Temelín - Společnost ČEZ počítá s tím, že se "nový" Temelín rozšířený o další dva reaktory a další sadu chladících věží, viditelných zdaleka, nemusí vejít do současného oploceného areálu elektrárny.
Firma už proto nakoupila okolní pozemky, které by z části mohly posloužit pro pomocné provozy nových jaderných bloků. Podle mluvčího elektrárny Marka Svitáka by mimo současný areál mohly například stát čtyři nové chladící věže.
"Prostorové uspořádání se ale bude odvíjet od výběru konkrétního dodavatele," řekl Aktuálně.cz Sviták, podle něhož hlavní výrobní budovy s reaktory a turbínami zůstanou uvnitř současného areálu.
O dostavbu Temelína mají zájem tři firmy: Americký Westinghouse, francouzská Areva a ruský Atomstrojexport (spolu se Škodou JS a ruským Gidropress). Všichni zájemci podle ČEZ splnili základní kvalifikační podmínky.
Osm Václaváků pro větší elektrárnu
Mluvčí Temelína Marek Sviták uvedl, že ČEZ v okolí elektrárny vlastní celkem 200 hektarů. Větší část chce firma použít pro dočasná zařízení staveniště, až se v areálu budou stavět nové reaktory.
Pro pomocné provozy nových bloků počítá ČEZ s 35 hektary. "Nacházejí se západně od elektrárny," řekl Aktuálně.cz Sviták. Pětatřicet hektarů odpovídá zhruba rozloze osmi Václavských náměstí.
Vizualizace dostavěného Temelína s dvěma novými reaktory (budovy s červenými střechami) a čtyřmi novými chladícími věžemi (vpravo), které stojí mimo současný areál Temelína.
Za kolik jsme pozemky koupili? Neřekneme
Společnost ČEZ nakoupila pozemky v okolí temelínské elektrárny od desítek majitelů. Tvrdí, že za ně zaplatila cenu "v místě a čase obvyklou". Přesnou částku polostátní společnost odmítla sdělit.
"Po dohodě s původními majiteli ji nebudeme zveřejňovat," konstatoval mluvčí jaderné elektrárny Temelín Marek Sviták.
Věže poznamenají krajinu
Další čtyři obří chladící věže, které by mohly vyrůst na "novém" pozemku vedle elektrárny, ještě více poznamenají ráz krajiny v mírně zvlněné oblasti jižních Čech.
Přípouští to i společnost ČEZ, a to ještě nejsou známy výsledky obsáhlého studie o vlivu rozšířeného Temelína na životní prostředí (EIA).
"Je možno konstatovat, že vlivy nového jaderného zdroje a vyvedení výkonu lze podle jednotlivých oblastí životního prostředí očekávat z větší části jako neměřitelné nebo málo významné. Výjimku bude tvořit pravděpodobně vliv na krajinný ráz," uvádí se ve zprávě elektrárenské firmy.