" z kapely Plastic People nemohl tušit, že si tím podepisuje ortel. O rok později se Patočka stal jedním z prvních mluvčích Charty 77. Právě proces s Plastiky a tvrdé tresty, které je postihly, předcházel vzniku Charty. Občanské angažmá na obranu Plastiků, ale i v Chartě 77 ukrátilo ovšem Patočkovi život. Po vyčerpávajících mnohahodinových výsleších StB byl hospitalizován a krátce poté zemřel na mozkovou mrtvici. Patočkův pohřeb se stal významnou událostí protikomunistického odporu. Připomeňme si vrcholící normalizaci několika unikátními snímky z pohřbu Jana Patočky od Ondřeje Němce.
 

Právě se děje

před 2 minutami

Svědci v kauze Stoka popřeli, že by za zakázky dávali úplatky

Svědci, kteří ve čtvrtek dopoledne u Krajského soudu v Brně vypovídali v případu údajné korupce na radnici Brno-střed, popřeli, že by za zakázky někomu dávali úplatky. V takzvané kauze Stoka je obžalováno 11 lidí a dvě firmy včetně někdejšího politika za hnutí ANO Jiřího Švachuly. Soud vyslechne dalšího svědka odpoledne.

Dopoledne vypovídali dvě svědci, oba jednatelé stavební či montážní firmy. První řekl, že jeho společnost v minulosti dělala pro Brno-střed několik zakázek a zakázky pro městskou část provádí i v současnosti. Uvedl, že ohledně výběrového řízení na zakázku standardně dostávají výzvu, e-mail nebo dopis, k nimž bývá přiložena projektová dokumentace a termín, dokdy se má nabídka odevzdat. Na Brně-středu šlo v jeho případě o opravy bytů. "O ceně jsme žádné informace nedostávali, nedostávali jsme žádné neveřejné informace," uvedl svědek.

Druhý svědek řekl, že jeho společnost nikdy pro Brno-střed žádné zakázky nerealizovala a nikoho z obžalovaných ani nezná.

Zdroj: ČTK
před 5 minutami

Požár ve Vejprtech, na jehož následky zemřelo devět lidí, založil jeden z klientů domova. Případ policie odložila, muže vyhodnotila jako nepříčetného

Zdroj: ČTK
Další zprávy