Pro spojitost koronaviru a 5G není vědecký důkaz, vyvracejí ministerstva dezinformace

ČTK tok ČTK, tok
1. 6. 2020 9:18
Spekulace o spojitosti mezi epidemií nemoci covid-19 a zaváděním mobilních sítí páté generace 5G nemají vědecký podklad, uvedla ve společné tiskové zprávě tři česká ministerstva. Konspirační teorie, které se šíří také na českém webu, sociálních sítích či v řetězových e-mailech, označila ministerstva průmyslu, zdravotnictví a pro místní rozvoj za ničím nepodložené zprávy a "fake news".
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Economia

Ministerstva v prohlášení zdůrazňují, že o údajné souvislosti mezi koronavirem a sítí 5G není žádný důkaz. "Jedná se o dvě zcela nesouvisející oblasti," píší.

"Elektromagnetické pole generované zařízeními sítě 5G nemá příčinnou souvislost s šířením ani průběhem nemoci covid-19," uvedla ministerstva. Sítě páté generace podle nich nijak nevybočují z limitů pro elektromagnetické záření.

Své sdělení ministerstva doplnila dalšími informacemi o zavádění sítí 5G v Česku a odkazy na weby Státního zdravotního úřadu a Mezinárodní komise pro ochranu před neionizujícím zářením. Poukázala také na internetovou stránku ministerstva vnitra zaměřenou na dezinformace o koronaviru, jejíž část je věnovaná vyvracení tvrzení o souvislostech mezi nákazou a sítěmi 5G. Podle současných vědeckých poznatků nový typ koronaviru vznikl přirozenou mutací, na kterou technologie 5G nemá a neměla žádný vliv, píše se ve zprávě.

Deset nejčastějších manipulací týkajících se koronaviru zveřejnilo v polovině dubna Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám ministerstva vnitra.

Koronavirus jako dílo EU nebo biologická zbraň

Ministerstva v prohlášení vyvracela také další tvrzení z článků dezinformačních webů, jako je Sputnik, Arfa.cz nebo Pravý prostor. Podle nich například k šíření viru přispívá Evropská unie nebo jde o biologickou zbraň.

"Jelikož dle současných poznatků nelze říci, že byl virus vyvinut uměle, nelze spekulovat ani o cíleném vytvoření tohoto viru jednou či druhou mocností, aby tak s jeho pomocí dosáhla svých politických či geopolitických cílů," stojí ve zprávě.

Úřady vyvracely také dřívější dezinformace, podle kterých lze virus léčit alkoholem nebo kouřením. "Užívání alkoholu, česneku, kouření, pití horké vody, omývání se chlórem, užívání nosních kapek či antibiotik není v boji proti koronaviru účinné," napsaly rezorty s odkazem na Státní ústav pro kontrolu léčiv.

Síť se bude testovat v pěti českých městech

Sítě 5G umožňují datové přenosy o rychlosti přes jeden gigabit za sekundu, což je zhruba desetinásobek rychlostí v sítích LTE. Mají umožnit rozvoj oblastí, jako je autonomní řízení nebo internet věcí. Tvrzení o negativním zdravotním účinku technologie 5G se ve veřejném prostoru objevovala už před začátkem krize kolem covidu-19. Úřady zaznamenaly vandalské nebo žhářské útoky na vysílače například v Británii, Nizozemsku, Irsku a na Kypru.

V Česku se chystá aukce kmitočtů pro rychlé sítě 5G. Podle záměru Českého telekomunikačního úřadu by mohla začít v polovině roku. Jejím cílem je přilákat nové operátory, a zvýšit tak konkurenci na trhu. Technologie 5G se budou v Česku přednostně testovat v Bílině, Jeseníku, Karlových Varech, Plzni a Ústí nad Labem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy