Oběti trestných činů se dočkají citlivějšího přístupu

Domácí Domácí
8. 6. 2011 9:49
Stát bude vybraným poškozeným garantovat například bezplatnou pomoc psychologů
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Praha - Oběti násilných činů se dočkají lepšího zacházení ze strany policie, žalobců i soudců.

Úředníci ministerstva spravedlnosti pro ně připravují speciální zákon. Stát bude vybraným poškozeným garantovat například bezplatnou pomoc psychologů a právníků i citlivý přístup státních orgánů.

"Ne vždy se dnes k oběti, která utrpěla trauma, přistupuje dost citlivě," řekla Lidovým novinám Klára Kalibová ze sdružení In IUSTITIA, které napadeným lidem pomáhá.

Psychosociální a právní pomoc budou poskytovat akreditovaná pracoviště. Licenci mohou získat neziskové organizace, které takové služby již částečně nabízejí, ovšem bez finanční podpory státu.

Žádat o odškodné není v Česku běžné

"Budeme centra financovat, věříme, že služby budou lepší a komplexnější," vysvětluje jeden z autorů zákona Tomáš Gřivna.

Například znásilněná žena si bude moci vybrat, zda ji má vyslýchat muž, nebo žena. Děti budou povinně vyslýchány ve speciální antistresové místnosti. Při vymáhání odškodného po pachateli v občanskoprávním řízení nebude muset poškozený platit soudní poplatky.

Navíc se zvýší i jednorázový příspěvek z pětadvaceti tisíc na padesát tisíc. Dosud mohou poškození peníze požadovat jen za zdravotní újmu. Pokud na pachateli vymůžou odškodné, musí státu peníze vrátit. Nově si stát peníze na pachateli vymůže sám.

Během léta projde zákon připomínkovým řízením. "Na podzim by o něm mohla rozhodovat vláda," upřesňuje Gřivna.

Na pomoc obětem trestné činnosti vydával stát ročně 4 miliony korun. Loni částka stoupla na 6 milionů korun. Justice řešila 90 až 120 žádostí o odškodné, přitom jen počet vražd je vyšší - loni 179. Žádat o finanční náhradu tedy není v Česku úplně běžné.

 

Právě se děje

Další zprávy