Foto: Výročí 100. let Československa – Baťův Zlín, to byla Amerika v Československu

Foto: Výročí 100. let Československa – Baťův Zlín, to byla Amerika v Československu
Ministr zahraničí Edvard Beneš na návštěvě Zlína v roce 1935. Na snímku zleva starosta Zlína Dominik Čipera, Edvard Beneš a Jan Antonín Baťa.
Jan Antonín Baťa. Nedatováno.
Dominik Čipera při projevu ve Zlíně. Nedatováno.
Ekonom a starosta Zlína Dominik Čipera s Janem Antonínem Baťou (první a druhý zleva) včele prvomájového průvodu Zlínem v roce 1937.
Foto: Post Bellum, o.p.s.
Jan Gazdík Dan Poláček Jan Gazdík, Dan Poláček
18. 9. 2018 16:04
Co je pro tuto republiku v létech 1928 a 1938 nejvíce charakteristické? Na to se vám pokusíme odpovědět v II. díle našeho seriálu ke 100. letům vzniku Československa (28. října 1918). Jistě, i v tomto desetiletí byl nový stát ohrožen. Zvláště po nástupu nacismu v Německu. Zemřel také otec zakladatel mladého státu Tomáš Garrigue Masaryk (14. září 1937). Zemi tvrdě zasáhla celosvětová hospodářská krize. Současně však v Československu vynikl fenomén celosvětového rozsahu: muž jménem Tomáš Baťa. On i jeho bratr Jan Antonín snad nejlépe charakterizují ambice, možnosti i vize mladého Československa. Tento díl jim proto i s "baťovským" ekonomem Dominikem Čiperou právem patří.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy