Babiš chce po sérii kauz jednat o odvolání šéfa ÚOHS Rafaje. Neřekl, zda má odejít

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 23. 7. 2020 15:21
Premiér Andrej Babiš bude v pondělí jednat s předsedou ČSSD Janem Hamáčkem o možném odvolání předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petra Rafaje. Důvodem mají být mimo jiné i Rafajovy kauzy, na které upozornilo Aktuálně.cz. Zda by měl Rafaj funkci opustit, nechtěl Babiš komentovat.
Šéf ÚOHS Petr Rafaj utekl před otázkami reportérů Aktuálně.cz | Video: Lukáš Valášek

"Na dnešní Radě vlády pro boj s korupcí prohlásil premiér Andrej Babiš, že se na vládě a na koaliční radě bezodkladně projedná odvolání šéfa ÚOHS Petra Rafaje," uvedlo ve středu večer na Twitteru sdružení Rekonstrukce státu.

Potvrdil to i další účastník, ředitel Transparency International ČR David Ondráčka. "Zvedli jsme to tady jako dotaz, zda poslední kauzy pana Rafaje nezpochybňují důvěryhodnost celého ÚOHS. A premiér reagoval, že to bude řešit v pondělí na koaliční radě s (předsedou ČSSD) Hamáčkem," řekl Deníku N Ondráčka.

Babiš ve čtvrtek informaci sám potvrdil. "Budeme to spolu probírat v pondělí," uvedl. Zdůvodnil to tím, že ho k tomu vyzvaly neziskové organizace na jednání protikorupční rady vlády. Dostal i dopis podobného vyznění z Ústeckého kraje. 

Babiš neřekl, zda by podle něj měl Rafaj z funkce odejít. "Musíme se s tím seznámit, s tím návrhem. Dopis z Ústeckého kraje je obsáhlý, já jsem ho ještě ani pořádně nečetl. Takže určitě k tomu zaujmeme nějaké stanovisko," dodal premiér. Zda by to mohlo být již v pondělí, nechtěl předjímat.

Tajné schůzky s Čunkem

S šéfem antimonopolního úřadu Petrem Rafajem je spojena řada kauz. Ta nejnovější se podle zjištění Aktuálně.cz a Hospodářských novin týká jeho schůzky s hejtmanem Jiřím Čunkem. Rafaj ho opakovaně utajeně a nestandardně navštívil přímo ve Zlíně. Jeho úřad následně dal zelenou výsledkům soutěže na projekt kontroverzní nové zlínské nemocnice za 8 miliard, který Čunek tvrdě prosazuje, nebo krajským autobusům za 11 miliard.

V červnu Aktuálně.cz upozornilo na to, že Rafaj a jeho rodina užívá byty napsané na firmu vlivného zákulisního hráče ČSSD Alexandra Čuby. Zálohu 3,5 milionu na byt v Brně ale platil Rafaj, částka odešla přímo z jeho konta. Jeho úřad si nyní tento byt pronajímá, a to s podmínkou, že ho může obývat jedině předseda úřadu. Podle Čuby je to celé jen náhoda.

Loni v březnu pak policie zasahovala na antimonopolním úřadu kvůli tendru na výběr mýta. A k odvolání Rafaje vyzvalo vládu na konci června zastupitelstvo Ústeckého kraje. Kraj žádá o reformu rozhodovacích mechanismů v rámci úřadu. Rozhodování ÚOHS ohledně veřejných zakázek podle náměstka hejtmana pro dopravu Jaroslava Komínka není transparentní a má znaky svévole. Mluvčí ÚOHS výzvu označil za nepodloženou. Ústecký kraj naposledy pořídil několik desítek autobusů a další chtěl koupit. Antimonopolní úřad ale nákup zastavil a kraj si je musel pronajmout.

Jsem připraven odvolání podpořit, říká Hamáček

Je zatím otázkou, jak pondělní jednání rady dopadne i s ohledem na to, že Rafaj byl v minulosti poslancem za ČSSD a na druhé funkční období jej v roce 2015 navrhl sociální demokrat a tehdejší premiér Bohuslav Sobotka.

Současný předseda sociální demokracie Jan Hamáček nicméně Deníku N odpověděl, že odvolání Rafaje nemá v úmyslu bránit. "Pokud pan premiér opravdu navrhne vládě odvolat pana Rafaje, jsem připraven tento návrh podpořit," napsal serveru Hamáček.

Aby navíc Rafaj kvůli řadě podezření přišel o funkci, musel by ho na návrh vlády odvolat prezident Miloš Zeman. A ten je jeho silným spojencem. Už dříve uvedl, že důvodem pro Rafajův odchod by měl být až pravomocný soudní rozsudek. Premiér Babiš řekl, že o odvolání Rafaje se Zemanem zatím nejednal, nejdřív si chce vše vyjasnit s ČSSD.

Funkční období šéfovi ÚOHS končí za rok. Už nyní se rozjíždí zákulisní hra o to, kdo se stane jeho nástupcem. Zákon totiž dosud nepočítá s tím, že by na post mělo být vypsáno nezávislé výběrové řízení. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Policie dopadla muže, který v Chomutově ukradl auto i s ročním dítětem

Policie dopadla muže, který ve středu 12. ledna v Chomutově ukradl nastartované auto i s ročním dítětem. Šestačtyřicetiletého muže z Teplicka zadrželi v pátek večer, k činu se přiznal. Obviněn byl ze spáchání tří trestných činů - neoprávněného užívání cizí věci, krádeže a maření výkonu úředního rozhodnutí, řekla krajská policejní mluvčí Alena Bartošová. Vyšetřovatel podal zároveň státnímu zástupci návrh na vzetí obviněného do vazby, rozhodnout by se mělo podle mluvčí v pondělí.

Řidička vozu nechala ve středu své auto nastartované a odvedla starší dítě do školky. "Obviněný muž si dle svého vyjádření všiml u chomutovské školky nastartovaného vozu, chvilku prý vyčkával a poté vůz odcizil. Údajně se chtěl s autem jenom někam odvézt. Dítěte v autě si měl všimnout až po chvíli. Z tohoto důvodu vůz okamžitě odstavil a z místa odešel," doplnila Bartošová.

Policie po oznámení krádeže zorganizovala rozsáhlou pátrací akci. O několik desítek minut později si náhodní svědci nedaleko místa krádeže všimli odstaveného auta s rozsvícenými světly, ve kterém bylo malé dítě, a ihned zavolali policii.

S pátráním po neznámém zloději pomohly kamerové záznamy. Muže podezřelého z krádeže se pak podle Bartošové podařilo zadržet díky výzvě zveřejněné v médiích. "Tento případ, naštěstí bez vážného následku, je zároveň varováním pro řidiče, kteří nechávají svá auta s klíči v zapalování nebo dokonce nastartovaná. Případnému pachateli stačí jen pár sekund k tomu, aby se vozidla zmocnil," dodala policejní mluvčí.

Další zprávy