V porovnání s posledním průzkumem z června 2021 se podíl lidí pociťujících nějaké obavy statisticky významně nezměnil. "Míra obav tak zůstává o něco nižší, než byla v období let 2002 až 2008 a v roce 2015, ale je vyšší, než míra obav v letech 2018 a 2019," uvedli autoři průzkumu. Častěji mají obavy ženy, starší lidé, příznivci levice a ti, kteří hodnotí životní úroveň své domácnosti jako špatnou.
Od června 2021 výrazně vzrostla obava z války, a to o 21 procentních bodů na 32 procent. Ruská invaze na Ukrajinu začala loni v únoru. Obavy ze zdražování se zvýšily o 14 procentních bodů na 19 procent, obavy z poklesu životní úrovně pak o čtyři procentní body na 15 procent. Následují odpovědi jako nemoc, ekonomický vývoj Česka, budoucnost a situace ve světě, zhoršování životního prostředí či uprchlíci.
Naopak výrazně se snížily obavy z epidemie covidu. Před rokem a půl se nákazy bálo 31 procent Čechů a v žebříčku tak byla na první místě. Nyní už tyto obavy vyjádřilo jen jedno procento lidí.
V Česku se nyní cítí bezpečně 80 procent občanů, od posledního průzkumu je to pokles o pět procentních bodů. V místě svého bydliště pociťuje bezpečí 91 procent lidí. "V porovnání s minulým výzkumem z června 2021 se v této oblasti situace nijak nezměnila a rozložení názorů veřejnosti na tuto otázku je tak od roku 2015 v podstatě stabilní," uvedli autoři průzkumu.
S činností policie v Česku je spokojených 76 procent obyvatel, s policií v místě bydliště je spokojeno 80 procent obyvatel. Podrobnější analýza ukázala, že v tomto případě se v názorech příliš neliší jednotlivé skupiny obyvatel, roli nehraje věk ani vzdělání.
"Spokojenost s činností policie ale mírně roste s klesající velikostí obce, když vyšší spokojenost s činností policie v Česku i v místě bydliště byla zejména v nejmenších obcích do 2000 obyvatel," dodali Centru pro výzkum veřejného mínění.
Průzkum se uskutečnil od 11. listopadu 2022 do 9. ledna 2023. Zúčastnilo se ho 901 lidí.