Praha/Plzeň - Právnickou fakultu v Plzni, jíž zmítá skandál s opsanými pracemi a rychlostudenty, si vybrala jako svoji alma mater také rozsáhlá skupina policistů.
Během uplynulých pěti let získalo na právech v Plzni bakalářský či magisterský titul 511 příslušníků a zaměstnanců policie.
Mezi nimi byli podle informací Aktuálně.cz například i bývalí elitní policisté, kteří pomáhali urovnat dvě největší politické aféry posledních let.
Angažovali se jak v kauze bývalého premiéra Stanislava Grosse (také získal v Plzni doktorát), tak v případu bývalého vicepremiéra Jiřího Čunka.
V současné době na fakultě studuje 104 policistů.
Riziko rychlostudia
Na studium všech příslušníků policie se nyní zaměřilo ministerstvo školství.
"Od ministerstva vnitra jsme dostali potřebné podklady a nyní jsme požádali univerzitní vyšetřovací komisi, aby jejich studium prověřila," řekla Aktuálně.cz mluvčí ministerstva školství Kateřina Böhmová. "Potřebujeme zjistit, zda jejich studium probíhalo řádně či nikoliv."
Policisté na právech v Plzni
- Počet policistů, kteří potřebovali VŠ titul v souvislosti s novým zákonem: 323
- Od roku 2004 absolvovalo PF v Plzni 407 příslušníků a zaměstnanců Policie
- 76 z nich již ze služeb policie odešlo
- Za stejné období fakultu absolvovalo také 30 zaměstnanců ministerstva vnitra
- V současné době studuje na PF v Plzni 104 policistů
Zdroj: Ministerstvo vnitra
Pokud by se prokázalo, že vysokoškolský titul získali za pomoci jiných lidí či nestandardním způsobem, naplnily by se obavy šéfky Akreditační komise Vladimíry Dvořákové o tom, že studium některých lidí na plzeňské fakultě je bezpečnostním rizikem pro stát.
Policisté, kteří by získali netransparentní cestou výhody pro získání vysokoškolského titulu, by byli nejen zavázáni, ale také snadno vydíratelní a jejich nezávislost by byla značně ohrožena.
Na seznamu
Mezi absolventy plzeňských práv patří podle zjištění Aktuálně.cz například bývalý elitní policista Petr Bernátek.
V době, kdy studium v Plzni zahájil, působil jako policejní analytik Úřadu finanční kriminality a ochrany státu.
Společně s dalším bývalým policejním analytikem Davidem Průšou je nyní zařazen na seznamu 400 studentů, kteří podle fakultních záznamů absolvovali studium v kratší době, než je standardní.
Ani jeden z nich však nepatří k úplným turbostudentům. Oba podle univerzitních záznamů vystudovali magisterský program za 3,5 roku - od února 2002 do dubna respektive května 2005.
"Zcela jistě jsem tam nestudoval pouze tři roky, ale déle," říká bývalý policista David Průša. "Před studiem v Plzni jsem 6 let studoval na Policejní akademii, tedy školu s velmi podobnými předměty."
Za Grosse...
Bernátek s Průšou působili u policie v době, kdy byl ministrem vnitra Stanislav Gross. Ten si ve stejné době, kdy oba elitní policisté v Plzni studovali, odnesl z plzeňské fakulty také titul - v roce 2004 obhájil malý doktorát.
Bernátek po svém odchodu od policie nastoupil do advokátní kanceláře Jany Rejžkové, kde následně pomáhal Grossovi dostat se z kauzy nevyjasněných majetkových poměrů, která ho nakonec stála premiérské křeslo.
Také se angažoval v obhajobě podezřelého podnikání Grossovy ženy Šárky.
... i za Čunka
Následně pak společně s Davidem Průšou pracovali na obhajobě Jiřího Čunka (KDU-ČSL), tehdy obviněného z přijímání úplatku.
Čunkův případ poté převzal další absolvent plzeňské fakulty - advokát Eduard Bruna, jenž v Plzni získal velký doktorát PhD. a u kterého Gross dělal koncipienta.
V současné době Průša působí na ministerstvu obrany, Petr Bernátek pracuje jako insolvenční správce.
Pomáhal i Egidas
Další aktérkou, kterou spojuje nejen studium na plzeňských právech ale také angažmá v kauze Grosse i Čunka, je insolvenční správkyně Helena Horová.
Bakalářský cyklus, který je běžně tříletý, absolvovala v Plzni během jednoho roku. Po čtyřech letech od nastoupení na školu pak studium ukončila s doktorátem.
A byla to Horová, kdo - stejně jako Bernátek, pomáhala Grossovým v kauze nejasné půjčky na byt. Její společnost tehdy zaplatila za Šárku Grossovou její úvěr na dům.
Stejně tak se jako Bernátek znovu objevuje v případě Jiřího Čunka. Tady pomáhala podnikateli Romanu Vaškůjovi, jenž je nyní obžalován z uplácení korunní svědkyně proti Čunkovi.