O Rafaje se zajímá policie. Sešel se s Čunkem a úřad povolil nemocnici za 8 miliard

Adéla Jelínková Lukáš Valášek Adéla Jelínková, Lukáš Valášek
Aktualizováno 28. 7. 2020 10:43
Šéf antimonopolního úřadu Petr Rafaj má další problém. Policie se podle zjištění HN a Aktuálně.cz zajímá o jeho schůzky s hejtmanem Jiřím Čunkem. Rafaj ho opakovaně utajeně a nestandardně navštívil přímo ve Zlíně. Jeho úřad následně dal zelenou výsledkům soutěže na projekt kontroverzní nové zlínské nemocnice za 8 miliard, který Čunek tvrdě prosazuje, nebo krajským autobusům za 11 miliard.
Jiří Čunek a Petr Rafaj
Jiří Čunek a Petr Rafaj | Foto: Aktuálně.cz

Předsedu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petra Rafaje policie dlouhodobě podezřívá, že manipuluje rozhodování své instituce ve prospěch vlivových skupin. V minulých letech detektivové nahráli například jeho schůzku s dvojkou ANO Jaroslavem Faltýnkem v brněnském hotelu, na níž se muži dle nich domlouvali, jak ovlivnit miliardový tendr na mýtný systém. Při domovní prohlídce pak u Rafaje našli na dva miliony korun v obálkách zastrkaných za nábytkem.

Šéf ÚOHS má v rukách rozhodování o miliardových veřejných zakázkách i obřích fúzích soukromých firem. Přesto pátrání Hospodářských novin a Aktuálně.cz přináší další případ nestandardních schůzek, které podle expertů vyvolávají zásadní pochybnosti o Rafajově střetu zájmů. 

Několik zdrojů z blízkosti antimonopolního úřadu potvrdilo, že Rafaj se opakovaně utajeně sešel s hejtmanem Zlínského kraje Jiřím Čunkem (KDU-ČSL). Nepřijal ho v brněnské budově své instituce, ale služebním autem, které mu úřad poskytuje, za ním cestoval do Zlína. Jejich vzájemnými kontakty se už delší dobu zabývá Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ), která Rafajovu činnost dlouhodobě prověřuje. Čunek Aktuálně.cz a HN setkání přiznal.

V pozdějším vyjádření, které publikoval až po vydání tohoto článku, se ale ohradil proti tomu, že by schůzka s Rafajem byla tajná. "Byla řádná, ohlášená a konala se na krajském úřadě, pod dohledem kamer, kde všichni mohli vidět naše setkání," napsal Čunek. Zatímco však hovoří o jedné schůzce, podle informací Aktuálně.cz jich bylo více.

Rafajův úřad přitom v těchto dnech Čunkovi výrazně pomohl. V úterý posvětil klíčovou první fázi obřího projektu lidoveckého hejtmana - výstavbu nové nemocnice ve zlínských Malenovicích za osm miliard korun. Kontroverze vzbudilo už výběrové řízení na projektanta za 285 milionů, které jeden ze zájemců u ÚOHS napadl.

Do výběrového řízení se totiž přihlásili jen dva kandidáti. K výhře má nakročeno někdejší manažer skupiny Penta Martin Šamaj, který s nemocnicí Čunkovi od začátku radí a vypracoval pro tendr podklady. Dle námitek tedy měl k dispozici informace, které ostatním uchazečům hejtmanství utajilo a byl tak zvýhodněný. Rafajův úřad to ale odmítl a kritizovaný záměr tak může pokračovat.

Sám Čunek na přímý dotaz schůzky s Rafajem potvrdil. Tvrdí ale, že na jeho miliardový projekt, jehož pokračování bylo zcela závislé na dobrozdání Rafajova úřadu, řeč nepřišla. "O tom jsme se spolu nebavili. Toto je řízení úřadu, ne pana Rafaje. On měl jiný důvod," tvrdí Čunek. A zároveň připouští, že právě ve čtvrtek ho Rafaj opět navštíví v jeho senátní kanceláři.

Podle něj společně řešili Čunkovy "senátní aktivity". "Snažím se jako senátor změnit zákon tak, aby ti, kteří podávají na ÚOHS námitku, tak aby pro ně ty překážky byly tvrdší - aby nebrzdili zakázky za miliony, aby v případě podání námitky museli platit víc. Rafaje se snažím přesvědčit, aby se k senátní snaze přidal," popisuje Čunek.

A podobně mluví i Rafaj. "S panem hejtmanem a senátorem jsme konzultovali jeho senátorskou iniciativu na změnu zákona o zadávání veřejných zakázek. Toto jednání nemělo a ani nemohlo mít jakýkoliv vliv na rozhodování úřadu," řekl Aktuálně.cz předseda úřadu.

Čunek a Rafaj - dobří známí z minulosti střet zájmů popírají

Čunek se s Rafajem zná z Poslanecké sněmovny, kde oba dva v minulosti působili. Rafaj za ČSSD, Čunek za lidovce. "Znám se s ním z období, kdy jsem byl vicepremiér, spolupracovali jsme spolu," řekl Čunek. Doplnil rovněž, že se zná i s Rafajovou manželkou Bronislavou - členkou ČSSD. Ta má spolu se svými dvěma dcerami ve Vsetíně dům. "S jeho manželkou, paní Rafajovou, jsme se určitě potkali," přisvědčil Čunek.

Na otázku, zda mu přijde v pořádku, že se ve chvíli, kdy má úřad na stole řízení, které má zásadní vliv na Zlínský kraj, navštěvuje s předsedou úřadu, který má být nestranný, odpověděl: "To bych se s panem Rafajem nemohl potkat nikdy. ÚOHS v souvislosti se Zlínským krajem řeší trvale nějaké věci. Prvoinstanční rozhodnutí navíc pan Rafaj nepodepisuje," obhajoval se Čunek.

Nepřijatelné, říká protikorupční expert

To ale není tak docela pravda. Pod nynějším rozhodnutím úřadu je podpis Rafajovy místopředsedkyně Evy Kubišové, která má v gesci právě sekci veřejných zakázek. A vyšetřovatelé v minulosti dle materiálů, které mají redakce HN a Aktuálně.cz k dispozici, zmonitorovali i Rafajův vliv právě na ni - dokládají jej vzájemnou odposlechnutou komunikací.

"Rafaj zadává Kubišové svoje nezákonné pokyny, jak má být v jednotlivých řízeních rozhodnuto. Kubišová následně uděluje pokyny svým podřízeným tak, aby v plné míře vyhověla zadáním Rafaje," popsali detektivové.

V kauze údajného ovlivňování tendru na mýtný systém už je i ona spolu s Rafajem a místopředsedou hnutím ANO Jaroslavem Faltýnkem podezřelá z korupce. Úřad jakékoli pochybení či manipulace dlouhodobě odmítá.

Protikorupční experti považují kroky Rafaje, které Aktuálně.cz a HN popsaly, za nepřijatelné. "Schůzka Rafaje a Čunka je dalším hřebem do rakve objektivity úřadu. Obdobně jako v kauze mýto to vypadá, že si předseda jde pro radu, aby náhodou nepadlo 'špatné' rozhodnutí. Takové chování je zcela neprofesionální a nenávratně vykresluje ÚOHS jako spojence pouze pro některé vlivové skupiny, nikoliv ve prospěch občanů," uvedl vedoucí analytik Transparency International Milan Eibl.

Čunkova supernemocnice

  • S projektem nové krajské nemocnice ve zlínských Malenovicích přišel lidovecký politik Jiří Čunek krátce po svém zvolení do hejtmanského křesla v roce 2016. Nový areál má nahradit současnou Nemocnici Tomáše Bati, jež je podle kraje ve špatném stavu. Předchozí vedení kraje plánovalo Baťovu nemocnici renovovat.
  • Čunek prezentuje plánovanou nemocnici jako nejmodernější dílo - takzvaný polyblok, tedy systém samostatných objektů, vzájemně propojených. Stát by měla osm miliard korun. Jednu miliardu by kraj vytěžil z odprodeje areálu původní nemocnice, čtyři by sám zaplatil a tři si půjčil a splácel. Hotovo by mělo být přibližně za šest let.
  • Zastupitelé o stavbě jednali třikrát. Loni v červnu ji neschválili, v prosinci Čunek hlasování neplánovaně zařadil do programu zastupitelstva krátce před jeho skončením a projekt o jeden hlas prosadil.
  • Ředitel protikorupční organizace Transparency International David Ondráčka krok označil za "Čunkovu fintu". Ministerstvo vnitra žádalo opakované hlasování. V něm se pro vyslovilo 12 zastupitelů za KDU-ČSL, šest za hnutí STAN, po dvou za SPD a ODS a jeden za ČSSD. Proti bylo 18 zastupitelů.

Čunek se s Rafajem scházel i kvůli autobusům za 11 miliard

Není to ale poprvé, co se Čunek s Rafajem sešel v době, kdy antimonopolní úřad rozhodoval ve věci týkající se Zlínského kraje. Dvojice se potkávala i v době, kdy ÚOHS řešil námitku proti soutěži kraje na autobusového dopravce za přibližně 11 miliard korun.

Na začátku letošního roku, tedy zhruba rok po zahájení řízení, úřad rozhodl ve prospěch Zlínského kraje. "Ano, i v té době jsem se s ním potkal. Bavili jsme se o tom, jaké dopady mají takové námitky na ekonomiku státu. Projednávali jsme spolu právě tu změnu zákona," potvrdil další schůzku s Rafajem Čunek.

Námitku v daném tendru podala společnost BusLine, nad níž tak hejtman Čunek ve sporu fakticky zvítězil. I s tou má přitom Rafaj značně netypické vztahy. Jak popsal deník Právo, i v souvislosti s touto dopravní společností policisté Rafaje podezírají z korupce a manipulací s řízením.

Jak napsala vloni MF Dnes, Rafaje v roce 2015 hostila firma BusLine na fotbalovém zápase Ajax Amsterdam v Nizozemsku. Stejná společnost přitom bodovala ve stamilionových sporech o svůj byznys, které Rafajův úřad posuzoval. Do komise úřadu zodpovědné za zakázky Rafaj angažoval dceru Petru, která na výlet vyrazila také. Soukromé letadlo jim vypravil dnes stíhaný fotbalový boss Miroslav Pelta.

Miliardová nemocnice pokračuje

Díky Rafajovu rozhodnutí může nyní dále pokračovat i největší investice v historii Zlínského kraje. HN už v květnu upozornily, že samotnou stavbu začala prověřovat zlínská hospodářská kriminálka. Kvůli Šamajovu výraznému angažmá v procesu realizace nemocnice i vzhledem k jeho kariéře v Pentě kritici spekulují nad tím, zda Penta nemá v úmyslu nemocnici zprivatizovat, pakliže by chyběly peníze na provoz. To odmítá jak Čunek, podle něhož problémy s financováním nikdy nenastanou, tak samotná investiční skupina.

Nová krajská nemocnice ve Zlíně by se mohla začít stavět za dva roky, má mít 900 lůžek.
Nová krajská nemocnice ve Zlíně by se mohla začít stavět za dva roky, má mít 900 lůžek. | Foto: Krajský úřad Zlínského kraje

Bývalý manažer investiční skupiny Penta Šamaj je ale klíčovým mužem, který hejtmanovu myšlenku uskutečňuje, už od začátku. Muži se seznámili před třemi lety, když se hejtman přijel inspirovat do Bratislavy, kde skupina staví novou nemocnici. Šamaj poté z Penty odešel a začal pracovat pro kraj. V září 2018 si koupil už založenou společnost, s níž hned o dva měsíce později vyhrál zakázku na předprojektovou přípravu nové zlínské nemocnice za 2,3 milionu. Kraj ho najal i jako poradce, za což mu dosud vyplatil 200 tisíc korun.

A podle informací HN se jeho společnost v konsorciu s dalšími firmami přihlásila také do aktuální soutěže o tendr na projektanta nemocnice za 285 milionů jako jedna z pouhých dvou subjektů. Někteří zájemci přitom upozorňovali, že jim kraj nechce poskytnout studii, kterou vypracoval právě Šamaj. Dodávali rovněž, že podmínky soutěže jsou diskriminační. "Z hlediska střetu zájmů naše působení v soutěži nepovažujeme za nijak problematické," řekl HN Šamaj a antimonopolní úřad mu nyní dal za pravdu.

"Už v tak kontroverzní zakázce, kde se používají nejrůznější politické kličky, slouží předseda Rafaj jako smutná ilustrace toho, jak státní správa ochotně kuje pikle se zainteresovanými stranami, viz aktuální rozhodnutí ÚOHS. Obdobné schůzky zpochybňují jakékoliv rozhodnutí, i kdyby bylo křišťálově čisté," podotkl analytik Transparency International Milan Eibl.

Babiš oznámil snahu o rozdělení úřadu a sesazení Rafaje

Premiér Andrej Babiš (ANO) na středečním jednání protikorupční rady vlády prohlásil, že chce s ČSSD projednat odvolání Rafaje. Jako důvod uváděl mimo jiné i jeho kauzy z poslední doby. 

Aktuálně.cz a HN například upozornily na to, že Rafaj užívá byty napsané na firmu vlivného zákulisního hráče ČSSD Alexandra Čuby. Záloha 3,5 milionu na byt v Brně byla ale zaplacena z Rafajova konta. Rafaj odmítl, že by skrytě vlastnil nemovitosti on.

Pátrání Aktuálně.cz a Hospodářských novin ukazuje, že detektivové nyní z korupce podezřívají téměř celé nejvyšší vedení antimonopolního úřadu. Zprávami mezi někdejším vlivným politikem za ANO Jiřím Švachulou a manažery dokládají, že tento muž vedení úkoloval a celkově měl na chod ze zákona nezávislé instituce značný vliv.

I kdyby se ale vláda na odvolání Rafaje dohodla, záměr nejspíše narazí u prezidenta Miloše Zemana, který návrh musí podepsat. A ten je silným spojencem Rafaje. Už dříve uvedl, že důvodem pro Rafajův odchod by měl být až pravomocný rozsudek. 

Funkční období šéfovi ÚOHS končí za rok. Už nyní začíná zákulisní hra o to, kdo se stane jeho nástupcem. Zákon totiž dosud nepočítá s tím, že by na post mělo být vypsáno nezávislé výběrové řízení. 

Paralelně se také rozjíždí hra o reformu antimonopolního úřadu. Na tu tlačí protikorupční organizace a premiér Babiš je na středečním zasedání podpořil. Po vládě chce, aby do konce srpna předložila návrh zákona, který by úřad rozdělil na dvě části. To by znamenalo zásadní redukci pravomocí příštího předsedy ÚOHS. Zda sněmovna stihne prohlasovat nové paragrafy do voleb, není jasné.

Aktualizace: Do článku jsme doplnili část vyjádření Jiřího Čunka, které 27. 7. publikoval na webových stránkách KDU-ČSL.

Šéf ÚOHS Petr Rafaj utekl před otázkami reportérů Aktuálně.cz | Video: Lukáš Valášek
 

Právě se děje

Další zprávy