O2 začalo jako první v Česku komerčně nabízet 5G, zatím v malé části Prahy a Kolína

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 7. 2020 11:32
Společnost O2 ve středu začala komerčně nabízet v malé části Prahy a Kolína služby mobilní sítě 5G. Během léta bude dostupná pro 15 procent obyvatel hlavního města. Proti stávající technologii LTE umožní až desetinásobnou rychlost internetového připojení.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: O2

O2 sítí 5G pokrývá širší centrum Prahy a Kolína. V metropoli se budou moci připojit zákazníci například na Starém a Novém Městě, Vinohradech, v Nuslích, Dejvicích a Bubenči. Technologii v síti O2 zatím podporuje jen několik málo modelů mobilních telefonů.

Do konce léta chce O2 pokrýt sítí 5G část širšího centra Prahy a Kolína
Do konce léta chce O2 pokrýt sítí 5G část širšího centra Prahy a Kolína | Foto: O2

Technologii operátor spustil na frekvenci 3,7 GHz, kterou už dříve využíval. 5G nyní umožňuje rychlost připojení 600/100 Mbit/s. "Pokud to podmínky aukce kmitočtů umožní, jsme připraveni navyšovat dostupné rychlosti i procento pokrytí," uvedl technologický ředitel firmy Jan Hruška. Aukce by měla začít na podzim. 

Síť buduje O2 společně s firmou Cetin. Loni v Kolíně 5G spustila s firmou Ericsson, nyní s testováním pokračuje s firmami Huawei a Nokia.

O2 je první tuzemský operátor, který začal 5G nabízet komerčně, u konkurentů pokračuje testovací provoz ve vybraných lokalitách. Vodafone má 5G postupně otestovat v Karlových Varech, kde je připravený i komerční provoz, a dále v Ústí nad Labem a Jeseníku. T-Mobile, který letos ohlásil v kampusu Vysoké školy báňské v Ostravě testovací 5G síť, rovněž chystá komerční spuštění.

Zavádění 5G provázejí poplašné zprávy

Město Plzeň, které je jedním z pěti pilotních měst pro testování 5G v rámci projektu ministerstva průmyslu, chce mimo jiné testovat lety dronů za hranicí viditelnosti, streaming pro krizové řízení a edge computing. Chce zjistit, jak lze tyto moderní stroje s pomocí 5G sítí co nejlépe zapojit do integrovaného záchranného systému a zvýšit tak bezpečnost obyvatel.

V Jeseníku se část občanů spuštění testování 5G brání. Podle nich signál 5G poškozuje zdraví a dokonce jej dávali do souvislosti s onemocněním koronavirem. Podle odborníků se nic takového nepotvrdilo a navíc upozorňují na to, že na stejných frekvencích jako 5G dosud fungovaly televizní vysílače šířící signál s vyšším výkonem, což nikomu nevadilo.

Odpor proti 5G je často součástí tzv. hoaxů, tedy nepravdivých poplašných zpráv šířených nejčastěji po internetu.

2 minuty - 5G síť | Video: Martin Krepindl, Jakub Zuzánek
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy