Novou politickou náměstkyní Petříčka bude bývalá ministryně Marksová

Michaela Marksová Tominová obsadí od 15. června volný post druhého politického náměstka na ministerstvu zahraničních věcí. Mezi její priority bude patřit podpora krajanů, česká rozvojová a humanitární pomoc, podpora české vědy a výzkumu ve světě i podpora žen v diplomacii.
Foto: Libor Fojtík

Post druhého politického náměstky byl neobsazený od podzimu 2019, kdy jej přestal zastávat Radek Hlaváček. O tom, že na něj od poloviny června nastoupí bývalá ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD), informovalo ministerstvo zahraničních věcí v tiskové zprávě.

"Mám zkušenosti s vládní agendou, meziresortními připomínkovými řízeními a tak dále. V rámci diplomacie se chci zaměřit především na sociální témata, jako je rozvojová a humanitární pomoc nebo podpora žen v diplomacii, ale také na utužování vztahů mezi Českem a Čechy, kteří dlouhodobě žijí v zahraničí, či na podporu českých vědců ve světě," uvedla budoucí náměstkyně.

"Michaela Marksová Tominová zná státní správu velmi dobře, v tomto směru se nebude muset nic učit, je jazykově pro tento post dobře vybavená, hovoří anglicky, německy a rusky. Sociální tématika je otázkou nejen tuzemskou, ale i mezinárodní. Jsem také velmi rád, že do vedení ministerstva přichází další žena, což pro řadu úřadů státní správy stále není přirozené," komentoval personální změnu šéf české diplomacie Tomáš Petříček. "Tento krok jsem konzultoval jak s panem předsedou Hamáčkem, tak s panem premiérem Babišem," dodal.

Ministr zahraničních věcí má v současnosti pět odborných náměstků a jednu politickou náměstkyni Anitu Grmelovou. Marksová byla ministryní práce od ledna 2014 do prosince 2017 v koaliční vládě premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Dlouhodobě se zabývá postavením žen a mužů ve společnosti, otázkami ženských práv a rodinnou politikou. Od března 2015 do února 2018 byla místopředsedkyní ČSSD a v letech 2006 až 2018 zastupitelkou městské části Praha 2.

 

Právě se děje

Další zprávy