Potvrzeno: Stát otevře uprchlický tábor ve Vyšních Lhotách

Veronika Rodriguez Jan Hejl Veronika Rodriguez, David Kohout, Jan Hejl
Aktualizováno 29. 6. 2015 14:51
Ministerstvo vnitra plánuje znovuotevřít areál bývalého tábora pro uprchlíky ve Vyšních Lhotách. Ze střediska se stane záchytné zařízení pro nelegální migranty.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Vyšní Lhoty (Frýdecko-Místecko)Ministerstvo vnitra rozhodlo, že bývalý uprchlický tábor v obci Vyšní Lhoty v Beskydech znovu využije k ubytování migrantů. Z areálu poblíž československých hranic se stane záchytné zařízení pro nelegální uprchlíky. Tedy cizince, které zadrží policie při nelegálním pobytu v Česku.

Informaci Aktuálně.cz potvrdila starostka Vyšních Lhot Dana Nováková. "Před chvilkou mi volali z ministerstva a řekli, že v obci bude záchytné zařízení pro uprchlíky," sdělila Nováková.

Mluvčí resortu vnitra Hana Malá plány nepotvrdila ani nevyvrátila. Připustila však, že převedení areálu pod správu ministerstva vnitra je velmi pravděpodobné. "Samozřejmě hledáme takové řešení, aby bylo co nejefektivnější. V tuto chvíli je ale předčasné odhadovat, jaká z možných řešení budou aktuální," konstatovala Malá. "Ministerstvo vnitra má obecně vytipované prostory, které je možné využít," dodala.

Záměrů úřadů se obávají místní, kterých v obci žije asi osm set. "Obyvatelé z této možnosti určitě nebudou rádi. Česká společnost není vůči uprchlíkům moc optimistická. Vzhledem k tomu, že už tu jednou azylový tábor byl, tak neočekávám žádné bouřlivé reakce nebo petice,“ řekla starostka Nováková.

V Bělé problémy nejsou

Že by otevření azylového tábora vedlo ke zhoršení bezpečnosti v dané lokalitě, však vyvrací starosta obce Bělá pod Bezdězem, kde se jeden z uprchlických táborů nachází.

"Zatím jsme žádné větší problémy neměli. Azylový tábor se nachází zhruba pět kilometrů od obce. Jediný problém, který jsme museli řešit, byla organizace výuky pro děti, které jsou v táboře umístěny,“ řekl starosta Milan Lomoz. A dodává, že někteří azylanti se poté rozhodli v Bělé zůstat natrvalo. "Poměrně rychle a dobře se dokázali začlenit," konstatoval.

Areál ve Vyšních Lhotách už jako místo, kde pobývají běženci, fungoval mezi lety 1993 a 2009. Ministerstvo spravedlnosti nejprve chtělo, aby stát objekt využil jako věznici. Po předloňské amnestii však vězňů ubylo a vězeňská místa nebylo potřeba navyšovat.

Ministerstvo vnitra aktuálně spravuje několik azylových zařízení a středisek. Všechna zařízení spadají pod Správu uprchlických zařízení. Rozlišují se pak podle účelu, který jednotlivá střediska plní.

V přijímacím středisku je žadatel o azyl povinen po určitou dobu pobývat kvůli identifikaci a lékařským vyšetřením. Jednotlivá přijímací střediska se nacházejí v obci Zastávka u Brna nebo jako součást Letiště Václava Havla.

Následně je žadatel přemístěn do pobytového střediska. Ta se nachází v Kostelci nad Orlicí a v Havířově. Na závěr je azylant umístěn do integračního azylového střediska v Brně, České Lípě, u Jaroměře a Předlic. Středisko v Bělé pod Bezdězem pak slouží pro zajištění cizinců.

 

Právě se děje

Další zprávy