Korespondenční volbu pro Čechy žijící v zahraničí, která je jediným bodem programu mimořádné schůze svolané z koaličního podnětu, odmítl někdejší premiér Andrej Babiš (ANO) jen krátkým komentářem v úvodu. Poté mluvil skoro čtyři hodiny. Až v závěru shrnul výhrady ANO k tomuto způsobu hlasování. Babišův projev se týkal řady témat, provázela jej kritika nynějšího kabinetu Petra Fialy (ODS). Jednací sál byl poloprázdný nejen ve vládních, ale i v opozičních lavicích.
K hlasování o návrhu programu schůze se poslanci dosud nedostali. Zatím vystupovali řečníci s přednostním právem, jejich projevy budou pokračovat i po přestávce. Mluvit mohou o čemkoli. Babiš tak například citoval z diplomové práce o populismu. Vracel se k loňské prezidentské kampani a odmítl údajně válečnou rétoriku některých vládních politiků.
Kabinet vinil lídr ANO z toho, že by opozici nejradši umlčela. "Budeme vám komplikovat vládnutí za každou cenu, protože vy tuto zemi ničíte," řekl. Předsedající Olga Richterová (Piráti) bez úspěchu žádala Babiše o to, aby se vrátil k projednávanému tématu, tedy ke korespondenční volbě.
Babiš se pak věnoval zahraniční politice, českému předsednictví v Radě Evropské unie, migraci i debatám o přijetí společné evropské měny. "My euro nepotřebujeme, je to ztráta naší svrchovanosti, budeme tam do počtu," varoval.
Dále okomentoval kroky vlády ve zdravotnictví. "Všechny projekty, které byly dobré, se snaží zničit," míní. Prohlásil také, že kabinet vydává za svůj úspěch například dopravní projekty, které podle někdejšího ministerského předsedy připravila nebo zahájila jeho vláda. Řeč stočil i k důchodům.
Až závěrem řekl, že korespondenční hlasování prolamuje princip tajné a svobodné volby, otevírá také podle něho prostor pro nátlak a manipulaci.
Pekarová Adamová v úvodním vystoupení připomněla, že TOP 09 prosazuje zavedení korespondenční volby z ciziny dlouhodobě. Jde podle ní o ulehčení výkonu jednoho z občanských práv, když Češi v cizině musejí nyní cestovat k volebním urnám mnohdy stovky a někdy i tisíce kilometrů. Pekarová Adamová poukazovala na to, že krajané žijící v zahraničí o možnost volby na dálku stojí a žádají o ni.
"Je to součást dlouhodobého plánu na modernizaci země," uvedl k zavedení korespondenční volby předseda pirátských poslanců Jakub Michálek. Jde podle něho o lepší službu občanům a povede podle něho ke zvýšení důvěry v politický systém. Michálek poukázal na to, že na Slovensku funguje korespondenční volba 17 let, v Británii přes 100 let a odvodil z toho, že jde o institut dobře vyzkoušený v zavedených demokraciích.
"Korespondenční volba není žádným revolučním instrumentem," uvedl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v obhajobě koaličního návrhu. Naopak předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš míní, že tito občané by měli jezdit k volebním urnám do Česka. "Ani ne na tu ambasádu, měli by přijít domů přece, kde se narodili, a jít hrdě k volbám a odvolit," řekl.
K dřívějšímu kladnému postoji hnutí ANO ke korespondenční volbě Babiš připomněl výrok bývalého premiéra a prezidenta Miloše Zemana o tom, že "jen blbec nemění své názory".
Předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová prohlásila, že koaliční návrh na korespondenční volbu pro Čechy žijící v zahraničí, který má dolní komora začít projednávat, zmrzačí volební systém. Vyzvala koalici ke stažení návrhu a předjednání volební úpravy s ANO, za nějž se do debaty s přednostním řečnickým právem přihlásili ještě místopředsedové dolní komory Klára Dostálová a Karel Havlíček.
Jednání můžou pokračovat i v noci
Možnost nočního jednání prosadil předseda poslanců ODS Marek Benda. "Asi všichni tušíme, co nás v nejbližších třech dnech čeká," poznamenal s ohledem na to, že se už při nynějším úvodním kole debaty o předloze ke korespondenční volbě čekají opoziční obstrukce.
Vládní tábor v úterý předpokládal, že středeční jednací den se protáhne do čtvrtečních zhruba 01:00. "Počítáme, že nějaká noc bude, a myslím, že o tom povedeme debatu ještě v průběhu dne," uvedl předseda klubu občanských demokratů.
Korespondenční volbu ze zahraničí by podle předlohy mohli využít Češi, kteří budou zapsáni u místně příslušného zastupitelského úřadu do voličského seznamu. Návrh se týká prezidentských, sněmovních a evropských voleb. Poprvé by Češi v cizině mohli hlasovat dopisem v řádných volbách do Sněmovny v roce 2025. Češi v zahraničí mohou nyní hlasovat na velvyslanectvích.
Česko je jednou ze čtyř zemí Evropské unie, v nichž není možné korespondenční volbu ze zahraničí využít. Kromě Česka nezavedly zjednodušenou volbu dopisem ze zahraničí Francie, Chorvatsko a Malta, z dalších evropských zemí také Island. Ve Francii se však dá od roku 2020 volit ze zahraničí prostřednictvím internetu.