Ostrava - Až nebude hejtmanem, někteří lidé ho tak asi ještě budou dál oslovovat. Podobně jako Václavu Havlovi mnozí říkali pane prezidente, i když byl z Hradu dávno pryč.
V Ostravě jsou lidé, kteří Evžena Tošenovského téměř zbožňují. Když se někde objeví jeho dvoumetrová postava, mnohé dámy jsou u vytržení.
A právě tady, v Moravskoslezském kraji, teď sociální demokraté prožívají největší euforii z volebního vítězství. Dosáhli tam nejlepšího výsledku v republice. Přitom měli obávaného soupeře - velkého Evžena, muže, který nikdy předtím volby neprohrál.
"Jako hejtman končím," řekl po zveřejnění výsledků Tošenovský. Po osmi letech vyklidí šuplíky, zabalí obrazy, které si na hejtmanství přinesl. Končí nejen jeden hejtman, ale také šéf jejich asociace, který byl téměř symbolem hejtmanství.
V politice se vyhrává a prohrává
I jako drtivě poražený dostál pověsti vždy slušného, navenek trochu suchopárného člověka. A také porážku přijal důstojně, bez patetických projevů.
"Přijímám plnou zodpovědnost za volební prohru moravskoslezské ODS. V politice se vyhrává a prohrává," řekl.
"V žádném případě se nebudu účastnit nové krajské vlády. Kdo bude vládnout, to už je odpovědnost ČSSD. Voliči tak rozdali karty," řekl. "Nesl jsem odpovědnost osm let jako hejtman, předtím sedm let jako primátor. Ať ji teď na chvíli převezme někdo jiný," řekl Tošenovský.
Do krajského štábu ODS ho včera v podvečer doprovodila manželka Drahomíra. Stál po jejím boku, mluvil klidně, jen na čele mu vyrážely kapky potu. Občas si je otřel kapesníkem. Lidé kolem něho se tvářili tragicky. Nikdo neměl zájem ani o obložené mísy.
Kdyby se účastníci této pohřební sešlosti vyklonili z okna, možná by slyšeli ozvěnu ryčných hlasů z nedalekého štábu sociální demokracie, které v Ostravě sídlí ve stejné ulici jako ODS, jen o několik desítek metrů dál.
Evžen Tošenovský
- narodil se roku 1956 v Ostravě
- je ženatý, má dvě dospělé děti
- vystudoval systémové inženýrství na Vysoké škole báňské v Ostravě
- člen Občanské demokratické strany
- od roku 1993 do roku 2000 primátor Ostravy
- od roku 2000 hejtman Moravskoslezského kraje
- od roku 2001 předseda Rady Asociace krajů
- v letech 1994 až 2001 prezident Kolegia primátorů
- v letech 1999 až 2001 předseda Svazu měst a obcí
- člen správní rady VŠB - Technické univerzity Ostrava
- člen Vědecké rady Fakulty národohospodářské VŠE v Praze
U ČSSD se slavilo gulášem a řízky
Tam bylo veselo jako na vydařené svatbě. Na večírek, který začal opatrným sledováním předběžných výsledků, přicházeli stále další rozjaření lidé. Po šampaňském a vínu se rozlévala whisky. Guláš, řízky, dorty, mořské plody, sýry, ovoce, vše rychle mizelo, ale příznivkyně sociální demokracie nosily stále další pochoutky.
Třiačtyřicetiprocentní volební zisk překvapil i sociální demokraty. "Doufali jsme, věřili, že i v Moravskoslezském kraji vyhrajeme, ale že to bude jen těsné. Předpokládali jsme, že právě tady budeme mít těžký úkol, protože musíme porazit ikonu, kterou je bezesporu Evžen Tošenovský," uznal místopředseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek, který sledoval volební výsledky v Ostravě.
"Tak velké vítězství jsme nečekali," řekl i lídr moravskoslezských sociálních demokratů Jaroslav Palas, s největší pravděpodobností příští hejtman.
I Tošenovský přiznal, že něco takového nečekal. "Nejvíce mne ale překvapilo, že to dopadlo podobně v celé republice," řekl. Ještě v pátek nepřipouštěl, že by volby mohly zacloumat vládou. "Tak to jen prezentují sociální demokraté. To by musela přijít opravdu katastrofa," řekl. Včera musel uznat, že výsledek má ke slovu katastrofa blízko.
"Je to velmi vážná věc. A teprve čas asi ukáže, jak vážná věc se odehrála v této republice," řekl.
Proč občanští demokraté tak dopadli, nechtěl spekulovat. "Těch důvodů je jistě hodně, musíme o tom všichni hodně přemýšlet. V této chvíli by bylo nezodpovědné spekulovat," prohlásil. "Určitě se k tomu vyjádřím, ale nejprve se musím zklidnit a srovnat si to v hlavě," řekl.
Ještě než hejtmanství vyklidí, poleží si pár dnů v posteli. "Během kampaně jsem ztratil hlas. V příštích dnech budu ležet v posteli a pít horký čaj s medem. Patrně si do něho dám trochu rumu nebo slivovice, jak mi doporučuje žena," řekl.
Hezky se na ni usmál a ona na něho. O budoucnost se prý vůbec nebojí. "Mám tolik aktivit, tolik představ a plánů, ale ještě nevím, co budu dělat," řekl Tošenovský. Nepůsobil zdrceně, ale přiznal, že chtěl odejít sám, až se tak rozhodne. To se mu podařilo jen jako primátorovi.
Za patnáctileté vládnutí na něm nikdy neleželo podezření z korupce ani jiných vážných prohřešků. Nikdy si neušpinil svůj čistý štít skandály. Několikrát měl možnost vstoupit do celostátní politiky, ale neudělal to. Při odchodu v roce 2002 oznámil, že bude kandidovat na předsedu ODS, ale pak si to rozmyslel, když zjistil, že ho odstupující Václav Klaus nepodporuje.
Jak potvrzují různé hodnotící zprávy, kraj si pod ním vedl dobře, zvláště například ve školství, zdravotnictví.
Sám Tošenovský je pyšný například na to, že se zasloužil o příchod korejské společnosti Hyundai do Nošovic. "Podařilo se nám hodně dobrých věcí. Kraj je teď neuvěřitelně nastartovaný. To je pro mne satisfakce. Nemám se za co stydět. Docela se těším, až budu jednou vykládat vnoučatům, co jsme v Ostravě těch skoro šestnáct let budovali," říká.
Tošenovský má samozřejmě i kritiky. Pro mnohé je těžko stravitelná právě právě státními miliardami podpořená automobilka. Mnozí mu v posledních letech vyčítají nečinnost. "Je to big banana, je nepřehlédnutelný, ale to je tak všechno. Kraj potřebuje změnu," říkají.
"Měl něco dělat! Kdyby něco dělal, neprohrál by," posmíval se na večírku sociální demokracie jeden z členů krajského štábu.