Praha - Po dlouhé době může být Tomáš Tuhý policejním prezidentem, který nebude muset řešit vážné spory s ministrem vnitra.
Se současným ministrem Milanem Chovancem má podle svých slov řadu věcí společných. A tak k žádné rozepři zatím nedošlo.
"Sedli jsme si lidsky," říká Tomáš Tuhý v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz.
Aktuálně.cz: Poslední dva policejní prezidenti Petr Lessy a Martin Červíček byli spojovaní s konkrétní politickou stranou. Kam zařadit vás? Stýkáte se s politiky?
Ano, ale čistě pracovně. A rozhodně nejsem spřízněn s jakoukoliv politickou stranou.
A.cz: S ministrem vnitra a místopředsedou ČSSD Milanem Chovancem jste ale, zdá se, našel společnou řeč. Čím to?
Máme na fungování policie velmi podobné názory. A sedli jsme si lidsky.
A.cz: Přesto je to vlastně po dlouhé době poprvé, co si šéf policie rozumí s ministrem vnitra. Petr Lessy měl spory s Janem Kubicem, Martin Červíček s Martinem Pecinou.
Já jsem pana ministra Chovance poznal osobně až na prezidiu. A hned od začátku naší komunikace dával najevo, že hodlá nést odpovědnost politickou a na policejním prezidentovi nechá odpovědnost za sbor jako takový. A to se mi líbí.
Vizitka nového policejního prezidenta Tuhého
Hodnost: plukovník
Vzdělání: Filozofická fakulta Ostravské univerzity (titul Mgr.) a Právnická fakulta Masarykovy univerzity v Brně (titul Bc.)
Praxe:
- Kariéru u policie zahájil v roce 1992 na obvodním oddělení v Albrechticích, které později také vedl,
- zástupce ředitele Okresního ředitelství PČR Jeseník (2002-07),
- ředitel Okresního ředitelství PČR Bruntál (2007-08),
- náměstek ředitele Správy Severomoravského kraje PČR (2008),
- náměstek ředitele Krajského ředitelství policie Severomoravského kraje (2009),
- ředitel Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje (2010-13),
- náměstek policejního prezidenta pro vnější službu (duben 2013 - únor 2014),
- první náměstek policejního prezidenta, dočasně pověřený vedením policie (obojí od 1. března do 12. dubna 2014).
A.cz: Zafungovala taková lidská chemie na prvním setkání?
Víte, jsme každý z jiného, zeměpisně protilehlého pólu České republiky. Takže jsme trochu museli přizpůsobit komunikaci té jazykové bariéře. Samozřejmě žertuji. Určitě to není o tom, že bychom si nerozuměli. Právě naopak. Řekli jsme si ty podstatné věci.
A.cz: Ministr vnitra chce na vládě prosadit, aby se platy policistů a dalších příslušníků ozbrojených sborů vrátily na úroveň roku 2010, a policisté tak dostali přidáno 8 procent. Chce si vás ministr naklonit?
Než vůbec bylo vysloveno, že budou nějaké problémy v rozpočtu, že se bude ministerstvo financí snažit omezovat některé finanční prostředky, vnímal jsem, že ministr vnitra má přehled o tom, jaká situace v policii je.
My jsme dlouhodobě usilovali o to, aby se příjmy policistů vrátily na úroveň roku 2010. Dlouhodobě jsme vyvíjeli tlak na politiku cestou vedení prezidia, tyto kroky ale dříve vyslyšeny nebyly. Předchozí vláda neměla potřebu finanční prostředky dorovnat ani se snažit policii zvýhodnit.
A.cz: Scházíte se s ministrem pravidelně?
S panem ministrem se scházíme jednou týdně na poradě, kde se hodnotí plnění úkolů, které byly stanoveny.
A.cz: Musíte nahoru na Letnou na kopec za ním, nebo jezdí i sem za vámi k Výstavišti?
Po pravdě řečeno, pan ministr je ten, kdo má zájem, a už byl na několika našich útvarech. Takže to není ten král, který sedí na hradě a nikam nevyjíždí. A i v nejbližší době máme naplánováno, že navštívíme některá krajská ředitelství policie.
A.cz: Tvrdíte, že chcete posilovat útvary, zajistit lepší materiální vybavení. Kolik peněz byste celkem potřeboval?
Pokud jste viděli návrh ministra vnitra, tak tam se hovoří zhruba o třech miliardách, které by měly jít jednak na kompenzaci platů a jednak na modernizační prvky a na nákupy. Máme ve velmi špatném stavu služební vozidla. Bude potřeba je obměnit, částečně bude třeba obměnit i IT technologie.
Psalo se o tom, že protikorupční policie měla problém s připojením na internet. Není tomu úplně až tak, ale samozřejmě nějaké rezervy tu máme a už na nich pracujeme.
A.cz: Už jste se sešel s řediteli dvou hlavních útvarů - šéfem protimafiánského útvaru Robertem Šlachtou a šéfem protikorupční policie Milanem Komárkem?
Ještě ne, co jsem policejním prezidentem. Samozřejmě že v minulosti jsem se s nimi potkával, i v době, kdy jsem byl pověřen prvním náměstkem. Nicméně tito lidé fungují a já plukovníka Komárka i plukovníka Šlachtu považuji za velké profesionály, kteří jsou odborníky ve svých problematikách. Já jsem ve své koncepci uvedl, že nesouhlasím, aby se tyto dva útvary spojovaly dohromady. Byl bych velmi rád, aby se neprolínaly.
A.cz: Mezi oběma útvary byla vždy velká rivalita. Jak lépe to sladit, aby se ta řevnivost zmenšila?
Soutěživost někdy musí být, protože když ji nemáte v sobě, tak nemáte silnou motivaci pro práci. Musíte mít vždy nějaké srovnání. Já nemám ambici totálně odstranit tento typ povědomí, který panuje v těchto organizacích.